Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 27-06-07, 18:13   #121
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Cea Mai Urata Masina A Momentului

Quote:
Originally Posted by alexSHO View Post
bai nuca sparta pe ce te bazezi cand afirmi ca nu ar fi fiabila? ti-a zis tie un prieten care are un prieten al carui amic are o dacia si i s-a stricat... super . fa o statistica cu proprietari si vezi fiecaruia ce i s-a intamplat si vorbeste dupa
Bine bai papagal cu elice, te-am inteles, ai Logan si te deranjeaza comentariile negative la adresa modelului. Am facut o statistica dinainte, nu vorbesc din auzite, din 10 taxi-uri cu care merg, ~7 sunt Logan pentru ca asta e, sunt multe...unul singur nu scartaia/troncanea, si stii de ce? avea doar 6000 km, deci nu avea cum sa se strice chiar asa repede.
Am un unchi taximetrist care are 2 Loganuri, si se plange ca mereu ii cade cate ceva (in primul rand este la al doilea set de amortizoare pentru fiecare), si asta in conditiile in care nu a ajuns cu nici unul la 50.000 km si nici nu "piloteaza" ca "racerii", are mare grija de ele - de asemenea am si eu vecini, prieteni cu Logan si am mai intrebat si la altii daca sunt multumiti de el...si raspunsul a fost in cel mai bun caz "mda" sau "mhm", drept pentru care mi-am format o parere despre Logan. Punct.
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 27-06-07, 20:51   #122
alexSHO
Seat Driver

Stage 5
 
alexSHO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 604
Member of:
[SEAT]
Default Re: Cea Mai Urata Masina A Momentului

n-am chiar logan

si se pare ca esti pe a ta 'logan = caruta', si daca unchitoo ala desteptul avea un logan si nu era multumit de ce si l-a luat pe al 2-lea... credea ca e S klasse?
__________________
Seat Leon FR 2.0 TDI @ ~200CP
alexSHO is offline   Reply With Quote
Old 27-06-07, 22:04   #123
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Cea Mai Urata Masina A Momentului

Le-a luat in acelasi timp...Si unchi-meu are logan si e multumit de el. Iar vbim din auzite...asta e.
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 28-06-07, 00:49   #124
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Cea Mai Urata Masina A Momentului

Le-a luat pe ambele deodata, unul il foloseste el, iar celalalt il inchiriaza la alt taximetrist. Si concluzia nu e ca Logan=caruta, ci mai degraba ca Logan nu e FIABIL!
Mergi tu cu un Hyundai Accent dupa 100.000 km si mergi cu un Logan cu acelasi nr. de km, sa vezi despre ce vorbesc.....si pretul de nou e cam tot pe-acolo
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 28-06-07, 10:14   #125
viperthevenom

Stage 2
 
viperthevenom's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 74
Default Re: Cea Mai Urata Masina A Momentului

Deci eu am fost cu multi taximetristi cu loganuri si chiar am fost atent cum conduc, ei aveau dizel schimbau la 1800 viteza si o mai si calcau la 1300 kikdown sa prinda semaforul, nu contest consumul era mic, dar se plangeau ca au probleme cu motorul, ca le-o picat turbina etc... tot in surge erau saracele motoare
viperthevenom is offline   Reply With Quote
Old 28-06-07, 10:44   #126
alexSHO
Seat Driver

Stage 5
 
alexSHO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 604
Member of:
[SEAT]
Default Re: Cea Mai Urata Masina A Momentului

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Le-a luat pe ambele deodata, unul il foloseste el, iar celalalt il inchiriaza la alt taximetrist. Si concluzia nu e ca Logan=caruta, ci mai degraba ca Logan nu e FIABIL!
lol e samsar unchitoo

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Mergi tu cu un Hyundai Accent dupa 100.000 km si mergi cu un Logan cu acelasi nr. de km, sa vezi despre ce vorbesc.....si pretul de nou e cam tot pe-acolo
ai dreptate preturile sunt cam apropiate cel mai ieftin logan fiind 6500 eur cel mai ieftin accent 9500 eur iar urmatoarele 'nivele de echipare' ar fi un 7300 eur logan 11300 eur accent. Nu-i asa ca nu's mari diferentele? vorba aia ce ti-e 3000 eur cand toata masina e 6000 . Cred ca acum iti dai seama ce vroia sa insemne fraza aia cu 'ieftina si fiabila', nu gasesti absolut nici o masina noua cu 4 roti de dimensiunile alea cu 6500 eur

btw daca stam sa stricam treaba cu mai pun 3000 imi iau accent mai pun 3000 imi iau c4 mai un 3000 imi iau golf mai pun 3000 imi iau mondeo ajungem la S klasse, asa ca mai bine nu

EDIT

era sa uit, pana si cel mai ieftin chevrolet spark e mai scump ca cel mai ieftin logan asa ca nu mai o ardeti aiurea doar sa pareti interesanti
alexSHO is offline   Reply With Quote
Old 28-06-07, 20:48   #127
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Cea Mai Urata Masina A Momentului

pur si simplu am ramas socat de ce pot spune aia de la promotor!!!!

"Cel puţin īn cazul lui Actyon, am auzit deja destule voci care īl condamnă declarīndu-l cea mai urītă maşină. Atunci, despre Maybach ce să zic?"

__________________
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 29-06-07, 01:57   #128
ameer

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 271
Default Re: Cea Mai Urata Masina A Momentului

Quote:
Originally Posted by boy_wonder View Post
pur si simplu am ramas socat de ce pot spune aia de la promotor!!!!

"Cel puţin īn cazul lui Actyon, am auzit deja destule voci care īl condamnă declarīndu-l cea mai urītă maşină. Atunci, despre Maybach ce să zic?"

Bine... Daca maybach costa 400k+ nu inseamna ca arata bine, dar sunt de acord nu e cazul sa il bagi in aceeasi oala cu actyon
ameer is offline   Reply With Quote
Old 29-06-07, 03:21   #129
mishu415

Stage 3
 
mishu415's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 163
Default Re: Cea Mai Urata Masina A Momentului

Actyon e clar cel mai urat
Kt despre logan,nu e urat,e o masina normala kre nu s adreseaza niciunei ktegorii d varsta,o masina facuta pentru vanzari mari. Asa s explik forma caroseriei,cat mai normala,k sa satisfak toate gusturile.
Dak va uitati bine din profil este VW Bora,este aproape identic.Si Bora e o masina frumusik.
mishu415 is offline   Reply With Quote
Old 29-06-07, 03:41   #130
dreamer

Stage 5
 
dreamer's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 381
Member of:
[VW]
Default Re: Cea Mai Urata Masina A Momentului

Polo sedan,206 sedan,gama Ssang Yong...Logan e masina romanului,e masina facuta sa isi permita aproape oricine...
dreamer is offline   Reply With Quote
Old 29-06-07, 11:09   #131
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Cea Mai Urata Masina A Momentului

Quote:
Originally Posted by ameer View Post
Bine... Daca maybach costa 400k+ nu inseamna ca arata bine, dar sunt de acord nu e cazul sa il bagi in aceeasi oala cu actyon
eu n-am zis ca maybach este cea mai frumoasa masina din lume (Doamne Fereste!), dar totusi sa zici ca este mai urata decat actyon tre sa fii prea taran (poate chiar o fi taran si vrea sa lege plugu' de actyon ) )
stiu gusturile nu se discuta, dar nici chiar asa; unii chiar nu au gusturi !

si mai jos o comparatie intre actyon si maybach 62S (mi se pare mai urat decat un 57S si de aceea am zis sa-l pun pe asta)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ssangyong-actyon-suv.jpg
Views:	133
Size:	75.6 KB
ID:	295278   Click image for larger version

Name:	060910-actyon1.jpg
Views:	76
Size:	158.5 KB
ID:	295279   Click image for larger version

Name:	060910-actyon2.jpg
Views:	79
Size:	170.1 KB
ID:	295280  

Click image for larger version

Name:	Maybach_62S_2007_024_E7ED2931.jpg
Views:	168
Size:	156.3 KB
ID:	295281   Click image for larger version

Name:	Maybach_62S_2007_015_E9A9EB28.jpg
Views:	147
Size:	90.0 KB
ID:	295282   Click image for larger version

Name:	Maybach_62S_2007_025_2C1136CA.jpg
Views:	144
Size:	116.6 KB
ID:	295283  


Last edited by boy_wonder; 29-06-07 at 11:12.
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 29-06-07, 12:04   #132
ameer

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 271
Default Re: Cea Mai Urata Masina A Momentului

Quote:
Originally Posted by boy_wonder View Post
eu n-am zis ca maybach este cea mai frumoasa masina din lume (Doamne Fereste!), dar totusi sa zici ca este mai urata decat actyon tre sa fii prea taran (poate chiar o fi taran si vrea sa lege plugu' de actyon ) )
stiu gusturile nu se discuta, dar nici chiar asa; unii chiar nu au gusturi !

si mai jos o comparatie intre actyon si maybach 62S (mi se pare mai urat decat un 57S si de aceea am zis sa-l pun pe asta)
Ai dreptate... Dar asta demonstreaza cat de redusi mintal sunt aia de la promotor care au zis asta. Asta e un jeremyclarksonism Vor sa iasa in evidenta cu ceva si ei dar nu sunt decat penibili
ameer is offline   Reply With Quote
Old 29-06-07, 12:19   #133
zorro6299


Stage 5
 
zorro6299's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 674
Member of:
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Cea Mai Urata Masina A Momentului

....de obicei masinile frumoase sunt cele pe care ni le putem permite...dar...DAR..cum romanul este cel mai bun comentator...sa comentez si eu un pik..doar sunt si eu Rom..ce pana mea...sa incep cu inceputul..sa ma uit in ograda mea...de roman desigur...Logan..hmm..si desigur tot ce tine de dacie...ce pot sa spun..nu are nimeni din familia mea....am avut cu totii...dar am trecut peste boala asta...virusul asta..am luat fiecare ce "pastile" si ce tratamente am gasit..fiecare de cati bani a aavut...de ex..sormea i a "prescris" doctorul sa si ia vitamine..sa se mai puna pe picioare in fata lumi..a trecut de la Logan..la A6..deci si a revenit complt....tata....i a bagat undeva pe cei de la dacia..si a trecut pe WW Polo..o fi el un 1,9 sdi..dar e fiabil..e facut totusi de nemtzi..asa..mai departe...neamuri..am cu cielo..nu ma laud cu aia...am cu WW..de aia sunt mandru..cu Opel..pe aia chiar nu i inteleg..dar asta e....mai am cu smart....toyota....si iar Opel..deci e bine sa zik asa..nu ma mai face nimeni de ras....cat despre mine stie toata lumea..ca am PORSCHE...hmm..chiar daca "o bunicutza" de prin 81..asta e...sunt mandru de ea..inca mai poate..aa..mai am si eu un ww..si un Peugeot J5..ala nu se pune ca i de marfa..si cam asta ar fi......totusi..respect pe toata lumea...care nu are dacie..desigur...fiecare cu gustul lui..desi....unii au gusturi mai proaste..n ai ce i face...masinile coreene sunt intradevar ciudate dar mie i mi pac tare mult..par scoase din filme SF..si ce e rau in asta nu stiu....multipla...e K..dupa parerea mea...e ceva bizzaarr ,cel putin bizar.....asta e.....mi as cumpara sa am bani un Subaru....o masina..supperrr.....sau o toyota hylux..dubble cab...dar mai vad eu...cred ca o toyota va fi....in fine...ne mai auzim si mai vb....

P.S. "In frane si in femei sa nu ai niciodata incredere !!!! "..zicea cineva pe aici..si mare dreptate avea.... )))
zorro6299 is offline   Reply With Quote
Old 29-06-07, 12:48   #134
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Cea Mai Urata Masina A Momentului

de fapt asta era tot pasajul
"Cel puţin īn cazul lui Actyon, am auzit deja destule voci care īl condamnă declarīndu-l cea mai urītă maşină. Atunci, despre Maybach ce să zic? Nu m-aş hazarda la o afirmaţie categorică, pentru că gradul de frumuseţe sau de urīţenie este relativ şi depinde de retina fiecăruia."


haideti sa-i lasam niste comentarii tipului ca s-a chinuit sa faca test drive cu actyon
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 30-06-07, 06:02   #135
ameer

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 271
Default Re: Cea Mai Urata Masina A Momentului

Quote:
Originally Posted by zorro6299 View Post
....de obicei masinile frumoase sunt cele pe care ni le putem permite...

Nu este adevarat. Masinile frumoase sunt frumoase si pt cei care nu si le permit si pe cei care si le permit. Daca nu iti permiti o masina nu inseamna ca nu trebuie sa o admiri. Eu cand vad pe strada o masina care imi place imi tresalta inima, ma bucur numai cand o vad, din pasiune pt masini

Si apropo de masini urate, am observat si eu in trafic azi o chestie numita Geely care din fata seamana izbitor cu opel astra. Si alta masina urata este vechiul Hyundai Coupe, cel cu botul acela sifonat cu faruri separate. Doamne cred ca coreeni astia beau cam mult alcool inainte sa deseneze masinile. Iar abominatia de Ssangyong Rodius.... ma lasa fara cuvinte de fiecare data cand o vad.
ameer is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -