Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 13-01-09, 11:54   #31
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Maserati Quattroporte Sport GT S vine la Detroit

Quattroporte e masina care m-a facut sa ma indragostesc de maserati, deci orice lansare a unui nou model de la ei nu poate decat sa ma bucure ( si sa ma faca invidios pe posesorii lor)

Last edited by aleks; 15-01-09 at 17:52.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 14:27   #32
SaIBoT
Toyota Driver

Stage 5
 
SaIBoT's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 441
Member of:
[Toyota]
Default Re: Maserati Quattroporte Sport GT S vine la Detroit

Intotdeauna mi-a placut Quattroporte,are clasa masina si totusi un design sportiv la masivitatea ei

Last edited by aleks; 15-01-09 at 17:53.
SaIBoT is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 20:27   #33
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: Maserati Quattroporte Sport GT S vine la Detroit

Pardon!am vrut sa zic Pininfarina si am gresit!
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 20:44   #34
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: Maserati Quattroporte Sport GT S vine la Detroit

Quote:
Originally Posted by bbim View Post
sa lasam m5-ul? lai condus eu l-am condus si nu ma impresionat cu nimic cai putere multi si tehnologie degeaba plus ca quattroporte face parte din clasa de lux si nu din clasa mare
Pai poate nu l-ai condus unde trebuia...adica pe autobahn

Nu serios acum, unde-ai putea sa dezlantui cei 500 de cai putere ai M5-ului in Romania ? Tare mi-e teama ca daca incerci s-o faci in a doua secunda te-ai si infipt intr-un copac, ca deh, asa s-au gandit baietii ca e o idee buna sa planteze ziduri de copaci la un metru de marginea strazii...bine asta-i de pe vremea lui ceasca cand nu existau masini puternice, dar oricum ai lua-o e o idee cat se poate de tampita. Si tampitii din ziua de azi nici macar nu se gandesc s-o rectifice cumva, desi practic in fiecare zi auzi de unii care au apasat mai tare pedala de acceleratie si au murit pe loc infipti in capacul lui peste, evident dupa ce au pierdut controlul masinii din cauza conditiilor deplorabile ale soselelor...si culmea e ca marea majoritate a acestora nici macar nu aveau masini de sute de cai putere

Last edited by C63 AMG; 14-01-09 at 20:47.
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 16:04   #35
bbim
Banned

Stage 3
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 102
Default Re: Maserati Quattroporte Sport GT S vine la Detroit

Quote:
Originally Posted by C63 AMG View Post
Pai poate nu l-ai condus unde trebuia...adica pe autobahn

Nu serios acum, unde-ai putea sa dezlantui cei 500 de cai putere ai M5-ului in Romania ? Tare mi-e teama ca daca incerci s-o faci in a doua secunda te-ai si infipt intr-un copac, ca deh, asa s-au gandit baietii ca e o idee buna sa planteze ziduri de copaci la un metru de marginea strazii...bine asta-i de pe vremea lui ceasca cand nu existau masini puternice, dar oricum ai lua-o e o idee cat se poate de tampita. Si tampitii din ziua de azi nici macar nu se gandesc s-o rectifice cumva, desi practic in fiecare zi auzi de unii care au apasat mai tare pedala de acceleratie si au murit pe loc infipti in capacul lui peste, evident dupa ce au pierdut controlul masinii din cauza conditiilor deplorabile ale soselelor...si culmea e ca marea majoritate a acestora nici macar nu aveau masini de sute de cai putere
l-am condus in UK londra
bbim is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 21:01   #36
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: Maserati Quattroporte Sport GT S vine la Detroit

Pai din cate am inteles nici aia nu au cine stie ce autostrazi...ma insel cumva ?
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 22:03   #37
bbim
Banned

Stage 3
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 102
Default Re: Maserati Quattroporte Sport GT S vine la Detroit

Quote:
Originally Posted by C63 AMG View Post
Pai din cate am inteles nici aia nu au cine stie ce autostrazi...ma insel cumva ?
sunt la fel ca in toata europa nu am vazut nu stiu ce deosebire in mare parte toate sunt la fel, dar pana la urma urmei daca mergi si pe autostrada soarelui ai unde sa ii dai acum nu o fi bmw m5 nu stiu ce racheta ca ii trebuie nu stiu ce pista. e o masina greoaie, manevrabilitate moderata si cai putere si electronica multa si degeaba sincer nu ma impresioneaza deloc la banii aia mai bine un porsche 911 stiu ca nu e aceasi clasa dar e altceva.
bbim is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 22:06   #38
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: Maserati Quattroporte Sport GT S vine la Detroit

Masseraty e o marca asa mai mult de prestigiu ...dar daca a apelat la mila Ferrari sa imprumute motoarele lor si cutii de viteze asta nu se mai numeste marca (adica nu e pe picioarele ei)!masina e frumoasa dar cam atat!
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 22:29   #39
Evoluzione
Saab Pilot


Stage 5
 
Evoluzione's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,635
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
[4Tuning International]
[FOTO]
[PEUGEOT]
Default Re: Maserati Quattroporte Sport GT S vine la Detroit

Imi pare rau sa dezamagesc ferraristi. Maserati nu apelaeaza milei numanui!
Motoarele Maserati chiar cand sunt bazate (baza bazei) pe motoare "Ferrari-Maserati" au indentitate proprie, nu sunt mai puternice decat Ferrari-uriile dar ofera agrement nu ti'ar venii sa crezi!
In cea ce priveste cutiile de viteze, CRAP! Cutiile de viteze Maserati sunt concepute de catre Maserati in colaborare cu ZF!

Si... Asa daca tot vorbesc, tin sa amintesc ca masina nu inseamna doar cutie de viteze si bloc motor
Cine stie, stie. Maserati nu e doar o masina, este o prelungire a firii personei de la volan (nu vorbesc aiurea, am experiente propii)
__________________
JET GALORE

˙qɐɐs ʇɐ op ǝʍ sɐ ʇsnɾ `ǝʌıʇɔǝdsɹǝd ʇuǝɹǝɟɟıp ɐ ɯoɹɟ sƃuıɥʇ ǝǝs noʎ uǝɥʍ sʞoo| ʇı ʍoɥ sı sıɥʇ
Evoluzione is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 22:57   #40
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: Maserati Quattroporte Sport GT S vine la Detroit

primul motor care a fost pus pe maserati Qoatroportte a fost cel dupa Ferrari 360 Modena(400 cai)si tin sa amintesc ca fara ajutorul ferrari Maserati azi era de mult in FALIMENT!
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 23:49   #41
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: Maserati Quattroporte Sport GT S vine la Detroit

Quote:
Originally Posted by Evoluzione View Post
In cea ce priveste cutiile de viteze, CRAP! Cutiile de viteze Maserati sunt concepute de catre Maserati in colaborare cu ZF!
Mai putin Gran Turismo S care foloseste transmisia imprumutata de la ferrari 599...

Quote:
Si... Asa daca tot vorbesc, tin sa amintesc ca masina nu inseamna doar cutie de viteze si bloc motor
Cine stie, stie. Maserati nu e doar o masina, este o prelungire a firii personei de la volan (nu vorbesc aiurea, am experiente propii)
Am uitat sa te intreb, ce masini Maserati ai condus pana acum ? GranTurismo, Quattroporte ? Apropo tu pe care ti-ai lua-o dintre astea doua ?
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 16-01-09, 00:26   #42
BC-20-LET
Audi Driver

Stage 5
 
BC-20-LET's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,386
Member of:
[AUDI]
Default Re: Maserati Quattroporte Sport GT S vine la Detroit

Quote:
Originally Posted by bbim View Post
l-am condus in UK londra
Majoritatea "autostrazilor" au limita de viteza de 112km/h . De camere nu cred ca are rost sa discutam, ca sunt aproape pe toate autostrazile din jurul Londrei, in unele zone din km in km , chiar mai putin .

Iar in Londra ma indoiesc ca ai avut unde sa scoti untul dintr-un M5.
1. Drumuri foarte foarte proaste.
2. Camere.
__________________
BC-20-LET is offline   Reply With Quote
Old 16-01-09, 00:39   #43
bbim
Banned

Stage 3
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 102
Default Re: Maserati Quattroporte Sport GT S vine la Detroit

Quote:
Originally Posted by BC-20-LET View Post
Majoritatea "autostrazilor" au limita de viteza de 112km/h . De camere nu cred ca are rost sa discutam, ca sunt aproape pe toate autostrazile din jurul Londrei, in unele zone din km in km , chiar mai putin .

Iar in Londra ma indoiesc ca ai avut unde sa scoti untul dintr-un M5.
1. Drumuri foarte foarte proaste.
2. Camere.

daca ai fost in londra trebuie sa stii ca 50% din camere sunt doar de froma sunt cutii goale. cu un m5 poti prinde lejer 250km/h. nu iti trebuie nu stiu ce autostrada ca sa poti sa vezi ce poate face o masina fiindca ea nu se testeaza la viteza maxima. eu iti spun ca am prin 250km/h pe o portiune scurta dar adevaratul test cu m5 am facut un tur de pista la silverstone. masina era a unui prieten de-al meu care a mers acolo el a facut multe tur, printre care am condus si un impreza wrx sti de acolo.
ideea e ca nu trebuie sa exemplific multe lucruri iti spun ca nu ma impresionat deloc m5-ul ca o masina super puternica parca nici nu avea un asemenea moor si atata putere si mentionez ca am setat totul pe sport
bbim is offline   Reply With Quote
Old 16-01-09, 01:17   #44
Evoluzione
Saab Pilot


Stage 5
 
Evoluzione's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,635
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
[4Tuning International]
[FOTO]
[PEUGEOT]
Default Re: Maserati Quattroporte Sport GT S vine la Detroit

Off: bbim >>>
La volan, 4200 Gransport MC Victory #137 (si ca pasager, Quattroporte si Gransport)

Acum, in gama actuala de modele as alege Granturismo S, mi se pare drept urmasa a Shamal-ei

On: Da, fara FIAT (Ferrari si Alfa Romeo), Maserati ar fi dat in bara. Un timp a inprumutat componente dar tot timpul motoarele sau compurtat diferit fata de Ferrari. Dar acum nu se mai poate spune ca Maserati depinde de Ferrari sau Alfa Romeo.
Chiar daca mai exista relatii intre coponente, Maserati-uriile sunt masini aparte
Evoluzione is offline   Reply With Quote
Old 16-01-09, 11:54   #45
bbim
Banned

Stage 3
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 102
Default Re: Maserati Quattroporte Sport GT S vine la Detroit

oricum daca as fi sa aleg o masina din clasa de lux maserati quattroporte as alege indiferent de suspensia ei tare sau ca nu este prea puternica pentru unii eu zic ca masina asta e stil si cum italieni fac numai lucruri cu stil aceasta masina este binevenita
bbim is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -