Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini de serie (https://forum.4tuning.ro/219-masini-serie.html)
-   -   Maserati Quattroporte Sport GT S vine la Detroit (https://forum.4tuning.ro/219-masini-serie/101929-maserati-quattroporte-sport-gt-vine-detroit.html)

boy_wonder 22-12-08 14:11

Maserati Quattroporte Sport GT S vine la Detroit
 
3 Attachment(s)
Maserati Quattroporte Sport GT S - V8 si 433 CP

https://forum.4tuning.ro/imagehosting...f90f58a7fc.jpg

Maserati va dezvalui in luna ianuarie, la Salonul Auto de la Detroit, cel mai nou model al sau, Quattroporte Sport GT S.

Noul Maserati Quattroporte Sport GT S este propulsat de un motor V8 de 4.7 litri si beneficiaza de 433 cai putere. Mai mult de atat, noul model vine si cu o garda la sol mai joasa si o suspensie imbunatatita, ce contine arcuri mai tari si noi amortizoare. De asemenea, Maserati a operat cateva modificari si la nivelul sistemului de evacuare si al cutiei de viteze.

La exterior, Quattroporte Sport GT S beneficiaza de o noua grila, faruri innegrite si "shadow line", in timp ce la interior gasim scaune din piele si Alcantara si insertii de fibra de carbon.

Todor 22-12-08 14:46

Re: Maserati Quattroporte Sport GT S vine la Detroit
 
o asemenea aparitie te lasa pur si simplu fara cuvinte. nu ai ce critica. sunt curios ce vor zice revistele de specialitate despre aceasta masina

DRAGOS_DPL 22-12-08 14:59

Re: Maserati Quattroporte Sport GT S vine la Detroit
 
asa vreau sa-mi aduca si mie mosu

bbim 22-12-08 15:28

Re: Maserati Quattroporte Sport GT S vine la Detroit
 
frumoasa masina nu o poti compara nicodata cu un bmw seria 7 sau audi a8.

allexutzzu 22-12-08 16:26

Re: Maserati Quattroporte Sport GT S vine la Detroit
 
superba!!! ceva ce vezi mult mai rar decat a8 seria 7 si S-klasse...

unchiulNOS 22-12-08 17:38

Re: Maserati Quattroporte Sport GT S vine la Detroit
 
a masina maserati...de exceptie, ca de altfel toate masinile maserati!

maserati nu a exagerat niciodata cu puteri extratereste*, dar producand masini f puternice, cu orarecare dram de fiabilitate lasata in ea.

Drag_Event_Addict 22-12-08 18:35

Re: Maserati Quattroporte Sport GT S vine la Detroit
 
just: foarte frumoasa :D

massacre88 22-12-08 19:27

Re: Maserati Quattroporte Sport GT S vine la Detroit
 
frumoasa prin faptul k e "altceva"

Evoluzione 22-12-08 20:01

Re: Maserati Quattroporte Sport GT S vine la Detroit
 
Acum am citit si eu mailul de la Maserati... :D

Mie imi place foarte mult! Quattroportele de baza deja mi se pare o masina extraordinara cand devine si mai sportiva si excluzivista o ador!

C63 AMG 22-12-08 22:54

Re: Maserati Quattroporte Sport GT S vine la Detroit
 
WOW...just WOW ! Ma refer la design (atat interior cat si exterior) pentru ca specificatiile tehnice nu ma impresioneaza mai deloc :???: BTW masina are 440 de cai (datorita sistemului de evacuare modificat) nu 433 cat s-a scris initial. Da, 7 cai amarati in plus fata de Quattroporte S...jenant ce pot sa zic mai ales ca pretul va fi mai mult ca sigur unul exorbitant. Nu mai zic ca la ce cilindree are motorul ala ma asteptam la cel putin 470 de cai pentru versiunea de top. Adica totusi vorbim de maserati nu de mercedes sau mai stiu eu ce.

Apropo de caii putere, niste timpi de acceleratie ceva ? Deci daca nici asta nu trece sub pragul de 5 secunde e degeaba, parerea mea, mai ales ca consuma incredibil de mult...in fine stiu ca la o masina ca asta consumul e pe ultimul loc in lista de prioritati dar daca tot imi ia 16.6 la suta (conform specificatiilor hehe :lol:) m-as astepta sa fie cel putin la fel de performanta daca nu mai performanta decat un S63 AMG, care face suta in 4.6 secunde si consuma mult mai putin (13.9 daca nu ma insel).

boy_wonder 22-12-08 23:02

Re: Maserati Quattroporte Sport GT S vine la Detroit
 
Quote:

Originally Posted by C63 AMG (Post 1937266)
WOW...just WOW ! Ma refer la design (atat interior cat si exterior) pentru ca specificatiile tehnice nu ma impresioneaza mai deloc :???: BTW masina are 440 de cai (datorita sistemului de evacuare modificat) nu 433 cat s-a scris initial. Da, 7 cai amarati in plus fata de Quattroporte S...jenant ce pot sa zic mai ales ca pretul va fi mai mult ca sigur unul exorbitant. Nu mai zic ca la ce cilindree are motorul ala ma asteptam la cel putin 470 de cai pentru versiunea de top. Adica totusi vorbim de maserati nu de mercedes sau mai stiu eu ce.

Apropo de caii putere, niste timpi de acceleratie ceva ? Deci daca nici asta nu trece sub pragul de 5 secunde e degeaba, parerea mea, mai ales ca consuma incredibil de mult...

masina are 323kW, adica 433 cai putere.

C63 AMG 22-12-08 23:08

Re: Maserati Quattroporte Sport GT S vine la Detroit
 
Pai si Granturismo S are 323 kw dar in paranteza scrie 440 hp :???:

http://www.maserati.com/maserati/en/...ical-data.html

steffan 23-12-08 00:15

Re: Maserati Quattroporte Sport GT S vine la Detroit
 
frumos... cum au zis si altii, e altceva. great sound:D

C63 AMG 23-12-08 00:40

Re: Maserati Quattroporte Sport GT S vine la Detroit
 
Quote:

Dupa ce Maserati a lansat o versiune S a modelului Quattroporte GT, producatorul italian a anuntat ca va dezvalui Quattroporte Sport GT S la Salonul Auto de la Detroit. Pe langa o serie de elemente distincte, acesta are un sistem de evacuare imbunatatit, care ii ofera 10 CP in plus fata de versiunea S.

Propulsorul V8 de 4.7 litri al lui Quattroporte Sport GT S dezvolta 440 CP. Sistemul de evacuare are o supapa speciala care ajuta motorul sa fie silentios in oras, pe cand in afara orasului acesta poate dezlantui caii putere fara restrictii.
Pe langa imbunatatirea in materie de cai putere, versiunea Sport GT S a lui Quattroporte are o suspensie care ii confera o tinuta de drum mai joasa, arcuri mai tari si amortizoare imbunatatite.

Transmisia automata ZF cu sase trepte este operata in continuare cu ajutorul padelelor de pe volan, si primeste un software nou de manangement, care ii permite sa schimbe treptele mai repede.
La nivelul interiorului, ornamentele din lemn au fost schimbate cu elemente din fibra de carbon, pe cand scaunele sunt imbracate intr-un amestec de piele Nappa si Alcantara. Schimbarile la nivelul exteriorului sunt minore, blocurile optice si grila fata fiind innegrite.

Via | MotorAutority
http://www.**************/stiri/maser...oit-17305.html


Quote:

Originally Posted by steffan (Post 1937401)
frumos... cum au zis si altii, e altceva. great sound:D

Nu te supara dar unde-ai auzit tu sunetul de la masina asta ?? Daca ai tu vreun clip pune-l aici, ca noi nu ne suparam..

Todor 23-12-08 00:48

Re: Maserati Quattroporte Sport GT S vine la Detroit
 
323kw X 1.36 = 439.28 CP ~ 440 CP cat scrie pe site. (dupa calculele mele :P )


All times are GMT +2. The time now is 21:25.

- Copyright 2024 4Tuning