Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Buzau

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 25-06-08, 21:10   #121
DAFTEK

Stage 5
 
DAFTEK's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 520
Default Re: Marele Premiu al Buzaului IV 22 iunie 2008

Quote:
Originally Posted by adibose View Post
multi am batut sute de Km distanta domnule myhaywyp ca sa ce?? sa vad un drum de 6 m lungime fara protectii ???
din cauza asta ar trebui sa acceptati si criticile nu sa faceti voi selectie printre posturi ca sa iesiti cu fata curata! pentru oricum nu prea aveti cu ce...

asta inseamna sa va asumati riscuri! daca acolo ati fost in stare sa vi le asumati "teoretic", aici de ce nu?
^+1 Adi e ok man, multi stiu putin cunosc......



Too many new kids on the block who have no clue of the real world except the virtual forum world if you ask me....
__________________
Anonymous
_________motorsport
DAFTEK is offline  
Old 25-06-08, 22:01   #122
Cipilica
BMW Driver

Stage 5
 
Cipilica's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,911
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: Marele Premiu al Buzaului IV 22 iunie 2008

Sunt un tip calm de felul meu, insa nu pot sa nu ma aprind cand vad ce scriu altii. Toate detaliile au fost date de la bun inceput si perfect adevarate, pentru cine se "obosea" sa intre sa citeasca pe site-ul celor de la M.A.C.S. Nici eu nu sunt de acord cu drumul (dar alta locatie mai buna si disponibila in momentul asta nu cred ca exista in Bz), poate in viitor organizatorii vor putea gasi alta. Nu sunt de acord cu faptul ca acea firma de paza era praf (in loc sa il ia de gat pe unul care trecea strada zicea sarumana ca a scapat nebatut- unde este BGS-ul care facea legea odata pe la primele curse, te trosnea si daca te uitai urat la ei) dar ce vina are organizatorul? Poate ca a platit firma mai degeaba. Nu sunt de acord ca Bz-ul e plin de tarani si tigani dar ce pot sa fac? Poate organizatorul sa mute locatia in alt oras, desi ........ Nu sunt de acord cu faptul ca am recunoscut multi baieti care au mai participat la curse dar care stateau chiar pe marginea drumului chiar si cu masinile parcate in locuri total nepotrivite, chiar periculoase, ce pretentii sa ai de la "Ion"? Nu sunt de acord cu faptul ca multi participanti nu au respectat cerintele organizatorului, dar cine sa ii "umple de respect"? Poate organizatorul........... Nu sunt de acord ca cele mai rele critici care vin tocmai din partea celor care nu au participat, culmea. Dar suntem romani, asa suntem noi......... E mult mai usor sa arunci cu noroi in altii decat sa organizezi o cursa, indiferent cat de slaba sau reusita. Nu sunt de acord ca nu avem o pista de drag in tara, dar pe cine sa iau de gat? Pe cei care au organizat curse pana acum dar nu au facut o pista? Foarte multe ar fi de spus si mai multe de facut, dar sa ne vedem lungul nasului, facem ce putem cu ce putem cum putem. Cei nemultumiti sa STEA ACASA, PREZENTA NU E OBLIGATORIE, NICI MACAR CA SPECTATOR.
Am spus toate astea d.p.d.v. al unui impatimit si participant la curse, nu am nici o legatura cu nimeni din cei de mai sus.
Din partea mea numai respect tuturor celor care il merita.
Cipilica is offline  
Old 25-06-08, 22:04   #123
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: Marele Premiu al Buzaului IV 22 iunie 2008

Filmul nostru
DragosT is offline  
Old 26-06-08, 00:23   #124
pegassus

Stock
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1
Default Re: Marele Premiu al Buzaului IV 22 iunie 2008

bravo domnule adibose, citez : sa vad un drum de 6 m lungime fara protectii ???... am cam ramas fara cuvinte, ce sa zic... daca ati batut atatia km sa vedeti doar acea strada de 6 m lungime, este clar ca nu aveti dreptul la un comentariu negativ, pt ca dv nu shtiti dc ati venit aici. intr-adevar nu este o mare satisfactie un drum de 6 metri latime, dar nu cred ca v-a obligat nimeni sa va riscati viata pe acel drum... daca ati participat inseamna ca ati fost de acord cu modestele noastre posibilitati in ceea ce ne priveste o cursa de masini. am zis ale noastre, pt ca sunt buzoian si nu vreunul din organizatori... ce sa mai zic... sper sa fie si o data viitoare si sa fie cel putin ca acum, cred ca majoritatea au fost satisfacuti de ceea ce au gasit acolo, si chiar nu putem sa avem cerinte la standarde internationale. mai avem mult pana cand vom ajunge sa ne alergam bolizii pe niste piste adevarate. ce imi mai ramane de spus este ca port un mare respect fata de organizatori, pt "putinul" ce au putut sa il ofere noua, celor pasionati si impatimiti ai curselor de masini.
pegassus is offline  
Old 26-06-08, 00:36   #125
TzuTzu77
MACS Member

Stage 5
 
TzuTzu77's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,264
Member of:
[MACS]
[Opel]
Default Re: Marele Premiu al Buzaului IV 22 iunie 2008

Ma oftic cand vad asemenea discutii. Toti cei care am participat la organizare ne-am straduit sa iasa cat mai bine, ne-am pus masinile, benzina, timpul, sanatatea si banii la bataie, si nu pt bani, ci pt participanti, pt publicul cu adevarat pasionat si interesat, pt placerea si prietenia noastra. Ca nu a fost totul perfect, recunoastem, dar in conditiile date am facut tot ce am putut, si participantii in general sunt multumiti. Cat despre cei care au stat pe margine si critica, nu inteleg de ce n-au stat acasa, intrare n-au platit, cui nu-i place sa stea acasa.
__________________

2001 Nocturnoblau Astra G Coupe Z20LET
TzuTzu77 is offline  
Old 26-06-08, 00:50   #126
mau15

Stage 1
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 10
Default Re: Marele Premiu al Buzaului IV 22 iunie 2008

deci eu nush de ce va plangeti de drum ... eu cred ca a fost foarte bun pt ca asa ii atrage soferului mai multa atentie asupra drumului... si ca spectator pot spune ca a fost foarte frumos le multumim organizatorilor pt ca au realizat performanta asta (bine ca mai exista si oameni dinastia in buzau...) multumim mult si poate o sa fie si o data viitoare cat mai curand =p~ {nu o spun pt ca sunt buzoian spun pt ca asta este parerea mea stati linistiti si eu am facut mult drum prin soare... pt ca am venit cu bicicleta .. inca sunt mic...}
mau15 is offline  
Old 26-06-08, 10:47   #127
Rebel_Boy

Stage 5
 
Rebel_Boy's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,007
Default Re: Marele Premiu al Buzaului IV 22 iunie 2008

Voi "organizatorii" nu intelegeti un lucru important... Voi ati facut cursa asta doar de dragul de a tine "Marele premiu al Buzaului", in schimb nu v-ati mai gandit deloc la consecinte ... Nu v-a obligat nimeni sa organizati cursa asta, deci pur si simplu din lipsa de fonduri, sponsori, drum etc nu mai trebuia organizat nimic..
Nu stiu ce bagati voi mana in foc k(ca) nu s-a plans nici un concurent k(ca) toti cunoscutii care s-au dat s-au plans inclusiv baieti cu 4x4 si cateva sute de cp ... drumul era in panta si destul de inclinata panta astfel incat la plecare toate masinile trageau spre santz(sant) (am scris santz k unii mai sunt batuti in cap)..
Pe viitor daca mai vreti sa organizati o asemenea cursa sfatul meu e sa nu mai faceti nimic daca nu aveti fonduri suficiente sa faceti sa ceva ... O sa-ti dau un mic exemplu: firma de paza pe care ati platito sa asigure paza era formata numai din oameni "finuti" k(ca) a zic asa, nu cred ca vreunui animal cu 2-3 beri la 2L in bot ii era frica de asa oameni, lipsa comunicarii START-FINISH mai exact baietii de la finish luau legatura cu startul prin telefoane mobile, cu toate ca o fii CENT in weekend dar totusi au aparut walki-talki
__________________

- piese auto import - www.volksparts.ro
E-mail: volksparts@zappmobile.ro - www.koni.com.ro
Tel: 021-434.85.15 ... Fax: 021-769.21.99

Last edited by Rebel_Boy; 26-06-08 at 11:53.
Rebel_Boy is offline  
Old 26-06-08, 11:11   #128
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: Marele Premiu al Buzaului IV 22 iunie 2008

Nu inteleg care baieti cu 4x4. Maus? El nu s-a plans. Banuiesc ca de el vorbesti cu sute de cai putere. "Toate masinile trageau spre sant" - in special cele la clasele mici, asa cum se observa, nu-i asa, din film. Fondurile au ajuns exact cat sa aducem tot ce a fost acolo si da, am facut-o de dragul de a continua cursele la Buzau. Daca "nu crezi ca vreunui animal cu 2-3 beri la 2 L in bot ii era frica de asa oameni" foarte bine faci, pentru ca nu a fost cazul unei confruntari, nu? Oare de ce? Ne scuzi ca nu am avut wali-talki cat sa te incantam pe tine. Puteam sa comunicam si prin fum daca asta nu afecta cursa. Nu crezi?

Ne-am gandit si la consecintele de ne primi tot felul de critici de la tot felul de "cursanti".
Vad o poza la avatarul tau si-ti spun sigur ca nu ai participat. Atunci, dragul mei coleg de forum, scuza-mi intrebarea, dar de ce te bagi ca musca-n lapte?

PS: "organizatori" ar trebui sa scrii cu caps-ul pus pentru ca noi chiar am organizat TOTUL.
PSS: Intre vorbe si imagini nu stiu cine are mai mare imapct. Degeaba incearca unul si altul sa scoata cursa asta ca fiind un fiasco pentru ca deja cateva zeci de oameni au coborat filmul si banuiesc ca s-au si uitat la el.
DragosT is offline  
Old 26-06-08, 11:19   #129
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: Marele Premiu al Buzaului IV 22 iunie 2008

Quote:
Originally Posted by Rebel_Boy View Post
Nu v-a obligat nimeni sa organizati cursa asta, deci pur si simplu din lipsa de fonduri, sponsori, drum etc nu mai trebuia organizat nimic..
Cu bani orice nanac poate organiza o cursa prietene si ala in conceptia voastra este un MARE organizator chiar daca in conditii normale de cotidian le face la 1 an sau 2.
Nu ne-am plans de bani ci am spus doar ca am organizat cu fonduri proprii pentru a continua o munca inceputa acum 2 ani.
Media de putere a fost la 170 de cp pe masina cu tractiune preponderenta fata, asta asa pentru interesul tau de simplu spectator, nu ca ai fi obisnuit cu astfel de statistici.

Iti spun eu cum sa faci pe viitor si tu si prietenii tai cu care ai vorbit si au 4x4 si puteri de sute de cai: NU MAI VENITI! Si noi am pierdut bani si daca stam sa calculam cat au cheltuit ei cu benzina sa vina pana aici probabil iesim egali. Spun probabil pentru ca paguba noastra totala este in jurul a 2000 de lei. Deci nimeni nu e dator nimanui. Nu e mai simplu asa?
DragosT is offline  
Old 26-06-08, 11:38   #130
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Marele Premiu al Buzaului IV 22 iunie 2008

rebel boy --- tu chiar nu ai ce face acasa? e usor sa iti dai cu parerea pe net, stiu,...propun sa iti vezi de treburile tale si noi de ale noastre cum ar trebui....
am mai zis si o mai zic...din moment ce nu ai participat esti doar un bagator de seama care se da mare cunoscator in ale organizarii curselor pe forum....tu cate curse de accelerare ai organizat pana acum?
asteptam pareri avizate de la oameni care stiu cu ce se mananca si pareri ale PARTICIPANTILOR la cursa...pana la urma doar ei pot spune exact cum sta treaba, daca le-a convenit sau nu, etc
giubau_v8 is offline  
Old 26-06-08, 11:41   #131
Rebel_Boy

Stage 5
 
Rebel_Boy's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,007
Default Re: Marele Premiu al Buzaului IV 22 iunie 2008

Se vede cat de "cursant" si "ORGANIZATOR" esti tu daca habar nai de masinile care au concurat in aceasta etapa de MPBZ.. vz ca au fost: S3, Vectra Turbo, EVO ... Intradevar nu am participat, k nu se merita sa particip ..

In caz k nu stiai aproape de finish erau niste "baieti de cartier" manga care mai aveau upik si sareau in fata masinilor care treceau doar de dragul de a vedea indeaprope o masina de curse, probabil erau prea pasionati de fenomen (daca aveati o firma de PAZA nu pandari, nu se mai intampla asta) ... altii se jucau cu o masinutza teleghidata printre jaloane ... etc ... nu ma face sa iti enumar toate defectele..

Cat despre cursele organizate prin alte parti nu stiu cum tocmai tu nu ai vz comentariile la adresa acelor curse ..respectiv:
3 Mai la mare - jumatate din forum ia sarit in cap lu` Sebi
Pitesti - cursa a fost un dezastru iar multa lume a inceput o adevarata cearta pe tema asta..
Calarasi - cursa de nota 20 (drum, jandarmerie, concuresti, spectatori .. aveau si walki-talki ) ... nota 5 pt timpul acordat curselor, dar data viitoare cu siguranta nu v-a mai dura atat de putin .. CEL MAI IMPORTANT !!! vz ca pt 1,30 min de curse taxa de inscriere a fost de 15 RON .. la tine a fost 60 RON pt 3 ore de curse ... fa si tu un calcul..
Rebel_Boy is offline  
Old 26-06-08, 11:50   #132
Rebel_Boy

Stage 5
 
Rebel_Boy's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,007
Default Re: Marele Premiu al Buzaului IV 22 iunie 2008

Quote:
Originally Posted by giubau_v8 View Post
rebel boy --- tu chiar nu ai ce face acasa? e usor sa iti dai cu parerea pe net, stiu,...propun sa iti vezi de treburile tale si noi de ale noastre cum ar trebui....
am mai zis si o mai zic...din moment ce nu ai participat esti doar un bagator de seama care se da mare cunoscator in ale organizarii curselor pe forum....tu cate curse de accelerare ai organizat pana acum?
asteptam pareri avizate de la oameni care stiu cu ce se mananca si pareri ale PARTICIPANTILOR la cursa...pana la urma doar ei pot spune exact cum sta treaba, daca le-a convenit sau nu, etc

Esti comic rau ... imi pare rau ca un mancator de seminte de pe margine si-a permis sa comenteze ceva la adresa voastra .. Te invit de Ziua Marinei la Calarasi la o cursa adevarata si vb atunci despre curse, cu ce se mananca sau cu ce se fac .. Pana atunci CICU MIC ..

@DragosT: daca nu veneau "prietenii" mei la cursa ta nu stiu daca mai aveai 30 de concurenti.. Ai intrat in polemica cu oameni care stiu cu ce se mananca cursele si au masini special pt asa ceva (nu e vb de mine) .. ar trebui sa v-a abtineti de la comentarii !!
Rebel_Boy is offline  
Old 26-06-08, 11:59   #133
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: Marele Premiu al Buzaului IV 22 iunie 2008

Masinile cu 4x4 intelegeam si eu mai mult de 2. Evo nu s-a plans de nimic desi ar fi trebuit, ca a venit din Tulcea si s-a dat o data pentru ca a ramas fara competitori.
Spune-mi date concrete si le analizez dar nu ma lua cu "daca", "mai aveau putin", "in caz de". S-a jucat cu masinuta in timpul curselor? Eu nu inteleg un lucru: daca lumea a incercat sa se distreze la o cursa, am dat indicatii clare firmei sa nu intre cu bata-n ei pentru ca asta imi doream, sa fie cat mai multe curse sa iasa majoritatea multumita, nu e bine. Aia manga nu erau raspunderea mea. Noi nu am VANDUT bauturi alcoolice. Nu am vazut la start picior de om care sa stea pe asfalt ori in santul de scurgere.

Si hai sa-ti spun eu despre cursa de la Calarasi, pe care am vazut-o ca si simplu spectator. Drumul da, excelent, avem si noi unul si asteptam sa se apropie urmatoarea campanie cat sa putem avea speranta ca ne va fi acoradata varianta orasului. Timpul... nu cumva a fost jumatate de ora la Calarasi ori mi-a stat mie "ceasul" din cauza caldurii ca n-am avut de unde sa -mi iau ceva de baut? Nu cumva acolo au fost doar libere? Nu cumva organizator a fost primarul care intra duminica in turul doi, asta insemnand ca nicio cheltuiala inclusiv cu paza nu a revenit nimanui altcuiva? Atunci, taxa pentru ce a fost? Public... pentru o strada DIN oras a fost ceva gen ca pe Maracana nu? Si fac si calcul, da: la Buzau a costat ora 20 de lei, la Calarasi 7,5 de lei. Noi am organizat totul si am suportat financiar totul, la Calarasi...

Nu imi da exemple de curse de dincoace de Carpati, poate doar din Craiova. In rest, Banatul e fruncea cum s-ar spune si chiar daca intuiesc sau stiu motivele nu e problema mea.

Imi spui ca daca nu aveam aia si aia sa nu fi organizat. Acum 2 ani au fost 2 curse la Buzau si una la Bucuresti. Ramaneti cu alea din Bucuresti fratilor, noi nu ne suparam. Si anul asta asta am avut tot ce am considerat ca este necesar ca sa ne descurcam cu aceasta cursa. Chiar si reguli. Intreaba-ma cati le-au respectat! Sau asta tot organizatorul e raspunzator?
DragosT is offline  
Old 26-06-08, 12:07   #134
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: Marele Premiu al Buzaului IV 22 iunie 2008

Quote:
Originally Posted by Rebel_Boy View Post
@DragosT: daca nu veneau "prietenii" mei la cursa ta nu stiu daca mai aveai 30 de concurenti.. Ai intrat in polemica cu oameni care stiu cu ce se mananca cursele si au masini special pt asa ceva (nu e vb de mine) .. ar trebui sa v-a abtineti de la comentarii !!
Nu am anuntat un numar minim de concurenti pentru care se va tine cursa. Faceam libere, inapoiam jumate din taxa si aia era. Daca noi trebuie sa ne abtinem de la comentarii si sa nu scoatem in fata disciplina si conduita concurentilor si modul in care s-au informat ei despre aceasta cursa, poate ca si viceversa ar fi indicat.

Asta cu ciocul mic e relativa si periculoasa. E ca si cum ai spune "niciodata". Daca la Calarasi se va face pe grupe, se vor da premii, va fi public NUMEROS, vor fi utilitati adica macar o taraba si va organiza EXCLUSIV un club auto, prin forte si eforturi proprii atunci DA, vom incerca sa extragem partile bune si sa incercam sa le copiem. A nu se intelege ca blamez oportunismul. Bravo celor care au relatii si se pot descurca sa le vina jandarmii sa faca cordon chiar daca legea nu le-o permite, politia la fel, drumul aprobat si blocat si ce drum si tot asa. Sincer mi-as dori si eu asa ceva. Pana la Ziua respectiva insa mai e. Discutam dupa, la fel de obiectivi sper.
Rectificare, la Calarasi ora a costat 30 de lei din moment ce s-au dat 15 lei si s-a tinut o 1/2ora. In mod normal erau anuntate 3 ore la 15 lei. Teoretic, LA ALTE CURSE sa folosesc o vorba draga unora, daca nu se tinea jumatate din cursa se dadeau banii inapoi. Nu cunosc aspectul, e posibil ca asa sa fi fost.
Per ansamblu am apreciat cursa de la Calarsai prin natura locatiei. Numar de masini... ca la Buzau. Mai tari? Ca medie da. In rest, nimic din punctul de vedere al spectatorului venit de la 160 de km pe o caldura infernala. Cum ne-am comportat? Am stat unde ni s-a indicat nu pentru ca ne durea undeva de fortele de ordine ci pentru ca am vrut sa vedem si noi ceva din cursa. Din nefericire nu multi buzoieni sunt asa de "ganditori".

Last edited by DragosT; 26-06-08 at 12:47.
DragosT is offline  
Old 26-06-08, 12:13   #135
DONU'
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
DONU''s Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 5,037
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[4Rally]
Default Re: Marele Premiu al Buzaului IV 22 iunie 2008

Important este ca s-a intamplat evenimentul, important este ca nu s-au inregistrat accidente si victime dintre gospodarii din zona, n-au fost nici probleme intre concurentzi, ma refer la cele de gen tras frana de mana sau incercat derapaje pe drumul cu pricina.
Asa ca...? Ce sa mai comentam? Una peste alta foarte multa lume a fost multumita!
Si noi, si cei de pe margine. Daca nu ar fi avut loc evenimentul ar fi sarit lumea cu gura ca organizatorii n-au fost in stare sa faca cursa, daca au facut-o li se bate obrazul ca de ce n-a fost asa si de ce a fost asa...
Bai fratzilor, suntem in Romania si e bine ca a fost si asa!
N-a fost ca la editia I unde am auzit ca era ca la raliurile din anii 80 cand nu se vedea drumul de lumea care statea in strada sa vada ce masina vine.
Exemplu: https://www.youtube.com/watch?v=G6EOCtL_26s
Duminica, ziceti ca jandarmii sau ce erau ei acolo, nu si-au facut treaba, ei or fi incercat, dar ce sa le faci la gospodinii prietini? Ar fi insemnat sa se ia la bataie cu ei. Cu tzaranii nu e de joaca. Ce-ar fi fost sa se opreasca cursa ca se bate publicul cu garda...
La orice eveniment de acest gen n-ai cum sa-ti selectezi publicul. Ce e greu de inteles? Vin o gramada de poplacari care n-au nicio treaba cu masinile si care nu cunosc riscurile la care se expun.
Exemplu: https://www.youtube.com/watch?v=TZpx9...eature=related
Mi-am incheiat pledoaria!
__________________

If I win, I take the cash and I take the respect!™
2006 - VAUXHALL CORSA B - 1.2 45CP - Prima masina de DRIFT din Romania cu tractiune fata!
2006 - OPEL VECTRA - C20NE
2007 - 2009 - VW VENTO VR6
2009 - BMW E30 TURBO
2012 - VW GOLF MK5 GTI
PIESE TUNING PE COMANDA:
TURBINE, INJECTOARE, POMPE BENZINA, WASTEGATE, BLOW-OFF, INTERCOOLERE, DISCURI FRANA PERFORATE/STRIATE, KIT-URI AMBREIAJ SPORT SAU ORIGINALE, SUSPENSII, ETC.
CONTACT: donu_vr6@yahoo.com
DONU' is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -