Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Buzau

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 24-06-08, 00:12   #61
NightDevil

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,141
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Marele Premiu al Buzaului IV 22 iunie 2008

Quote:
Originally Posted by DragosT View Post
A batut un r5 printr-o revenire de 2 masini cauzata de ratarea treptei 2....
MAN IN LEGATURA CU R5 VS G60 A2 cursa la libere.. cu recuperatul am luat piciorul din gaz crezund ka iar ia sarit furtunul nu m-am gandit ka a ratat viteza ca altfel ma prindea la Bucuresti
NightDevil is offline  
Old 24-06-08, 00:20   #62
MauS

Stage 5
 
MauS's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,375
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Mitsubishi]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Marele Premiu al Buzaului IV 22 iunie 2008

Quote:
Originally Posted by flexus View Post
A fost ok, m-am speriat putin cu ploaia

Baiatul cu evo galben (MauS) nu s-a mai dat ca nu avea cu cine Eu degeaba am stat langa el la start dupa cum s-a si vazut. Daca se inscria Audi S6 sau ramaneau evo/sti poate il vedeati mai mult

Drumul a fost super ok mai putin ca era extrem de inclinat! Pe mine m-a incurcat ceva la start, dar din cauza caldurii si aderentei bune dupa viteza a 2-a m-am putut alinia si pune pedala la fund

Felicitari organizatorilor, nu stiu cum au reusit dar s-au tinut tare si au dus-o la capat cu bine. Mi s-a parut comunicarea foarte proasta insa, de multe ori stateam nestiind ce se intampla.

Voi mai veni la Buzau cu placere!
Multumesc tuturor pentru cuvintele frumoase Am muncit foarte mult in ultimile 4 zile dinaintea cursei la masina, pana la urma am reusit sa o finalizez si sa fie OK, avand in vedere ca sambata seara nu mergea deloc bine. Cu draci, nervi si multa oboseala, am depistat problema si am remediat-o. Multumesc lui Sorin (mecanicosu') pentru ajutor, sustinere si pentru "orele suplimentare" facute, Iani baiatul cu ST-ul pentru sprijinul moral, FLY pentru "shurubareala" si baietilor de la Racing Code pentru treaba pe care au facut-o cu electronica. (a nu se interpreta drept reclama). Sa vedem care va fi urmatorul eveniment si ne vedem acolo. Felicitari organizatorilor, cea mai tare chestie mi s-a parut papucul cu frigider in elaltfel ne topeam pe acolo.V-am salutat.
__________________

Last edited by MauS; 24-06-08 at 00:23.
MauS is offline  
Old 24-06-08, 00:24   #63
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: Marele Premiu al Buzaului IV 22 iunie 2008

Quote:
Originally Posted by NightDevil View Post
MAN IN LEGATURA CU R5 VS G60 A2 cursa la libere.. cu recuperatul am luat piciorul din gaz crezund ka iar ia sarit furtunul nu m-am gandit ka a ratat viteza ca altfel ma prindea la Bucuresti
A fost palpitant si a constituit unul din "momentele" de la Buzau . Nu i-a mai sarit niciun furtun. Chinga a facut minuni . Oricum prietenii lui pariasera pe tine ceea ce a fost si mai de coma.
DragosT is offline  
Old 24-06-08, 00:26   #64
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: Marele Premiu al Buzaului IV 22 iunie 2008

Quote:
Originally Posted by MauS View Post
avand in vedere ca sambata seara nu mergea deloc bine.
Si pe unde ai probat-o? Nu cumva voi ati fost in Monteoru in seara aia?
DragosT is offline  
Old 24-06-08, 00:28   #65
MauS

Stage 5
 
MauS's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,375
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Mitsubishi]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Marele Premiu al Buzaului IV 22 iunie 2008

Quote:
Originally Posted by DragosT View Post
Si pe unde ai probat-o? Nu cumva voi ati fost in Monteoru in seara aia?
Ba da la Vila "Mada....." sau ceva de gen Eram total dezamagit de felul in care mergea si totul era de la furtunul de la regulatorul de presiune. A fost OK, imi pare rau ca nu am apucat sa ma dau macar de 2 ori. Data viitoare la Buzau pe cand?
MauS is offline  
Old 24-06-08, 00:31   #66
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: Marele Premiu al Buzaului IV 22 iunie 2008

Nu vin Parlamentarele, tu ce parere-ti bagi? O sa facem pe barba noastra 2 zile cu treburi cat mai cuprinzatoare, adica si un expo ceva. Anunt eu din timp
DragosT is offline  
Old 24-06-08, 00:33   #67
M Y U

Stage 5
 
M Y U's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 884
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
Post Re: Marele Premiu al Buzaului IV 22 iunie 2008

Si cauta o strada unpic mai lata daca se poate...


PS:Sa aiba loc baietii cu frana de mana.... )
M Y U is offline  
Old 24-06-08, 10:12   #68
Rebel_Boy

Stage 5
 
Rebel_Boy's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,007
Default Re: Marele Premiu al Buzaului IV 22 iunie 2008

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Nu ma refeream la tine ca ai venit sa castigi.
E meritul tau si munca ta in masina aia.
Ma refeream la cei care au sarit la mine ca masina mea fuge mai tare desi in talon am acelasi raport cp/kg.
Si s-a vazut ca in A2 au intrat masini mai puternice ca a mea.
Sunt eu de vina ca nu si-au modificat suficient masinile si au venit nepregatiti?
Grupele au fost prost organizate ... aduti aminte ca te-ai dat cu o Dacia 1310 de 98 cp, crezi k ar fii avut vreodata vreo sansa ?
Grupa la care am fost eu inscris B1 (nu m-am prezentat decat k spectator) a fost si mai dezechilibrata, cu masina de 115 cp trebuia sa concurez cu un Golf 5 GTI care nu stiu ce cauta la grupa aia ..
Organizarea a fost mult mai buna ca editiile trecute dar mai trebuiesc gandite grupele ..
__________________

- piese auto import - www.volksparts.ro
E-mail: volksparts@zappmobile.ro - www.koni.com.ro
Tel: 021-434.85.15 ... Fax: 021-769.21.99
Rebel_Boy is offline  
Old 24-06-08, 10:36   #69
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Marele Premiu al Buzaului IV 22 iunie 2008

Nu cred ca am comentat vreodata cand am intrat in grupe cu R5gtt sau cu masini de 1000kg si 160 de cp stock.
Avantajul greutatii reduse a fost eliminat.
Nu e vina mea ca acea Dacie a fost nepregatita.Era mai rapida ca o Dacie normala dar motorul cred ca era stock.
Daca eu veneam cu masina stock presupun ca as fi fost invins de acea Dacie si ar fi ras toti de Audi-ul batut de Dacie.
La fel ca multi altii care se bazeaza ca au masini usoare si nu au nevoie de modificari ca sa bata o masina de 1,4 tone.
Cursele de genul asta sunt pentru masini cu un minim de modificari, altfel te faci de ras oricum ar fi grupele facute.
Dacia aia daca nu o scoteam eu din prima tura ar fi scos multe masini din cursa.
Singurul meu avantaj a fost ca masina e modificata.
La fel cum si Evo-ul probabil ar fi pierdut in fata Camarro-ului daca era stock.
Altea care a castigat grupa mea era si mai departe cu modificarile decat mine desi avem acelasi motor.
Sansa ii ajuta pe cei pregatiti.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline  
Old 24-06-08, 10:49   #70
Rebel_Boy

Stage 5
 
Rebel_Boy's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,007
Default Re: Marele Premiu al Buzaului IV 22 iunie 2008

Ai foarte mare dreptate, nu te-a invinovatit pe tine nimeni k te-ai dat cu o dacie dar faza e ca e ca aiurea cu clasele astea raport kg/cp ... Daca s-ar fi facut grupele pe cp parerea mea k ar fi fost mult mai stranse cursele si atunci intradevar sinurul lucru care avantaja o masina de alta era modificarea masinii respective .. Spune-mi si mie ce motor ar fii trebuit sa aibe Dacia aia sa poata trece de tine in cursa respectiva ? poate sa fii fost un al doilea SGM, dar niciodata nu o sa poti compara o Dacia 1310 cu motor alpine de 98 cu un Audi A3 de 140 cp diesel (care stii foarte bine ce cuplu are masina aia stock)

Last edited by Rebel_Boy; 24-06-08 at 10:52.
Rebel_Boy is offline  
Old 24-06-08, 11:10   #71
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Marele Premiu al Buzaului IV 22 iunie 2008

Quote:
Originally Posted by Rebel_Boy View Post
Ai foarte mare dreptate, nu te-a invinovatit pe tine nimeni k te-ai dat cu o dacie dar faza e ca e ca aiurea cu clasele astea raport kg/cp ... Daca s-ar fi facut grupele pe cp parerea mea k ar fi fost mult mai stranse cursele si atunci intradevar sinurul lucru care avantaja o masina de alta era modificarea masinii respective .. Spune-mi si mie ce motor ar fii trebuit sa aibe Dacia aia sa poata trece de tine in cursa respectiva ? poate sa fii fost un al doilea SGM, dar niciodata nu o sa poti compara o Dacia 1310 cu motor alpine de 98 cu un Audi A3 de 140 cp diesel (care stii foarte bine ce cuplu are masina aia stock)
Acelasi motor comprimat si cu axa cu scame modificata...
Nu le duce tu grija baietilor din dacia rally team ca au retetele lor
Recunosc ca erau si la c1 masini pe care le faceam dar din nou erau masini nemodificate.
Fara suparare dar si gti-ul ala de la voi din grupa daca nu avea soft si-o lua de la multi pentru ca e o masina grea.
Daca s-ar fi facut grupele pe cp trebuia sa ma dau cu masini de 750-1000kg cu 140-160cp.
Tie iti convine sa te dai cu motociclete de 110cp???
Ca doar sunt in aceeasi grupa de putere nu?
Asta pentru ca noi nu avem masini superlight gen caterham, ariel atom sau alte kitcar-uri care cu 150cp fac suta in 5-6 secunde.
Parca asa suna mai bine cp/kg nu???
bluey is offline  
Old 24-06-08, 11:29   #72
Rebel_Boy

Stage 5
 
Rebel_Boy's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,007
Default Re: Marele Premiu al Buzaului IV 22 iunie 2008

Nu cred ca se pune problema sa ma dau cu o motocicleta dar sincer m-ar fi bucurat sa ma dau cu orice masina pana in 120 -130 cp indiferent de greutate ... Dintr-o masina ca sa poti obtine performanta trebuie sa-i faci doua lucruri: 1- modifici motorul, 2- usurezi masina ...
Cat despre G5 GTI are 200 cp stock si 1320 kg ... fa un calcul si vz ce raport iti da

Last edited by Rebel_Boy; 24-06-08 at 11:32.
Rebel_Boy is offline  
Old 24-06-08, 11:33   #73
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Marele Premiu al Buzaului IV 22 iunie 2008

Pai ceva asemanator cu raportul tau.
Tu aveai ceva modifcat la masina??
bluey is offline  
Old 24-06-08, 11:37   #74
Rebel_Boy

Stage 5
 
Rebel_Boy's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,007
Default Re: Marele Premiu al Buzaului IV 22 iunie 2008

Eu am 1035 kg si 115 cp ... calculeaza putin ... Modificari am la masina dar nu ai sa obtii niciodata mai mult de 20 - 30 cp dintr-o masina aspirata iar daca as fii avut montat Turbo creca ajungeam in D1
Rebel_Boy is offline  
Old 24-06-08, 11:43   #75
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Marele Premiu al Buzaului IV 22 iunie 2008

si daca era dupa cp erai in grupa cu tipul cu Dacia care la 750kg iti facea probleme mari.
Tu ai fost victima grupei??
bluey is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -