Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 27-09-07, 01:28   #106
turculetz

Stage 2
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 62
Default Re: TOBA FINALA ...ZGOMOT sau PERFORMANTA?

Imi lasi impresia ca nu esti roman si nu prea intelegi bine frazele

chear=chiar
sti=stii
uitete=uita-te
can=can'..
deala=deal
wow=world of warcraft )
turbona=turbina
motoare=motoareLE
asporate=aspirate
facut=facuta

A pomenit cineva ceva de scanteie? Ultima completare a fost evident referitor tot la injectie si anume avansul ei.

motoruna ramana= motorina ramasa

discutia se referea strict la problema omului cu fumul, daca are aceeasi cantitate de motorina injectata si are fum evident ii scad performantele nicidecum nu ii cresc, daca insa modifica cantitatea injectata si ii mai ramane ceva fum asta e cu totul alta treaba.

Partea cu suprapunerea supapelor la turbo ca este cat mai mica eu o vad tocmai invers, daca are turbo pot sta mai mult intredeschise pentru o mai buna aerisire daca tot are cine sa sufle aer, in fine nu vreau sa te contrazic, mai studiez dinamica fluidelor la motoarele turbo dar n-are rost sa revin cu amanunte sa ne contrazicem iar.

A fost oricum ultimul meu post pe threadul asta, poti sa chibitzezi cat vrei.

Ca de obicei nu ma pot abtine, mai bine ai studia putin DEXul sau alte chestii cu mult mai elementare.
turculetz is offline   Reply With Quote
Old 27-09-07, 01:48   #107
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: TOBA FINALA ...ZGOMOT sau PERFORMANTA?

Cu nu sunt roman ai total dreptate, in 4 ani am invatat cat stiu, dar mersi pentru corectare, data viitoare incerc sa scriu corect.

Noi am facut evacuare total goala cu diameru de 60mm, si downpipe separat in interior pentru turbina si westgate penru 300mm (asta pentru dinamica fluidelor, inseamna cam 4-5cai, e parca o fi cu westgate independent) in total se simtea efectul, foarte bine, si cu un pic mai mult fum.
Despre suprapunerea supapelor la turbo...atat pot sa spun din cate stiu eu ca axele cu came variaza de la 235-270 de grade, asta insemna ca este mult mai mica decat la aspirate. 270 ar fi echivalent cu axa pentru aspirat de 320 de grade, ceace e mare. De ast azic ca suprapunerea e mai mica decat la motoarele aspirate.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 27-09-07, 20:58   #108
saizu

Stock
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 6
Default Re: TOBA FINALA ...ZGOMOT sau PERFORMANTA?

Da poate sa iti dea amenda....
saizu is offline   Reply With Quote
Old 29-09-07, 13:40   #109
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: TOBA FINALA ...ZGOMOT sau PERFORMANTA?

in lipsa de cunostiinte, ma simt nevoit sa postez si eu o intrebare.
ce finala recomandati pt un 1.8 t ?
un sunet mai pronuntat urmaresc.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 01-10-07, 00:46   #110
cristy1bro

Stage 2
 
cristy1bro's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 54
Default Re: TOBA FINALA ...ZGOMOT sau PERFORMANTA?

sal am si yo o intrebare la un golf 3 gtl motor 1.8 benzina daca nu ii mai pun catalozatorul are ceva ? mi s-a spart :P
cristy1bro is offline   Reply With Quote
Old 01-10-07, 00:47   #111
cristy1bro

Stage 2
 
cristy1bro's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 54
Default Re: TOBA FINALA ...ZGOMOT sau PERFORMANTA?

masina e adusa recent din bulgaria si a ramas pe nr de bg cu procura ...dk nu mai pun catalizatorul o sa am probleme la rar ? sau ceva ...peste un an imi fac procura tot din bg
cristy1bro is offline   Reply With Quote
Old 03-10-07, 01:07   #112
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: TOBA FINALA ...ZGOMOT sau PERFORMANTA?

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
in lipsa de cunostiinte, ma simt nevoit sa postez si eu o intrebare.
ce finala recomandati pt un 1.8 t ?
un sunet mai pronuntat urmaresc.
Depinde cat vrei.
dar in mod normal cu cu cat este diametrul interior a dobei mai mare cu atat mai gros ieste sunetul facut de asta. Dar de multe ori numai cu funala nu scoti un cunet foarte frumos.
Dar am auzit motor ca al tau cu evacuare cap=coada de 60mm si o toba de 70mm (de la un nissan 214, tot tuning, gen JDM)...wow, chear prea mult era, dar motorul era cu 0.5 sec mai puternic, daca intelegi ce zic (cam 20 de cai)
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 03-10-07, 12:46   #113
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: TOBA FINALA ...ZGOMOT sau PERFORMANTA?

Quote:
Originally Posted by Hexer View Post
Depinde cat vrei.
dar in mod normal cu cu cat este diametrul interior a dobei mai mare cu atat mai gros ieste sunetul facut de asta. Dar de multe ori numai cu funala nu scoti un cunet foarte frumos.
Dar am auzit motor ca al tau cu evacuare cap=coada de 60mm si o toba de 70mm (de la un nissan 214, tot tuning, gen JDM)...wow, chear prea mult era, dar motorul era cu 0.5 sec mai puternic, daca intelegi ce zic (cam 20 de cai)

da ..inteleg.
m am gandit si eu la asta si stiu ca ideal ar fi o evacuare cap coada.
dar...momentan sunt doar elev fara venituri proprii. si cred k pt inceput am sa ma limitez doar la o finala.
stii vreun site unde as putea gasi niste preturi, la o finala, la sistemul cap coada, etc ?

Last edited by phaeton; 03-10-07 at 12:48.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 04-10-07, 13:02   #114
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: TOBA FINALA ...ZGOMOT sau PERFORMANTA?

Cauta pe la germani, sigur gasesti, noi am facut evacuarea in garaj...deci nu e o mare treaba. E toba ca lumea costa undeva la 200 de euro, evacuarea complacta de la turbo pana la toba inca 200 (max, mai mult nu asi da)
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 04-10-07, 13:37   #115
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: TOBA FINALA ...ZGOMOT sau PERFORMANTA?

Quote:
Originally Posted by Hexer View Post
Cauta pe la germani, sigur gasesti, noi am facut evacuarea in garaj...deci nu e o mare treaba. E toba ca lumea costa undeva la 200 de euro, evacuarea complacta de la turbo pana la toba inca 200 (max, mai mult nu asi da)
doar 400 de euro o evacuare cap coada ? si ceva de calitate ?
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 04-10-07, 18:44   #116
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: TOBA FINALA ...ZGOMOT sau PERFORMANTA?

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
doar 400 de euro o evacuare cap coada ? si ceva de calitate ?
Cap-poada, ma refer ca de la turbo pana al toba, asa in romania e cam 200 de euro si facut din materiale de calitate.
Toba e ce vrei tu (de la 50-70mm) HKS, Apex'i ceva pentru masini turbo japoneze iti da un sunet profund si frumos la un pret acceptabil ~200 de euro.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 05-10-07, 05:08   #117
B85YCS

Stage 2
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 47
Default Re: TOBA FINALA ...ZGOMOT sau PERFORMANTA?

Hexer - Un site cu niste preturi bune la piese relativ bune stii ? adica cei 200 de eur mi se par cam putini
Ma bag si eu ca supozitorul, am citit atent toate posturile... interesant cate am putut sa invat in 2 zile despre masina mea, vreau sa pun niste intrebari nu inainte de a multumi si felicita cei care au facut acest gen de forumuri si toti utilizatorii lui.
-As dori sa stiu pe o vectra B cu motor 1.8 16V (aspirat bineinteles) merita sa pun evacuare sport cap coada atunci cand am si filtru sport cu teava ?
-Are cineva de pe tot forumul asta asa ceva
-am auzit multe marci, dar parerile sunt impartite hotarati-va oameni buni ), recomanda careva o marca ?
B85YCS is offline   Reply With Quote
Old 05-10-07, 08:41   #118
NT33EXE

Stage 5
 
NT33EXE's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 960
Default Re: TOBA FINALA ...ZGOMOT sau PERFORMANTA?

1. marci sunt multe. din ceea ce exista la noi pararea mea e sa alegi dintre pipercross, green si k&n.
2. cu siguranta va avea influenta schimbarea traseului de evacuare. cel mai important castig va fi...SUNETUL!!! . nu te astepta sa zboare masina doar cu atat. pt asta ai nevoie si de upgrade la ECU.
NT33EXE is offline   Reply With Quote
Old 05-10-07, 12:21   #119
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: TOBA FINALA ...ZGOMOT sau PERFORMANTA?

Quote:
Originally Posted by B85YCS View Post
Hexer - Un site cu niste preturi bune la piese relativ bune stii ? adica cei 200 de eur mi se par cam putini
Ma bag si eu ca supozitorul, am citit atent toate posturile... interesant cate am putut sa invat in 2 zile despre masina mea, vreau sa pun niste intrebari nu inainte de a multumi si felicita cei care au facut acest gen de forumuri si toti utilizatorii lui.
-As dori sa stiu pe o vectra B cu motor 1.8 16V (aspirat bineinteles) merita sa pun evacuare sport cap coada atunci cand am si filtru sport cu teava ?
-Are cineva de pe tot forumul asta asa ceva
-am auzit multe marci, dar parerile sunt impartite hotarati-va oameni buni ), recomanda careva o marca ?

Ebay daca vrei ieftin si bun...(preferabil din germania)
Merita sa pui, dar costa mult o evacuare totala de la chiulasa pana la toba.
Recomanda orice marca cu renume si evacuare proiectat pentru motorul si masina ta, dar costa foarte mult, peste 1000 de euro...
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 05-10-07, 23:00   #120
B85YCS

Stage 2
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 47
Default Re: TOBA FINALA ...ZGOMOT sau PERFORMANTA?

Quote:
Originally Posted by john33exe View Post
1. marci sunt multe. din ceea ce exista la noi pararea mea e sa alegi dintre pipercross, green si k&n.
2. cu siguranta va avea influenta schimbarea traseului de evacuare. cel mai important castig va fi...SUNETUL!!! . nu te astepta sa zboare masina doar cu atat. pt asta ai nevoie si de upgrade la ECU.
Fac chip tuninngu sapt viitoare, nu sunt hotarat inca unde dar ma interesa in principiu si evacuarea. Ideea e ca as fii mers pe K&N, eu vreau un raport calitate/pret bun, nu am prea multi bani si muncesc destul, dar am o manie (ca si multi altii de aici =)) )
o lista de preturi sau cat ma costa exact unde pot afla ?
B85YCS is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -