Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 07-02-09, 21:47   #181
Relu_GTT
Dacia Driver

Stage 5
 
Relu_GTT's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,247
Member of:
[DACIA]
Default Re: TOBA FINALA ...ZGOMOT sau PERFORMANTA?

Am auzit la cineva ca si-a taiat toba finala la renault 1.4 si i-a scos din ea sitele acelea si pe urma a sudat-o la loc adica acum e goala toba iar la iesire i-a pus un tips de diametru mai mare tot sudat , toata treaba asta cu un cost redus mult mai mic decat ar costa o toba sport
Este bine ce a facut , are vreo influenta negativa ?
Relu_GTT is offline   Reply With Quote
Old 07-02-09, 23:53   #182
demin2609
Renault Driver

Stage 5
 
demin2609's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 478
Member of:
[RENAULT]
Post Re: TOBA FINALA ...ZGOMOT sau PERFORMANTA?

nu ar trebui... dar daca citeai mai sus aflai un raspuns concret! la dacia 1310 scoaterea tobei finale ducea la o crestere a turatiilor de la 800 la 1100 rpm.

pe mine ma intereseaza catalizatorul, la ce efecte negative se pot ajunge daca il tin in vitrina?

castigul de putere sunt sigur ca va creste undeva pe la 10 cp,

motor f4p 722, 1,8 l
__________________
live high, have fun.. and don't do anything stupid!
Instalatii GPL TOMASETTO fara butelie! 0764781647

Last edited by demin2609; 08-02-09 at 09:15.
demin2609 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 03:21   #183
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: TOBA FINALA ...ZGOMOT sau PERFORMANTA?

Finala = Sunet
Full = Sunet + Cai Putere
scturoag is offline   Reply With Quote
Old 09-02-09, 10:21   #184
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: TOBA FINALA ...ZGOMOT sau PERFORMANTA?

Quote:
Originally Posted by demin2609 View Post
pe mine ma intereseaza catalizatorul, la ce efecte negative se pot ajunge daca il tin in vitrina?

castigul de putere sunt sigur ca va creste undeva pe la 10 cp,

motor f4p 722, 1,8 l
Ai sanse mari sa iti intre in "check engine", in modul de avarie, din cauza sondei Lambda. Am patit-o eu... desi nu am eliminat decat un catalizator din doua. Consuma mai mult si nu trage.
Solutia ar fi sa inlocuiesti catalizatorul cu unul sport, metalic. Nu mai risti sa citeasca eronat sonda Lambda, iti ies si noxele la fel si ai si castigul de putere... daca o sa ai asa ceva, doar din eliminarea catalizatorului.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 10-02-09, 11:46   #185
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: TOBA FINALA ...ZGOMOT sau PERFORMANTA?

sau poti sa prostesti sonda si primeasca o valoare constanta care se incadreaza in limitele normale si .. gata.
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 10-02-09, 15:02   #186
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: TOBA FINALA ...ZGOMOT sau PERFORMANTA?

Quote:
Originally Posted by shadowro View Post
sau poti sa prostesti sonda si primeasca o valoare constanta care se incadreaza in limitele normale si .. gata.
"prostirea" asta se face printr-un montaj electronic (nu stiu exact ce si cum) care, cum ai zis si tu, fac sa citeasca valori constante... dar cand motorul e rece, sau supraincalzit, sau in turatie, sau subturat... va citi aceleasi valori constante. Si nu e bine. Faci prostirea asta doar ca sa ascunzi beculetul aprins in bord, nu ca sa elimini problema...
In cazul meu, debitul de gaze este prea mare, din cauza "disparitiei" unui catalizator, a diametrului mai mare la teava de evacuare si a serpilor. Solutia ar fi sudarea unei piulite pe cea veche a sondei, ca sa o scoata mai in afara si sa citeasca valori ceva mai mici. O sa postez dupa ce ajung iar cu ea pe rampa, sa va spun daca se mai aprinde becul sau nu.\
p.s: dar de unul din 2 catalizatoare tot nu am putut scapa, tocmai de frica becului asta... atunci nu m-ar mai fi salvat nici piulita aia sudata.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 15-02-09, 23:19   #187
bmwM8
Banned

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 162
Default Re: TOBA FINALA ...ZGOMOT sau PERFORMANTA?

ca sa castigi cv putere este nevoie sa schimbi toba finala+intermediara+catalizatorul stok cu o toba de inox si catalizator sport!
bmwM8 is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 21:45   #188
db 21 kat

Stage 4
 
db 21 kat's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 190
Default Re: TOBA FINALA ...ZGOMOT sau PERFORMANTA?

as fi si eu interesat sa imi pun o finala sport la un cielo non-euro, care ar fi consecintele si ce imi recomandati?o sa influenteze cumva consumul?
db 21 kat is offline   Reply With Quote
Old 06-05-09, 09:41   #189
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: TOBA FINALA ...ZGOMOT sau PERFORMANTA?

Quote:
Originally Posted by db 21 kat View Post
as fi si eu interesat sa imi pun o finala sport la un cielo non-euro, care ar fi consecintele si ce imi recomandati?o sa influenteze cumva consumul?
Nici una, poate doar pierderea talonului... depinde ce "galagie" face. Nu are nici o legatura cu consumul... poate doar ca o sa-ti placa cum suna si o sa-i dai talpa mai multa

Postasem in urma cu ceva timp ca o sa ma duc cu masina sa rezolv problema becului check engine. Am fost, s-a sudat o piulita care sa scoata sonda mai in afara si sa citeasca mai putine gaze, dar nici pana acum nu am sters codul de eroare de pe calc. Eu zic ca problema s-a rezolvat, fiindca becul se mai stinge din cand in cand... dar se aprinde la loc, codul de eroare ramanand memorat pana o sa ajung sa pun testerul pe ea sa il sterg.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 06-05-09, 20:47   #190
db 21 kat

Stage 4
 
db 21 kat's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 190
Default Re: TOBA FINALA ...ZGOMOT sau PERFORMANTA?

poi talpa ii dau cam mereu k se aude si la mn cat de cat frumos k nu mai am sitele in finala.si chiar atata galagie poate sa faca sa ii deranjez p militieni?
db 21 kat is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -