Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 14-02-08, 04:27   #31
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: cp la masini cu motor mic

Quote:
Originally Posted by Bobytzul View Post
Mai crestine eu nu am zis cu rautate ,am pustiul unui prieten care anul trecut a achizitionat o asemenea bijuterie era rosie Omul fericit dar si pielea a d... pe el ca nu a luat pe nimeni cind a cumparat masina .O freca o lustruia pina il maninca in c... scoate mochetele descalta papucii sa nu murdareasca vopseaua de pe podea ,dar vine si beleaua cade prin podea ca nu mai tineau ziarele cu fibra .Dupa ce ii faci tinicheaua ,bucsaraie etc ,vezi si frine dupa ce o auzi mergind fara sa troncane si dupa geometrie ca tine drumul drept ,genti roluite cauciucuri inloc (daca e cazul) ,vezi tu ce mai este de facut .Daca ai sta in Buc in Berceni te lasi pagubas cu lasatul de bot si garda joasa,ca pe la mine gropile sunt ca la mama lor acasa . Vad ca ai internet ia manualul pentru motorul tau si cel de 1300 vezi alez x cursa ,diferente chiul axa cu came compatibilitati intre motoare .Poate cind te apuci sa faci setul merge un set de 1300 cu blocul alezat la camasi si o chiul de 1300 planata si ai sarit la 70 cai or sa te jupoaie meseriasii .Fara suparare pune accentul pe siguranta ,apoi fa o reparatie a motorului ca la carte cu piese originale si gata ca nu o sa te dai la liniute cu ursuleti .

lasa-l mai tata in pace si nu ii mai da vesti proaste.
se stie ca masinile frantuzesti stau prost cu tablaraia si in timp se descompun.
el deja vrea cai si etc dar fara turbo sau alte "aberatii"
de la nfs la strada e diferenta.
__________________
Iadul era plin, asa ca .....................m-am intors , and is no replacement for displacement.
Go go go go
Audi =
Espero =
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 15-02-08, 20:15   #32
sir_sanjei

Stage 5
 
sir_sanjei's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 718
Member of:
[DACIA]
Default Re: cp la masini cu motor mic

mai oamenilor orice om cu capu pe umeri inainte sa se apuce de inmultit caii se asigura ca are o masina sigura in primul rand si dupa aceea restul.
1 am cumparat masina de la un amic bun( care nu este bisnitar) si am stiut ce imi cumpar. masina din punct de vedere structural este ft ok, nu am decat sa o vopsesc si la aripa de spate dreapta sa o sudez pt ca e mancata, eu stau ft rau la categoria motor, in rest am cauciucuri pe masina aproape noi(rulate 7000km) rulmenti spate(dreapta noi pt ca huruiau) directia este ok(masina merge drept si nu mai trebuie sa o duc la unghiuri) nu imi cloncane nimic la trenul de rulare, nu imi scartaie cand franez si nu imi trec picioarele prin podele.
2 putina tinichigerie stiu si eu iar la capitotlul mecanica stau destul de bine( adica imi fac singur toate reparatiile la motor si masina, cam tot ce tine de mecanica)
3 masina nu am luato de la bisnitari sau deastia care se ocupa cu cumpararea de masini si vanzarea lor mai departe,


PT DOMNUL NEMILOSUL, turbo si alte "aberatii" nu ar putea fi puse pe acest motor o data din cauza pozitionari acestuia, iar in al doilea rand nu cred ca are rost sa investesc intrun motor de 1.1 o gramada de bani in garnituri de cupru, set motor pt turbo, intercooler, pompa de benzina, carburator pt turbo, aprindere electronica, pompa de ulei, montarea de antival in baia de ulei.

am deschis acest threat pt ca vreau sa umblu cu masina legal, nu sa ma cac tot la cur cand vad o masina de politie, sau sunt tras pe dreapta pt mai stiu eu ce motive. scuze de off-topic si daca este careva care mai poate sa imi dea un sfat, o idee, il rog sa o imapratseasca si cu mine
__________________
Sir Sanjei
sir_sanjei is offline   Reply With Quote
Old 15-02-08, 21:36   #33
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: cp la masini cu motor mic

Quote:
Originally Posted by sir_sanjei View Post
mai oamenilor orice om cu capu pe umeri inainte sa se apuce de inmultit caii se asigura ca are o masina sigura in primul rand si dupa aceea restul.
1 am cumparat masina de la un amic bun( care nu este bisnitar) si am stiut ce imi cumpar. masina din punct de vedere structural este ft ok, nu am decat sa o vopsesc si la aripa de spate dreapta sa o sudez pt ca e mancata, eu stau ft rau la categoria motor, in rest am cauciucuri pe masina aproape noi(rulate 7000km) rulmenti spate(dreapta noi pt ca huruiau) directia este ok(masina merge drept si nu mai trebuie sa o duc la unghiuri) nu imi cloncane nimic la trenul de rulare, nu imi scartaie cand franez si nu imi trec picioarele prin podele.
2 putina tinichigerie stiu si eu iar la capitotlul mecanica stau destul de bine( adica imi fac singur toate reparatiile la motor si masina, cam tot ce tine de mecanica)
3 masina nu am luato de la bisnitari sau deastia care se ocupa cu cumpararea de masini si vanzarea lor mai departe,


PT DOMNUL NEMILOSUL, turbo si alte "aberatii" nu ar putea fi puse pe acest motor o data din cauza pozitionari acestuia, iar in al doilea rand nu cred ca are rost sa investesc intrun motor de 1.1 o gramada de bani in garnituri de cupru, set motor pt turbo, intercooler, pompa de benzina, carburator pt turbo, aprindere electronica, pompa de ulei, montarea de antival in baia de ulei.

am deschis acest threat pt ca vreau sa umblu cu masina legal, nu sa ma cac tot la cur cand vad o masina de politie, sau sunt tras pe dreapta pt mai stiu eu ce motive. scuze de off-topic si daca este careva care mai poate sa imi dea un sfat, o idee, il rog sa o imapratseasca si cu mine

deci turbo si alte "aberatii" poti sa pui pe aceasta masina nu motor fiindca nu merita.
iti iei frumos un 1.4 turbo de r5 si ai scapat.
se omologheaza fara probleme si gata cu alte nebunii
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 16-02-08, 16:29   #34
sir_sanjei

Stage 5
 
sir_sanjei's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 718
Member of:
[DACIA]
Default Re: cp la masini cu motor mic

defapt nu se omologheaza. motivele ar fi:
1 masina este din 85 si este in 3 prezoane la roti
2 dimensiunile maxime la roti sun r13 145(ce tare ar fi sa am motor turbo si roti pe 13 in loc de 15)
plus ca nu cred ca sa pus pe renault 5 tl motor de r5gtt doar varianta alpine si nu stiu pe unde as gasi eu motor de alpine complet si la un pret rezonabil
si alte motive ar fi
daca schimb motoru atrage dupa sine o serie de alte modificari la trenul de rulare, frane, suspensie( care la mine este pe bare de torsiune si nu pe arcuri elicoidale) evacuare ( la mine este in aripa si masina din cate am observat pe dedesubt nu este prevazuta pt montarea de evacuare pe lungimea masini), si o gramada de alte modificari.
tot ce vreau eu sa fac este sa fie simplu, de bun gust si LEGAL

si domnule NEMILOSUL te rog nu imi corecta greselile pe care le fac(turbo pe masina) pt ca le facem cu toti. daca ai vreo idee buna si doresti sa mio spui si mie este mai mult decat ok, am inteles si ideea ta cu schimbarea de motor(pt unii cea mai simpla si eficienta solutie si care chiar da rezultate) as schimba si eu motoru daca ar fi alta situatia, si alta masina.
numa bine
sir_sanjei is offline   Reply With Quote
Old 19-02-08, 22:54   #35
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: cp la masini cu motor mic

Quote:
Originally Posted by sir_sanjei View Post
defapt nu se omologheaza. motivele ar fi:
1 masina este din 85 si este in 3 prezoane la roti
2 dimensiunile maxime la roti sun r13 145(ce tare ar fi sa am motor turbo si roti pe 13 in loc de 15)
plus ca nu cred ca sa pus pe renault 5 tl motor de r5gtt doar varianta alpine si nu stiu pe unde as gasi eu motor de alpine complet si la un pret rezonabil
si alte motive ar fi
daca schimb motoru atrage dupa sine o serie de alte modificari la trenul de rulare, frane, suspensie( care la mine este pe bare de torsiune si nu pe arcuri elicoidale) evacuare ( la mine este in aripa si masina din cate am observat pe dedesubt nu este prevazuta pt montarea de evacuare pe lungimea masini), si o gramada de alte modificari.
tot ce vreau eu sa fac este sa fie simplu, de bun gust si LEGAL

si domnule NEMILOSUL te rog nu imi corecta greselile pe care le fac(turbo pe masina) pt ca le facem cu toti. daca ai vreo idee buna si doresti sa mio spui si mie este mai mult decat ok, am inteles si ideea ta cu schimbarea de motor(pt unii cea mai simpla si eficienta solutie si care chiar da rezultate) as schimba si eu motoru daca ar fi alta situatia, si alta masina.
numa bine
ai voie sa omologhezi doar mot cu 30% peste puterea maxima a tipului de masina in cazul tau r5.
daca acum ai 100 cp ai voie sa pui max de 130 cp.(exemplu)
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 28-02-08, 01:29   #36
sir_sanjei

Stage 5
 
sir_sanjei's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 718
Member of:
[DACIA]
Default Re: cp la masini cu motor mic

hai ma fratilor nimeni nimica?
sir_sanjei is offline   Reply With Quote
Old 04-03-08, 11:48   #37
**COSMIN**
Oltcit Driver

Stage 5
 
**COSMIN**'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 774
Member of:
[4Rally]
[Oltcit]
Default Re: cp la masini cu motor mic

pai cam ce ai vrea sa mai stii?
un avataj ai avea daca ai inlocui cat mai multe elemente de metal cu elemente de fibra (capota,aripi) scazi in greutate.
__________________
**COSMIN** is offline   Reply With Quote
Old 06-03-08, 17:27   #38
sir_sanjei

Stage 5
 
sir_sanjei's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 718
Member of:
[DACIA]
Default Re: cp la masini cu motor mic

info cred ca sunt de ajuns ma mai gandeam sa ii pun niste roti mai mari si mai late si sa ii cobor garda cu vreo 10 cm dar nah astea nu au legatura cu cp.
ca si putere o sa imi cumpar un set motor nou si o sa incerc pe motor niste segmenti "gaples" sper ca am scris corect, o sa imi duc chiulasa la planat, si sa ma documentez sa vad daca pot sa imi pun axa cu came de la un motor de 1.3 si sa vad daca pot sa imi maresc cu cativa mm supapele. si probabil o evacuare noua de inox dar la evacuare ink ma mai gandesc pt ca daca nu este corect facuta pierd din cuplu.

daca imi da careva un sfat mai util ii multumesc frumos

a si cred ca o sa imi caut pe la dezmembrari un carb de alfa ca dinalea sincro chiar nu stiu pe unde gasesc.
sir_sanjei is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -