Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 20-02-13, 01:00   #1
tm91vnt

Stage 2
 
tm91vnt's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 27
Default evacuare inox cap poada!!!

salut! am un golf 2 vr6 cu evacuare inox de 62 mm am doar o toba finala hartman care este golita si are un tips foarte lung aprox 30-40 cm daca tai toba si ii sudez o teava de inox sa ramana toata evacuarea inox si la capat tipsul , pierd putere ,castig putere sau nu se intampla nimik?
tm91vnt is offline   Reply With Quote
Old 20-02-13, 08:11   #2
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: evacuare inox cap poada!!!

Depinde daca tai de la poada la cap s-ar putea sa pierzi putere,daca o tai de la cap la poada nu pierzi nimic

Serios vorbind,nu se modifica in nici un fel puterea daca dai toba jos si pui doar toba,insa nu stiu cum o sa mai mergi cu masina asa,o sa faca destul de urat...
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 20-02-13, 10:48   #3
tm91vnt

Stage 2
 
tm91vnt's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 27
Default :)

bine nu o sa ramana asa vreau sa fac doar un experiment ! pentru ca toba vind golita se invart gazele in ea si pierd putere! inainte de a cumpara alta toba vreau sa fac chestia cu tzeava cap coada sa vad ce se intampla si daca suna ok ,ramane asa!
tm91vnt is offline   Reply With Quote
Old 20-02-13, 13:17   #4
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: evacuare inox cap poada!!!

E toba finala?nu se invart in ea gazele,si cu ea goala sau doar o teava la putere nu apare nici o schimbare.
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 20-02-13, 18:17   #5
tm91vnt

Stage 2
 
tm91vnt's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 27
Default Re: evacuare inox cap poada!!!

eu stiam ca find toba goala gazele nu ishi gasesc atat de repede iesirea din toba si este ineficienta!
tm91vnt is offline   Reply With Quote
Old 20-02-13, 19:40   #6
adrian_rujan

Stage 4
 
adrian_rujan's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 224
Default Re: evacuare inox cap poada!!!

Păi dacă zici că ai o tobă goală,înseamnă că are o gaură de intrare şi o gaură de ieşire, unde crezi tu că se pot rătăci gazele?
adrian_rujan is offline   Reply With Quote
Old 20-02-13, 19:46   #7
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: evacuare inox cap poada!!!

Pai nu prea stiai bine
presiunea este constanta pe toata suprafata unei incinte,deci gazele vor iesi prin gaura fara sa caute alte iesire
Apoi,faptul ca se schimba diametrul prin care ies gazele,nu inseamna ca vor face rotocoale,ci doar o sa scada viteza gazelor in toba fata de teava.
Oricum ar fi,gazele la iesire au deja o temperatura mai scazuta decat imediat ce ies din chiulasa si deci o viteza mai mica.
Eu ti-am spus mai sus ca nu o sa conteze la putere daca ai sau nu toba finala,sau daca ai si e goala ...tot ce poate dauna ar fi ca toba sa aiba iesirea mai mica decat intrarea...
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 20-02-13, 22:47   #8
tm91vnt

Stage 2
 
tm91vnt's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 27
Smile Re: evacuare inox cap poada!!!

deci tobele finale sunt doar pentru sunet ?
mersi de informatzii oricum
tm91vnt is offline   Reply With Quote
Old 23-10-13, 16:56   #9
bobocel

Stage 5
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 320
Default Re: evacuare inox cap poada!!!

e foarte complicat cu evacuarea... e vorba de back-pressure si multe alte criterii

stiu sigur ca BMW-ul si studiaza foarte amanuntit evacuarile, au facilitati speciale si ingineri buni in asta, astfel incat la bmw mai ales la modele mai noi (de la e46 in sus) nu mai ai cum sa modifici evacuarea sa iti dea mai multi "cai"
daca modifici evacuarea de fabrica mai mult ca sigur dereglezi "scurgerea" gazelor si presiunile de dinaintea catalizatorului si dupa astfel incat o sa scada puterea motorului
bobocel is offline   Reply With Quote
Old 23-10-13, 23:24   #10
speeedy

Stage 4
 
speeedy's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[SEAT]
Default Re: evacuare inox cap poada!!!

zi-ne ce-ai fumat ca vrem si noi..
speeedy is offline   Reply With Quote
Old 25-10-13, 22:58   #11
Andreynyo

Stage 5
 
Andreynyo's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 592
Default Re: evacuare inox cap poada!!!

Quote:
Originally Posted by speeedy View Post
Sunt un ignorant si imi place sa fac misto de alti useri
Are dreptate, nu-l mai lua la misto, vezi cum functioneaza un sistem de evacuare si dupa ce te lamuresti poti sa ceri ceva de fumat.
Andreynyo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -