Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 23-01-08, 20:14   #271
Petrucio

Stage 3
 
Petrucio's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 124
Default Re: Tuning Motor Ford

Hexer +1 ! vad ca esti bravo si ai ideie de tunig cu turbo! cu m20 imi cer scuze! credeam ca merge vorba de 2.0 126 c.p. de aceia si am scris asa!Noi nici odata nu am folosit dyno !toate setarile se fac "IN DRUM" Motorul m42 va fi decomprimat! cu pistoane forjate!
cu blocul motorului intarit!cred ca o sa fac o foto sesiune cu acest motor in timpul tunarii!cite ceva o sa postez pe acest forum!
Petrucio is offline   Reply With Quote
Old 23-01-08, 20:30   #272
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Tuning Motor Ford

Ar fi sa facem un topic, deja suntem cam off.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 27-01-08, 10:52   #273
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: Tuning Motor Ford

Quote:
Originally Posted by Petrucio View Post
Deci prima practica am facuto pe un opel corsa cu motorul de tip c14se 92 cp/140 nm stoc ! dupa tunare 173 cp / 225 mn! al 2-lea proect a fost um bmw 335 cu motorul m30b35 211 cp / 340 nm stoc -> 420 cp si peste 500 nm
al 3-lea proect a fost un bmw 320 motorul m20 126 cp si nu mai tin minte citi nm pe stoc -> tunare bi turbo 375 cp 510 nm! si acum avem in proect u bmw 318 motor m42s1 140 cp 180nm -> in proces de tunare
in proiecte au fost folosite turbine de tip GARRETT t25 si 28 electronica DTA APEXi si alte componente
Dubios . . . . un M30B35 se duce in 420 cp si un M20B20 care mai are si distributie pe curea face 375 cp . . . . . greu de crezut . . .
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 27-01-08, 12:32   #274
duud40

Stage 3
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 138
Default Re: Tuning Motor Ford

for all your custom ecu needs : http://www.megasquirt.info/
duud40 is offline   Reply With Quote
Old 27-01-08, 12:40   #275
Petrucio

Stage 3
 
Petrucio's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 124
Default Re: Tuning Motor Ford

Ford_V6 cel mai putin ma deranjaza fapta in ce crezi tu! Daca esti asa priceput si capabil sa faci o tunare, de ce nu le dai tu un sfat baietilor? Cum am mai fazut in aceasta tema idei de tip "TURBO NU ARE NEVOE DE ECU" si etc...Faceti atunci tunari TURBO cu carburatoare...
Cu au mai spus si altii pe aici! si fiti bravi!!!Nu am decit sa va urez BAFTA...
Petrucio is offline   Reply With Quote
Old 28-01-08, 18:35   #276
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: Tuning Motor Ford

Insinuezi ca nu merge turbo cu carburator ???? Si daca i-mi spui ca s-a folosit doar la niste reno-uri vechi si obosite vezi ca a existat si bentley turbo pe carburator . . . .Solex . . . tipul carburatorului va las sa-l ghiciti tema pentru acasa
__________________
punktsidelacapat.ro
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 28-01-08, 22:01   #277
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Tuning Motor Ford

pt Ford-uri V6 iarasi au existat din anii '70 cateva firme ce ofereau kit-uri TURBO pt ele..pe carb, normal..tot Solex
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 28-01-08, 22:22   #278
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Tuning Motor Ford

Se paote cu orice carburator daca nu pui air/air intercooler...cu air/water eventula mai merge...asta daca turbin este dupa carburator.
Altfel trebue ori boxat carburatorul ori una care este facut pentru asta, asta pentru ca altfel din cauza presiuni in carburatori nu o sa functioneze efectul de centuri/vacum, asta fiindca in carb presiunea nu scara destul, ori de loc si nu intra benzina. Daca pui tot varbul intr-o cutie ci locul unde afla benzina este sub presiune, iarasi functioneaza.

Dar nu se poate compara un carburator cu o oarecare injectie, fie chear si mecanic aia, sa nu vorbim despre cele integrale, au o eficienta mult mai mare si se poate omtimaliza mult mia usor si pentru mai mutle situatii deodata.

Si despre Kit...lasat prostia, daca cineva stie ce este atincea sa scrie, nu are nici un sens daca cineva scrie ca este un Kit...seamana cu "pun chip" de xx cai...Specificati ce alcatueste kitul, ce trebueia modificat, sau ce era inclus in cat...asa are sens, altfel aruncat cu cuvinte...

Last edited by Hexer; 28-01-08 at 22:26.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 28-01-08, 22:36   #279
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: Tuning Motor Ford

ce am inteles eu de la tine: trebuie boxat carburatorul (eventual cu manusi sa nu ne spargem mainile), trebuie sa instalam centuri de siguranta cu vacum ca sa producem efectul "centuri" dupa cum ai mentionat, sa bagam varbul intr-o cutie unde afla benzina este sub presiune. Am inteles ca cele integrale se poate omtimaliza mult mia usor si pentru mai mutle situatii deodata.
......asa are sens, altfel aruncat cu cuvinte...
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 28-01-08, 23:29   #280
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Tuning Motor Ford

Quote:
Originally Posted by Ford_V6 View Post
ce am inteles eu de la tine: trebuie boxat carburatorul (eventual cu manusi sa nu ne spargem mainile), trebuie sa instalam centuri de siguranta cu vacum ca sa producem efectul "centuri" dupa cum ai mentionat, sa bagam varbul intr-o cutie unde afla benzina este sub presiune. Am inteles ca cele integrale se poate omtimaliza mult mia usor si pentru mai mutle situatii deodata.
......asa are sens, altfel aruncat cu cuvinte...
Foarte bine...vad ca ai prins idea
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 28-01-08, 23:31   #281
Petrucio

Stage 3
 
Petrucio's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 124
Default Re: Tuning Motor Ford

HEXER +1 (BRAVO),Ford_V6 deci baeatul bravo care stie totul despre turbo in varianta cu carburator! Deci pot sati declar ca eu nu am spus ca nu e posibila varianta cu carburator! si la momentul de fata nu te inpedica nimeni sa iti comanzi din SUA un astfel de carburator!Ca ei si acum mai practica asa ceva!Ba chear am mai vazut pe un sait ungar ceva de genu asta! ca si ungurii mai practica pe LADA...Dar cita putere o sa scoti tu din acel motor nu stie nimeni! La fel ca si fapta ceia la citi 0.? bar o sa lucreze stabil! Si in cazul detonarilor ce faci?! fara un ECU,sensori de detontie si etc. intrun cuvint,o poti face cu o injecti simpla ,cu injectoare de productivitate marita,(un interculer cit de cit(la 0.2 bar nici de el nu ai nevoe)) si 0.2-0.3 bar!cu o crestere de putere ne insemnat de mare!cred ca mai mare o sa fie consumul decit efectul!
Petrucio is offline   Reply With Quote
Old 28-01-08, 23:51   #282
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Tuning Motor Ford

Quote:
Originally Posted by Hexer View Post
Si despre Kit...lasat prostia, daca cineva stie ce este atincea sa scrie, nu are nici un sens daca cineva scrie ca este un Kit...seamana cu "pun chip" de xx cai...Specificati ce alcatueste kitul, ce trebueia modificat, sau ce era inclus in cat...asa are sens, altfel aruncat cu cuvinte...
Am pus acum o pagina pozele cu acel KIT..si lista cu tot ce contine..am rugat k cineva ce stie nemteste sa ajute cu o traducere, dar nimic

https://forum.4tuning.ro/showpost.php...&postcount=268
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 28-01-08, 23:53   #283
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Tuning Motor Ford

Quote:
Originally Posted by Petrucio View Post
HEXER +1 (BRAVO),Ford_V6 deci baeatul bravo care stie totul despre turbo in varianta cu carburator! Deci pot sati declar ca eu nu am spus ca nu e posibila varianta cu carburator! si la momentul de fata nu te inpedica nimeni sa iti comanzi din SUA un astfel de carburator!Ca ei si acum mai practica asa ceva!Ba chear am mai vazut pe un sait ungar ceva de genu asta! ca si ungurii mai practica pe LADA...Dar cita putere o sa scoti tu din acel motor nu stie nimeni! La fel ca si fapta ceia la citi 0.? bar o sa lucreze stabil! Si in cazul detonarilor ce faci?! fara un ECU,sensori de detontie si etc. intrun cuvint,o poti face cu o injecti simpla ,cu injectoare de productivitate marita,(un interculer cit de cit(la 0.2 bar nici de el nu ai nevoe)) si 0.2-0.3 bar!cu o crestere de putere ne insemnat de mare!cred ca mai mare o sa fie consumul decit efectul!

Cam asa e.
Despre senzori asi comenta un pic. In general nu dai mai mult de 5-10% corectie dupa senzoare (lambda, detonatie sau EGT), si la masini de competitie nici nu sunt sonde, nici nu are rol sa fie, acolo o data este facut programul si numai in service o poti reface/modifica. Asta e bine asa din mai multe motive, reactia oricarui calculatori in timpluc cursei este mult prea mare, sonda registraza ca ceva nu e in regula, modifica timplu de deschidere a injectoarelor sau/si aprinderea, asta deja este prea tarziu, deci face mult mai mult rau decat de bine.

Despre carburatorul "boxat", idea este ca crburatorul sa fie intr-o cutie, deci peste tot sa fie aceasi presiune in carburator, prin asta nu o sa sufla inapoi benzina ca si aia este sub presiune, aceasi presiune in plus cat este aerul cata de 1 bar normal.
Pentru cei mai smecheri ia si o poza cum e "boxat" un carb:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	05.jpg
Views:	110
Size:	71.6 KB
ID:	437256  
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 29-01-08, 00:04   #284
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Tuning Motor Ford

Quote:
Originally Posted by florin_cars View Post
Am pus acum o pagina pozele cu acel KIT..si lista cu tot ce contine..am rugat k cineva ce stie nemteste sa ajute cu o traducere, dar nimic

https://forum.4tuning.ro/showpost.php...&postcount=268

Nuam eu cand aud ca unul vrea Kit devin iritat, ca in general nu stie despre ce vorbeste.

Dupa cum vad/citesc are o turbina KKK, presupun ca 24 dupa poza...care marge la 0.5 bar, produce 180cai dar cred ca atata is descoperit si tu.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 29-01-08, 00:07   #285
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Tuning Motor Ford

sau asa..pe Taunus V6 (cutia rosie)

cel verde este KIT-ul "MAY" de mai sus, din link(si eu zic k nu e boxat, e doar capac peste carb)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	taunus V6 turbo4..jpg
Views:	57
Size:	41.8 KB
ID:	437265   Click image for larger version

Name:	taunus v6 turbo..jpg
Views:	53
Size:	33.1 KB
ID:	437266   Click image for larger version

Name:	taunus V6 turbo5.jpg
Views:	50
Size:	253.3 KB
ID:	437268  

Click image for larger version

Name:	taunus V6 turbo3..jpg
Views:	42
Size:	28.6 KB
ID:	437269   Click image for larger version

Name:	taunus V6 turbo2..jpg
Views:	50
Size:	30.3 KB
ID:	437270  

Last edited by florin_cars; 29-01-08 at 00:11.
florin_cars is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -