Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 05-02-11, 14:06   #91
unchiulNOS
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 230
Default Re: probleme soft!

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Bine, mai sunt oameni care cred ca din cauza softului de la motor li s-a ars un bec pe frana si vin sa posteze aici ca tunerul ala e de rahat.
nu cred ca nimeni de aici a pus in discutie asa ceva.
oricum nu prea conteaza ca masina este facuta de dealer sau de tuner, tot aceelasi procedeu se face, nu?
nu cred ca te referi ca unii dealeri reprezentau pe naspa un tuner. adica sa fie fake.

am auzit tot felul de povestioare, cu tuneri care isi fac ucenicia pe un model. oricum la noi chiar tind sa cred ca asemenea lucruri se intampla.
unchiulNOS is offline   Reply With Quote
Old 05-02-11, 16:51   #92
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: probleme soft!

Daca am scris ca stiu astfel de cazuri inseamna ca stiu
Cu becul de frana am exagerat putin dar ma bucur ca ai prins ideea.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 06-02-11, 15:42   #93
bmwM8
Banned

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 162
Default Re: probleme soft!

mai demult cand am fost in germania(repet germania) un prieten a resoftat o masina. i-a fost data garantie+ daca in decursul a 30 de zile, daca nu este multumit de tot ce ofera, adica daca are consum exagerat, nu fuge cum trebuie...de fapt din ce am inteles nici nu trebuia sa le dai explicatii de ce nu il mai vrei ITI DADEAU TOTI BANII PANA LA ULTIMA CENTIME de euro. asta arata gradul de civilizatie si profesionalism al nemtilor.

la noi deabea asteapta sa te parleasca tunerii astea repetenti.
bmwM8 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-11, 20:02   #94
law53

Stage 4
 
law53's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 293
Default Re: probleme soft!

daca este sa studiezi putin problema de resoftare cam "oricine" poate face un soft, dar asta nu inseamna ca si bine.

asta face diferenta intre custom tuning si condom tuning.
la noi nimic nu merge, nu este bine, pana si aici avem deficiente mari, sunt multi boc si base care te pacalesc cu vb induiesatoare.

sa nu mai fi-ti pacaliti apelati la tuneri adevarati de la noi, putini cat sunt ei, dar nu mai apelati la solutii de avarie.
__________________
bmw 530 & cali turbo+++
law53 is offline   Reply With Quote
Old 16-09-12, 23:36   #95
WILD_CAT

Stage 5
 
WILD_CAT's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 369
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Hyundai]
Smile Re: probleme soft!

Deja ma-ti pus pe ganduri daca sa-mi fac sau nu chip tuning . Dar am invatat un lucru esential (din punctul meu de vedere) trebuie sa-i fac un test dyno inainte de toate sa vedem "bubele".RC-ul cred ca este in masura sa ma ajute....
PS: de multi ani nu am mai citit un "topic" asa de interesant....cu pareri pro si contra cu atatea detalii....felicitari tuturor pentru interesul acordat.
WILD_CAT is offline   Reply With Quote
Old 17-09-12, 07:34   #96
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: probleme soft!

tocmai acum am faramat turbina la opel 95.000 km!!!!!. este drept ca inca functiona, dar la talpa grea dupa ceva timp de kick-down suera si intra in protectie. asta s-a intamplat pt ca ultimul soft mi l-a facut un berbec care a lasat masina sa mearga cu over boost mare si si-a lasat amprenta asupra turbinei si in 2 luni a cedat.
o sa fac dpf off si o sa ma duc la cineva care le are sa zic asa. eu nu merg la orcine dar x pt mine la data aia era singurul care zicea ca face dpf off pe romania la edc 17.
__________________

Last edited by TSC-Us; 17-09-12 at 07:37.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 17-09-12, 07:42   #97
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: probleme soft!

Pai si nu spui cine?
Lasi si pe altii sa si-o ia?
bluey is offline   Reply With Quote
Old 21-01-13, 16:50   #98
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Exclamation Re: probleme soft!

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Pai si nu spui cine?
Lasi si pe altii sa si-o ia?
nu prea il stiu multi, dar acum face doar stage 1, nu se mai baga la mai mult, macar am fost ultimul martir.

ultimul este SantoD>dub tuning constanta pe pe forum, care a fugit cu o turbina si 200e avans, nu mai raspunde la tel si msg, eu ii doresc toate cele bune si poate o sa se realizeze cu banii aia si casa de piatra pt ca mi-a zis ca se insoara ultima data cand "era" in viata!

fac eu ce fac si mai dau de cate un dintrasta...)

on: masina nu mai are probleme, am 500 km de cand am soft dpf off top gear, baietii lucreaza foarte bine si soft de putere tcm-turbo, alta firma cu care am colaborat de foarte multe ori si am fost multumit si recomand tuturor.

Last edited by TSC-Us; 21-01-13 at 16:56.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 21-01-13, 19:19   #99
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: probleme soft!

Quote:
Originally Posted by TSC-Us View Post
nu prea il stiu multi, dar acum face doar stage 1, nu se mai baga la mai mult, macar am fost ultimul martir.

ultimul este SantoD>dub tuning constanta pe pe forum, care a fugit cu o turbina si 200e avans, nu mai raspunde la tel si msg, eu ii doresc toate cele bune si poate o sa se realizeze cu banii aia si casa de piatra pt ca mi-a zis ca se insoara ultima data cand "era" in viata!

fac eu ce fac si mai dau de cate un dintrasta...)

on: masina nu mai are probleme, am 500 km de cand am soft dpf off top gear, baietii lucreaza foarte bine si soft de putere tcm-turbo, alta firma cu care am colaborat de foarte multe ori si am fost multumit si recomand tuturor.
din punctul meu de vedere aceste 2 firme sunt cele mai tari de la noi din tara si au preturile cele mai ok,nu am fost la ei acum decat cu prieteni care sunt f.multumiti de lucrarile lor,dar in primavara sunt la top gear pentru dpf off si soft......
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 22-01-13, 18:05   #100
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: probleme soft!

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
din punctul meu de vedere aceste 2 firme sunt cele mai tari de la noi din tara si au preturile cele mai ok,nu am fost la ei acum decat cu prieteni care sunt f.multumiti de lucrarile lor,dar in primavara sunt la top gear pentru dpf off si soft......
2 firme foarte bune la un pret si el foarte bun. eu am vrut soft EDS pt ca ar fii fost cel mai bun, sunt cei mai buni pe opel, dar ei fac soft doar cu dpf on, nu fac pt dpf off!!!!! mi-au mai spus o varianta ca peste 2 luni sa trec pe la ei sa fac soft, dar nu cred ca isi mai are rost pt ~5-7 cp maxim.
top gear devin din ce in ce mai cunoscuti si asta pt ca fac treaba buna la preturi mici pot spune fata de alte firme si chiar nu au calitatea celor de la top gear.
softul nu au putut sa-l faca cei de la top gear pt ca avea protectie, s-au chinuit dar nu au reusit. a venit cineva de la tcm-turbo si a facut softul, care l-a scris pe calculator, a desfacut calculatorul(care a fost deslipit/lipit de ~20 de ori pana acum) si l-a scris.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 22-01-13, 19:16   #101
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: probleme soft!

Quote:
Originally Posted by TSC-Us View Post
2 firme foarte bune la un pret si el foarte bun. eu am vrut soft EDS pt ca ar fii fost cel mai bun, sunt cei mai buni pe opel, dar ei fac soft doar cu dpf on, nu fac pt dpf off!!!!! mi-au mai spus o varianta ca peste 2 luni sa trec pe la ei sa fac soft, dar nu cred ca isi mai are rost pt ~5-7 cp maxim.
top gear devin din ce in ce mai cunoscuti si asta pt ca fac treaba buna la preturi mici pot spune fata de alte firme si chiar nu au calitatea celor de la top gear.
softul nu au putut sa-l faca cei de la top gear pt ca avea protectie, s-au chinuit dar nu au reusit. a venit cineva de la tcm-turbo si a facut softul, care l-a scris pe calculator, a desfacut calculatorul(care a fost deslipit/lipit de ~20 de ori pana acum) si l-a scris.
da ai dreptate si cei de la EDS sunt f.buni,dar mie top gear mi-au dat un pret f.bun la soft si dpf off.....adica platesc pentru aceste operatii exact cat plateam la EDS doar pentru soft......
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 23-01-13, 23:41   #102
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: probleme soft!

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
da ai dreptate si cei de la EDS sunt f.buni,dar mie top gear mi-au dat un pret f.bun la soft si dpf off.....adica platesc pentru aceste operatii exact cat plateam la EDS doar pentru soft......
STIU.

nu gasesc fise dyno eds, vreau sa le compar cu softurile tcm-turbo, mai mult de curiozitate.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 11-07-13, 15:06   #103
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: probleme soft!

Masina, un E39 530dA resoftat. Multumit de consum, de modul cum trage insa pana la un punct cand apare eroarea ''pre-supply pressure monitoring 1260". Am schimbat senzorul de presiune din rampa, supapa limitare presiune de pe retur. Pompa de inalta presiune ridica la 4,3bari, cea din rezervor lucreaza in parametri.

Problema apare la accelerare peste 4000 ture cand presiunea din rampa scade sub 3 bari dupa datele luate in timp real.

Care este vinovatul: softul, pompa de inalta presiune sau alt senzor?

Multumesc.
nt98adu is offline   Reply With Quote
Old 15-07-13, 21:51   #104
dudaionescu

Stage 3
 
dudaionescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 123
Default Re: probleme soft!

Quote:
Originally Posted by nt98adu View Post
Problema apare la accelerare peste 4000 ture cand presiunea din rampa scade sub 3 bari dupa datele luate in timp real.

Care este vinovatul: softul, pompa de inalta presiune sau alt senzor?
Probabil regimul de tranzitie prin tabela de torque request, ECU s-ar putea sa se enerveze cand vede ca sare printre valori ce au diferenta mare intre ele sau sa vada niste valori ce nu le prea intelege. Ai modificat semnalul de la senzorul de presiune in rampa?
__________________
Stay TUNED for MORE...
dudaionescu is offline   Reply With Quote
Old 16-07-13, 16:44   #105
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: probleme soft!

Softul nu a fost facut de mine, insa din informatiile ce le detin, a fost modificat acel semnal. am cerut o parere avizata pt. ca nu mai vreau sa schimb tot felul de piese de pe masina fara rost. Merci
nt98adu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -