Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 04-02-11, 15:22   #61
miron_tdi

Stage 1
 
miron_tdi's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 21
Default Re: probleme soft!

Daca esti persoana fizica si faci softuri si nu ai in spate o firma inseamna ca faci softuri pe genunchi? Ne poti da si exemple? In calitate de ce anume poti face tu astfel de constatari ca chiar m-ai facut curios?Parerile tale pot fi luate de bune in anumite contexte insa eu m-as multumi cu ceva mai argumentat. Iti multumesc.


Quote:
Originally Posted by tase_astra View Post
Cred ca ai auzit si tu de softuri facute de persoane fizice care nu au firme in spate sau un suport tehnic valid.
miron_tdi is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 15:22   #62
tase_astra

Stage 5
 
tase_astra's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 755
Member of:
[VW]
Default Re: probleme soft!

Quote:
Originally Posted by bluey View Post



Des intalnita dar gadila urechea oricui nu
Daca ar fi toti tunerii sinceri si ar zice: da domnule, afecteaza fiabilitatea ca motorul nu o sa mai tina 1 mil de km si doar 950 de mii pentru ca sunt alte temperaturi in el ar fi haos pe planeta nu ????
Clientul ar trebui educat inainte sa isi aleaga tunerul ca exista unele riscuri (mai mici sau mai mari) oriunde s-ar duce.
Da, corect. Din pacate traim intr-o lume in care marketingul dicteaza. Stii cum e, toti stim ca mancarea de la Mc Donald's nu e ok, dar uite cati isi duc copii acolo. Asta e, fiecare are dreptul de a alege in viata. Iar daca clientii nu se plang fie ca e vorba de clienti MTM, REVO, ABT, sau clientii lui Nea Nelu din colt care face softuri, ce rost au discutiile unor terti?
tase_astra is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 15:28   #63
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: probleme soft!

Quote:
Originally Posted by miron_tdi View Post
Daca esti persoana fizica si faci softuri si nu ai in spate o firma inseamna ca faci softuri pe genunchi? Ne poti da si exemple? In calitate de ce anume poti face tu astfel de constatari ca chiar m-ai facut curios?Parerile tale pot fi luate de bune in anumite contexte insa eu m-as multumi cu ceva mai argumentat. Iti multumesc.
O sa va rog fara exemple.
Nu e cazul sa aruncam cu rahat in stanga si in dreapta.
Ai dracu englezi cu gentlemanii lor.
Noi nu avem notiunea asta.
Nici macar ceva asemanator.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 15:29   #64
miron_tdi

Stage 1
 
miron_tdi's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 21
Default Re: probleme soft!

Comparatia cu McDonalds este cea mai potrivita si as veni cu o corectare. Toti stiu ca mancarea de la Mac este buna la gust si te satura, putini sunt insa in stare sa proceseze informatiile si sa realizeze ce efecte pot avea astfel de mancaruri asupra sanatatii. Sunt buni, au super marketing, te satisfac cand le mananci mancarea, dar in timp te ucid. Nici ca puteai sa punctezi mai bine de atat.
Nu cred ca REVO poate sta langa ABT sau MTM, am experienta cu toate cele 3, ofertele sunt complet diferite si vizeaza categorii diferite de clienti insa poate sta cu mandrie langa firme precum APR.





Quote:
Originally Posted by tase_astra View Post
Da, corect. Din pacate traim intr-o lume in care marketingul dicteaza. Stii cum e, toti stim ca mancarea de la Mc Donald's nu e ok, dar uite cati isi duc copii acolo. Asta e, fiecare are dreptul de a alege in viata. Iar daca clientii nu se plang fie ca e vorba de clienti MTM, REVO, ABT, sau clientii lui Nea Nelu din colt care face softuri, ce rost au discutiile unor terti?
miron_tdi is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 15:31   #65
miron_tdi

Stage 1
 
miron_tdi's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 21
Default Re: probleme soft!

Nu cred ca ma poti decadea din postura de gentleman pentru ca am CERUT exemple


Quote:
Originally Posted by bluey View Post
O sa va rog fara exemple.
Nu e cazul sa aruncam cu rahat in stanga si in dreapta.
Ai dracu englezi cu gentlemanii lor.
Noi nu avem notiunea asta.
Nici macar ceva asemanator.
miron_tdi is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 15:36   #66
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: probleme soft!

La avatarul si la semnatura ta scrie mare MTM.
Nu esti chiar impartial.
Deci fara exemple pentru ca stii bine ce urmeaza dupa ce se dau exemple.
Fiecare din businessul asta are fanii lui care il vor sustine.Si se va alege praful de unele informatii utile pe care un viitor client le-ar putea folosi cand isi alege tunerul.
Pe langa sutele de aplaudaci si copii de pe forumul asta mai exista si oameni a caror parere valoreaza ceva.
Multumesc
bluey is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 15:37   #67
tase_astra

Stage 5
 
tase_astra's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 755
Member of:
[VW]
Default Re: probleme soft!

Quote:
Originally Posted by miron_tdi View Post
Comparatia cu McDonalds este cea mai potrivita si as veni cu o corectare. Toti stiu ca mancarea de la Mac este buna la gust si te satura, putini sunt insa in stare sa proceseze informatiile si sa realizeze ce efecte pot avea astfel de mancaruri asupra sanatatii. Sunt buni, au super marketing, te satisfac cand le mananci mancarea, dar in timp te ucid. Nici ca puteai sa punctezi mai bine de atat.
Nu cred ca REVO poate sta langa ABT sau MTM, am experienta cu toate cele 3, ofertele sunt complet diferite si vizeaza categorii diferite de clienti insa poate sta cu mandrie langa firme precum APR.
Nu ne spui si noua totusi ce masina ai?
De curiozitate, nu de alta e alta. Se vede clar din posturile tale o anumita adversitate catre Revo.

Quote:
Asta nu inseamna ca trebuie sa inchidem usa in nas oricui incearca sa se afirme in domeniu, chiar daca e un amarat din Europa de est care stie sa modifice in cod hexa un fisier bin.
Asteptam sa dovedeasca ce poate si apoi clientii stiu in ce parte se indreapta. E mult prea complicata treaba si romanii mult prea inclinati catre scandal si mizerii ca sa avem o concurenta curata intre firme.
Reprezentantii firmelor si fanii/clientii acestora sunt mai preocupati de sapat concurenta si de zgarmat rahatul decat de masinile si rezultatele proprii..

Nu zice nimeni ca nu e loc. Dar numele si identitatea unui brand se creeaza greu si se poate pierde repede.
tase_astra is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 15:44   #68
miron_tdi

Stage 1
 
miron_tdi's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 21
Default Re: probleme soft!

Faptul ca incadrez Revo pe buna dreptate in categoria firmelor ca APR reprezinta o adversitate fata de aceasta firma?Imi pare ca vezi asa lucrurile, APR este o firma foarte mare si puternica in aceasta piata. Insa ABT si MTM sunt la un alt nivel al serviciilor din toate punctele de vedere, atata tot. Scrie in semnatura ce masina conduc. De ce trebuie sa te aprinzi asa?Ma faci sa cred ca a fost o greseala sa-mi petrec sfarsitul de program pe acest forum.

In continuare, iti repet intrebarea, daca nu te deranjeaza si poti oferi un raspuns: In calitate de ce anume faci tu constatari ca cele facute mai sus referitoare la operatorii care au in spate firme si cei care nu?Nu te intreb degeaba, raspunsul tau poate aduce aici pe forum mai multe informatii interesante.
miron_tdi is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 15:46   #69
miron_tdi

Stage 1
 
miron_tdi's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 21
Default Re: probleme soft!

Da, cred ca ai perfecta dreptate, eu doar cautam informatii atata tot. Nu cred ca trebuie sa se aprinda nimeni, omul pare foarte bazat pe ce spune si daca este ceva pertinent de spus chiar trebuie spus. Dupa cum spuneam, buzunarul nostru plateste o eroare in alegere la final.


Quote:
Originally Posted by bluey View Post
La avatarul si la semnatura ta scrie mare MTM.
Nu esti chiar impartial.
Deci fara exemple pentru ca stii bine ce urmeaza dupa ce se dau exemple.
Fiecare din businessul asta are fanii lui care il vor sustine.Si se va alege praful de unele informatii utile pe care un viitor client le-ar putea folosi cand isi alege tunerul.
Pe langa sutele de aplaudaci si copii de pe forumul asta mai exista si oameni a caror parere valoreaza ceva.
Multumesc
miron_tdi is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 15:56   #70
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: probleme soft!

Nici Tase nu poate fi impartial , de aceea v-am rugat fara nume.
Aveti pm daca vreti sa impartiti ceva.Sa organizati ceva intre 2 bucati 3.0tfsi fiecare cu stickerul ei si alte alea.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 16:10   #71
tase_astra

Stage 5
 
tase_astra's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 755
Member of:
[VW]
Default Re: probleme soft!

Quote:
Originally Posted by miron_tdi View Post
Da, cred ca ai perfecta dreptate, eu doar cautam informatii atata tot. Nu cred ca trebuie sa se aprinda nimeni, omul pare foarte bazat pe ce spune si daca este ceva pertinent de spus chiar trebuie spus. Dupa cum spuneam, buzunarul nostru plateste o eroare in alegere la final.
Nu m-am aprins stiu de chestia asta si nu vorbesc ca sa ma aflu in treaba. Doar ca nu am de gand sa arunc cu noroi in stanga si-n dreapta pe un forum public. Pana la urma fiecare isi face treaba cum considera.
tase_astra is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 16:30   #72
miron_tdi

Stage 1
 
miron_tdi's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 21
Default Re: probleme soft!

Tase, acum ca am aflat de la bluey ca esti reprezentant Revo, mi se pare normal sa-i promovezi pe cei care au firme in spate si sunt reprezentanti in detrimentul celor care isi cauta locul in piata pe propria barba. Totusi nu inteleg ce cauti tu ca reprezentant sa postezi pe un topic unde cineva se plange de alt tuner si nu de al tau. Esti in postura celui care face cunostiinta cu podeaua in mai putin de 30 de secunde in conditiile in care esti intrebat de problema celor 100 sau 150 de ani de experienta de pe site-uri. Eu am sperat sa pot avea aici un schimb de experienta cu clienti, nu cu oameni care vor sa vanda si sa isi faca un capital de imagine.


Quote:
Originally Posted by tase_astra View Post
Nu m-am aprins stiu de chestia asta si nu vorbesc ca sa ma aflu in treaba. Doar ca nu am de gand sa arunc cu noroi in stanga si-n dreapta pe un forum public. Pana la urma fiecare isi face treaba cum considera.
miron_tdi is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 16:35   #73
tase_astra

Stage 5
 
tase_astra's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 755
Member of:
[VW]
Default Re: probleme soft!

Quote:
Originally Posted by miron_tdi View Post
Tase, acum ca am aflat de la bluey ca esti reprezentant Revo, mi se pare normal sa-i promovezi pe cei care au firme in spate si sunt reprezentanti in detrimentul celor care isi cauta locul in piata pe propria barba. Totusi nu inteleg ce cauti tu ca reprezentant sa postezi pe un topic unde cineva se plange de alt tuner si nu de al tau. Esti in postura celui care face cunostiinta cu podeaua in mai putin de 30 de secunde in conditiile in care esti intrebat de problema celor 100 sau 150 de ani de experienta de pe site-uri. Eu am sperat sa pot avea aici un schimb de experienta cu clienti, nu cu oameni care vor sa vanda si sa isi faca un capital de imagine.
Nu promovez nimic, dar nici nu pot accepta ideea ca fara un suport tehnic considerabil poti face ceva de calitate. Daca tu zici eu promovez firme mari de ce ai mers la MTM si n-ai facut softul la cineva din Ro? Departe de mine sa fac capital de imagine si nici nu cred ca am incercta sa-ti vand ceva. Te rog nu ma cataloga atat timp cat nici macar nu ne cunoastem.
tase_astra is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 16:45   #74
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: probleme soft!

Miron_tdi acesta e un forum public si fiecare are dreptul sa isi spuna parerea, indiferent de zeul in care crede si la care se inchina.
Am sperat ca putem avea o discutie civilizata dar se pare ca nu a fost atent la rugamintea mea si s-a ajuns la aceleasi tiganii ca pe alte topicuri.
V-am rugat sa nu aratati cu degetul, voi vreti sa spanzurati si sa ardeti pe rug capra vecinului.
S-a ajuns tot la o discutie Revo vs si cu riscul de a parea partinitor voi sterge ultimele posturi.
Multumesc de intelegere.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 16:45   #75
miron_tdi

Stage 1
 
miron_tdi's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 21
Default Re: probleme soft!

Este foarte adevarat ce spui, fara suport tehnic nu faci nimic. Insa am avut surpriza ca prin "The Romanian garden" sa dau si de oameni extraordinar de bine pregatiti, cu un buget alocat foarte ridicat, cu aparaturi de tot felul si masini cum nu am mai vazut, bine pregatiti educati in materie la fel cum am dat si de tuneri care m-au chemat intr-o benzinarie sa-mi scrie softul sau intr-o locatie care nu era a lor, loc in care i-am cautat in momentul in care au aparut problemele si nu i-am mai gasit. Sincer sa fiu, cred ca tine de un minim de bun simt sa desfasori aceasta activitate de tuning si sa ai o diploma de inginerie si tocmai de aceea ultima mea alegere a fost sa trec granita. Nu as vrea sa pun pe nimeni intr-o postura proasta, dar cel putin un reprezentant al unei firme mari de peste hotare care se vehiculeaza pe aici, mi-a modificat masina in benzinaria AGIP. Foarte adevarat ca am fost multumit de ceea ce mi-a facut, insa despre ce suport tehnic putem vorbi in acest caz?A tinut laptopul tot pe genunchi ca toti ceilalti, imi pare rau sa spun asta.


Quote:
Originally Posted by tase_astra View Post
Nu promovez nimic, dar nici nu pot accepta ideea ca fara un suport tehnic considerabil poti face ceva de calitate. Daca tu zici eu promovez firme mari de ce ai mers la MTM si n-ai facut softul la cineva din Ro? Departe de mine sa fac capital de imagine si nici nu cred ca am incercta sa-ti vand ceva. Te rog nu ma cataloga atat timp cat nici macar nu ne cunoastem.
miron_tdi is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -