Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 08-02-08, 12:48   #166
bogdangepeto

Stage 4
 
bogdangepeto's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 232
Member of:
[FORD]
Default Re: filtru sport-intrebare

Am o intrebare prosteasca dar ma roade si poate vor s afle si altii care nu detin atatia bani ptr un filtru de aer FIRMA.Filtrele din targ haha (acum radeti)iti strica motorul ptr ca nu filtreaza si intra praf sau doar nu sunt bune ptr ca nu cresc performantele motorului?Am intrebat ptr ca sunt praf in materie de tuning si sunt o gramada ca mine HI HI .Multumesc anticipat
bogdangepeto is offline   Reply With Quote
Old 08-02-08, 17:16   #167
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: filtru sport-intrebare

Quote:
Originally Posted by bogdangepeto View Post
Am o intrebare prosteasca dar ma roade si poate vor s afle si altii care nu detin atatia bani ptr un filtru de aer FIRMA.Filtrele din targ haha (acum radeti)iti strica motorul ptr ca nu filtreaza si intra praf sau doar nu sunt bune ptr ca nu cresc performantele motorului?Am intrebat ptr ca sunt praf in materie de tuning si sunt o gramada ca mine HI HI .Multumesc anticipat
cat dai atata face... si citeste ce s-a mai scris si pe paginile anterioare.
dar ca sa-ti raspund: nu filtreaza calumea. performantele oricum nu cresc de la un filtru de 50 ron, abea se simte ceva cu un K&N sau Pipercross
cu un filtru bun (gen astea 2 de mai sus), poti avea un mic castig, dar asta depinde de motor...
tuning ieftin nu exista, mai ales nu din targuri gen Vitan.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 22-02-08, 20:58   #168
vlad_rally

Stage 5
 
vlad_rally's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 489
Member of:
[Nissan]
[RENAULT]
[4Rally]
Default Re: filtru sport-intrebare

Sincer yo ma ocup cu preparat masini de curse... si n-am auzit ca cineva sa castige putere sau cuplu din filtru de aer
vlad_rally is offline   Reply With Quote
Old 10-03-08, 20:36   #169
ionut_birovescu

Stage 5
 
ionut_birovescu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 301
Default Re: filtru sport-intrebare

buna seara .. imi cer scuze ca ma bag si eu in discutie ...as vrea sa cumpar si eu un filtru sport vreau sa il pun la un motor de 1.0 va schimba in vre-un fel viata motorului sau functionarea lui . sunt dispus sa cumpar cel mai bun filtru de pe piata ..astept sfaturi.multumesc
ionut_birovescu is offline   Reply With Quote
Old 11-03-08, 17:11   #170
bogmotorsport
VW Driver

Stage 5
 
bogmotorsport's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 748
Member of:
[VW]
Default Re: filtru sport-intrebare

de curand am luat un filtru "sport' in carcasa originala de la FK...l-am pus pe masina...parca s-ar ridica un pic mai repede in ture dar nu e diferenta fata de cel normal.poate foarte putina...intrebarea mea este acum...cu ce se curata acel filtru ca parca ar fi un pic uleios?rog pe cineva care stie sa imi spuna cum se intretine acel filtru...multumesc
bogmotorsport is offline   Reply With Quote
Old 12-03-08, 23:22   #171
sco211
FullSpeed Racing Member

Stage 5
 
sco211's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,364
Member of:
[FullSpeed Racing]
Default Re: filtru sport-intrebare

pai daca e uleios e de bine...
din cate stiu eu la filtrele k&n kitul de curatare are un ulei cu care se da dupa.
cel mai bine trimiti un mail la fk si intrebi... :P
__________________
sco211 is offline   Reply With Quote
Old 13-03-08, 08:15   #172
bogmotorsport
VW Driver

Stage 5
 
bogmotorsport's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 748
Member of:
[VW]
Default Re: filtru sport-intrebare

problema e ca nu prea ma descurc eu cu calculatoarele astea sa le dau mail si am intrebat pe la diversi comercianti ce vand piese de tuning si am ramas cu un gust acru in gura in sensul ca nu stiu frate ce vand astia...parerea mea e ca atunci cand te ocupi cu ceva trebuie sa ai habar cu ce se mananca,macar minimul de cunostinte.dar ei nu au asa ceva...imi poti explica de ce e de bine daca e uleios ca eu nu ma pricep...ma poti ajuta cumva sa afli daca stii mai bine...ti-as fi recunoscator...filtrul este sport in carcasa originala este de la FK si are codul FKLUVW001...multumesc mult de tot
bogmotorsport is offline   Reply With Quote
Old 14-03-08, 20:23   #173
**COSMIN**
Oltcit Driver

Stage 5
 
**COSMIN**'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 774
Member of:
[4Rally]
[Oltcit]
Default Re: filtru sport-intrebare

bogmotorsport : uite de asa ceva ai tu nevoi. se poate comanda direct dupa site. ai acolo numar de telefon si detalii

http://www.*****************/standard...ts.php?id=1663
**COSMIN** is offline   Reply With Quote
Old 16-03-08, 18:44   #174
alin?roman

Stock
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 4
Default Re: filtru sport-intrebare

Quote:
Originally Posted by alexjackal View Post
tubulatura merita schimbata pt ca aerul este compresibil

cat despre evacuare si chip merita doar daca schimbi toata evacuarea
ce ar trebui sa inteleg prin chip...inteleg schimbi filtrulu tubulatura ,admisia si evacuarea ....ce ar trebui sa inteleg prin chip...ajustare electronica?
alin?roman is offline   Reply With Quote
Old 18-03-08, 21:48   #175
AG88YUN

Stage 4
 
AG88YUN's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 181
Member of:
[VW]
Default Re: filtru sport-intrebare

eu miam montat azi un filtru simota sunetul e superb paraca uraca mai bine dar nu prea vad dif de cp sau cuplu este o bora 2002 motor 1.6 74 kw 101
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Imag043.jpg
Views:	119
Size:	451.6 KB
ID:	487091   Click image for larger version

Name:	Imag044.jpg
Views:	109
Size:	486.3 KB
ID:	487092  
__________________
BORA AG 88 YUN 1.6 SR 115 CP
AG88YUN is offline   Reply With Quote
Old 27-03-08, 14:20   #176
mynu_cs

Stock
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3
Default Re: filtru sport-intrebare

Salut,

Am si eu un Fiat Stilo 1.6 16v de 103 cp .. si vreau sa imi pun un filtru de aer sport

Merita investitia? vreau doar sa stiu daca masina merge mai bine, decat cu filtru normal ,

Ce filtru ar trebui sa pun? , pana la ce suma se ridica filtrele bune , am vazut ceva la 1000 RON? de la K&N

Astept raspunsuri ,

Numai bine,
Cosmin
mynu_cs is offline   Reply With Quote
Old 28-03-08, 22:18   #177
andreiuuu

Stage 3
 
andreiuuu's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 110
Cool Re: filtru sport-intrebare

Quote:
Originally Posted by mynu_cs View Post
Salut,

Am si eu un Fiat Stilo 1.6 16v de 103 cp .. si vreau sa imi pun un filtru de aer sport

Merita investitia? vreau doar sa stiu daca masina merge mai bine, decat cu filtru normal ,

Ce filtru ar trebui sa pun? , pana la ce suma se ridica filtrele bune , am vazut ceva la 1000 RON? de la K&N

Astept raspunsuri ,

Numai bine,
Cosmin
Bre decat sa te complici cu alte furtune schimbare de traseu .. iti iei filtru sport de carcasa care se inlocuieste cu cel original.. daca nu stii unde sa l montezi de duci la un service. Eu mi am luat la megane 1.9dci KN la 2 750 si merita.. da 3 sa dai inca 400 pe kit de curatare si ungere.. daca dai cu uleiu ala aerul circula mai repede prin textura aia.. eu inainte nu dadeam cu el credeam ca se imbaxeste si se cam infunda da nu e asa. si se vede diferenta,, mai ales la consum care poate fi MAI mic daca mergi normal sau mai mare daca o blanuiesti. Eu la inceput am avut schimbat traseu si mi tragea aer cald.. filtru conic era montat chiar in spatele radiatorului . Dupa asta mi am pus inapoi sistemul original cu filtru sport de carcasa si am muntat gura de unde tragea aeru din spatele farului sub far , am facut o gaura in bara defapt am dat un plastic la o parte si trage suuper.. Acum ma gandesc sa izolez capacu care sta deasupra motorului cu material de parasolar ca sta deasupra motorului si se incinge. Sper sa ti fie de folos .. Spor la treaba
__________________
andreiuuu is offline   Reply With Quote
Old 06-04-08, 15:30   #178
shumyfi

Stage 4
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 258
Default Re: filtru sport-intrebare

Quote:
Originally Posted by AG88YUN View Post
eu miam montat azi un filtru simota sunetul e superb paraca uraca mai bine dar nu prea vad dif de cp sau cuplu este o bora 2002 motor 1.6 74 kw 101
pai cam aia face un filtru aer sport ajuta urcarea in ture si daca tot is pacilea ajuta la ceva ca filtru absoarbe aer cald sau aer rece
shumyfi is offline   Reply With Quote
Old 13-04-08, 23:17   #179
tigra4fun

Stage 1
 
tigra4fun's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 18
Default Re: filtru sport-intrebare

sal all am un opel tigra 1.6 16v . dupa ce i am pus filtru aer sport ... nu prea m am inteles cu consumul i am pus si toba i am dat si ktalizatoru jos si gata.consuma cam 10-13 l prin oras.
tigra4fun is offline   Reply With Quote
Old 29-04-08, 23:53   #180
BH09SSS

Stage 5
 
BH09SSS's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 303
Default Re: filtru sport-intrebare

Poate sa imi zica careva daca filtru de aer sport ar afecta debitmetru si catalizatorul???
Vreau sa imi iau un filtru sport si am stat de vb cu un mecanic care mi-a sugerat sa nu schimb filtru ca s-ar putea sa mi se buleasca debitmetru si apoi catalizatorul? va rog ajutati-ma!
__________________
BMW FOREVER
BH09SSS is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -