Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Cum facem rost de mai multi cai putere ? (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere.html)
-   -   filtru sport-intrebare (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere/17963-filtru-sport-intrebare.html)

bogdan26 26-05-06 13:55

filtru sport-intrebare
 
Baieti Buni Care Aveti Mai Multa Idee Ca Mine Cu Un Filtru Sport Creste Consumul Benzinei Sau Nu?

D_M_X 26-05-06 14:09

Re: filtru sport-intrebare
 
da ...creste consumul de benzina

neXus 27-05-06 20:20

Re: filtru sport-intrebare
 
De ce creste consumul?
Explicati va rog...

Byrons13 31-05-06 09:58

Re: filtru sport-intrebare
 
ca o calci mai tare dupa ce ii pui filtrul de aer. daca o calci la fel ca inainte, nu iti va creste consumul, pentru ca intra mai mult aer in mixtura de combustie ==> ca nu are ce consum sa iti creasca, pentru ca vorba unui mare invatat, aerul e inca gratis :)

200SX 31-05-06 13:29

Re: filtru sport-intrebare
 
Aerul la unele masini pe injectie este masurat de debitmetru (AFM, MAF ...)

daca intra mai mult aer si ECU (calculatorul) simte asta automat va da mai multa benzina,

deci aerul mai mult nu vine singur vine cu benzina aferenta tocmai pentru a mentine acelasi raport de aer/benzina cand este realizata mixtura....

neXus 31-05-06 21:22

Re: filtru sport-intrebare
 
asta da explicatie.. merci ;)

Andey_89bur 03-12-06 19:30

Re: filtru sport-intrebare
 
dar nu creste cu mult consumul de benzina din care stiu eu

bulldog_cox 05-12-06 11:17

Re: filtru sport-intrebare
 
pai masina ta merge cu aer si benzina, in functie de aerul care intra in motor calculatorul da mai multa benzina asta daca are un debitmetru....cum zice si 200sx

Fi@tz3l 05-12-06 12:17

Re: filtru sport-intrebare
 
Baeti...si stiti cumva daca merita pus asa ceva la un diesel !creste puterea macar un picut??mashina nare senzori de masurare debit aer:(

turbojack 06-12-06 00:56

Re: filtru sport-intrebare
 
Quote:

Originally Posted by Fi@tz3l (Post 648754)
Baeti...si stiti cumva daca merita pus asa ceva la un diesel !creste puterea macar un picut??mashina nare senzori de masurare debit aer:(


Turbo sau aspirat? Carutza sau avion? ...ghici ,ghicitoare.
Da mai multe amanunte .

momo 06-12-06 23:38

Re: filtru sport-intrebare
 
sal, imi cer scuze ca pic asa din senin, dar subiectul chiar ma intereseaza pt ca vreau sa achizitionez un filtru bun

am un peugeot 309GL, 1.6l de 76kw, fara turbo... ce imi recomandati?

ps: ce intelegeti voi prin motor aspirat?

bogdan_wrc 07-12-06 07:22

Re: filtru sport-intrebare
 
Quote:

Originally Posted by momo (Post 651072)

ps: ce intelegeti voi prin motor aspirat?

fara sa fie supra-alimentat cu turbo, compresor sau alte "artificii" ;). simplu, cum ai tu.

NT33EXE 07-12-06 14:48

Re: filtru sport-intrebare
 
cu un filtru...
am facut si eu treaba asta dar nu am simtit modificeri semnificative....
doar ca ii dadeam talpa mai tare ca si suna mai bine motoru'...deci mie mi-a crescut consumul...:D

Takashy_Vtec18 10-12-06 00:05

Re: filtru sport-intrebare
 
Daca tot e vorba de filtre de aer ...stie careva ce filtru de are ar fi bun la un cielo ...si daca sunteti tari....cu ce diametru????....vreu sa imi cumpar si yo unu ..da sunt cam nedumerit..............va rog ajutati :)

sco211 10-12-06 00:34

Re: filtru sport-intrebare
 
poti cumpara cam orice filtru de aer...ba char poti lua, daca vrei sa fie de firma...de la k&n...sunt destul de scumpe, dar firma e firma.
io am avut cielo si mi-am pus filtru sport no name...si nu am avut probleme...
masina tragea mai bine iar sunetu...ma intreba lumea daca mi-am schibat toba ... :)) ... asta pot sa zic de sunet.


All times are GMT +2. The time now is 14:20.

- Copyright 2024 4Tuning