Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 16-05-05, 18:22   #16
ozzy

Stage 3
 
ozzy's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 89
Default hahaha

lasati mai omul sa isi faca de cap. ce aveti voi cu el ) se pot face foarte multe cu motorul de dacie doar ca lumea nu stie si sunt prea multe implicatii.axa cu came, usurat la maximum posibil de peste tot, atat motor si caroserie ca na...se imbunatateste raportul cp/kg , chiulasa schimbata cu una de renault, admisii si evacuari sport, injectoare cu debit nesimtit.....daca asta are cu asta vrea sa se dea, la ce va bagati??? ajutati-l sa aiba cu ce sa se dea pe la stopuri si el......
ozzy is offline   Reply With Quote
Old 16-05-05, 18:24   #17
ozzy

Stage 3
 
ozzy's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 89
Default

aaa si baiatul cu evacuarea schimbata care simte 100 cp sub masina...lol mai. eu am obtinut 10 cp din stransul bujiilor,ca nu erau stranse bine
ozzy is offline   Reply With Quote
Old 16-05-05, 21:33   #18
DRooPY

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,292
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default

pana la urma orice ai face tot Dacie ramane.. si SGM nu are motor de Dacie.... e de Renault la fel ca si cutia lui decat caroseria e de Dacie ....
DRooPY is offline   Reply With Quote
Old 16-05-05, 21:42   #19
MMihai

Stage 5
 
MMihai's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 1,796
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[FullSpeed Racing]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"DRooPY\"
pana la urma orice ai face tot Dacie ramane.. si SGM nu are motor de Dacie.... e de Renault la fel ca si cutia lui decat caroseria e de Dacie ....
SGM are motor de dacie.. blocul motor este de dacie iar de provenienta renault numai chiulasa de r alpine in rest mai tot e de la dacie.. ma rog mai putin carburatoare etc.. cutia este tot de dacie
MMihai is offline   Reply With Quote
Old 16-05-05, 22:05   #20
DRooPY

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,292
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default

deci in concluzie nu este dacie 100%..... parerea mea este ca nu are rost o investitie asa de mare pt o dacie dar dupa cum bine stim parerile sunt imparztite eu unu nu mias investii banii intr-o Dacie indeferent ca e 1300.SuperNova,Logan etc.
DRooPY is offline   Reply With Quote
Old 17-05-05, 08:05   #21
robertt_rct

Stage 2
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 43
Member of:
[RACING TEAM BUCURESTI]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"ozzy\"
aaa si baiatul cu evacuarea schimbata care simte 100 cp sub masina...lol mai. eu am obtinut 10 cp din stransul bujiilor,ca nu erau stranse bine
PRIETENE ERA O DISCUTIE, NU O BASCALIE. am intrebat doar daca schimbarea galeriei de evacuare schimba performantele .... n-am spus ca am castigat cai sau ca am facut tuning. ia intrebarea ca pe o curiozitate!!!
robertt_rct is offline   Reply With Quote
Old 17-05-05, 16:41   #22
alexutzu
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
alexutzu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 3,128
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"MMihai\"
Quote:
Originally Posted by \"DRooPY\"
pana la urma orice ai face tot Dacie ramane.. si SGM nu are motor de Dacie.... e de Renault la fel ca si cutia lui decat caroseria e de Dacie ....
SGM are motor de dacie.. blocul motor este de dacie iar de provenienta renault numai chiulasa de r alpine in rest mai tot e de la dacie.. ma rog mai putin carburatoare etc.. cutia este tot de dacie
din cate imi aduc eu aminte cand am vazut motorul lui, numai caroseria e de dacie
__________________

Daca ai ceva de zis, zi cu voce tare. Daca vrei sa taci, taci sa auzi numai tu.


alexutzu is offline   Reply With Quote
Old 17-05-05, 19:02   #23
ozzy

Stage 3
 
ozzy's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 89
Default

scuze atunci. raspunsul la intrebarea cu \"PRIETENE ERA O DISCUTIE, NU O BASCALIE. am intrebat doar daca schimbarea galeriei de evacuare schimba performantele .... n-am spus ca am castigat cai sau ca am facut tuning. ia intrebarea ca pe o curiozitate!!!\" este ca da se pot castiga cp din evacuare totul e sa o faci cu cap....nu te uita in gura alora care fac tuning in felul urmator :
-filtru de aer sport- 15 cp in plus
-evacuare sport- 15 cp......+
-bujii modelul x....5 cp
-------------------------------
TOTAL 54+15+15+5=89cp din motorul de dacie.....
asta e o prostie ....sa duci un motor de dacie asa sus e mai greu de atat


pace voua
ozzy is offline   Reply With Quote
Old 17-05-05, 19:42   #24
alexutzu
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
alexutzu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 3,128
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"ozzy\"
.............nu te uita in gura alora care fac tuning in felul urmator :
-filtru de aer sport- 15 cp in plus
-evacuare sport- 15 cp......+
-bujii modelul x....5 cp
chestia asta cu filtrul de aer trebuie explicata in mod special! foarte multi chiar sunt convinsi ca daca isi pun un filtru de aer sport, castiga peste 10cp!
chestia asta ar trebui explicata si facuta STICKY pe undeva pe aici pe forum sa priceapa toti cei ce cred in acest MIT
alexutzu is offline   Reply With Quote
Old 17-05-05, 19:46   #25
MMihai

Stage 5
 
MMihai's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 1,796
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[FullSpeed Racing]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"alexutzu\"
Quote:
Originally Posted by \"MMihai\"
Quote:
Originally Posted by \"DRooPY\"
pana la urma orice ai face tot Dacie ramane.. si SGM nu are motor de Dacie.... e de Renault la fel ca si cutia lui decat caroseria e de Dacie ....
SGM are motor de dacie.. blocul motor este de dacie iar de provenienta renault numai chiulasa de r alpine in rest mai tot e de la dacie.. ma rog mai putin carburatoare etc.. cutia este tot de dacie
din cate imi aduc eu aminte cand am vazut motorul lui, numai caroseria e de dacie
deci nu vreau sa vorbesc aiurea ca sa ma aflu in treaba sau ca sa ma bag in seama dar decat chiulasa este de renault alpine! in rest dacia 100% .. poti sa il intrebi oricand
PS. suntem offtopic rau de tot!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	motor_sgm_105.jpg
Views:	777
Size:	1.61 MB
ID:	27388  
MMihai is offline   Reply With Quote
Old 18-05-05, 00:13   #26
Bestie

Stage 5
 
Bestie's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default

am si eu o intrebare. Cam cat costa chip-tuning-ul pt o Supernova? Unde se poate face in bucuresti si cam cat se castiga din aceasta chip-uire a masinii + un filtru de aer....
Bestie is offline   Reply With Quote
Old 18-05-05, 08:47   #27
MMihai

Stage 5
 
MMihai's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 1,796
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[FullSpeed Racing]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Bestie\"
am si eu o intrebare. Cam cat costa chip-tuning-ul pt o Supernova? Unde se poate face in bucuresti si cam cat se castiga din aceasta chip-uire a masinii + un filtru de aer....
ti-am raspuns si pe privat.. vezi la aspad www.aspad.ro .. in jir de 200-300 E in functie si de ce oferta prinzi.. acum parca garanteaza 8cp.. mai demult ziceau 14cp.. si cuplu +25% .. depinde si ce chip iti pui.
din filtru nu vei obtine altceva decat un sunet mai placut si poate ceva consum in plus .. daca era motor turbo era alta treaba dar asa nu cred, poate 1cp acolo asa ca sa nu spui ca ai dat banii degeaba, insa daca il montezi unde nu trebuie si iti trage aer cald iti va merge mai prost decat inatinte. in orice caz sa nu iti iei gunoaie din vitan ca in 3luni poti sa spui ca ai avut motor..
in rest vezi ca trebuie sa iti faci un fel de flansa acolo ca dupa ce vei da cutia originala jos, cablul de acceleratie e prins de acel tub pe unde trage aer si cand accelerezi iti iese ca nu mai e suportul de care sa se tine, care sa il tina tzeapan.
MMihai is offline   Reply With Quote
Old 18-05-05, 09:09   #28
robertt_rct

Stage 2
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 43
Member of:
[RACING TEAM BUCURESTI]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"ozzy\"
este ca da se pot castiga cp din evacuare totul e sa o faci cu cap....
-------------------------------
TOTAL 54+15+15+5=89cp din motorul de dacie.....
asta e o prostie ....sa duci un motor de dacie asa sus e mai greu de atat
e normal ca dintr-un motor de 1.4 sa nu poti stoarce prea mult si mai ales daca nu faci modificari in interiorul motorului. un filtru de aer, un chip si o evacuare nu pot mai mult de 15C.
robertt_rct is offline   Reply With Quote
Old 20-05-05, 11:38   #29
DRooPY

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,292
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default

parerea mea ca SGM ar fi in masura satzi raspunda... el cred ca cunoaste destul de bine motorele de Dacie din cate am observat eu.. OFFTopic
DRooPY is offline   Reply With Quote
Old 22-05-05, 20:58   #30
UniculSGM
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
UniculSGM's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,551
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default

Motorul de Dacie il duci in 120 CP impins la maxim, cu modificari adevarate, nu vise si aiureli gen : filtre conice, tobe care fac zgomot, etc!
UniculSGM is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -