Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Cum facem rost de mai multi cai putere ? (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere.html)
-   -   dacia supernova (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere/1200-dacia-supernova.html)

nirosro 21-05-04 15:17

dacia supernova
 
Am si eu o intrebare....
Se poate face ceva la motorul de Super Nova?(1.4l 8 valve 75CP) si daca da cat ar costa

Alexutzzz 31-03-05 00:52

Sincer dupa parerea mea cam nimik:((

Bestie 31-03-05 01:03

...stai linistit ca se pot face destule. Se face pe berlina , dar pe supernova!!!! 8)

Alexutzzz 31-03-05 01:29

frate ca sa ii faci ceva la motoru ala sunt bani de bagat si nu se renteaza pe o dacie sincer sigur ca si cei care nu au masini cu posibilitati de tuning vor sa isi faca ceva la cele care le au si care le folosesc in viatza de zi cu zci

Bestie 31-03-05 02:31

ai auzit de SGM?

Alexutzzz 31-03-05 06:54

NU da la exterior cu ceva ideei se poate face ceva da chestia e cu motoru cati magari poate scoate din unu de 75 ??? * macar zi si mie daca sti o nova tunata bine da la motor ca in exterior merge da nush yo nu m as baga

Face 31-03-05 09:15

A fost pe vremuri (acum 2 ani la mare de 1 mai) o nova rosie TURBO ... a facut cam tot ce se putea la grupa 90-115, inafara de saxo-u albastru. Dar tu la 15 ani nu prea ai de unde sa stii de astea

EvLSant0S 31-03-05 15:11

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Bestie\"
ai auzit de SGM?

O sa auda ... ;)
dupa legala de pe baneasa
asta in conditiile in care totul merge cum trebuie ! doamne ajuta

HalbaSus 31-03-05 18:21

se pot face multe cu o supernova... acum depinde unde vrei sa ajungi ? mai mult de 100 de cp eu zic ca nu prea poti, si chiar daca poti.. nu merita. Un filtru aer + priza de aer (sau cold air intake) + chip + evacuare +buji te duce undeva la 1000 euro... si vreo 15 cp in plus (maxim 20)... oricum puterea o sa se simta, si pt a o controla ai nevoie de niste gume noi (de preferinta si jenti noi) alea stock (montana) sunt niste cacaturi care iti pun in pericol viata si la 75 de cai... sunt bune numa pt burnouturi daca vrei sa faci demonstratii :) si eventual suspensii

Alexutzzz 31-03-05 19:29

yo mi am dat cu parerea asta e ce cred eu si daca sunt mic invat ca toti;)

Evo007 31-03-05 19:44

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Alexutzzz\"
yo mi am dat cu parerea asta e ce cred eu si daca sunt mic invat ca toti;)

Cu invatau asa e
Si o sunt mic si invat :D

robertt_rct 01-04-05 10:35

in primul rand: cati bani ai? si cati ai de gand sa investesti in masina?!?

se pot face multe lucruri frumoase...

poti sa incepi cu evacuarea.
eu am o clima 2001 cu 23.000 km si am schimbat evacuarea. am renuntat la detenta si am pus totul din inox, de la Borla. toata povestea a costat 5.300.000 lei (materiale, puncte de sudura, montaj, ). sincer se cunoaste diferenta. apoi ar mai fi un filtru de aer, chiptuning(insa am auzit ca e cam greu de rescris soft-ul calc.), suspensii si astea sunt doar cateva


P.S. schimba urgent gumele (doar daca sunt Montana). sunt varza. la 50 km/h am calcat frana, cauciucurile au urlat si masina nu s-a oprit.

HalbaSus 01-04-05 15:33

evacuarea schimbata aduce mai mult \"tuning psihologic\" adica suna mult mai bine si ai impresia ca merge mult mai bine. defapt care-i treaba cu evacuarea: motorul e f puternic si arde multa benzina si tzeava \"stock\" nu face fata sa evacueze fumul si atuncea produce \"back-presure\" adica vin inapoi gazele... daca tu ai impresia ca la cei 75 de cp stock dacia creaza mult prea mult fum la care evacuarea nu ii mai poate face fata atunci schimb-o, dar eu zic ca daca nu ai facut nici un fel de tuning la motor evacuarea are rol doar estetic si auditiv... performantele nu le schimbi. Daca in schimb ai pus chip + filtru aer + axe cu came noi + bujii + injectoare cu diametru marit + dracu stie ce turbosuflante si NOS-uri i-ai pus tu atunci schimbarea evacuarii o sa \"elibereze\" adevarata putere a unui motor si vei creste performantele foarte mul (defapt nu le vei creste, ci vei permite celorlalte update-uri sa creasca puterea motorului la adevarata ei valoare)...

CIKY_TUNING 09-04-05 09:02

1 Attachment(s)
itzi place dacia asta??? :roll:

robertt_rct 16-05-05 15:19

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"HalbaSus\"
daca tu ai impresia ca la cei 75 de cp stock dacia creaza mult prea mult fum la care evacuarea nu ii mai poate face fata atunci schimb-o, dar eu zic ca daca nu ai facut nici un fel de tuning la motor evacuarea are rol doar estetic si auditiv...

adica vrei sa spui ca nu exista nici o diferenta si ca investitia e in zadar?


All times are GMT +2. The time now is 00:50.

- Copyright 2024 4Tuning