Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 16-11-05, 08:28   #46
eastalex

Stage 2
 
eastalex's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 29
Default

sincer sa fiu solenzele modificate arata foarte bine.....numai sa nu-ti pui eleron urias , am vazut cateva, ca e tiganie...
eastalex is offline   Reply With Quote
Old 14-12-05, 19:00   #47
axxro

Stage 5
 
axxro's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 635
Member of:
[Old School Cars]
Default

dabia astept sa vad o solenza tunata adevarat. mie imi place modelul foarte mult avand liniile simple si frumoase, consider cel mai reusit model al uzinei dacia.mie imi place asta (desi multe se mai puteau lucra la ea----mai exista posibilitatea sa am si io o poza mai veche a ei si acum sa arate altcumva :P )
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	solenza1_211.jpg
Views:	967
Size:	209.9 KB
ID:	57371  
axxro is offline   Reply With Quote
Old 15-12-05, 09:33   #48
Alucard

Stage 2
 
Alucard's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 36
Default

Chip tuningul pentru supernova nu iti aduce cine stie ce avantaje comparativ cu pretul care il are. Dar daca il combini cu ingredientele necesare cred ca va fi deadly.
Sa incepem cu inceputul: SN stock 75 cai putere la 5500 rpm, cuplu maxim 114 Nm. Desi daca aplici formula pentru cuplu, rezultatul ar fi de 83 de cai. Dar sa sarim peste asta.
Desi in manualul de reparatii ptr supernova scrie ca nu ai cum sa rectifici chiulasa, eu cred ca dupa cateva masuratori atente si grijulii o sa constati ca ai cum. Se pot honui si slefui gurile de admisie-evacuare din galerii pentru a le mari diametrul si pentru a opune cat mai mica rezistenta fluxului de amestec aer-carburant respectiv gaze arse. Schimbate injectoarele cu ceva cu debit mai mare (Cele de nubira 2 ar merge) si eventual daca vrei sa mergi la extrem, o pompa de benzina de presiune mai mare. Kit de admisie directa, chipul de putere, fise de silicon cu insertia de platina, bujii cu 4 electrozi de masa. Un sistem de evacuare sport - eu sunt fan Borla, le am pe masina de 4 ani si nu maraie nimic - asa ca un catback exhaust ar fi bun. Nu elimini catalizatorul, dar nu nici nu mai taie din bilutele motorului asa de rau. Suspensie sport, monroe dual-matic (2 amortizoare in unul, si gaz si ulei cu arc pe amortizor) coborata un picutz garda la sol, niste jante de bun gust, un body kit facut pe undeva ... care sa arate si bine ... si cam asta e. Daca vrei sa mergi mai departe se mai pot face foarte multe. De la usurat - echilibrat tot ce inseamna componenta in miscare a motorului, pana la micsorat raport compresie si adaugata o turbina de Renault 5 .. or sumthin`. Dar tinand cont ca un motor de SuperNova e vreo 1400 de euro nu stiu in ce masura se renteaza sa faci al doilea set de modificari. Cred ca motorul se poate duce pana la 100 - 110 cai fara cheltuieli prea mari. Si partea frumoasa a primului set de modificari e ca nu face motoru sa haleasca mult pana nu incepi sa dai in el.
Alucard is offline   Reply With Quote
Old 27-01-06, 07:51   #49
kalvin77

Stage 5
 
kalvin77's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 209
Default Re:

insemna ca trebuie sa o vind pe a mea si sa-mi iau una cheala , ca ce reiese din pozele alea , eu nu asi avea loc de instalatia de aer conditionat.
kalvin77 is offline   Reply With Quote
Old 13-04-06, 12:59   #50
MANTUS

Stage 5
 
MANTUS's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 366
Default Re: dacia supernova

si eu am o Sn, si adevarul e ca se pot face multe! Dar la banii ce vin investiti in ea, nu prea merita ca oricum e Dacie!!! oricum BAFTA
__________________
!! !! !! NU FURA....GUVERNUL URASTE COMPETITIA !! !! !!
!! !! !! EU SUNT CEL DE CARE TI-A ZIS MATA SA TE FERESTI !! !! !!
MANTUS is offline   Reply With Quote
Old 14-04-06, 09:00   #51
N3bun3L

Stage 3
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 78
Lightbulb Re: dacia supernova

Frate dai ai ceva bani poti sa duci pana pe la 90-95 cai motorul. pui un filtru sport KN cu o evacuare complet si un chip la motor se aduna cat decat mai ales ca supernova are motor bun si din cate am auzit suporta chiar si turbo(asa am auzit). oricum cheltuieli nu sunt mari cred ca in jur la 500-600euro asta in cazul in care pui o evacuare mai mult mai performanta si un chip kalumea k filtru costa in jur de 60-70 euro. asa k dak ai banii necesari cred ca poti sa faci chestia asta linistit ca nu o sa ai probleme.
Bafta la tunat si sper sa imi dai un raspuns dak ai facut tunareala la motor si sa imi spui cum se comporta dupa ce l-ai tunarit.
N3bun3L is offline   Reply With Quote
Old 14-04-06, 12:09   #52
N3bun3L

Stage 3
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 78
Smile Re:

eu cred ca dintr-un motor de supernova de 1,4L de 75hp cu un filtru de aer sport nu scoti mai mult de 7-8hp si asta poate dak e unul super bun....iar cu evacuare cam la fel poate mai putin...iar chipul cred ca maxim 15hp dar nu cred ca ajungi sa scoti atatia....oricum cred k de la 75hp poti sa o duci la 90hp prin cateva mici modificari....
N3bun3L is offline   Reply With Quote
Old 13-11-07, 21:56   #53
vali_brun3tu

Stage 2
 
vali_brun3tu's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 33
Default Re:

Pana la urma sia pus cineva TurboCompresor pe SuperNova???

FanatiK
vali_brun3tu is offline   Reply With Quote
Old 21-12-07, 10:58   #54
Shhoby_BR

Stock
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2
Default Re: dacia supernova

salutaree.....am si eu o mica intrebare ...la o super nova care sunt jentile cele mai mare pe care le pot pune casa stea klumea si sa nu am prob??
Shhoby_BR is offline   Reply With Quote
Old 25-12-07, 00:13   #55
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: dacia supernova

ia vezi alea de tractor spate..... dar daca te chinui gasesti si mai mari
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 25-12-07, 23:15   #56
gionni

Stock
 
gionni's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 9
Default Re: dacia supernova

am vazut un anunt cu o supernova cu cutie 4+1... e posibil sa aiba doar 4 viteze???
gionni is offline   Reply With Quote
Old 06-01-08, 17:39   #57
jonybc

Stock
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 8
Default Re: dacia supernova

Ma fratilor unde gasesc niste stopuri si faruri mai sucare pentru Super nova?
jonybc is offline   Reply With Quote
Old 09-01-08, 18:59   #58
Calin_UKU
Dacia Driver

Stage 5
 
Calin_UKU's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 972
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Racing Syndicate]
Default Re: dacia supernova

Sal am si eu o SN si m-am apuc sa bag ceva bani in ea. M-am interesant si sa ii cresc puterea si din datele ce le-am adunat: un filtru sport inlocuitor de la Green 60-70 E; un cip tuning de la DimSport 60 KW si 127 Nm 150E;
Un filtru sport conic am inteles ca nu se poate monta din cauza cutie de la filtru normal.
La exterior am schimbat spoilerul pe fata, praguri false, pleope, prelungire spoiler spate-care o sa il inlocuiesc cat pot de repede si evacuare finala
Calin_UKU is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -