Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > VERSUS AUDIO

Reply
 
Thread Tools
Old 09-02-10, 09:19   #61
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Alegerea componentelor functie de masina

Pentru un sound ok si echilibrat se pun difuzoare numai in fata! Ca sa nu iti cante in urechi 2 seturi de "MARICICI". GEEZ. Daca nu te pricepi, nu mai da sfaturi. Normal ca o sa le bubuie capul de la basi daca iti iei tun de bass jebele. Poti sa renunti la woofer si sa montezi in usile spate doar mid-bass-ii ( fara tweetere) , cu usile insonorizate zdravan si sa ii folosesti pe post de subwoofer. DAR, nu vor cobora in frecventa la fel de mult ca un woofer si nu se vor auzi la fel de tare. Deci, ramai la ideea spusa de mine mai sus.
__________________
///Alpine DVA-9965 , Micro-Precision 7.28MKIII , Micro Precision Z-170 MKIII , Brax Matrix X2400.2 Graphic Edition Chrome ,Phase Aliante SI 12 Limited, Brax X2000.2 Graphic Edition Platinum , Brax PowerCap , Aurix , STP , Dynamat , Exide PowerCell - VW Passat B6
AUDIOPIL - Echipamente Car-Audio.
[URL="http://www.audiopil.ro"]
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 09-02-10, 19:54   #62
robertino2408

Stage 1
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 18
Default Re: Alegerea componentelor functie de masina

...daca zici tu... merci oricum! ...indiferent ca este avizata sau nu, o sugestie(hai sa-i zicem parere mai bine...) este oricand binevenita!
Fara subwoofer, 4 mid si cel putin 2 tweet sunt strictul necesar! Parerea mea... Cu sub si statie, corect! doar 2 mid pe fata si 2 sau 4 tweet in masina...
robertino2408 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-10, 18:33   #63
TAZ

Stage 5
 
TAZ's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 607
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Alegerea componentelor functie de masina

Quote:
Originally Posted by robertino2408 View Post
...daca zici tu... merci oricum! ...indiferent ca este avizata sau nu, o sugestie(hai sa-i zicem parere mai bine...) este oricand binevenita!
Fara subwoofer, 4 mid si cel putin 2 tweet sunt strictul necesar! Parerea mea... Cu sub si statie, corect! doar 2 mid pe fata si 2 sau 4 tweet in masina...
Ce sa intelegem de aici? Cu cat mai multe difuzoare cu atat mai bine? Si cat mai multe tweetere?
Deci astia cu o pereche de tweetere (si alea pozitionate dupa zeci de zile si chiar mai multe luni de ascultare) au gresit grav?
__________________
TAZ is offline   Reply With Quote
Old 10-02-10, 22:31   #64
robertino2408

Stage 1
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 18
Default Re: Alegerea componentelor functie de masina

Fiecare intelege ce vrea! Cu statie si sub se pun macar 2 midbass si cel putin 2 tweetere, recomandat 4 pentru spatialitate sau in cazul DVD-ului pentru efectul surround. Fara sub si statie, 4 midbass si 4 tweetere. E basicul in orice masina care isi respecta sonorizarea! Nu vorbim de Logan, Ford Fiesta sau mai stiu eu ce Renault Clio etc.... Vorbim de la Opel Vectra, Skoda Octavia, VW in sus....
robertino2408 is offline   Reply With Quote
Old 11-02-10, 20:21   #65
TAZ

Stage 5
 
TAZ's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 607
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Alegerea componentelor functie de masina

Quote:
Originally Posted by robertino2408 View Post
Fiecare intelege ce vrea! Cu statie si sub se pun macar 2 midbass si cel putin 2 tweetere, recomandat 4 pentru spatialitate sau in cazul DVD-ului pentru efectul surround. Fara sub si statie, 4 midbass si 4 tweetere. E basicul in orice masina care isi respecta sonorizarea! Nu vorbim de Logan, Ford Fiesta sau mai stiu eu ce Renault Clio etc.... Vorbim de la Opel Vectra, Skoda Octavia, VW in sus....
Avem multe de invatat de la tine.
Mai dezvaluie-ne cateva secrete pe care le-ai descoperit!
Sa inteleg ca daca se aude din cat mai multe locuri si nu localizam sunetul este perfect?
Oare e bine sa pun un tweeter in plafon si unul sub fiecare scaun? Tu ce zici?
In portbagaj e ok sa montez 2-3 kg de tweetere?

Acum serios. Cred ca ar fi bine ca un moderator sa mute aceste glume la diverse sau la asa nu.
TAZ is offline   Reply With Quote
Old 12-02-10, 16:03   #66
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Alegerea componentelor functie de masina

Quote:
Originally Posted by robertino2408 View Post
........
Fara subwoofer, 4 mid si cel putin 2 tweet sunt strictul necesar! Parerea mea... Cu sub si statie, corect! doar 2 mid pe fata si 2 sau 4 tweet in masina...
Parere total gresita !

Mai uita-te pe forum la masinile care au luat cupe, si poate mai inveti cite ceva.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 12-02-10, 18:28   #67
robertino2408

Stage 1
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 18
Default Re: Alegerea componentelor functie de masina

eu nu te contrazic.... Dar asta am vazut in masini cu sonorizare profesionala... Daca tu ai alta parere AVIZATA, expune-o! Ca sa invatam si noi... Zi-mi tu, cu vasta ta experienta care este dispunerea corecta si care da eficienta si calitatea sunetului maxima? In ambele situatii: cea fara amplificare, direct din HU si cea cu amplificare...
robertino2408 is offline   Reply With Quote
Old 12-02-10, 18:33   #68
robertino2408

Stage 1
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 18
Default Re: Alegerea componentelor functie de masina

cat despre masini tunate, am vazut... 4 midbass, cel putin 2 subwoofere(cam 2-3 kile...cum spune TAZ) si unele aveau 2 tweetere, altele 4.... Gresesc cumva?
robertino2408 is offline   Reply With Quote
Old 12-02-10, 18:35   #69
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Alegerea componentelor functie de masina

Nici nu ai cum sa ma contrazici. Citeste pe forum daca vrei sa inveti !
Si mai ales uita-te bine la masinile prezentate pe forum care au cistigat premii.
Nu stiu de ce, dar am senzatia ca forumul asta are nevoie de ceva "curatenie". Va rog mult, nu ma provocati.
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 12-02-10, 19:27   #70
TAZ

Stage 5
 
TAZ's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 607
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Alegerea componentelor functie de masina

Daca chiar esti interesat de subiect atunci cauta singur, documenteaza-te si pune intrebari pertinente.
Ai suficienta informatie aici pe forum. Exista si google daca nu iti ajunge ce gasesti aici.
Nu sta nimeni sa caute in locul tau.

SUCCES!

PS. Saxo s-a cam umplut forumul de aberatii si poate cineva chiar le ia de bune.

Last edited by TAZ; 12-02-10 at 19:49.
TAZ is offline   Reply With Quote
Old 12-02-10, 20:18   #71
TAZ

Stage 5
 
TAZ's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 607
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Alegerea componentelor functie de masina

Citeste macar acest subiect de la prima pagina.
TAZ is offline   Reply With Quote
Old 12-02-10, 20:53   #72
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Alegerea componentelor functie de masina

Prietene, muzica se asculta doar "pe bord". Difuzoare doar in usile fata si eventual un woofer. Daca te oboseai sa citesti cateva masini prezentate pe aici, respectiv alea de au cupe, aflai mai devreme asta. Tine-ti parerile pentru tine, chiar nu ne intereseaza.
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 13-02-10, 19:21   #73
Deeanira

Stage 2
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 50
Default Re: Alegerea componentelor functie de masina

Imi pare rau sa vad ca se ajunge la altfel de subiect si nu la cel de la titlul threadului.Eu am cerut cateva sugestii aici datorita acestui subiect si anume sa aleg componentele in functie de masina.Poate unii dintre voi stie cum sunt usile la audi a4b5,nu pot pune difuri mai mari de 13 cm sub nici o forma,iar partea proasta este insonorizarea usilor.Adica fata de alte portiere ale altor modele de masini e cam problema.Cand demontezi fata de usa interioara ai surpriza sa constati ca e cam dificil de insonorizat.Difuzorul este prins de fata de usa cea din plastic si e cam nasol de rigidizat avand in vedere ca ea se prinde pe portiere doar in 2 holdsuruburi.Ea nu are cleme ci are cateva ghidaje tip sanie adica culiseaza in jos.Alta problema este ca nu are tabla pe interior unde ai putea sa faci un fel de incinta ci un cadru de aluminiu pe care este prins gemul,macaraua...Partea buna este ca daca scoti acest cadru afara poti izola foarte usor tabla exterioara pe interior avand acces 99,9%la ea.Momentan voi ramane pe varianta montarii unui sistem Focal de 13 cm pe usile de fata,o statie si un subwoofer.Mai tarziu poate voi schimba si HU cu unul performant si care sa arata bine si cu bordul dar acum raman cu cel de Audi(este vorba de Concert care a fost montat pe un Audi cu sistem Bose).Mai ramane sa gasesc o solutie pentru insonorizarea portierelor si fixarea cat mai rigida a fetei de usi.
Deeanira is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 21:57   #74
ade

Stock
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 4
Default Re: Alegerea componentelor functie de masina

Am un VW passat modelul din 2003 si vreau sa imi schimb sistemul, deja am achizitionat un HU alpine CDA-105. M-ar interesa sa stiu cam ce pot achizitionat in un buget de 20 de mil. Nu vreau neaparat putere foarte mare prefer claritatea. Ma gandeam 2 boxe cu 2 tweetere in fata si pentru spate nu stiu exact ori un subwoofer ori 2 boxe pe basi aici chiar nu stiu. La boxe as prefera sa iau ceva de calitate mare iar statia eventual sa incerc sa o iau second dar de calitate, la subwoofer nu ma pricep dar totusi nu sunt fanul basului foarte puternic sau etc.. vreau sa se auda acolo un bass decent dar nimic mai mult. Si inca o intrebare pentru viitor are cineva idee daca merita acel procesor de sunet IMPRINT de la Alpine? ei spun ca iti calibreaza boxele in functie de incinta masinii.
ade is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 22:47   #75
TheADX

Stage 4
 
TheADX's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 278
Default Re: Alegerea componentelor functie de masina

Quote:
Originally Posted by koss_x_treeme View Post
Pentru un sound ok si echilibrat in masina sunt necesare si difuri pe spate. Daca iei pasageri in masina ganditi-va ca o sa le bubuie mai mult capul de la basi.
Imi permit sa te contrazic, mai repede omori omul pe bancheta daca faci o varza amestecata de sunet si din fata si din dreptul lui, se aude foarte aiurea cu dif in usile din spate. Nu omori omul daca setezi din HU intensitatea basului la woofer.

@ade

sunt zeci de marci si sute de difuzoare nu cred ca poate cineva sa iti sugereze o anumita firma, mergi si intereseazate asculta cateva modele sa iti faci o idee. Daca nu esti inebunit dupa bass cumpara un woofer micut si foloseste restul banilor pt difuzoare de calitate pe fata.

Last edited by TheADX; 02-03-10 at 22:53.
TheADX is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -