Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > VERSUS AUDIO

Reply
 
Thread Tools
Old 11-08-07, 18:39   #46
Bizdos

Stage 2
 
Bizdos's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 55
Default Re: Alegerea componentelor functie de masina

salut

eu am un volvo cu sistem dynaudio de 13 difuzoare, si vreau sa il upgradez cu un sub si amplif.

si tot ratacesc pe forum sa vad ce solutii pot avea, in jurul sumei de 300-400 de eur...

si pe mine ma intereseaza strict doar sq, as vrea ca subul si ampliful sa vina in completarea sistemului meu.e foarte interesat de vazut cat de bine sunt prinse difuzoarele cu nituri, pe usi, si cat de diferit este sistemul fata de alte sisteme de masina.

asadar, daca aveti vre-o idee, impartasiti-o cu mine

danke
__________________
volvo s60 t5 250 cp
Bizdos is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 19:14   #47
robertino2408

Stage 1
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 18
Default Re: Alegerea componentelor functie de masina

Quote:
Originally Posted by saxo View Post
Alegerea componentelor este primul pas in configurarea corecta cu maximum de eficienta pentru un sistem car-audio.
Discutii pe tema asta
Salut! Ai recomandari solide de la Baia Mare! SUnt total neavizat si am nevoie de ceva sfaturi: am o Skoda Octavia 1. Am ca HU un DVD player JVC KV-AVX 810 EXAD (cica e scula bunicica). Am luat-o fiind singura unitate 2 din cu fata detasabila pe care am gasit-o la un pret rezonabil: 2100 ron. Pe spate am inlocuit difuzoarele originale cu niste Mac-audio CFX 2.13(cu tweetere puse langa pe policioara si crossoverele pe sub mochete ca sa nu se vada). Suna binisor tinand cont ca am dat fader-ul pe spate la maxim. Pe fata inca n-am facut rost de perechea pe 16 de la CFX. In fine, sper sa fac rost... Pe crossovere sunt niste comutatoare care au 3 poz: -12db,0 si +12db. Nu ma intereseaza galagia, adica sa se auda tare, vreau sa se auda BINE adica sa duduie placut si clar cu un bass natural si profund... Care ar fi setarea ideala? Prin setarile HU mai sunt niste frecvente: 80Hz, 120Hz, 150Hz. Frecventa crossover intre fata/spate si subwoofer. Ce dracu's astea? In cazul in care nu am subwoofer si nici statie, la ce frecventa trebuie tinuta HU? Ca sa se pupe cu crossoverele de la difuzoare...
robertino2408 is offline   Reply With Quote
Old 26-01-10, 08:27   #48
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Alegerea componentelor functie de masina

Fii atent,
Pe linga faptul ca muzica in sine nu prea are ce cauta in spate, la masina ta ai 2 mari probleme: 1- locul pentru difuzoare spate e foarte prost pozitionat, 2- difuzoarele de 13 cm nu pot cobori in frecventa.
In locul tau eu as face asa:
- difuzoarele spate puse pe HP 80 Hz ( daca nu le scoti de tot ... ), si din cross alegi 0 sau -12 db. Sincer, eu as scoate tweeterele de tot...
- instalarea unui sistem bun de 16,5 cm pe fata, de puterea cea mai mica pe care o gasesti. Eu ti-as recomanda Hertz DSK-165 care sunt concepute sa mearga exclusiv pe puterea HU-ului. In plus, prepararea usilor fata vor face sunetul mai bun.
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 21:21   #49
Deeanira

Stage 2
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 50
Default Re: Alegerea componentelor functie de masina

Salut!De cateva zile caut prin toate topicurile cateva solutii la ce as dori eu.Am un Audi a4b5 Avant iar dotarea din fabrica este 2 difuzoare Nokia in usile din fata plus 2 tweetere.As vrea sa fac o investitie in audio(buget de 3000 lei),nu vreau putere foarte mare ,vreau fidelitate si claritate.Nu ma pricep sa configurez un sistem de aceea apelez la voi,cei care se pricep,si poate imi da-ti cateva sugestii,cam ce s-ar potrivi cat mai bine la masina mea.Ms mult deocamdata!
Deeanira is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 23:52   #50
robertino2408

Stage 1
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 18
Default Re: Alegerea componentelor functie de masina

2 seturi difuzoare de 16,5 cm puse pe fiecare usa cu tweetere aferente dar sa fie sistem de componente. Adica 1 set = 2 dif, 2 tweetere, 2 crossovere. Exclude montajul in spate sau in portbagaj ca in general la modelele de masini break, n-are pic de dinamica sunetul in portbagaj. Sa nu-ti iei unitate 2 DIN ca-s foarte tentante pt shutzi... Asta daca vrei DVD! Din cate stiu, in afara de JVC, doar Kenwood a scos unitati 2 DIN cu panou detasabil... si e o jmekerie, crede-ma! cand parasesti masina, iti iei fatza cu tine si nu te doare capul. Eu am JVC KW - AVX 810 cu incinte Mac-Audio din seria CFX(nu se mai fabrica din pacate!) si suna de-ntepenesti... nu trebuie statie, subwoofer etc...chiar daca are iesiri pt asa ceva... Modelul pe care-l am eu e unul ceva mai vechi si nu se mai fabrica dar sunt modele cu proprietati similare, inclusiv fatza detasabila, ba chiar mai mult: bluetooth incorporat, compatibil tv-tuner, GPS, etc... Sa nu faci prostia sa-ti iei unitatea la orb! Daca ai vazut ceva interesant, pune-o intai in masina la o proba ca sa-ti placa TIE cum suna! Ia-ti intai difuzoarele! Eu spre exemplu am probat vreo 5 modele pana am dat de JVC-ul asta....Unele chiar de fitze! Da' sunau de porc: mai ales Blaupunkt si Alpine...care sunt facute sa sune bine doar cu statie si subwoofer sau difuzoare de bani multi... Sony la fel! Kenwood si Clarion sunt scumpe-n draci... Cat despre difuzoare incearca DLS(scumpe da' merita!), Rockford Fosgate, Hertz, Magnat... Nu lua difuzoare de firme consacrate, gen JVC, Sony, Kenwood... Nu prea le au cu difuzoarele... In general un set de difuzoare care suna bine, costa cam 100 - 150 euro. Deci cu 250-300 euro ti-ai luat 2 seturi beton. Iar de 4-500 euro, daca esti rabdator si nu te opresti la primul magazin, gasesti unitate sursa buna. Eu am alergat 1 saptamana pe la diversi dealer-i.... M-au injurat ca-i puneam la munca cu probele dar asta e! E o mica investitie pana la urma! Nu-i pana de cauciuc... Daca vezi ceva interesant, intai intreaba pe forum si apoi cumpara, ca astia la magazin, daca te-au vazut mai nepriceput, iti baga pe gat orice. Asa ca multa bafta!

Last edited by robertino2408; 03-02-10 at 23:57.
robertino2408 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 13:38   #51
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Alegerea componentelor functie de masina

Pentru ca sa iti pui 2 tweetere?! Pentru ce ai face asa ceva?! Ca sa te ia durerea de cap mai repede, sau cum?
Si cam cum sa nu iti trebuiasca statie pentru difuzoare atunci cand un difuzor are nevoiede mult mai multa putere decat cei 15 w RMS per canal pe care ii scoate un Head-Unit.
__________________
///Alpine DVA-9965 , Micro-Precision 7.28MKIII , Micro Precision Z-170 MKIII , Brax Matrix X2400.2 Graphic Edition Chrome ,Phase Aliante SI 12 Limited, Brax X2000.2 Graphic Edition Platinum , Brax PowerCap , Aurix , STP , Dynamat , Exide PowerCell - VW Passat B6
AUDIOPIL - Echipamente Car-Audio.
[URL="http://www.audiopil.ro"]
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 22:31   #52
robertino2408

Stage 1
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 18
Default Re: Alegerea componentelor functie de masina

Eu sunt de acord cu tine ca un dif bun are nevoie de o statie dar omu' are buget limitat: 3000 ron. o statie bunicica+sursa+dif mai de soi nu prea se incadreaza. Parerea mea! iar 15 w iesire sunt mai mult decat suf ca sa ascult doar eu si cei din masina muzica... Din nou, parerea mea! Iar cu tweeterele trebuie macar 2...zic eu... Daca gresesc, da-mi argumente solide si avizate. Omul cat traieste invata si recunosc ca nu prea am experienta in sonorizari auto. Dar am mai vazut si eu sonorizari pe la masini jmekere, facute de fabrica si de branduri grele: Bang & Olufsen, Harman-Kardon, BOSE. Aveau 4 tweetere! Nu 2... Basca 5 woofere(cate unul pe fiecare usa iar al 5-lea pe spate)+1 subwoofer(in general pus in bord)... FARA STATIE! Si suna de-ntepeneai frate... Si nu te durea nici capul! Si daca nici astia de mai sus nu stiu sonorizare inseamna ca tre' sa le spui se apuce de facut mobila la comanda! Eu mi-am expus doar o parere personala!

Last edited by robertino2408; 05-02-10 at 22:43.
robertino2408 is offline   Reply With Quote
Old 06-02-10, 19:08   #53
koss_x_treeme

Stage 3
 
koss_x_treeme's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 76
Default Re: Alegerea componentelor functie de masina

Eu am ascultat muzica intr-un saab 95 cred la casetofonul stock. Si Saabul ala avea 2 tweetere pe canal in fata si inca vreo 8 boxe prin el, dar doua dintre ele nu mai mergeau. Chiar si asa dadea clasa la multe sisteme audio custom, la claritate si volum, semn ca suedezii stiu sa faca sisteme audio stock bune si sa le configureze.

Uneori sunt suficienti si 4*17 w daca sunt corect configurati.

Last edited by koss_x_treeme; 06-02-10 at 19:10.
koss_x_treeme is offline   Reply With Quote
Old 06-02-10, 20:02   #54
robertino2408

Stage 1
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 18
Default Re: Alegerea componentelor functie de masina

Nu te contrazic... Dar eu ziceam 1 tweeter pe canal... adica wooferul si tweeter-ul. si oricum Saab e o firma care se respecta! Din toate punctele de vedere...
robertino2408 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 10:32   #55
Deeanira

Stage 2
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 50
Default Re: Alegerea componentelor functie de masina

Sincer nu stiu cum sa fac.Am facut rost de un radiocasetofon original Audi,este vb de un Concert(Blaupunkt),am facut de asemeni rost si de un amplificator(la acest casetofon trebuie neaparat amplificator).Eu m-am gandit sa achizitionez un adaptor la casetofon (ceva de genul xcarlink),tin foarte mult si la aspectul bordului insa nu stiu cat de performante sunt acele adaptoare.Vreau sa montez pe usile din fata un set de sisteme(m-am gandit la Focal dar de 13 cm),pe usile din spate nu stiu daca se renteaza sa ii pun difuzoare avand in vedere ca e break,cred ca un subwoofer ar fi perfect in portbagaj.Am citit multe posturi despre insonorizare,cred ca m-as descurca(meseria mea fiind tinichigiu-auto). Difuzoarele, subwooferul+amplificator subwoofer(amplificatorul pe care il am m-am gandit sa il folosesc pentru difuzoare)cred ca le pot lua in 3000 roni disponibili acum.Poate pe viitor va veni si un HU performant,dar inceputul cred ca este de la difuzoare.Am facut rost si de cabluri(second-hand)le-am luat de pe o masina adusa din afara,dupa cum arata nu sunt chinezarii.In domeniul audio nu am experienta dar citind ce ati postat voi deja am inceput sa invat multe lucruri despre care habar nu aveam cat de importante sunt.In continuare astept cu mare interes sugestiile voastre iar la final cred ca va iesi ceva placut.
Deeanira is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 14:18   #56
robertino2408

Stage 1
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 18
Default Re: Alegerea componentelor functie de masina

Eu zic sa pui pe 16 difuzoarele pe fata(incearca niste Hertz, dar indiferent ce pui sa fie sistem de componente! Crossover-ul curata mult sunetul...) daca nu mai pui si pe spate... Parerea mea! Asa ca bafta moshule! asteptam sa ne spui cum suna...
robertino2408 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 14:47   #57
koss_x_treeme

Stage 3
 
koss_x_treeme's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 76
Default Re: Alegerea componentelor functie de masina

Quote:
Originally Posted by Deeanira View Post
Sincer nu stiu cum sa fac.Am facut rost de un radiocasetofon original Audi,este vb de un Concert(Blaupunkt),am facut de asemeni rost si de un amplificator(la acest casetofon trebuie neaparat amplificator).Eu m-am gandit sa achizitionez un adaptor la casetofon (ceva de genul xcarlink),tin foarte mult si la aspectul bordului insa nu stiu cat de performante sunt acele adaptoare.Vreau sa montez pe usile din fata un set de sisteme(m-am gandit la Focal dar de 13 cm),pe usile din spate nu stiu daca se renteaza sa ii pun difuzoare avand in vedere ca e break,cred ca un subwoofer ar fi perfect in portbagaj.Am citit multe posturi despre insonorizare,cred ca m-as descurca(meseria mea fiind tinichigiu-auto). Difuzoarele, subwooferul+amplificator subwoofer(amplificatorul pe care il am m-am gandit sa il folosesc pentru difuzoare)cred ca le pot lua in 3000 roni disponibili acum.Poate pe viitor va veni si un HU performant,dar inceputul cred ca este de la difuzoare.Am facut rost si de cabluri(second-hand)le-am luat de pe o masina adusa din afara,dupa cum arata nu sunt chinezarii.In domeniul audio nu am experienta dar citind ce ati postat voi deja am inceput sa invat multe lucruri despre care habar nu aveam cat de importante sunt.In continuare astept cu mare interes sugestiile voastre iar la final cred ca va iesi ceva placut.
Eu daca as avea 3000 de ron disponibili uite ce mi-as lua:

o bucata: Alpine CDE-9882Ri

2 seturi de : Dls Reference R6A pe care le-as pune in toate usile

si un set de bass: Amplificator Hifonics Titan TXi4000 si Subwoofer Hifonics Titan TX12R de 4oow rms

koss_x_treeme is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 23:39   #58
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Alegerea componentelor functie de masina

Renuntati la ideea cu difuzoare in usile spate. Nu are rost. Aruncati banii degeaba pe un set, in loc sa luati material de insonorizare sau un amplificator mai bun. In 3000 Ron, iei un amplificator pe 4 canale, un set de difuzoare cu filtre, subwoofer, cabluri si un adaptor High-Low ( daca tii mortis sa iti pastrezi Head-Unit-ul de fabrica) sau un Head-Unit ok.
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 14:17   #59
koss_x_treeme

Stage 3
 
koss_x_treeme's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 76
Default Re: Alegerea componentelor functie de masina

Pentru un sound ok si echilibrat in masina sunt necesare si difuri pe spate. Daca iei pasageri in masina ganditi-va ca o sa le bubuie mai mult capul de la basi.
koss_x_treeme is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 19:30   #60
robertino2408

Stage 1
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 18
Default Re: Alegerea componentelor functie de masina

...ma gandeam si eu....dar unii nu stiu prea multe si traiesc doar pentru a-si zdruncina constant si inutil creierii! ceva de genul: suna tare si cu basi, deci bine!
robertino2408 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -