Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 03-03-04, 17:34   #46
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

Quote:
Originally Posted by \"alex_maxx\"
BogdanCMS ..cam are dreptate la faza asta ..pana acum cativa ani romania era plina de Dacii cam 70% ..acum toata lumea are masini straine...si cum apare o masina noua o prezinta la TV...nu trece o luna-2 si apare pe strazile Bucurestiului..sau in alte orase..si cica romanii nu au bani....
nu cred ca acuma toata lumea are masini straine.....
Chestie e ca noi ceilalti numai pe aia ii remarcam, nu remarcam daciile cand trec pe langa noi, dar remarcam S-urile si seria 7 etc.......chiar daca au trecut 20 dacii pana sa treaca una d'aia.....

Ca sa-ti faci o idee doar uitete la vaznarile anuale de masini, cate sunt romanesti (eu includ aici si Daewoo) si cate din restul, o sa vezi ca proportie e inca enorma, ca sa nu mai vorbim de o gramada care nici macar n-au masina......
Deci, e inca valabil ca \"romanii n-au bani\", asa vorbind per total la cei 23 Mil de romani, dar ca peste tot, exista acei 1-5% care au bani, si chiar foarte multi
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 04-03-04, 12:52   #47
b99sha

Stage 5
 
b99sha's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 802
Default

Mai e un pic si proportia se schimba. Daca nu ma insel, acum 6o% sunt alea romanesti. Si a inceput de la 1oo%. (vorbind de vanzarile de masini noi)
b99sha is offline   Reply With Quote
Old 05-03-04, 00:27   #48
BogdanCMS
Guest
 
Posts: n/a
Default

Normal ca o sa tot creasca vanzarile la straine,daca astea produse la noi sunt nishte rapciugi de mashini(scuze daca cineva se simte jignit )In plus,daca ai un job stabil si ceva banutzi stranshi de pe la familie/rude,itzi poti lua o mashina straina destul de lejer prin leasing,sunt shi peroade de pana la 6 ani,si avans minim 15%.Mai greu e cu piesele astea de tuning,sunt scumpe ca dracu' Pai,ce m-am ofticat cand am flat ca la a mea,ca s-o aduc de la 101cp la 120-125cp tre' sa dau vreo 800Euro fara TVA!Pt nishte amaratzi de 20cp!
  Reply With Quote
Old 05-03-04, 03:24   #49
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

Quote:
Originally Posted by \"BogdanCMS\"
Normal ca o sa tot creasca vanzarile la straine,daca astea produse la noi sunt nishte rapciugi de mashini(scuze daca cineva se simte jignit )In plus,daca ai un job stabil si ceva banutzi stranshi de pe la familie/rude,itzi poti lua o mashina straina destul de lejer prin leasing,sunt shi peroade de pana la 6 ani,si avans minim 15%.Mai greu e cu piesele astea de tuning,sunt scumpe ca dracu' Pai,ce m-am ofticat cand am flat ca la a mea,ca s-o aduc de la 101cp la 120-125cp tre' sa dau vreo 800Euro fara TVA!Pt nishte amaratzi de 20cp!
depinde , pt masina straina noua, fara 10 mlioane pe luna salariu, nu prea merge........si totusi inca salariu mediu in Ro din cate stiu nu e nici macar aproape de 10 mil/luna
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 05-03-04, 04:22   #50
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

Quote:
Originally Posted by \"b99sha\"
Mai e un pic si proportia se schimba. Daca nu ma insel, acum 6o% sunt alea romanesti. Si a inceput de la 1oo%. (vorbind de vanzarile de masini noi)
Da, ai dreptate

In 2003, vaznarile au fost 60.5% masini romanesti (dacia, daewoo si aro) si 39.5 straine.

In ultimii 6 ani, deci 1998-2003, per total sau vandut 417 433 masini romanesti si 138 233 masini straine, deci 75.12% masinde pe piata au fost romanesti. Oricum, zum zici tendinta e sa se schimbe roata si nu cred ca mai e mult, eu zic maxim 2 ani, asta daca nu cumva Dacia da lovitura cu X90-ul! Dar oricum mai e destul pana la \"cam toata lumea\" are masini straine, eu prin \"cam toata lumea\" inteleg cel putin 75%
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 08-03-04, 17:54   #51
dragosh_x

Stage 2
 
dragosh_x's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 27
Default ***

Cred ca o buna parte din masinile straine le au si tziganii. Ei altceva in afara de Passat, Mercedes si BMW X5 nu au auzit. Cel putin asa este pe aici in oras. Daca esti tzigan si vrei sa arati ca ai bani, pt. inceput iti iei un C 200, dar cand mai prosperi in afaceri, treci si la alte clase. Pana acum masina suprema este un Mertzan clsasa S,dar nu mai stiu ce varianta.
dragosh_x is offline   Reply With Quote
Old 14-03-04, 01:43   #52
Mpower

Stage 3
 
Mpower's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 78
Default

Bmedward supertare masina BV,ce pot spune.
Un sg lucru nu l-am intzeles:de ce a trebuit sa \"indesi\" un V12 in Sierra cand puteai sa-i pui un M d p Pisica( 286 parca are primul de pe pisica si al doilea 321 ) k cred k ieseai mai castigat la raportul putere/greutate(oricum fiind un l6 de la divizia Mototrsport are si el rafinament chiar dak nu-i k V12).A fost vorba de pretz?
__________________
Distractia e direct proportionala cu unghiul dintre viteza si axul longitudinal al masinii !!!
Mpower is offline   Reply With Quote
Old 14-03-04, 09:18   #53
tekno

Stage 5
 
tekno's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 4,482
Member of:
[Old School Cars]
Default

hia mah, ce-i cu caterinca asta? adica sierra ala are V12? ala e un XR4I, deakolo vine putere aia...
tekno is offline   Reply With Quote
Old 14-03-04, 10:25   #54
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Pai daca numeri cilindrii de sub capota o sa-ti dea cam... 12 !!!!

Tare rau masina, nu am ce zice... Munca si bani au dus la realizarea unei Sierra cu motor super tare... Frumos !! Asta este de fapt esenta Tuning-ului...

Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 14-03-04, 10:39   #55
tekno

Stage 5
 
tekno's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 4,482
Member of:
[Old School Cars]
Default

mmmdeah
acuma am vazut pozele de pe site....
probabil ca ami scrie prion alte posturi, nu le-am citit pe toate... cat a costat treaba asta... a, shi cu franele cum sta? totushi... nu intzeleg dc motor V12?

PS
ceva styling?
__________________
tekno is offline   Reply With Quote
Old 14-03-04, 21:45   #56
DZ1

Stage 5
 
DZ1's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 814
Default

Da cred ca este unicat in lume.....
Insa asa ceva nu se poate face singur....banuiesc ca ai avut ceva prieteni care si-au petrecut timpul liber cu tine......ce sa zic...daca mai si functioneaza totul cum trebuie atunci respect....pt. curse cu alte masini de 330Cp nu prea are sanse...prea grea ...parerea mea.
Iar la exterior trebuie sa ii faci ceva urgent.....arata groaznic cu geamurile alea in 3 culori.....in rest meriti respectul pentru munca enorma depusa...
DZ1 is offline   Reply With Quote
Old 15-03-04, 23:06   #57
Mpower

Stage 3
 
Mpower's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 78
Default

Vad k fiecare are cate o remarca sau intrebare dar nu ni se raspunde!(o lucra omu' la masina....)
p.s. :sunt inca f. curios d c (in afara de ideea de \"rafinament\") ai ales V12 ala in loc d un M luat d p pisica?
Mpower is offline   Reply With Quote
Old 15-03-04, 23:23   #58
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

eu ma intreb de ce a ales acest V12 in loce de un motor de Sierra Cosworth care are potential enorm de tuning! si e mai ususrel deci repartizarea greutatii ar fii fost mult mai buna
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 15-03-04, 23:38   #59
tekno

Stage 5
 
tekno's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 4,482
Member of:
[Old School Cars]
Default

tot la aia ma gandesc shi yo, sau XR4i care banuiesc ca era la inceput...
tekno is offline   Reply With Quote
Old 16-03-04, 23:27   #60
mad_oviddiu

Stage 4
 
mad_oviddiu's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 194
Default

Intrebare de baraj.............
in buc e vreo toyota supra argintie??!!!
de dimineata, eram intr-un apartament de pe magheru si dintr-o data aud un zumzet puternic de motor.......... ma uit pe geam si defapt era un dement cu o motocicleta.......si ce imi vad ochii la 10m mai incolo ...........
o frumusete de toyota supra argintie, preparata, cu 2 prize mari pe capota...
nu stiu ce sa zic exact dar era cu numere de romania si am impresia k de buc da nu sunt sigur! stie cineva cea?
mad_oviddiu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -