Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 19-07-07, 14:17   #61
ameer

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 271
Default Re: 2007 Ferrari F430 Challenge Stradale

Quote:
Originally Posted by -LEXION- View Post
trebuie apreciata Scuderia Ferrari, care poate face dintr-un motor, un concurent pentru oricare rival scos de concurenta in domeniu.

F430 vs. Gallardo, F430 Scuderia vs. Gallardo Superleggera, F430 CS vs. 911 GT, 599 GTB vs. SLR, Enzo vs. Carrera GT, FXX vs. Veyron....cam orice model de la Ferrari e foarte bine gandit, sa spulbere concurenta
De unde le scoti? Fxx cu veyron? Habar nu ai despre ce vorbesti...
ameer is offline   Reply With Quote
Old 19-07-07, 14:19   #62
-LEXION-

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,555
Default Re: 2007 Ferrari F430 Challenge Stradale

Quote:
Originally Posted by ameer View Post
De unde le scoti? Fxx cu veyron? Habar nu ai despre ce vorbesti...
FXX fiind cel mai puternic model de la ferrari, e in oarecare concurenta cu Veyron, si daca tu stii asa multe, ai stii ca FXX e mai tare decat un Veyron....din pacate, inca nu e street legal....
-LEXION- is offline   Reply With Quote
Old 19-07-07, 14:28   #63
ameer

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 271
Default Re: 2007 Ferrari F430 Challenge Stradale

Quote:
Originally Posted by -LEXION- View Post
FXX fiind cel mai puternic model de la ferrari, e in oarecare concurenta cu Veyron, si daca tu stii asa multe, ai stii ca FXX e mai tare decat un Veyron....din pacate, inca nu e street legal....
Hai ma lasa-ma... Nu au absolut nimic in comun, Fxx e o masina special facuta pentru pista, pe cand veyron e un gt, e o masina inmatriculabiloa nu ca fxx. Daca nu vezi diferenta nu ma mai obosesc sa iti explic. Alt copil fara permis care crede ca stie totul despre masini...
Fxx nu e street legal si nici nu va fi, daca ai fi citit revistele cu mai multa atentie ai fi stiut, nici macar atat nu ai fost in stare. Abtine-te sa iti mai dai cu parerea
ameer is offline   Reply With Quote
Old 19-07-07, 14:33   #64
-LEXION-

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,555
Default Re: 2007 Ferrari F430 Challenge Stradale

Quote:
Originally Posted by ameer View Post
Hai ma lasa-ma... Nu au absolut nimic in comun, Fxx e o masina special facuta pentru pista, pe cand veyron e un gt, e o masina inmatriculabiloa nu ca fxx. Daca nu vezi diferenta nu ma mai obosesc sa iti explic. Alt copil fara permis care crede ca stie totul despre masini...


Lasa, ca vad ca stii tu totul, si ai tu si permisul meu

Nu stiu daca tu ai simtit vreodata cum e sa iti tremure coloana de la vibratiile unui motor de Ferrari, asa ca nu face afirmatii care nu le poti sustine, cand aveai varsta mea, nu cred ca stiai cat stiu eu despre masini, si pentru aia nu ma apuc sa te fac un copil fara minte (in cazul tau).

Desteptule, daca nu ai observat, eu ma refeream la putere si performante, unde FXX e mai bun decat Veyron, nu la publicul spre care e orientata fiecare masina.
-LEXION- is offline   Reply With Quote
Old 19-07-07, 14:38   #65
ameer

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 271
Default Re: 2007 Ferrari F430 Challenge Stradale

Quote:
Originally Posted by -LEXION- View Post
Lasa, ca vad ca stii tu totul, si ai tu si permisul meu

Nu stiu daca tu ai simtit vreodata cum e sa iti tremure coloana de la vibratiile unui motor de Ferrari, asa ca nu face afirmatii care nu le poti sustine, cand aveai varsta mea, nu cred ca stiai cat stiu eu despre masini, si pentru aia nu ma apuc sa te fac un copil fara minte (in cazul tau).

Desteptule, daca nu ai observat, eu ma refeream la putere si performante, unde FXX e mai bun decat Veyron, nu la publicul spre care e orientata fiecare masina.
Desteptule unde vreodata s-au publicat performantele lui FXX oficial? La varsta ta conduceam de 2 ani de zile, si am si schimbat vreo doua masini. Si cred ca Ferrariul unde simteai vibratii in coloana cam avea o problema Eu nu fac afirmatii nesustinute sau nebazate pe experienta personala niciodata. Si indiferent cat crezi tu ca stii despre masini, crede-ma nu stii nimic, asa eram si eu la 18 ani. Hai ca am deviat de la subiect, nu am ce sa discut cu tine, daca vrei sa intelegi bine, daca nu e problema ta.
ameer is offline   Reply With Quote
Old 19-07-07, 14:53   #66
-LEXION-

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,555
Default Re: 2007 Ferrari F430 Challenge Stradale

Quote:
Originally Posted by ameer View Post
Desteptule unde vreodata s-au publicat performantele lui FXX oficial? La varsta ta conduceam de 2 ani de zile, si am si schimbat vreo doua masini. Si cred ca Ferrariul unde simteai vibratii in coloana cam avea o problema Eu nu fac afirmatii nesustinute sau nebazate pe experienta personala niciodata. Si indiferent cat crezi tu ca stii despre masini, crede-ma nu stii nimic, asa eram si eu la 18 ani. Hai ca am deviat de la subiect, nu am ce sa discut cu tine, daca vrei sa intelegi bine, daca nu e problema ta.
daca zici ca nu faci afirmatii deviate, de ce naiba a zis ca nu am carnet si nu stiu nimic? M-ai controlat tu? Vezi cat de aiurea poti vorbi de la o secunda la alta. Si da, tu conduceai dinainte sa fie inventat masina, numai eu am carnet de la 18 ani ca restul lumii, tu aveai de la 11, si atunci ai invatat cum se invarte roata ca sa ma iei pe mine la rost ca nu stiu nimic, nu? Si o revista Top Gear nu ai citit la vremea ta, cunoscatorule, sa vezi performantele de la FXX.....in fine, prea mult timp nu merita nimeni sa iti acorde, ca ti se urca la cap. OVER AND OUT!
-LEXION- is offline   Reply With Quote
Old 19-07-07, 14:54   #67
ameer

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 271
Default Re: 2007 Ferrari F430 Challenge Stradale

Quote:
Originally Posted by -LEXION- View Post
daca zici ca nu faci afirmatii deviate, de ce naiba a zis ca nu am carnet si nu stiu nimic? M-ai controlat tu? Vezi cat de aiurea poti vorbi de la o secunda la alta. Si da, tu conduceai dinainte sa fie inventat masina, numai eu am carnet de la 18 ani ca restul lumii, tu aveai de la 11, si atunci ai invatat cum se invarte roata ca sa ma iei pe mine la rost ca nu stiu nimic, nu? Si o revista Top Gear nu ai citit la vremea ta, cunoscatorule, sa vezi performantele de la FXX.....in fine, prea mult timp nu merita nimeni sa iti acorde, ca ti se urca la cap. OVER AND OUT!
mamaaa ai citit top gear... De asta stii asa multe. Hai scuteste-ma am incheiat orice conversatie cu tine. nu exista vreo sectiune "kids" a forumului unde sa discuti cu ceilalti copii despre topgear?

Last edited by ameer; 19-07-07 at 14:57.
ameer is offline   Reply With Quote
Old 19-07-07, 15:00   #68
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: 2007 Ferrari F430 Challenge Stradale

daca vreti sa va certati folositi PRIVATE MESSAGE
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 19-07-07, 15:02   #69
-LEXION-

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,555
Default Re: 2007 Ferrari F430 Challenge Stradale

Quote:
Originally Posted by ameer View Post
mamaaa ai citit top gear... De asta stii asa multe. Hai scuteste-ma am incheiat orice conversatie cu tine. nu exista vreo sectiune "kids" a forumului unde sa discuti cu ceilalti copii despre topgear?
din cand in cand, poate ar trebui sa iei si tu o revista sau o carte in mana, sa nu mai vorbesti atat aiurea
-LEXION- is offline   Reply With Quote
Old 20-07-07, 02:24   #70
TurkishCarFan
Opel Driver

Stage 5
 
TurkishCarFan's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,078
Member of:
[Opel]
Default Re: 2007 Ferrari F430 Challenge Stradale

1.Nu cred ca are sens sa va certati in acest topic.Vorba altora:EXISTA PM!
2.Nu cred ca diferenta de varsta poate face,o asa zisa,diferenta in cunostinte.Cunosc multi la 16-17 ani care au cunostinte net superioare peste cunostintele unora peste 25-30 de ani!
3.ASA CA...SA LASAM CERTURILE SI OFFTOPIC`URILE SI SA VB DESPRE CHALLENGE STRADALE CA TOTUSI E UN SUPER CAR!
__________________
Stop trying to catch me and catch me!
Vand mazda 323f cu faruri escamotabile ! ! !
TurkishCarFan is offline   Reply With Quote
Old 20-07-07, 10:01   #71
993turbo

Stage 5
 
993turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 368
Default Re: 2007 Ferrari F430 Challenge Stradale

Quote:
Originally Posted by ameer View Post
Dragul meu, eu nu am vazut pana acum un test in care gt3 sa bata Gallardo SL, daca esti dragut sa imi indici unul ti-as fi recunoscator. Si te rog nu imi da timpurile scoase de ratatii de la AMS care se vede clar ca tin cu masinile germane. Iti arat cel putin doua instante unde au scos rezultate foarte diferite in doua teste cu aceleasi masini. La Z06 au scos o diferenta de 16 secunde la ultimul test (cel cu Gallardo SL si porche ruf rt12 etc) fata de unul anterior. 16 de la 0-300. E imposibil sa ai o diferenta asa mare intre teste. Si inca ceva ce am obs la ei. La masinile germane dau cele mai bune timpuri obtinute vreodata pe cand la alte masini dau ce obtin pe moment.
Uite-te sa vezi, caute pe net timpurile sa te convingi, nu ma crede pe cuvant.
Da, am vb degeaba , nu avea rost sa ma bag la fineturi, hai sa incercam un timp pe Nürburgring Nordschleife, GT3 RS 7:42 (asta ca sa nu iau in considerare 7:39 pe GT3 ca i facut de revista nemteasca), Gallardo SL 7:46, Z06 7:49, aceeasi sursa, supercars.net
Hai sa o spun mai simplu: ce dracu e asa de greu de inteles ca 997 GT3 RS are multe din 996 RSR ca doar au spus o oficial. Si 996 RSR a fost etalonul. Period. Gallardo este un supersport de exceptie dar nu este o masina de racing, este o masina dezvoltata de la 0 si cu target clar, 360/430, doar pe urma au aparut variantele "lejere". GT3 ul e un homologation special, vine din partea ailalta, e cea mai apropiata masina de strada din lume de una de curse, pe aceeasi linie se face Cup ul care numai este de strada deja, si asta se stia de mult. RS ul e gata omologat de FIA, (ai la optionale tot ce ti trebuie, full roll cage, extinctor, numai nr pe usi iti mai trebuie) 430 CS ul de care vb aici de fapt, da e alta poveste,dar Gallardo.. sincer nu o sa vezi prea multe masini racing cu tractiune integrala. Astept sa vad un leggera inscris la Le Mans
Da, sunt fan Porsche pt ca aplica vechiul lor dicton, "win Sunday, sell it Monday.."
Putere si cuplu, sau crezi ca daca stii greutatea unei masini si puterea stii automat cine termina primul ? (iara sugereaza cineva pe aici ca daca ala are 530 de cai il "spulbera" pe alalalt ..hehe, profesionisti, nu gluma, au stat prin boxe cel putin 10 ani cu nasul intre masini/mecanici/piloti) Ungerea la acceleratii laterale, fiabilitatea? Frane, anybody? Transferul de mase la franare? Sau ai uitat ca ce zicea Hakkinen despre o masina de curse, ce e cel mai important lucru? sau punerea puterii la sol? racirea la viteza mica/mare? gume folosite? unghiurile de fuga? rigiditate longitudinala/transversala, ca de aici incepe de fapt tot setup ul suspensiei? apasarea generata la diferite viteze nu doar la v max? siguranta? dar nu are rost sa incep iara...crede ma am fost/sunt inca implicat in asa ceva, nu vb doar ca mi place sa ma aud, poate am gresit forumul si trebuia sa vb despre culoarea masinii si ce abtibilde/neoane/mp3 playere sunt la moda.
Si apropo de Elise, nu, nu e masina de curse, e omologata de strada, spre ciuda multor posesori de "sportive" cu 350 de CP si suspensii de barca. Si ca sa fii linistit despre obiectivitatea mea, uite cel mai bun supercar este McLaren F1 , deci masina englezeasca, happy?
Orice ar fi pot sa bag mana in foc ca nimeni de pe forumul asta nu e in stare sa faca diferenta reala intre masinile astea, nimeni de aici nu l epoate duce la limita. Ai fost pe locul din dreapta intr un racing car? GT2, GT1, WRC (hehe..) cart dublu sau asa in general pe mana unui pilot talentat nu amatorii de la noi /copii de bani gata care vor sa fie piloti? Atunci vei intelege ...pana atunci sanatate si condus (cu mult) fun.
__________________
Porsche. There is no substitute.
996 Turbo
PCA member
993turbo is offline   Reply With Quote
Old 20-07-07, 12:48   #72
ameer

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 271
Default Re: 2007 Ferrari F430 Challenge Stradale

Ma rog eu am vazut alte timpuri pt gt3rs, daca astea sunt pe ring ai dreptate. Si inca ceva, ca tot suntem la capitolul research, ia vezi pe alte circuite cum s-a clasat gt3rs. Oricum nu as lua un Porsche niciodata in fata unui Gallardo, si sa fiu sincer nu as lua un porsche, poate decat cayman ca in rest toate sunt extrem de plictisitoare cu designul ala din anii 50.

Ma subestimezi in ceea ce priveste condusul, pot sa duc masina mea f aproape de limita pt ca o cunosc f bine. Iar Lotusul Elise a fost facut sa fie o masina f sport nimic mai mult. E buna la un singurul lucru. Si apropo de Gallardo si curse, am senzatia ca participa, deoarece am vazut cu ochii mei unul aici in Romania cand a fost FIA GT, nu la le mans dar...

Si poti sa iti expui argumentele folosind mai putina ironie sa stii, ca pana una alta purtam o conversatie, iar tu esti om in toata firea.

Last edited by ameer; 20-07-07 at 12:52.
ameer is offline   Reply With Quote
Old 20-07-07, 12:55   #73
ameer

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 271
Default Re: 2007 Ferrari F430 Challenge Stradale

Si apropo e adevarat nu am fost pe scaunul din dreapta in nici o masina de gt1 sau gt2. Dar vreau, sper vara asta sa plec in germania la o scoala de pilotaj.
Si apropo de gt3rs vs G SL, chiar daca gt3 a scos timp mai bun pe ring, eu totusi cred ca pe un circuit de viteza mai mare, va fi greu pt gt3rs sa compenseze diferenta de putere. Plus ca mai e o chestie. Cine a testat gt3rs si cine a testat G SL? G SL stiu sigur ca a fost testat de un junralist ca era si mai faimos oarecum. Una e cand sunt conduse de acelasi om in acelaesi condtyii alta e cand sunt conduse de 2 oameni diferiti.

Last edited by ameer; 20-07-07 at 12:59.
ameer is offline   Reply With Quote
Old 20-07-07, 13:01   #74
ameer

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 271
Default Re: 2007 Ferrari F430 Challenge Stradale

doamne ce chestie stupida cu editarea asta dupa 5 minute....
Inca ceva:
Ca daca Walter Rohl conduce un Porsche pe circuit si dupa aceea vei compara rezultatele scoase de tine de exemplu... o sa ai o MARE dezamagire
ameer is offline   Reply With Quote
Old 20-07-07, 15:19   #75
ameer

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 271
Default Re: 2007 Ferrari F430 Challenge Stradale

revenind la topic, nu vi se par jantele aurii cam japoneze?

Mie nu imi plac sa fiu sincer...
ameer is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -