Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 17-07-07, 12:33   #46
-LEXION-

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,555
Default Re: 2007 Ferrari F430 Challenge Stradale

Quote:
Originally Posted by 993turbo View Post
a) GT uri (911 turbo respectiv 612 Scaglietii, masini all round cu performante de exceptie dar care au mai mult de 2 locuri si poti sa traversezi un continent cu ele)
b) superfast cars, autobahn cars sau cum vrei sa le spuneti (GT2 respectiv 599 GTB Fiorano) masini de viteza/performanta ridicate
c) driver's car(s), masini de exploatat pe pista, unde nu o sa vezi viteze de 300 km/h, o sa vezi multe G uri in curbe, si tuning de finete la suspensii si apasarea aerodinamica, cele mai apropiate masini omologate de strada de masinile de circuit pure.
d) si nu ultimul, supercars gen Carrera GT respectiv Enzo numai explic ce i cu ele
Eu stiu asa din ''pura'' intamplare ca sunt numai 2 categorii de masini:

GT CARS: porsche 911, scaglietti, 599 GTB, SLR, Veyron

TRACK CARS: Carerra gt, Enzo,FXX, MC12, LP640


diferenta cea mai clara dintre ele, este in primul rand: garda la sol, la GT cars este mult mai mare fata de Track cars, care sunt mai joase, celelate diferente ar fi comfortul, suspensiile si multe altele
-LEXION- is offline   Reply With Quote
Old 17-07-07, 16:02   #47
ameer

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 271
Default Re: 2007 Ferrari F430 Challenge Stradale

Quote:
Originally Posted by 993turbo View Post
ce legatura sa aiba cu GT2? GT3 RS e cu motor aspirat, GT2 e un monstru (bi)turbo care o sa faca sa planga Ferrari 599/Lamborghini Murcielago 640 /etc, eu vb de masini de pista in weekend singurele la categoria asta sunt 430 CS si GT3 RS, poate un pic Gallardo leggera
Tu ce intelegi prin performanta pe pista, puterea motorului ?
Hai sa mai scriu oodata, ca am scris pe 'nspe forumuri pana acum dar o mai fac odata pt cultura fanilor, clasele se impart in
a) GT uri (911 turbo respectiv 612 Scaglietii, masini all round cu performante de exceptie dar care au mai mult de 2 locuri si poti sa traversezi un continent cu ele)
b) superfast cars, autobahn cars sau cum vrei sa le spuneti (GT2 respectiv 599 GTB Fiorano) masini de viteza/performanta ridicate
c) driver's car(s), masini de exploatat pe pista, unde nu o sa vezi viteze de 300 km/h, o sa vezi multe G uri in curbe, si tuning de finete la suspensii si apasarea aerodinamica, cele mai apropiate masini omologate de strada de masinile de circuit pure.
d) si nu ultimul, supercars gen Carrera GT respectiv Enzo numai explic ce i cu ele
asa am auzit eu la baietii mai mari din bloc, daca gresesc corectati ma..

Asa ca imi pare rau, 430 nu are nici o treaba cu GT2 si reciproc. Doar daca se intalnesc pe strada dar aia nu inseamna ca fac parte din aceeasi categorie. Asta ma tot deranjeaza, toti "expertii" inclusiv din reviste auto "puternice" tot compara 911 turbo cu 430 u (poate pt ca au preturi apropiate hehe), aici nu e vb de "care baga mai tare", care are capace mai rosii la motor sau care e mai rar vazuta pe strada (asta a fost faza zilei, asa alegea un pusti cat de performante sunt masinile ) vb de masini cu sute, mii de ore de tuning (in house nu ma intelegi gresit) pe circuite celebre ca sa stoarca inca o zecime de secunda... Comparati va rog GT3 cu 430 si GT3 cu 430 CS, multumesc ..
Imi aduc aminte ce zicea Clarson sau cum il cheama pe mosu ala simpatic de la Top Gear ca s a simtit jenat ca trebuie sa conduca imbracat un 996 GT3 RS la cum e construita/gandita masina. Zice el multe prostii in emisiunea aia, dar mai scapa si cate o chestie super cateodata.
Condus placut !
Mai lasa-ma ba frate cu JC!!! Si tu compari gt3 care are 415 cp cu f430 cs care are 525 si ambele au greutati apropiate? Gallrdo SL a scos timpi mult mai buni decat gt3rs... Nu au treaba, nu se concureaza. Performantele pe pista au legatura si cu puterea... totusi... si diferenta e mare intre F430CS gallrdo SL si gt3... In fine...

Last edited by ameer; 17-07-07 at 16:07.
ameer is offline   Reply With Quote
Old 18-07-07, 05:51   #48
993turbo

Stage 5
 
993turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 368
Default Re: 2007 Ferrari F430 Challenge Stradale

Quote:
Originally Posted by -LEXION- View Post
Eu stiu asa din ''pura'' intamplare ca sunt numai 2 categorii de masini:

GT CARS: porsche 911, scaglietti, 599 GTB, SLR, Veyron

TRACK CARS: Carerra gt, Enzo,FXX, MC12, LP640


diferenta cea mai clara dintre ele, este in primul rand: garda la sol, la GT cars este mult mai mare fata de Track cars, care sunt mai joase, celelate diferente ar fi comfortul, suspensiile si multe altele
S ar putea sa te informat gresit cineva din pura intamplare... de ex care din masinile de mai sus poate fi folosita zilnic? dar oricum nu poti amesteca Veyron ul cu 911, Veyronul e un supercar deja, joaca in liga Carrera GT/Enzo/Zonda/MC12/ hai si SLR (mai putin LP640.., asta intra dupa mine la GT2/599) pe cand 911 incepe de la Carrera simplu care e "doar" un sports car (e adevarat ca de referinta
FXX? nici macar nu l vezi, e doar un instrument de dezvoltare pt Ferrari si o chestie de mangaiat orgoliul unora carora nu le mai ajunge un Enzo in garaj ( sa fim seriosi, ce pilot amator poate exploata cu adevarat peste 800 CP pe pista?)
Pe de alta parte tu chiar nu ai auzit de driver's car? Pacat, e cea mai "adevarata" categorie dupa mine, nu o sa gasesti prea multi "poseuri" printre cumparatori, pt ca nu sunt cele mai rapide, nu sunt cele mai scumpe, nu intorc capul femeilor pe strada la fel ca un supercar, nu sunt cabrio, etc. Dar, DAR, pt pasionatii adevarati nu aia declarati, reprezinta placerea suprema a condusului. Nu o sa vezi fotbalisti/rapperi/Becali prea multi conducand un RS hehe.Condus pur, fara blablauri de marketing... Chiar am citit multe pe tema asta si sunt inginer, de peste 10 ani stau cu nasul intre masini peste 9 ore pe zi ... visul meu e sa lucrez intr o zi pt Porsche Motorsport NA, talent de pilot de curse nu stiu daca am destul, ma multumesc cu statutul de weekend racer (pe pista, nu pe strada).
__________________
Porsche. There is no substitute.
996 Turbo
PCA member
993turbo is offline   Reply With Quote
Old 18-07-07, 06:14   #49
993turbo

Stage 5
 
993turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 368
Default Re: 2007 Ferrari F430 Challenge Stradale

Quote:
Originally Posted by ameer View Post
Mai lasa-ma ba frate cu JC!!! Si tu compari gt3 care are 415 cp cu f430 cs care are 525 si ambele au greutati apropiate? Gallrdo SL a scos timpi mult mai buni decat gt3rs... Nu au treaba, nu se concureaza. Performantele pe pista au legatura si cu puterea... totusi... si diferenta e mare intre F430CS gallrdo SL si gt3... In fine...
Ma omori cu diferentele de putere...iti raspund cu o intrebare, cati cai putere are un Lotus Elise? Da, puterea e importanta dar daca stii un pic de fizica mai important e cuplul pe pista si franele decat puterea maxima, ca sa nu mai vb de suspensii. Puterea e relevanta mai ales pt viteza maxima, si daca discutam de fineturi e importanta nu numai turatia de putere maxima ci si in cat timp e capabil motorul sa ajunga la turatia respectiva, curba de putere si de cuplu, ce plaja utila de turatii este disponibila, de la intersectia curbei cuplului cu cea a puterii pana la turatia maxima admisa, etc...Nu ai vazut niciodata masini cu 200 CP mai slabe dand clasa pe pista altor masini mult mai puternice? Adica tu incerci sa spui ca un Gallardo fie el si leggera bate un GT3RS pe pista? Hehe, s ar putea sa ai o surpriza...as vrea sa putem merge pe circuit un pic...sunt curios sa vad cand a batut Lambo GT3 u, pe pista, poate vb de 996 GT3 hihi. Asa ca fapt divers GT3 (ala simplu, nu RS u) e mai rapid pana la 160 decat Z06 ele care are multi cai putere cu aproape o secunda. De ce? Cum e posibil, greutatile sunt aproape identice? Pai ghici de ce, Z06 are un motor mare de 7L care ca orice V8 american care se respecta bolboroseste cam greu spre turatii inalte iar GT3 ul are aproape acelasi motor cu 911 GT1, taticul de la Le Mans. Si mai sunt, amplasarea "gresita" a motorului pe spate la GT3 face transmiterea puterii la sol o cu totul alta poveste decat kilogramele care atarna in botul Z06 ului... verifica pe urma rapoartele finale nu numai cutiile de viteza, si hai ca o tin pana maine asa, sunt atat de multe chestii pe care multi le ignora. Sa fiti iubiti!
993turbo is offline   Reply With Quote
Old 18-07-07, 11:46   #50
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: 2007 Ferrari F430 Challenge Stradale

Quote:
Originally Posted by dogy_10 View Post
magnifico!!!! sau cum se zice in italiana, dejaba italieni sunt cei mai tari, ferrari e cea mai tare marca din lume, nu incap discutii

ferrari, facut pt liniutze?????? sa nu te auda vre-un tehnician de la ferrari ca-si taie venele, vrei liniute iti iei un v8 de 9litri american, ferrari se simte cel mai bine pe circuit si pe serpentine
Stii asta pentru ca ai condus sau ai fost plimbat intr-un ferrari ???


On topic: masina arata superb ... niciodata nu am avut ce sa reprosez la ferrari (ma refer numai la aspect si la performante - dpdv teoretic) ...
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 18-07-07, 12:10   #51
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: 2007 Ferrari F430 Challenge Stradale

m-am uitat aseara la 5th Gear pe discovery si a testat ala 599 GTB Fiorano.
tipu' nu prea a fost multumit de masina.. si a zis ca daca ar primi un Ferrari gratis, ar vrea un F430
__________________
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 19-07-07, 01:31   #52
TurkishCarFan
Opel Driver

Stage 5
 
TurkishCarFan's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,078
Member of:
[Opel]
Default Re: 2007 Ferrari F430 Challenge Stradale

Se numeste cumva F430 Scuderia si nu Challenge Stradale?
Check it out here...Ca sa nu ziceti ca vb aiurea : http://www.supercars.net/cars/3851.html


Oricum...E una dintre dreamcar`uri...E vis!Are tot ce vrei!Cel putin la mine as plasa`o in top5...
__________________
Stop trying to catch me and catch me!
Vand mazda 323f cu faruri escamotabile ! ! !
TurkishCarFan is offline   Reply With Quote
Old 19-07-07, 03:23   #53
ameer

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 271
Default Re: 2007 Ferrari F430 Challenge Stradale

Quote:
Originally Posted by 993turbo View Post
Ma omori cu diferentele de putere...iti raspund cu o intrebare, cati cai putere are un Lotus Elise? Da, puterea e importanta dar daca stii un pic de fizica mai important e cuplul pe pista si franele decat puterea maxima, ca sa nu mai vb de suspensii. Puterea e relevanta mai ales pt viteza maxima, si daca discutam de fineturi e importanta nu numai turatia de putere maxima ci si in cat timp e capabil motorul sa ajunga la turatia respectiva, curba de putere si de cuplu, ce plaja utila de turatii este disponibila, de la intersectia curbei cuplului cu cea a puterii pana la turatia maxima admisa, etc...Nu ai vazut niciodata masini cu 200 CP mai slabe dand clasa pe pista altor masini mult mai puternice? Adica tu incerci sa spui ca un Gallardo fie el si leggera bate un GT3RS pe pista? Hehe, s ar putea sa ai o surpriza...as vrea sa putem merge pe circuit un pic...sunt curios sa vad cand a batut Lambo GT3 u, pe pista, poate vb de 996 GT3 hihi. Asa ca fapt divers GT3 (ala simplu, nu RS u) e mai rapid pana la 160 decat Z06 ele care are multi cai putere cu aproape o secunda. De ce? Cum e posibil, greutatile sunt aproape identice? Pai ghici de ce, Z06 are un motor mare de 7L care ca orice V8 american care se respecta bolboroseste cam greu spre turatii inalte iar GT3 ul are aproape acelasi motor cu 911 GT1, taticul de la Le Mans. Si mai sunt, amplasarea "gresita" a motorului pe spate la GT3 face transmiterea puterii la sol o cu totul alta poveste decat kilogramele care atarna in botul Z06 ului... verifica pe urma rapoartele finale nu numai cutiile de viteza, si hai ca o tin pana maine asa, sunt atat de multe chestii pe care multi le ignora. Sa fiti iubiti!
Dragul meu, eu nu am vazut pana acum un test in care gt3 sa bata Gallardo SL, daca esti dragut sa imi indici unul ti-as fi recunoscator. Si te rog nu imi da timpurile scoase de ratatii de la AMS care se vede clar ca tin cu masinile germane. Iti arat cel putin doua instante unde au scos rezultate foarte diferite in doua teste cu aceleasi masini. La Z06 au scos o diferenta de 16 secunde la ultimul test (cel cu Gallardo SL si porche ruf rt12 etc) fata de unul anterior. 16 de la 0-300. E imposibil sa ai o diferenta asa mare intre teste. Si inca ceva ce am obs la ei. La masinile germane dau cele mai bune timpuri obtinute vreodata pe cand la alte masini dau ce obtin pe moment.
Uite-te sa vezi, caute pe net timpurile sa te convingi, nu ma crede pe cuvant.
ameer is offline   Reply With Quote
Old 19-07-07, 03:37   #54
ameer

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 271
Default Re: 2007 Ferrari F430 Challenge Stradale

Lasa lotusul elise. E o masina construita pentru pista atat, in rest e o prostie, eu unul nici nu incap in ea, a trebuit sa ma tarasc afara dintr-una, e greu de condus in opinia mea. Dar nu e peste porsche gt3rs cu atat mai putin peste un Gallardo SL. Si inca ceva GSL e facut si el pt pista. O fi sau nu Porsche-le mai potrivit, ok dar nu e diferenta de suspensii si frane atat de mare intre ele cat sa acopere un asemenea gol de putere de 130 cp tinand cont ca masinile sunt apropiate ca greutate. Sper ca nu ma contrazic degeaba si nu esti genul fan Porsche sau tii cu vreo masina doar pt ca iti place marca?
ameer is offline   Reply With Quote
Old 19-07-07, 09:39   #55
-LEXION-

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,555
Default Re: 2007 Ferrari F430 Challenge Stradale

Quote:
Originally Posted by TurkishCarFan View Post
Se numeste cumva F430 Scuderia si nu Challenge Stradale?
Check it out here...Ca sa nu ziceti ca vb aiurea : http://www.supercars.net/cars/3851.html


Oricum...E una dintre dreamcar`uri...E vis!Are tot ce vrei!Cel putin la mine as plasa`o in top5...

F430 Scuderia a fost un oarecare proiect de ''atac'' impotriva la Lamborghini Gallardo Superleggera. Cu mici imbunatatiri estetice , au scos masina ca si concurent pentru Lambo.

In curand va aparea si Challenge Stradalle si Light Pista , fiecare, o versiune imbunatatita a F430-ului...cu cat mai multe, cu atat mai bine o masina perfecta din orice punct de vedere
-LEXION- is offline   Reply With Quote
Old 19-07-07, 10:34   #56
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: 2007 Ferrari F430 Challenge Stradale

ultimele zvonuri indicau ca F430 CS va avea 520 de cai, dar dupa ce au dezvaluit F430 Scuderia care are 510 cai.. oare CS va avea doar 520?
Poate pregatesc cei de la Ferrari o surpriza si CS va avea un motor de 550 cai "sa spulbere" Porsche 911 GT2
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 19-07-07, 10:51   #57
-LEXION-

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,555
Default Re: 2007 Ferrari F430 Challenge Stradale

trebuie apreciata Scuderia Ferrari, care poate face dintr-un motor, un concurent pentru oricare rival scos de concurenta in domeniu.

F430 vs. Gallardo, F430 Scuderia vs. Gallardo Superleggera, F430 CS vs. 911 GT, 599 GTB vs. SLR, Enzo vs. Carrera GT, FXX vs. Veyron....cam orice model de la Ferrari e foarte bine gandit, sa spulbere concurenta
-LEXION- is offline   Reply With Quote
Old 19-07-07, 11:00   #58
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: 2007 Ferrari F430 Challenge Stradale

nu prea se potriveste FXX vs Veyron..
FXX e special conceput pentru circuit si oricum nu e legalizat pt strada..
sunt curios ce o sa mai scoata ferrari sau daca o sa mai scoata o masina asa ca Enzo
as vrea sa vad un nou concurent de la Ferrari (si de ce nu si de la Porsche) pentru LP640 si SLR.. aiurea ca nu se mai fabrica nici Carrera GT si nici Enzo
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 19-07-07, 11:04   #59
-LEXION-

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,555
Default Re: 2007 Ferrari F430 Challenge Stradale

NU te lasa descurajat inca

Ferrari mai are multe proiecte pe drum, cum ar fi F540, Mille Chilli, si modelul decapotabil pentru 599 GTB...asa, ca tot au scos si SLR decapotabil
-LEXION- is offline   Reply With Quote
Old 19-07-07, 11:07   #60
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: 2007 Ferrari F430 Challenge Stradale

F430 Scuderia cica va fi prezentat la Frankfurt.. poate il vedem si noi la SIAB
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -