Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 20-07-07, 12:54   #361
alexSHO
Seat Driver

Stage 5
 
alexSHO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 604
Member of:
[SEAT]
Default Re: Noul BMW M3

Quote:
Originally Posted by SFW View Post
Nu cred pe cuvant acele reviste, nu zic nici ca ele sunt sincere, zic doar ca uite ca poate m3-ul nu spulbera rs4 asa cum zic unii de pe acest forum ...
pai cine zice ca il spulbera, doar ca n-are acel 10% sa fie peste
alexSHO is offline   Reply With Quote
Old 20-07-07, 12:56   #362
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Noul BMW M3

Quote:
Originally Posted by alexSHO View Post
pai cine zice ca il spulbera, doar ca n-are acel 10% sa fie peste
sebastian parca zice chestii de genu asta ...

cine nu are? rs4? sau m3?
SFW is offline   Reply With Quote
Old 20-07-07, 13:02   #363
alexSHO
Seat Driver

Stage 5
 
alexSHO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 604
Member of:
[SEAT]
Default Re: Noul BMW M3

la m3 ma refeream, spusesem intr-un alt post si am crezut ca se intelege
alexSHO is offline   Reply With Quote
Old 20-07-07, 13:22   #364
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Noul BMW M3

Quote:
Originally Posted by alexSHO View Post
la m3 ma refeream, spusesem intr-un alt post si am crezut ca se intelege
scuze, nu am fost atent
SFW is offline   Reply With Quote
Old 20-07-07, 21:15   #365
ROSSI 46

Stage 5
 
ROSSI 46's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 402
Default Re: Noul BMW M3

'' a spulbera '' - asta e un cuvant mare de tot...putentzi fi siguri de un singur lucru k sebastian nu e omu care sa se entuziasmeze asa din orice si care sa foloseasca astfel de cuvinte fara o baza grea in spate...iar cine pune la indoiala cuvantul lui parerea mea este k greseshte...nici sa l;uatzi de bun ce zice nu va sfatuiesc dar mai intai trecetzi putzin prin filtrul mintzii ce a spus el mai sus...eu sunt un foarte mare fan rs4 shi dak ash avea banu nu ash shti sincer intre ce sa aleg rs4 vs. m3 .. e o decizie super grea...in fine nu asta era ideea...revenind la ce a zis sebi vis-a-vis de bmw 335d k spulbera din mers un rs4...tzinand cont de faptul k are doar 286 cp fatza de cei 420 a lui rs4 pare neverosimil shi greu de realizat... dar tzinand cont k e din mers se schimba un pic datele problemei...shi deja puterea pica intrun plan secundar cuplului...iar 335d are un cuplu enorm...vine stock cu un plus de 150Nm...iar cu un soft bun nu cred k ar ajunge la puterea lui rs4 , insa atunci ar avea un cuplu enorm estimez undeva pe la vreo 700Nm ( dak gresesc sper sa fiu corectat de cienva in masura sa vb despre asta)... iar cu acest cuplu intradevar se poate vorbi de asa ceva cum k potzi sa spulberi un rs4...si o faci 100%...atentzie nu sa precizat cu start de pe loc acolo e altceva, era vb din mers si acolo indiferent k este 60 , 80 , 100km/h rs4 sigur e mult in spate...chiar ash vrea sa vad asa ceva ptr k e tare tare ideea... am mers cu un rs4 si am fost socat de cat de bine poate sa traga in orice treapta la orice ture iar soferul nu ezita deloc sai scoata pistoanele pe tobe ... rs4 albastru RIP nu mai are nevoie de nici o prezentare prin bucureshti despre el e vorba...ma repet sunt f mare fan rs4 dar luando babeste sau batraneshte cum vretzi voi cam da cu virgula in favoarea lui 335 bijuterit de cine trebuie
ROSSI 46 is offline   Reply With Quote
Old 20-07-07, 21:27   #366
alexSHO
Seat Driver

Stage 5
 
alexSHO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 604
Member of:
[SEAT]
Default Re: Noul BMW M3

da, si eu vreau sa vad de la 200 la 250 cum spulbera 335d-u mega resoftat un rs4 stock
alexSHO is offline   Reply With Quote
Old 21-07-07, 00:49   #367
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Noul BMW M3

Quote:
Originally Posted by alexSHO View Post
da, si eu vreau sa vad de la 200 la 250 cum spulbera 335d-u mega resoftat un rs4 stock
Nu stiu daca atat de sus mai e valabil dar pot sa-ti spun ca la 335d cuplul in functie de varianta de soft variaza de la 660Nm si ajunge la 710 in ambele cazuri pe o plaja lunga te turatie si limitat electronic.
Vitezele de carte noi dupa resoftare la 335d sunt 285 limitat electronic si 300km/h.
Sigur ca per total cu tot cu soft un RS$ este mai performant ca un 335d insa nu justifica diferenta.
foarte important este faptul ca m3 E92 ATINGE 160KM/H CU 0,5 SECUNDEMAI REPEDE CA UN rs4.
Poate daca am facut unele mici exagerari am facut de dragul de a sublinia adevarul.
Spulbera e un cuvant greu si aici folosit plastic.
Vroiam sa spun ca intr-o astfel de cursa vezi un RS4 in spatele lui 335d si plecand de la un 30km/h la 200 , RS4 pierdea mereu teren. posibil sa poata recupera posibil nu insa M3 nu e 335d sau 335i.
Daca as fi obligat sa conduc o singura masina si nu mi-as permite mai multe consider audi mai util deci RS4 ar fi mai ok.
Dar fiindca sunt pasionat si-mi permit prefer sa merg pe vreme buna ccu m3 si pe vreme nasoala cu un 4x4 veritabil cu tendinte utilitare si in aglomeratie pe scuter.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 21-07-07, 00:53   #368
alexSHO
Seat Driver

Stage 5
 
alexSHO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 604
Member of:
[SEAT]
Default Re: Noul BMW M3

ma bucur ca ne-am inteles... un mare necunosctor (eu) si cineva care se pricepe si se ocupa cu asa ceva dar exagereaza fff mult. cheers
alexSHO is offline   Reply With Quote
Old 21-07-07, 00:59   #369
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Noul BMW M3

nu nu ne-am inteles
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 21-07-07, 01:03   #370
alexSHO
Seat Driver

Stage 5
 
alexSHO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 604
Member of:
[SEAT]
Default Re: Noul BMW M3

ok, atunci spun ca oricand un clk dtm bate orice csl scoate brandu ala al vostru )

ONTOPIC
eu iti spun ca nu iti face in 400m dizelu tau un rs4 stock... si nu stiu ce te iei atat de cuplu cand peste ttot ziceai de cuplurile impresionante de la amg ca sunt pentru tiruri... sau folosesti cuplul doar cand e in favoarea ta? Nu spun ca un cuplu imens fara altceva solid in masina nu-ti face mai mult rau deact bine dar amg gmbh stiu ce fac si fac bine
__________________
Seat Leon FR 2.0 TDI @ ~200CP
alexSHO is offline   Reply With Quote
Old 21-07-07, 01:14   #371
ROSSI 46

Stage 5
 
ROSSI 46's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 402
Default Re: Noul BMW M3

Quote:
Originally Posted by alexSHO View Post
ok, atunci spun ca oricand un clk dtm bate orice csl scoate brandu ala al vostru )

ONTOPIC
eu iti spun ca nu iti face in 400m dizelu tau un rs4 stock... si nu stiu ce te iei atat de cuplu cand peste ttot ziceai de cuplurile impresionante de la amg ca sunt pentru tiruri... sau folosesti cuplul doar cand e in favoarea ta? Nu spun ca un cuplu imens fara altceva solid in masina nu-ti face mai mult rau deact bine dar amg gmbh stiu ce fac si fac bine
man scuzama ktzi zic dar te vad putzin cam nehotarat...o cam dai din fanta'n cola...in discutzia asta chiar nu sa luat nimeni de mertz'...shi atat mai mult de amg care e acolo sus shi e bine...sau e o disputa de orgoii a voastra in care ar fi bine sa nu ma bag...

ontopic...cert este k m3 este o masihna formidabila iar csl'u va fi ceva cu totu shi cu totu deosebit...numai ptr doctori
ROSSI 46 is offline   Reply With Quote
Old 21-07-07, 02:10   #372
neo2004

Stage 3
 
neo2004's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 157
Default Re: Noul BMW M3

disputele dintre fanii audi si bmw au existat din tot timpul ... exista argumente de ambele parti , eu ca un fan bmw nu pot sa spun decat ca prefer bmw-ul peste audi ... cand vine vorba de tehnologie imprumutata din curse bmw-ul este no.1 smg-ul... toate tehnologiile legate de motor greutatea materialele din constructia lor fac bmw-ul o masina cu adevarat dedicata placerii de a conduce , vor mai trece multi multi ani pana cand un audi sau un mercedes sa se poata apropia de manevrabilitatea unui M pe circuit ... o masina buna nu inseamna doar cat de buna este pe linie dreapta ... placerea de a conduce nu se rezuma nicidecum la acceleratia pe linie dreapta sau siguranta anti-derapaj al unui sistem 4x4 (sistemele 4x4 au fost intradevar imbunatatite peste masura de catre audi si au toata lauda pentru treaba asta dar in acelasi timp masinile 4x4 au fost create pentru macadam si inbunatite in acest scop pentru etapele de raliu de pe macadam, pe o suprafata aderenta este cu totul alta treaba din cauza limitarii lor in curbe...ai impresia ca se rup) pur si simplu nu poti scoate totul dintr-un audi (ma refer la mersul peste limita ...derapaje controlate sunt lucruri care spre deosebire de bmw la audi odata ajunsi peste limita si odata scapata de sub control un sistem 4x4 chiar nu mai ai ce sa ii faci)nu o sa poti face NICIODATA ce vei face cu un BMW PUNCT !!(trairile senzatiile si adrenalina dintr-un M) ... din acest motiv bmw a fost este si va fi o masina adevarata legata pur si simplu de placerea de a conduce ... asta legata de disputa bmw-audi cat despre m3 e92 se stie ca bmw-ul tinteste alta gama de cumparatori si oricum nu are rost sa vb tampenii inainte de termen .
__________________

Last edited by neo2004; 21-07-07 at 02:13.
neo2004 is offline   Reply With Quote
Old 21-07-07, 03:06   #373
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Noul BMW M3

Quote:
Originally Posted by neo2004 View Post
spre deosebire de bmw la audi odata ajunsi peste limita si odata scapata de sub control un sistem 4x4 chiar nu mai ai ce sa ii faci)
Vreau sa contrazic afirmatia asta ... cauta pe youtube filmuletul de la fifth gear in care compara rs4 cu m3 e46, si la proba de drift, desi bmw-ul castiga (cum era si normal), rs4-le are unghiul cel mai mare ... si chiar isi revina dintr-o situatie cam imposibila, dupa cum spune si prezentatorul emisiunii.

In rest, cum ai spus si tu, masinile au alta gama de cumparatori.



@ sebastian, ... 335i-ul spre exemplu fuge grav, intr-un test chiar a batut rs4-le ... dar ... tot in acelasi test a batut m6-le ... vezi ... depinde de teste ....
SFW is offline   Reply With Quote
Old 21-07-07, 05:17   #374
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Noul BMW M3

Quote:
Originally Posted by alexSHO View Post
ok, atunci spun ca oricand un clk dtm bate orice csl scoate brandu ala al vostru )

ONTOPIC
eu iti spun ca nu iti face in 400m dizelu tau un rs4 stock... si nu stiu ce te iei atat de cuplu cand peste ttot ziceai de cuplurile impresionante de la amg ca sunt pentru tiruri... sau folosesti cuplul doar cand e in favoarea ta? Nu spun ca un cuplu imens fara altceva solid in masina nu-ti face mai mult rau deact bine dar amg gmbh stiu ce fac si fac bine
Da asa este unclk-dtm ... insa raport calitate pret, masina e f scumpa.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 21-07-07, 05:25   #375
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Noul BMW M3

Quote:
Originally Posted by SFW View Post
Vreau sa contrazic afirmatia asta ... cauta pe youtube filmuletul de la fifth gear in care compara rs4 cu m3 e46, si la proba de drift, desi bmw-ul castiga (cum era si normal), rs4-le are unghiul cel mai mare ... si chiar isi revina dintr-o situatie cam imposibila, dupa cum spune si prezentatorul emisiunii.

In rest, cum ai spus si tu, masinile au alta gama de cumparatori.



@ sebastian, ... 335i-ul spre exemplu fuge grav, intr-un test chiar a batut rs4-le ... dar ... tot in acelasi test a batut m6-le ... vezi ... depinde de teste ....
335i performeaza exact acolo unde ii e locul in clasa.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -