Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Dyno Tuning

Dyno Tuning Colectie de grafice Dyno: Afla cati cai au castigat altii in urma modificarilor, si cum.

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 31-12-11, 18:16   #1
ct77pia

Stage 5
 
ct77pia's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,881
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Dyno Mustang poate fi inselat? Da sa Nu

Mustang dyno's require you to manually enter vehicle weight and environmental conditions. Therefore either inflating or deflating dyno numbers are possible. The real benefit to the Mustang type dynos are their ability to put a load on the car and as others have said, simulate real world driving conditions for tuning purposes.


http://www.ls1gto.com/forums/archive.../t-419595.html

Cred ca e o intrebare de bun simt
__________________
vand seat leon 1.8t 4x4 300 cai https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...x4-300-cp.html





Last edited by ct77pia; 31-12-11 at 18:21.
ct77pia is offline  
Old 31-12-11, 18:27   #2
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Dyno Mustang poate fi inselat? Da sa Nu

http://www.popularhotrodding.com/fea...ing/index.html
Articolul face referire exact la tipul de dyno din titlul threadului.
Concluzia finala este ca nici macar nu e nevoie sa intervii asupra softului sau a standului ca rezultatele sa difere.
Dar daca operatorul standului doreste...
As unscientific as this test may be, the bottom line is that even the best dyno equipment is only as accurate as its operator permits, and if shops want to fudge dyno numbers to promote the perceived effectiveness of its parts, it most certainly can.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline  
Old 31-12-11, 20:16   #3
ct77pia

Stage 5
 
ct77pia's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,881
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Dyno Mustang poate fi inselat? Da sa Nu

http://forums.bimmerforums.com/forum...t-1696183.html


The problem with doing these types of comparisons is the user 'programmability' of the dyno's output. All of the dynos listed, except for the Dynojet, can have their output manipulated by simply changing a setup parameter in the operating software.

Since I own/use a Mustang loading dyno, I can speak specifically about that brand. There are parameters to set the weight of the rollers (for the inertia calculations), as well as a losses file that the software uses to know what the frictional losses of the rollers are. Both of these parameters can be changed by the operator, and hence, the power output displayed will be changed. So even comparing dyno graphs from one Mustang dyno to another isn't necessarily an apples-to-apples comparison.
ct77pia is offline  
Old 31-12-11, 20:17   #4
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Dyno Mustang poate fi inselat? Da sa Nu

@ Gogu Ai intalnit tu ceva facut de om care nu poate fi modificat sau pacalit????
Cat timp threadul se incadreaza in regulament si contine informatii si discutii tehnice utile userilor acesta va fi permis.
Abateri de la regulament li s-au permis si unora si altora in anumite limite.
Cat timp limbajul folosit va fi unul civilizat nu vad ce e in neregula cu acest thread.
bluey is offline  
Old 31-12-11, 20:32   #5
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Dyno Mustang poate fi inselat? Da sa Nu

Daca tu vrei sa iei un dyno Mustang pe care sa-l modifici sa arate eronat este fix problema ta. Noi ne conformam indicatilor date de producator.
Utilizand corect dyno rezultate obtinute pe el sunt acceptate ca proba, cu valoare de expertiza tehnica in sistemul judiciar din USA.

Raspusul meu este: NU.

Se scoate in evidenta faptul ca daca umbli la altele in jurul standului poti influenta de fapt puterea reala a masinii, a motorului care o echipeaza.
De fapt asta este problema dyno-urilor de motor pe care datorita conditiilor de testare, diferite de cele cu role unde pui masina, arata alte curbe de cuplu si de putere.
Dyno Mustang afiseaza tot timpul doua puteri puterea cu corectie si cea fara corectie( in cadrul articolului cu Biblia dyno este explicat).
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731


Last edited by bluey; 01-01-12 at 09:49.
SEBASTIAN is offline  
Old 31-12-11, 20:37   #6
ct77pia

Stage 5
 
ct77pia's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,881
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Dyno Mustang poate fi inselat? Da sa Nu

din ultimul link pus de mine din afirmatiile facute de un proprietar de dyno mustang reise alt ceva


o zi buna multumesc pentru raspuns

Last edited by ct77pia; 31-12-11 at 20:39.
ct77pia is offline  
Old 31-12-11, 20:39   #7
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Dyno Mustang poate fi inselat? Da sa Nu

Din pacate moderatorul calificat in utilizarea si functionarea dyno-urilor in momentul acesta ar fi acuzat ca e partinitor el neutilizand un dyno Mustang.
Dar sunt mai multi utilizatori si cunoscatori ai sistemelor de masurat puterea pe autoturisme care activeaza pe acest forum.
Sunt sigur ca te intelegi cu ei doar activati in aceeasi bransa.
Moderatorul va interveni doar daca apar abateri de la regulament.
Nimeni nu a scris undeva ca standul Mustang nu este bun sau nu masoara corect. Chiar este foarte bun prin optiunile pe care le are comparativ cu cele inertiale dupa cum scrie in acea renumita biblie.
Problema era daca operatorul poate sau nu sa modifice rezultatele intr-un sens sau altul.

P.S. Nu a fost atacat direct RC pentru ca initiatorul topicului nu este concurent RC si nici nu a facut vreo referire directa la RC sau la userul Sebastian.Deci nu se poate vorbi de reclama negativa ca pe alte topicuri.
Multumesc de intelegere.

Last edited by bluey; 31-12-11 at 20:42.
bluey is offline  
Old 31-12-11, 20:44   #8
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Dyno Mustang poate fi inselat? Da sa Nu

Si apropo de cei care sunt calificati in domeniu si au o experienta in utilizarea standurilor dyno. :
https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tun...with-dyno.html
bluey is offline  
Old 01-01-12, 14:29   #9
bmwstyle

Stage 1
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 13
Default Re: Dyno Mustang poate fi inselat? Da sa Nu

Bun deci in concluzie dynoului Mustang ii poate fi alterata precizia masuratorilor si implicit se pot 'umfla' valorile (daca masina este modificata de respectiva firma proprietara a dynoului) sau 'desumfla' valorile (daca situatia o cere sau masina vine de la concurenta) totul tinand de onestitatea si corectitudinea operatorului ce seteaza aparatul.
Ca si un exemplu de la noi de pe meleaguri (a nu se intelege o conotatie negativa) daca mergem sa masuram masina la firma userului Sebastian ce detine un dyno Mustang trebuie sa il credem pe cuvant ca nu a interferat in vreun fel +/- asupra masuratorii.

P.S. Imi vine greu a crede ca existenta unei astfel de 'portite' nu este suficient de tentanta incat sa nu se mai cosmetizeze un rezultat din cand in cand dupa cum o cere situatia, doar la urma urmei nu exista om fara de pacat
bmwstyle is offline  
Old 01-01-12, 16:07   #10
gogu

Stage 3
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 74
Default Re: Dyno Mustang poate fi inselat? Da sa Nu

NU, nu, nu se poate masura gresit sau eronat.
Se masoara puterea real dezvoltata.
Daca umfli sau dezumfli rotile sau le schimbi, rezultatul puterii de engine ramane neschimbat, daca conditile de masuratoare is simetrice. De fiecare data masuratoarea e corecta si am urmarit acuratetea lor daca sunt doua sau trei runuri consecutive graficele se suprapun.
Restul cald frig ... e treaba dinamometrului care are un soft la care puteti studia WCF.
__________________
parul ondulat, cret,
gogu is offline  
Old 01-01-12, 16:28   #11
bmwstyle

Stage 1
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 13
Default Re: Dyno Mustang poate fi inselat? Da sa Nu

Gogule asta iti place tie sa crezi ca nu se poate, dar SE foarte POATE, insa cum unora le place sa creada in Mos Craciun fiecare are dreptul sa viseze.
Faptul ca mai multe masuratori consecutive se suprapun nu are nici o relevanta in aceasta discutie.
Aici nu se discuta similitudinea masuratorilor ci acuratetea lor.
Este logic ca odata ce introduci niste date intr-un sistem ce lucreaza in baza unui algoritm prestabilit rezultatul final sa fie similar dar asta nu spune ca acel rezultat e si corect.
Cat despre afirmatia "am urmarit eu..." ......ori au montat astia dyno pe vaporul pe care spui tu ca iti faci veacul ori ai facut studii pe youtube (egal cu 0) ori poate mai e ceva ce nu ne spui sau reprezinti o alta fateta a unei personalitati multiple ce bantuie acest forum.
bmwstyle is offline  
Old 01-01-12, 16:31   #12
ct77pia

Stage 5
 
ct77pia's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,881
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Dyno Mustang poate fi inselat? Da sa Nu

o mica intrebare offtopic pentru gogu PORTI CUMVA BARBA?


CONCLUZIA ESTE CA SI ACEST DYNO POATE SA FIE FACUT SA ARATE CUM VREA PROPRIETARUL (nu fac referire la RC sau alte persoane asociate ). am dreptate sau nu?

Last edited by ct77pia; 01-01-12 at 16:33.
ct77pia is offline  
Old 01-01-12, 17:49   #13
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Dyno Mustang poate fi inselat? Da sa Nu

Inainte de a repeat si sustine raspunsul cred ca trebuie facuta o mica paranteza care sa faca lumina pe unde voi crdeti ca va pititi.

Pe zona destinata dyno exista o singura firma care si-a platit un statut special.
Firma este din apropierea Bucurestiului si detine dyno 4x4.
bluey in calitate de moderator, observand intelegerile suspusilor de pe aici copiezi politica, dar nu te pot acuza de nimic, esti nevinovat desi motorul tau de vw e masurat pe un stand aceeasi marca cu cel de la firma la care am facut referire. Mai ai graficul cu puterea la motorul tau?
bmwstyle, care dupa principiul hotul striga hotii… este unu om care vinde produse importate chiar de firma la care tot fac referire.
ct77pia am vazut ca si tie iti place sa le faci galerie si nu ma mira faptul ca ai deschis asa cum bine recunosti acest atac concertat asupra celui care le spune pe nume.
Uite dovada:

Sa consider acest topic unul in care incalcati un gentelmen’s agreement sau mai simplu doar un act de supunere, ligusire, slugarnicie? Imi voi face timp sa ma uit si pe fisele dyno ale firmei nominalizate si sper ca argumentele logice sa nu derajeze pe nimeni.

Ma acuzati de clone, voi care nici unul din voi nu aveti scris numele folositi pseudonime.
Da am folosit clone dar doar in momentul in care userul meu a fost banat.
... acum poti suspecta pe orine vede aberatiile tehnice din posturile voastre ca ar avea vre-o legatura cu mine ? ) Poate ca lumea se desteapta si nu mai inghite jignirile voastre in loc de raspunsuri tehnice, la asta s-a gandit ?"
Acum dupa ce v-am introdus in atmosfera acestui superb topic va repet raspunsul in mod categoric: pentru modelul nostru de dyno Mustang, oricum la el se facea referire, asa cum am demonstrat NU!!! merge treaba cu ocaua mica:
SEBASTIAN is offline  
Old 01-01-12, 18:13   #14
bmwstyle

Stage 1
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 13
Default Re: Dyno Mustang poate fi inselat? Da sa Nu

Unde nu exista argumente solide si sustenabile merge si teoria conspiratiei combinata cu putin circ, cine pica bine cine nu, nu.
Daca userul Sebastian ar fi citit atent si nu doar superficial posturile din acest topic ar fi vazut ca nimeni nu acuza punctual o firma sau o persoana de matrapazlacuri ci doar s-a iterat posibilitatea ca prin intermediul unui aparat sa se altereze niste rezultate, iar o posibilitate nu inseamna automat o certitudine ca acel fapt s-a si intamplat.
Cu toate acestea, virulenta reactiei acestui user (atat in privat cat si public) nu ma face decat sa vad o reactie similara cu a omului care se simte cu musca pe caciula.
Mi se pare cel putin ciudata nevoia cuiva sa se exonereze de ceva ce nimeni nu il acuza cu probe clare

Sunt convins si dezamagit ca daca acest topic ar fi fost dezbatut pe un alt forum din alta parte a globului avand in vedere ca se discuta despre un produs vandut in toata lumea discutia ar fi fost una constructiva iar cei care detin astfel de aparate ar fi fost primii care sa dea detalii interesante si sa dezbata civilizat in loc sa se lanseze in razboaie oarbe.
Multumesc userului Sebastian pentru ca mi-a intarit parerea ca orice dezbatere in acest forum nu este sortita decat esecului iar experienta nu poate fi decat una cu gust amar.
bmwstyle is offline  
Old 01-01-12, 18:15   #15
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default Re: Dyno Mustang poate fi inselat? Da sa Nu

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
va repet raspunsul in mod categoric: pentru modelul nostru de dyno Mustang, oricum la el se facea referire, asa cum am demonstrat NU!!! merge treaba cu ocaua mica:
Nu ai demonstrat nimic gogule, din contra! Las-o la punctul mort ca asa cum ti-am mai spus, "hotul striga hotii" iti vine ca o manusa.
bitnet is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -