Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Dyno Tuning

Dyno Tuning Colectie de grafice Dyno: Afla cati cai au castigat altii in urma modificarilor, si cum.

Reply
 
Thread Tools
Old 09-12-09, 21:36   #1
MasterTuner

Stage 5
 
MasterTuner's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 785
Member of:
[Moderators]
Default Nissan 350Z Biturbo cu chiptuning cu Unichip by MasterTuner

Masina a avut initial doar Unichip, filtru sport si evacuare. Apoi clientul prinzand gustul performantei si-a schimbat internele cu unele forjate, apoi a cumparat un kit biturbo si ne-a adus masina spre marea transformare. Are doua turbine GT2860 iar atasat e graficul cu performantele stock ale masinii si ceea ce face cu acest kit biturbo la 0.85 bar de boost reglat de Unichip. I-am pus si un buton cu care sa poata opta pentru 0.4 bar de boost sau 0.85, urmand in viitor sa facem o resoftare si pentru 1.2 bar poate.

Pentru a avea suficienta benzina i s-au pus injectoare mai mari, pompa mai mare si regulator cu retur de benzina. Nissan 350Z are regulatorul in rezervor, asa ca nu avea retur de benzina si nici compensare penru presiunea din galerie, ceea ce nu era o buna idee in cazul boostului.

Maine va pun si poze si filme.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	NISSAN350Z BITURBO.JPG
Views:	925
Size:	154.0 KB
ID:	1213343   Click image for larger version

Name:	IMG_1012.jpg
Views:	333
Size:	2.87 MB
ID:	1214314   Click image for larger version

Name:	IMG_1010.jpg
Views:	291
Size:	2.86 MB
ID:	1214315  

Click image for larger version

Name:	IMG_1007.jpg
Views:	273
Size:	3.27 MB
ID:	1214316   Click image for larger version

Name:	IMG_1004.jpg
Views:	185
Size:	2.86 MB
ID:	1214317   Click image for larger version

Name:	IMG_1003.jpg
Views:	209
Size:	2.97 MB
ID:	1214318  

Click image for larger version

Name:	IMG_1002.jpg
Views:	253
Size:	2.86 MB
ID:	1214319   Click image for larger version

Name:	IMG_1001.jpg
Views:	174
Size:	2.60 MB
ID:	1214320   Click image for larger version

Name:	IMG_1000.jpg
Views:	191
Size:	2.49 MB
ID:	1214321  

Click image for larger version

Name:	IMG_0999.jpg
Views:	246
Size:	2.68 MB
ID:	1214322   Click image for larger version

Name:	IMG_0996.jpg
Views:	269
Size:	3.18 MB
ID:	1214323  
__________________
TUNING TO PERFECTION
www.mastertuner.ro
Bucuresti, Teiul Doamnei 92
Tel.:0722275522/021 242 42 81

Last edited by MasterTuner; 10-12-09 at 16:33.
MasterTuner is offline   Reply With Quote
Old 10-12-09, 07:11   #2
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: Nissan 350Z Biturbo cu chiptuning cu Unichip by MasterTuner

Bravo Florine!
yoda is offline   Reply With Quote
Old 10-12-09, 19:28   #3
MasterTuner

Stage 5
 
MasterTuner's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 785
Member of:
[Moderators]
Default Re: Nissan 350Z Biturbo cu chiptuning cu Unichip by MasterTuner

Iata si niste filme.
Attached Files
File Type: avi MVI_1028.avi (104.46 MB, 473 views)
MasterTuner is offline   Reply With Quote
Old 10-12-09, 23:10   #4
bodo

Stage 5
 
bodo's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 647
Default Re: Nissan 350Z Biturbo cu chiptuning cu Unichip by MasterTuner

offtopic: nu ar trebui sa se numeasca twin-turbo daca are 2 turbine la fel? (corectati-ma daca gresesc)
bodo is offline   Reply With Quote
Old 11-12-09, 12:15   #5
Kolegosu'

Stage 5
 
Kolegosu''s Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,009
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Nissan 350Z Biturbo cu chiptuning cu Unichip by MasterTuner

Quote:
Originally Posted by bodo View Post
offtopic: nu ar trebui sa se numeasca twin-turbo daca are 2 turbine la fel? (corectati-ma daca gresesc)
Baga-ti un ochi aici : Twin Turbo vs Bi-Turbo

They are two different terminologies for what type of turbo configuration you have in your car. Example: Mercedes bi-turbo, or the Audi S4 2.7 bi-turbo. What this means is that there is a turbo for each bank of cylinders, and they are located on opposite ends of the motor. However, in a car like the Toyota Supra MKIV, that car is a twin turbo because it is an inline 6 motor, and the turbos are located next to each other. One feeds off the other (there is a smaller turbo that spools up to create less turbo lag, at which point a larger turbo kicks in for the higher boost). From what I understand, that is the "technical terminology"


On topic, foarte sexy graficul felicitari! Sa o vedem la lucru
__________________
Kolegosu' is offline   Reply With Quote
Old 11-12-09, 12:30   #6
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: Nissan 350Z Biturbo cu chiptuning cu Unichip by MasterTuner

Si la masinile astea se lucreaza cu silicon in loc de garnituri ...
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 11-12-09, 13:06   #7
MasterTuner

Stage 5
 
MasterTuner's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 785
Member of:
[Moderators]
Default Re: Nissan 350Z Biturbo cu chiptuning cu Unichip by MasterTuner

Smart. Da, asa se lucreaza acolo unde a schimbat omul internele, si anume la o reprezentanta Nissan din Romania. Si lucreaza cu silicon rosu... Dar nu asta e relevant, ca nu curge nimic din motor pana la urma, importante sunt rezultatele finale.
MasterTuner is offline   Reply With Quote
Old 11-12-09, 21:34   #8
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: Nissan 350Z Biturbo cu chiptuning cu Unichip by MasterTuner

Quote:
Smart. Da, asa se lucreaza acolo unde a schimbat omul internele, si anume la o reprezentanta Nissan din Romania. Si lucreaza cu silicon rosu...
Ce cioclari obositi ... si i-ti mai iau si banii pe garnituri

Quote:
Dar nu asta e relevant, ca nu curge nimic din motor pana la urma, importante sunt rezultatele finale.
Daca lucreaza cu silicon baietii ... dupa parerea mea rezultatele finale nu cred ca pot fi foarte spectaculoase.
__________________
punktsidelacapat.ro
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 12-12-09, 00:20   #9
devourerc86@yahoo.it

Stage 2
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 46
Default Re: Nissan 350Z Biturbo cu chiptuning cu Unichip by MasterTuner

Quote:
Originally Posted by Ford_V6 View Post
Ce cioclari obositi ... si i-ti mai iau si banii pe garnituri



Daca lucreaza cu silicon baietii ... dupa parerea mea rezultatele finale nu cred ca pot fi foarte spectaculoase.
Okay Ford! vad ca vrei sa vb despre cum au inkis motorul cei de la Nissan.. Chiar daca suntem off topic..
TOt ceea ce e pe masina e din Usa , inclusiv setul garnituri motor complet care vine cu un silicon rosu pus in asa fel incat sa nu se scurga in interior..nici eu nu vad sensul dar daca vine in kitul cu garnituri baietii d la Nissan l-au folosit!
P.S Motorul e facut ff bine! am 5000 cu el decomprimat si 2000 de cand e turbo..merge Super!
devourerc86@yahoo.it is offline   Reply With Quote
Old 12-02-10, 17:32   #10
devourerc86@yahoo.it

Stage 2
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 46
Default Re: Nissan 350Z Biturbo cu chiptuning cu Unichip by MasterTuner

Florine? felicitari pt masina de la un evo IX de 420 cai ( nu dam nume )! pentru inceput zet-ul a felicitat foarte tare un M3 e46 cu axe ,evacuare si soft!( facut in ger)'' Zice el'' )
devourerc86@yahoo.it is offline   Reply With Quote
Old 12-02-10, 19:15   #11
MasterTuner

Stage 5
 
MasterTuner's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 785
Member of:
[Moderators]
Default Re: Nissan 350Z Biturbo cu chiptuning cu Unichip by MasterTuner

Ma bucur sa aud. Dar cum mergeti voi, baieti cu masinile astea pe vreme asta?
MasterTuner is offline   Reply With Quote
Old 12-02-10, 23:22   #12
devourerc86@yahoo.it

Stage 2
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 46
Default Re: Nissan 350Z Biturbo cu chiptuning cu Unichip by MasterTuner

Quote:
Originally Posted by MasterTuner View Post
Ma bucur sa aud. Dar cum mergeti voi, baieti cu masinile astea pe vreme asta?
Nu mergem :P ! a fost o zi fara zapada..era mai uscat..acum e macel..ce sa zic..speram sa iesim din iarna ca ne-am saturat..cred ca toti sunt nerabradori ! Fiesta Powerrrrr )) si cuuciucuri d iarna! asta a fost salvarea!! ma rog..e offtopic , dar felicitarile sunt adevarate!!!
devourerc86@yahoo.it is offline   Reply With Quote
Old 26-02-10, 19:23   #13
devourerc86@yahoo.it

Stage 2
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 46
Default Re: Nissan 350Z Biturbo cu chiptuning cu Unichip by MasterTuner

Nu trebuie mereu sa zicem doar lucrurile frumoase...( masina mi-a oferit mare satisfactie ..dar pt cat timp?)As avea nevoie de niste sfaturi sau pareri din partea voastra!!
De cateva zile a aparul un FUM ALB dens pe evacuare..initial am crezut ca e o turbina ..
AM dat motorul jos , turbinele sunt okay!! am observat o pierdere cam mare de ulei pe evacuare(deci chiar unde se prinde wastgate-ul din dreapta fiind un V6)..deci fumul alb venea de la uleiul ars..acum masina e la baietii de la Nissan Braila.. ( cei care au facut motorul cu pistone forjate si tot ce trebuie )

Intrebarea 1 : Dc ? am mers cu 0.5 presiune... tin si internele de serie la presiunea asta!
2 : Numai motul 10W40 primul skimb si al 2lea cu 5W40 ! ( de cand am facut motorul au trecut doar 5000Km, deci uleiul il skimb fff des)
3 : Cu interne forjate e posibil sa mi se intample asa ceva ? Bine inca nu stim care e motivul..vom alfa luni marti cand motorul e dezmembrat...

Va multumesc anticipat!!
devourerc86@yahoo.it is offline   Reply With Quote
Old 27-02-10, 22:19   #14
gollum_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
gollum_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 537
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Nissan 350Z Biturbo cu chiptuning cu Unichip by MasterTuner

Quote:
Originally Posted by devourerc86@yahoo.it View Post
Nu trebuie mereu sa zicem doar lucrurile frumoase...( masina mi-a oferit mare satisfactie ..dar pt cat timp?)As avea nevoie de niste sfaturi sau pareri din partea voastra!!
De cateva zile a aparul un FUM ALB dens pe evacuare..initial am crezut ca e o turbina ..
AM dat motorul jos , turbinele sunt okay!! am observat o pierdere cam mare de ulei pe evacuare(deci chiar unde se prinde wastgate-ul din dreapta fiind un V6)..deci fumul alb venea de la uleiul ars..acum masina e la baietii de la Nissan Braila.. ( cei care au facut motorul cu pistone forjate si tot ce trebuie )

Intrebarea 1 : Dc ? am mers cu 0.5 presiune... tin si internele de serie la presiunea asta!
2 : Numai motul 10W40 primul skimb si al 2lea cu 5W40 ! ( de cand am facut motorul au trecut doar 5000Km, deci uleiul il skimb fff des)
3 : Cu interne forjate e posibil sa mi se intample asa ceva ? Bine inca nu stim care e motivul..vom alfa luni marti cand motorul e dezmembrat...

Va multumesc anticipat!!
1 SFAT .... verifica evacuarea presiuni vaporilor de ulei din chiuloasa/carter ... mai mult ca sigur ai recuperator de ulei .. verifica traseele astea in special cel cu wastgate-ul plin de ulei //// unul sau ambele trasee de evacuare a gazelor din carter mai mult ca sigur au o problema in evacuarea vaporilor de ulei ( ori vasul este plin ... ori furtunele gatuite-infundate etc)

Bafta
__________________

Drag Race Car - E34 M5 engine Turbo by BFC
SuperStreetCar - SBC 427 TwinTurbo by BFC
https://youtu.be/aAVagNqaT7I
gollum_ is offline   Reply With Quote
Old 27-02-10, 22:46   #15
devourerc86@yahoo.it

Stage 2
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 46
Default Re: Nissan 350Z Biturbo cu chiptuning cu Unichip by MasterTuner

Quote:
Originally Posted by gollum_ View Post
1 SFAT .... verifica evacuarea presiuni vaporilor de ulei din chiuloasa/carter ... mai mult ca sigur ai recuperator de ulei .. verifica traseele astea in special cel cu wastgate-ul plin de ulei //// unul sau ambele trasee de evacuare a gazelor din carter mai mult ca sigur au o problema in evacuarea vaporilor de ulei ( ori vasul este plin ... ori furtunele gatuite-infundate etc)

Bafta
am recuperator de ulei , nu e plin!... chestia care ma ingrijoreaza e ca am vazut cum se scurgea ulei din motor..
devourerc86@yahoo.it is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -