Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > Tuning Design - Virtual Tuning > Virtual Tuning 3D

Reply
 
Thread Tools
Old 06-01-08, 17:00   #571
mba

Stage 5
 
mba's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,658
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Virtual Tuning 3D]
[Fiat]
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii

sper k intelegi d acolo....dai la fiecare corp asa...si cand alegi simetry la mine nu trebuie sa fie nimica selectat ..vertex edge border sau altcceva...adik k in a doua poza ...sper sa pricepi ...si sper k am zis bine
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	pivot.JPG
Views:	59
Size:	138.0 KB
ID:	420172   Click image for larger version

Name:	pivott.JPG
Views:	51
Size:	26.6 KB
ID:	420179  
__________________


Build the car you want, not the car the internet wants.
mba is offline   Reply With Quote
Old 06-01-08, 17:07   #572
nytrous_oxide05

Stage 4
 
nytrous_oxide05's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 263
Talking Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii

Quote:
Originally Posted by M_B_A_Design View Post
sper k intelegi d acolo....dai la fiecare corp asa...si cand alegi simetry la mine nu trebuie sa fie nimica selectat ..vertex edge border sau altcceva...adik k in a doua poza ...sper sa pricepi ...si sper k am zis bine
ai zis bn...a mers perfect..ms mult d tot ...inca o intrebare: Cum fac sa trag de un vertex cu shift si sa se duca cu tot cu material?...ca d ex atunci cand dau pe edge..si tin apasat shift.cand trag...se duce cu tot cu material...la vertex...trag si se pune un vertex in locul pana unde trag dar materialul nu se prelungeste...sper ca ati inteles... aa si pana la urma de ce nu se vede partea interioara a materialului?...eu in perspective o vad...dar cand dau render nu mai e...
__________________

Last edited by nytrous_oxide05; 06-01-08 at 17:09.
nytrous_oxide05 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-08, 17:40   #573
mba

Stage 5
 
mba's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,658
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Virtual Tuning 3D]
[Fiat]
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii

cu vertexu....nu cred k merge...eu nush...da nu se poate numai cu un vertex...si cu materialu ai dat 2 sided?? si lai si pus pe corpu ala??? dak da ..ai backgroundu nergu sa zici k poate nu se vede...da nu cred...nush ..deja ma depaseste
mba is offline   Reply With Quote
Old 06-01-08, 19:25   #574
nytrous_oxide05

Stage 4
 
nytrous_oxide05's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 263
Talking Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii

me again ...sper sa nu se ia nimeni de mine ca postez atat...am terminat caroseria...cu mici defecte...dar e prima mea masina...deci crek ma iertatzi d data asta : ...vreau sa va intreb cum continui?...daca imi puteti explica si mie urmatorii pasi...de la cum fac materialu sa arate ca vopseaua de masina...la cum pun geamuri...faruri...interior...etc...ms inca o data
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dacia1.jpg
Views:	91
Size:	61.0 KB
ID:	420288  
nytrous_oxide05 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-08, 19:35   #575
Cobra2007

Stage 5
 
Cobra2007's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 621
Default Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii

pentru materiale >>> http://www.vray-materials.de/
e un site foarte bun. Nu incerca sa-ti faci cont ca n-ai sanse
O sa-ti dau pe privat contu meu.
Cobra2007 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-08, 19:41   #576
mba

Stage 5
 
mba's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,658
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Virtual Tuning 3D]
[Fiat]
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii

poi mai intai dai mesh smooth..sau turbo smooth ...sa vezi cum arata...
cu materialele...dak ai vray t descurci...
si d continuat...poi faci te apuci cu create plane si faci faru grila...dak vrei intra pe .. https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d/45905-mba_3ds-max8/page-3.html k e jumate din dacia mea...si t mai inspiri ..

p.s. wai c greu miam gasit topicu meu :
mba is offline   Reply With Quote
Old 06-01-08, 20:04   #577
nytrous_oxide05

Stage 4
 
nytrous_oxide05's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 263
Default Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii

ms mult....la amandoi
nytrous_oxide05 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-08, 00:09   #578
GRIGO

Stage 5
 
GRIGO's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,936
Member of:
[Moderators]
[X-Team Racing Club]
[Virtual Tuning 3D]
[Old School Cars]
Default Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii

Quote:
Originally Posted by nytrous_oxide05 View Post
ms mult....la amandoi
de alta masina nu puteai sa te apuci ?
de exemplu aia din tutorialul spre care am dat link cateva posturi inapoi
in felul asta vezi daca procedezi bine ..... adica daca rezultatul e ca cel din tutorial ....

Quote:
Nu incerca sa-ti faci cont ca n-ai sanse
cum adica ... de ce nu are sanse ...?
__________________
GRIGO is offline   Reply With Quote
Old 07-01-08, 03:52   #579
Cobra2007

Stage 5
 
Cobra2007's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 621
Default Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii

Quote:
Originally Posted by GRIGO View Post
cum adica ... de ce nu are sanse ...?
pentru ca am incercat si eu, si altii....si nu primeam emailu de activare a contului.Si am luat unu dupa net

Si apropo, va rog din suflet, spuneti-mi si mie cu detalii cum dumnezeu schimb si eu culoarea la interfata...adik multi dintre voi aveti un negru cu un albastru inchis...si eu nush de unde sa fac.
uite asa
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	M5-03.jpg
Views:	55
Size:	35.5 KB
ID:	420550  
Cobra2007 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-08, 13:37   #580
nytrous_oxide05

Stage 4
 
nytrous_oxide05's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 263
Talking Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii

Quote:
Originally Posted by GRIGO View Post
de alta masina nu puteai sa te apuci ?
de exemplu aia din tutorialul spre care am dat link cateva posturi inapoi
in felul asta vezi daca procedezi bine ..... adica daca rezultatul e ca cel din tutorial ....


cum adica ... de ce nu are sanse ...?

ai dreptate...m-am grabit... oricum m-am hotarat(la sfatul lui Cobra2007 - caruia ii multzumesc inca o data) sa incep cu inceputul...o sa fac la jante...interioare de case...pahare si mai stiu eu ce pana ma plictisesc..si deabia dupa ce voi sti clar cum si ce fac toate butoanele, modifier-ele si restul functiilor programului...atunci o sa ma apuc de lucruri mai complexe cum sunt masinile...oricum va zic ms tuturor celor care si-au luat cateva minute din timp pentru a-mi da un sfat
nytrous_oxide05 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-08, 13:50   #581
GRIGO

Stage 5
 
GRIGO's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,936
Member of:
[Moderators]
[X-Team Racing Club]
[Virtual Tuning 3D]
[Old School Cars]
Default Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii

Quote:
Originally Posted by nytrous_oxide05 View Post
ai dreptate...m-am grabit... oricum m-am hotarat(la sfatul lui Cobra2007 - caruia ii multzumesc inca o data) sa incep cu inceputul...o sa fac la jante...interioare de case...pahare si mai stiu eu ce pana ma plictisesc..si deabia dupa ce voi sti clar cum si ce fac toate butoanele, modifier-ele si restul functiilor programului...atunci o sa ma apuc de lucruri mai complexe cum sunt masinile...oricum va zic ms tuturor celor care si-au luat cateva minute din timp pentru a-mi da un sfat
poti sa continui sa inveti si cu masinile ....
dar trebuie sa fi atent la tutoriale .... nu trebuie sa te grabesti sa termini o masina (iti spun din proprie experienta lumea stie )
eu am invatat max facand masini .... nu pahare sau mai stiu eu ce interioare de casa , m-am axat pe masini pt ca asta m-a interesat cel mai mult sa invat
eu cand m-am apucat de max m-am apucat serios , adica am renuntat la multe pt max .... iti spun sincer ca atunci cand m-am apucat de max prima saptamana nu am iesit din casa la modul cel mai serios , nici net nu aveam acasa asa ca altceva nu aveam ce sa fac la calc , si pe atunci nu prea aveam acces la tutoriale ....
in fine ce vreau sa spun este ca daca vrei sa inveti max trebuie sa te implici mult ...


sanatate!!!
spor si inspiratie
GRIGO is offline   Reply With Quote
Old 07-01-08, 13:52   #582
Sleepy_85

Stage 5
 
Sleepy_85's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 596
Member of:
[Virtual Tuning 3D]
Default Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii

@nytrous_oxide05 : mai da ce Dacie e aia din Blueprint?E un Gordini?
Tie n-o sa-ti iasa o dacie acolo asta-i sigur, o sa fie ceva mai original, si vezi ca partea de sus a masinii nu se potriveste deloc cu blueprintu.
Ca sa iti faci viata mai usoara foloseste "edge faces" la Viewport si dupa aia selecteaza toate obiectele si da un click dreapta si intra in Properties si da-le la "Visibility" un 0.5 ca sa le faci semitransparente si sa vezi mai bine blueprintul in comparatie cu modelul tau.
@Cobra2007: Eu mi-am facut cont la Vray-materials.de si a mers foarte frumos,din prima, poate ati facut voi ceva gresit.
In legatura cu config maxului faci asa:te duci in "Customize" si acolo ai "Load custom UI scheme" si de acolo intrii in folderul de Max si gasesti un folder "ui" de acoo iti alegi "ame-dark" si atat.
Sleepy_85 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-08, 15:34   #583
Cobra2007

Stage 5
 
Cobra2007's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 621
Default Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii

Quote:
Originally Posted by Sleepy_85 View Post
@Cobra2007: Eu mi-am facut cont la Vray-materials.de si a mers foarte frumos,din prima, poate ati facut voi ceva gresit.
In legatura cu config maxului faci asa:te duci in "Customize" si acolo ai "Load custom UI scheme" si de acolo intrii in folderul de Max si gasesti un folder "ui" de acoo iti alegi "ame-dark" si atat.
In legatura cu contu de pe vray, l-am facut bn dar n-am primit emailu, ma rog.Am rezolvat cu interfata, alta viata Ms frumos !!! Sa ai viata !!!
Cobra2007 is offline   Reply With Quote
Old 12-01-08, 19:13   #584
Cipriany
Virtual 3D Tuner

Stage 4
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 215
Member of:
[Virtual Tuning 3D]
Default Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii

Poate sa-mi spuna cineva unde pot gasi niste imagini cu faruri sau stopuri la dimensiuni medi sau mari?
Cipriany is offline   Reply With Quote
Old 17-01-08, 10:53   #585
Cobra2007

Stage 5
 
Cobra2007's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 621
Default Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii

are idee cnv dc imi iese acel "noise" la testu de randare ? Setariile de randare sunt neschimbate si nush ce sa-i fac ca sa iasa mai clar
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	house project.jpg
Views:	78
Size:	322.9 KB
ID:	428212  
Cobra2007 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -