Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > Tuning Design - Virtual Tuning > Virtual Tuning 3D

Reply
 
Thread Tools
Old 05-01-08, 13:44   #556
Sleepy_85

Stage 5
 
Sleepy_85's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 596
Member of:
[Virtual Tuning 3D]
Default Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii

pai da o poza ca sa inteleg ce vrei sa zici ca asa e greu
Sleepy_85 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 13:59   #557
nytrous_oxide05

Stage 4
 
nytrous_oxide05's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 263
Default Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii

Quote:
Originally Posted by Sleepy_85 View Post
pai da o poza ca sa inteleg ce vrei sa zici ca asa e greu
a trebuit sa plec putin si am inchis pc-ul..deci n-am poza...dar incerc sa explic mai bine. de exemplu la o masina, fac dupa blueprint, mut vertecsii in asa fel incat forma box-ului sa se suprapuna peste blueprint, dar cand dau render forma in loc sa fie...lina...este deformata..plina de gauri si stramba...daca poti incearca sa-mi explici de la zero...adica nu mai lua in considerare ce-am zis eu...zi-mi cum se incepe...cum incepi tu...ms mult
__________________
nytrous_oxide05 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 14:05   #558
Cobra2007

Stage 5
 
Cobra2007's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 621
Default Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii

Quote:
Originally Posted by nytrous_oxide05 View Post
a trebuit sa plec putin si am inchis pc-ul..deci n-am poza...dar incerc sa explic mai bine. de exemplu la o masina, fac dupa blueprint, mut vertecsii in asa fel incat forma box-ului sa se suprapuna peste blueprint, dar cand dau render forma in loc sa fie...lina...este deformata..plina de gauri si stramba...daca poti incearca sa-mi explici de la zero...adica nu mai lua in considerare ce-am zis eu...zi-mi cum se incepe...cum incepi tu...ms mult
dai un mesh smoth
Cobra2007 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 16:28   #559
nytrous_oxide05

Stage 4
 
nytrous_oxide05's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 263
Default Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii

Quote:
Originally Posted by Cobra2007 View Post
dai un mesh smoth
nu cred ca e vorba de mesh smooth...din cate stiu eu ala e pt rotunjire...pt finisare...eu obtin forma buna doar ca e adancita in anumite locuri...ca sa intelegeti mai bine...se vede exact cum se vede la o masina lovita...are anumite parti in care arata ca o parte a caroseriei in care-ai dat un ciocan )... oricum daca imi poate explica cineva cum se procedeaza cel mai bine raman dator ... am vazut ca unii incep cu planuri..altii cu box-uri..nici nu mai stiu cu ce sa incep...unii doar modeleaza...altii fac de ex doar un plan in mijlocul blueprint-ului si de acolo cu shift tot maresc acea bucata...mie varianta cu vertecsii mi s-a parut cea mai usoara si normala metoda...pt ca poti obtine exact forma dorita...dar acum nu stiu...Astept pe cineva care sa-mi explice cat de cat mai detaliat..ms!
nytrous_oxide05 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 16:46   #560
Cobra2007

Stage 5
 
Cobra2007's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 621
Default Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii

ce ai zis ca vrei sa faci exact ? probabil iti ies acele "lovituri" pt ca nu ai pus vertecsii cum tre sau unde tre.Cert e ca daca pana acu ai mutat vertecsii din perspectiva eu zic sa o iei de la capat, pt ca in perspectiva nu iti dai seama, de aceea exista left,right,top,front...etc...in orice caz, vb lu' Sleepy_85, da`ne o poza ceva, un print, un wire....ca sa ne dam seama exact.
Cobra2007 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 16:48   #561
Sleepy_85

Stage 5
 
Sleepy_85's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 596
Member of:
[Virtual Tuning 3D]
Default Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii

pai eu zic sa folosesti un plan pentru modelare, pentru incepatori e mai usor.Acuma in legatura cu problema ta, cred ca inteleg ce zici, dar tu cand modelezi un obiect trebuie sa tii cont de toate 3 directiile XYZ , nu doar de una sau doua, ce vezi tu cu adancituri este un obiect facut aiurea adik e facut numai dintr-o singura vedere pe doua directii XY invata sa te folosesti de toate viewport-urile si perspectiva, lucreaza mai intai pe XY, dupa care pe XZ si pe YZ.
Daca pui niste poze o sa poti sa primesti mai multe sfaturi, nu-ti fie rusine de ce ai facut, toti am fost incepatori odata.
Sleepy_85 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 16:59   #562
nytrous_oxide05

Stage 4
 
nytrous_oxide05's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 263
Default Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii

nu mi-e rusine...ca n-am cum sa invat daca nu gresesc )...ma reapuc si cand ajung din nou unde eram va dau o poza...intai sa ma uit dak nu am la autoback acolo vreo salvare facuta de program...si daca nu am...ma apuc de la capat...

@cobra - sunt incepator nu tampit ...am facut din toate directiile nu doar in perspective...dar nu stiu...desi am incercat sa nu mut aiurea vertecsii cred k s-au suprapus si deaia mi-au iesit bushiturile alea
nytrous_oxide05 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 17:13   #563
GRIGO

Stage 5
 
GRIGO's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,936
Member of:
[Moderators]
[X-Team Racing Club]
[Virtual Tuning 3D]
[Old School Cars]
Default Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii

Quote:
Originally Posted by nytrous_oxide05 View Post
nu mi-e rusine...ca n-am cum sa invat daca nu gresesc )...ma reapuc si cand ajung din nou unde eram va dau o poza...intai sa ma uit dak nu am la autoback acolo vreo salvare facuta de program...si daca nu am...ma apuc de la capat...

@cobra - sunt incepator nu tampit ...am facut din toate directiile nu doar in perspective...dar nu stiu...desi am incercat sa nu mut aiurea vertecsii cred k s-au suprapus si deaia mi-au iesit bushiturile alea
incearca tutorialul asta http://www.3dm3.com/tutorials/vaz/

o sa iti fie de foarte mare ajutor credema
GRIGO is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 17:24   #564
nytrous_oxide05

Stage 4
 
nytrous_oxide05's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 263
Default Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii

Quote:
Originally Posted by GRIGO View Post
incearca tutorialul asta http://www.3dm3.com/tutorials/vaz/

o sa iti fie de foarte mare ajutor credema
ms mult...ma apuc acum de tutorial si cand incepe sa iasa ceva va arat ...ms inca o data
nytrous_oxide05 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-08, 14:12   #565
nytrous_oxide05

Stage 4
 
nytrous_oxide05's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 263
Smile Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii

ok m-am apucat de o masina...vroiam sa ma apuc de aia din tutorial...si pana la urma m-am oprit la o daciutza ...m-am apucat si am ajuns pana la urma tot la bushiturile alea...am inceput prin a face un plan deasupra aripii spate...si de acolo am tot tras de edge-uri cu shift si fara..am mai sudat cativa vertecsi pe unde am putut ca sa mai repar ce gresisem...si totusi a iesit super praf... eu chiar vreau sa invat...si o sa am cata rabdare trebuie doar ca vreau cateva sfaturi ca sa nu fac aceleasi greseli la infinit...

P.S. Stiu ca sunt varza dar incerc sa avansez si sa le fac din ce in ce mai bine...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Untitled-1.jpg
Views:	84
Size:	748.1 KB
ID:	420065   Click image for larger version

Name:	dacia.jpg
Views:	56
Size:	83.1 KB
ID:	420066  
nytrous_oxide05 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-08, 14:23   #566
Cobra2007

Stage 5
 
Cobra2007's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 621
Default Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii

ai inceput binisor dar uite ca ai probleme la capota si la stalpu din fata.Trebuie sa fi f atent cand muti vertecsii ca altfel iese aiurea, si nu cred ca ti-ai dorii dupa aia sa o iei de la capat.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dacia.jpg
Views:	56
Size:	20.9 KB
ID:	420068  
Cobra2007 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-08, 14:29   #567
nytrous_oxide05

Stage 4
 
nytrous_oxide05's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 263
Talking Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii

ok...o sa am mai multa grija cand mut marginile sau vertecsii...dar mai am o mica problema...am dat symmetry...si desi yo am dus munca pana la jumatatea masinii pt k am zis k atunci cand bag modifier-ul o sa faca cealalta jumatate...si cand l-am bagat...a facut cealalta jumatate...doar ca...nu prea era cat asta...adica n-a completat chiar toata jumatatea cealalta...nu stiu care-i faza...poate-mi explicati si mie ..si inca o problema la symmetry...cand dau render partea interioara nu se vede...adica se vede doar ce-i la exterior...am dat la material acolo 2-sided si tot nu s-a rezolvat... sper ca nu va stresez cu astea 100 d intrebari pe zi dar chiar vreau sa invat klumea 3dMAX
nytrous_oxide05 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-08, 15:13   #568
Cobra2007

Stage 5
 
Cobra2007's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 621
Default Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii

eu in general nu folosesc simetry....mai mult mirror, uite ti-am atasat si o poza in caz ca nu gasesti
P.S (dupa ce dai mirror, si alegi pozitia dorita, mai trebuie decat sa muti tu cealalta jumatate) eu asa procedez, desii cu simetry e mai bine dar eu ti-am mai spus o alta modalitate bafta.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	11.jpg
Views:	40
Size:	59.2 KB
ID:	420084  
Cobra2007 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-08, 16:45   #569
mba

Stage 5
 
mba's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,658
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Virtual Tuning 3D]
[Fiat]
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii

la simetry nu era pivotu pe mijloc...
si cobra ...cand dai mirror nuti ramane o linie pe mijoc??? k vertecsi nu se sudeaza..sau stai tu si sudezi??la fiecare camfer???
__________________


Build the car you want, not the car the internet wants.
mba is offline   Reply With Quote
Old 06-01-08, 16:51   #570
nytrous_oxide05

Stage 4
 
nytrous_oxide05's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 263
Talking Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii

Quote:
Originally Posted by M_B_A_Design View Post
la simetry nu era pivotu pe mijloc...
si cobra ...cand dai mirror nuti ramane o linie pe mijoc??? k vertecsi nu se sudeaza..sau stai tu si sudezi??la fiecare camfer???
si cum mut pivotul pe mijloc?..
nytrous_oxide05 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -