Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 16-11-06, 07:59   #91
yknot

Stage 5
 
yknot's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,424
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: ACCIDENT la curse Moto in GALATI!!!

la nici o competitie din motorsport nu o sa fie niciodata 100% siguranta, indiferent de masurile care se iau!
yknot is offline  
Old 16-11-06, 14:58   #92
BLACKMENMOTO

Stage 3
 
BLACKMENMOTO's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 155
Default Re: ACCIDENT la curse Moto in GALATI!!!

Pe fetita nu a lovit-o motocicleta,ci farul motocicletei,am fost acolo si am vazut.Motocicleta sa oprit in pom,si toata partea fata :bord,faruri,carena,oglinzi au zburat spre public.
BLACKMENMOTO is offline  
Old 10-02-07, 01:06   #93
gixxxy

Stock
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1
Post Re: ACCIDENT la curse Moto in GALATI!!!

stiu ca a trecut ceva timp de la tragicul accident ...si ca nu s-a mai discutat pe aceasta tema...dar din cate am citit pana acum nu prea s-a spus nimic concret...
am tinut toate acestea in mine pana acum
am fost martor la eveniment ..si am fost la nu mai mult de 10-15 m de fetita...am vazut tragismul dus la maxim...
ca date concrete din anumite investigari nu va pot spune prea multe...doar ca nu este un singur vinovat...ci mai multi
motociclistul avea tot dreptul sa participe, in ciuda faptului ca avea carnetul suspendat...era drum public inchis ...si era ceva organizat......el a accelerat brusc in treapta mica, ceea ce a dus la ridicarea motorului si pierderea controlului acestuia......se pune totusi problema ca motorul sa fi avut o mica defectiune...insa de asta trebuia sa se ocupe organizatorii
din punct de vedere al organizarii ...nu stiu cat de organizat a fost ...singura chestie care a fost organizata a fost concursul in sine si inchiderea strazii...organizatorii nu au verificat strada sa vada daca ar fi ceva in neregula cu ea....daca sunt pete de ulei ...nimic...au ignorat total faptul ca partea dreapta a carosabilului era in lucru si pe jumatate de strada era numai pamantul "excavat" din lucrari...cat despre siguranta publicului ...prefer sa tac...ati observat cat de mult s-au implicat...
politia si jandarmeria initial nu au fost chemate...ei au venit de bunavoie si au pus macar pamblicile ...neavand fonduri (din buzunarul lor) pentru a asigura un minim de siguranta...tot ce au putut face a fost sa tina spectatorii departe de pista ...adica pe trotuar...
primaria a dat aprobarea in lipsa primarului ...care era plecat in delegatie......ceea ce mi se pare foarte ciudat...pentru ca ei au spus totusi ca aprobarea a venit din partea d-lui primar.....care a declarat ulterior ca daca era in oras nu accepta sa se organizeze asa ceva...
...nu vreau sa critic dar cineva intreba ce cauta o fetita de 12 ani in acel loc...eu zic ca avea tot dreptul sa fie acolo....nu imi aduc aminte sa fi fost vreo limita de varsta...
si dezvoltand o alta teorie cu fapte concrete...fetita nu trecuse dincolo de pablica...ci se afla pe spatiul verde in dreptul unui pom dincolo de pamblica...
ea a fost lovita de farul motocicletei dupa care a cazut lovindu-se cu capul de bordura...nu se stie care lovitura i-a fost fatala...
motocicleta s-a lovit de bordura si apoi a intrat in public ranind 4 persoane care se aflau in public la doar cativa pasi de mine...
puteam sa fiu eu ...si cum spunea si cineva intelept ..putea fi oricare dintre noi ...
cam atata deocamdata dupa jumatate de an de tacere ...si zile pierdute in fata locatiei tragismului ...
reSt iN pEacE GiRl
gixxxy is offline  
Old 16-02-07, 00:04   #94
crazzy_lou

Stage 1
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 12
Default Re: ACCIDENT la curse Moto in GALATI!!!

un eveniment asemanator s'a intamplat in Tg-jiu acum 1 an parca prin martie-aprilie cand a murit o femeie insarcinata ... pot sa spun k inainte de inceperea "concursului" se facea mare tam-tam k a fost organizat , k totul e sigur .... dar de fapt singurqa sigurantza pe care o aveau spectatorii era o panglica pusa de gabori k sa nu intre pe asa zisa "pista"...totul a inceput cu niste ture de incalzire pana cand un tip intr'o fabia a pierdut controlul si a intrat in publi c a lovit acea femeie...eu am fost la mai putin de 6-7 metrii de ea impreuna cu un prieten ... si chiar cand am ajuns acolo i'am si zis "ba uitate si u la astia k habar nu au ce fac .. trebuie sa se intample cev arau.." si iata k s'a intamplat.... parerea mea k a fost vina organizatorilor deoarece lor nu le pasa de public ... pe ei ii interessau doar sa stea la o cola in fata laptopului si sa ii laude pe participanti...de spectatori cine s'a ocupat ??? cativa marliti de jandarmi care nu stiau la ce masina sa se uite...parca nu le vedeau zilnic in orash pe starada...

P.S. oi fi io mic(15 ani) dar cred k pot sa gandesc si singur k la acea cursa a fost vina organizatorilor (in mare parte) dar si a soferului care din nefericire s'a pierdut sau cine stie ...
crazzy_lou is offline  
Old 16-02-07, 08:41   #95
13RvR

Presedinte Street Vision

Stage 5
 
13RvR's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 555
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[Street Vision]
[VW]
[SEAT]
Default Re: ACCIDENT la curse Moto in GALATI!!!

Quote:
Originally Posted by crazzy_lou View Post
un eveniment asemanator s'a intamplat in Tg-jiu acum 1 an parca prin martie-aprilie cand a murit o femeie insarcinata ... pot sa spun k inainte de inceperea "concursului" se facea mare tam-tam k a fost organizat , k totul e sigur .... dar de fapt singurqa sigurantza pe care o aveau spectatorii era o panglica pusa de gabori k sa nu intre pe asa zisa "pista"...totul a inceput cu niste ture de incalzire pana cand un tip intr'o fabia a pierdut controlul si a intrat in publi c a lovit acea femeie...eu am fost la mai putin de 6-7 metrii de ea impreuna cu un prieten ... si chiar cand am ajuns acolo i'am si zis "ba uitate si u la astia k habar nu au ce fac .. trebuie sa se intample cev arau.." si iata k s'a intamplat.... parerea mea k a fost vina organizatorilor deoarece lor nu le pasa de public ... pe ei ii interessau doar sa stea la o cola in fata laptopului si sa ii laude pe participanti...de spectatori cine s'a ocupat ??? cativa marliti de jandarmi care nu stiau la ce masina sa se uite...parca nu le vedeau zilnic in orash pe starada...

P.S. oi fi io mic(15 ani) dar cred k pot sa gandesc si singur k la acea cursa a fost vina organizatorilor (in mare parte) dar si a soferului care din nefericire s'a pierdut sau cine stie ...
E bine ca tu crezi ca gandesti ... dar nu mai arunca tu cu stiinta ta asa... ca esti in pom rau. Cate curse ai organizat tu ca sa spui ca aia habar nu au ce fac? Mai taci...mai citeste ... mai lasa-ne...
__________________

Street Vision Racing Team
13RvR is offline  
Old 16-02-07, 09:58   #96
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: ACCIDENT la curse Moto in GALATI!!!

cu parere de rau fata de tragedia de atunci, tin sa precizez ca situatia a fost creata nu numai de concurent dar si de victime. acea banda legata intre copaci era menita a indica zona de unde riscurile ptr public nu mai erau atat de mari. femeia a stat in fata acelei folii, de a fost posibil sa fie prinsa intre masina si copac. daca organizatorul ar fi avut un acord, aviz, contract cu cei care trebuiau sa vegheze la pastrarea perimetrului, acestia ar fi raspuns in mod direct de incident. cum organizatorul am inteles ca nu a avut ambulanta, revine si asupra lui o culpa. si peste toate acestea vine politia, care a dat aviz si care a permis cursa fara a fi indeplinite conditiile minime. adica ambulanta. si totusi, daca sunt curse de amatori sa nu se creada ca sunt mai periculoase decat un raliu sau o etapa de CNV. aici ai de parcurs ori o linie dreapta cu 150km/h ori un traseu printre jaloane de cateva sute de metri cu viteza de 60km/h maxim, acolo se alearga pe serpentine, km intregi, iar publicul sta unde-l taie capul. daca acea cursa era o etapa nationala a FRAS, pilotul ar fi dat in judecata organizatorul ptr ca i-a influentat rezultatul, organizatorul pe cei de la ordine, iar politia l-ar fi luat apoi tot pe organizator ca nu avut servicii de ambulanta. si tot organizatorul ar fi luato-n freza daca acel concurent era incepator si el stia de asta.
ptr public, intelegeti ca nu este de joaca. daca nu patititi voi ceva, luati din timpul concurentilor care vin, platesc, rup masinile si ptr voi
ptr concurenti, respectati indicatiile unui organizator, oricat de amator ar fi el, ptr ca altfel, raspundeti ptr faptele voastre
DragosT is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -