Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 11-09-06, 09:01   #31
F_L_R

No Speed Limit

Stage 5
 
F_L_R's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 2,245
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: ACCIDENT la curse Moto in GALATI!!!

-Si toata lume se intreaba cine raspunde???
- Politia in nici-un caz , Jandarmeria nici atat......Primaria.....nu cred.....si de aici raman doua variante ( Organizatorii si Participantul)
-Participantul a concurat intr-un cadru organizat....deci se putea intampla orice......el e absolvit de raspundere in mare parte deci ramane Organizatorul.
-ORGANIZATORUL: - Se chinuie sa alerge dupa ( Locatie , Salvare , Pompieri , Primarie , Autorizatii , Sponsori ) de castigat se castiga doar EXPERIENTA dupa urma unor evenimente de genul asta si te mai duci si la RACOARE....asa ca numai de organizat Curse nu-ti mai arde si multi ma judeca ca nu vreau sa ma mai implic in organizari. Riscurile sunt mari sa org asa ceva si de cele mai multe ori merg la racoare cei care nu au bani..........Judecati si voi cine merge la Racoare......eu spun ca totul se va sparge in capul Organizatorilor ca nu au pus GARD!!!!!! atentie la Craiova am avut GARDURI si la micul incident Gardul a fost lovit de masina si la randul lui a cazut pe acea fata......deci nici asa nu e bine !!!!
__________________
NO SPEED LIMIT ROMANIA
F_L_R is offline  
Old 11-09-06, 10:05   #32
ZoliaT
Administrator

Stage 5
 
ZoliaT's Avatar
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 3,316
Member of:
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[Echipa de sprijin]
Default Re: ACCIDENT la curse Moto in GALATI!!!

au evoluat oamenii ... nu mai vor garduri ...

Constatin Baltă, şeful Poliţiei din Galaţi, spunānd că măsuri de protecţie, ca montarea de baloţi de paie pe traseul paradei, trebuia sa fie luate. "
__________________
| www.4tuning.ro | Masini de vanzare | Bazar Auto | Piese Auto ||
ZoliaT is offline  
Old 11-09-06, 10:22   #33
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: ACCIDENT la curse Moto in GALATI!!!

m-am uitat atent la filmuletele de pe net cu accidentul. in nici unul din ele nu se vede cum ca motocicleta ar parasi soseaua.

ideea e urmatoarea intre sosea si trotuar era un spatiu verde cu copaci pe mijloc, iar intre copaci din cate am vazut era panglica aia rosie. singurul mod in care ar fi putut motocicleta sa "agatze" acel copil este daca fetita ar fi depasit banda si ar fi intrat pe carosabil. daca nu ma insel in ceea ce am zis mai sus vina apartine 100 % parintilor/insotitorilor fetitei, ca se zice ca la 12 ani un copil nu are minte si nu s-a gandit ca nu e bine sa depaseaca folia aia.

cu toate astea, acest lucru nu scuza delimitarea DOAR cu o panglica amarata.
monk is offline  
Old 11-09-06, 11:20   #34
ZoliaT
Administrator

Stage 5
 
ZoliaT's Avatar
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 3,316
Member of:
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[Echipa de sprijin]
Default Re: ACCIDENT la curse Moto in GALATI!!!

fetitza nu a fost agatata de moto

loviti direct de moto sunt o alta gagica de vreo 25 de ani parca si doi barbati cu picioarele fracturate prinsi intre moto si copac
ZoliaT is offline  
Old 11-09-06, 12:22   #35
T.rac3Er

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 543
Default Re: ACCIDENT la curse Moto in GALATI!!!

ideea eu o vad putin diferit.
motocicleta nu a trecut de linia copacilor. deci impactul se putea face la nivelul copacilor si in interiorul pistei amenajate. de aici avem 2 cazuri care duc la 2 vine diferite. daca fetita care a muritera dincolo de pamblica, in interior, organizatorul iese din culpa pt omor, si vina cade pe supraveghetorul minorei. daca in schimb fetita se afla in exteriorul pistei pe partea cealalta a pamblicii sau la nivelul ei atunci se poate spune ca masurile de protectie nu au fost adecvate.
organizatorul trebuie sa ia in calcul toate evenimentele posibile si sa asigure siguranta spectatorilor. nu stiu cum primaria si politia dau aprobabarile pt astfel de evenimente. trebuie ca organizatorul sa prezinte un studiu ceva, cu planuri ale zonei, etc, sau se duce frumos depune o suma de bani la bugetul local si e rezolvat. politia&jandarmeria asigura linistea si respectarea prevederilor de desfasurare a evenimentului. numarul si amplasamentul acestora este de datoria organizatorului. din nou ambulantele sunt importante.
in fine, sa speram ca evenimentele neplacute datorate unor organizari superficiale nu vor avea repercusiuni negative asupra potentialelor viitoare evenimente asemanatoare de dragul pastrarii unei imagini pozitive (primaria & politia)
__________________
citroen driver
T.rac3Er is offline  
Old 11-09-06, 13:20   #36
yknot

Stage 5
 
yknot's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,424
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: ACCIDENT la curse Moto in GALATI!!!

Quote:
Originally Posted by T.rac3Er View Post
ideea eu o vad putin diferit.
motocicleta nu a trecut de linia copacilor. deci impactul se putea face la nivelul copacilor si in interiorul pistei amenajate. de aici avem 2 cazuri care duc la 2 vine diferite. daca fetita care a muritera dincolo de pamblica, in interior, organizatorul iese din culpa pt omor, si vina cade pe supraveghetorul minorei. daca in schimb fetita se afla in exteriorul pistei pe partea cealalta a pamblicii sau la nivelul ei atunci se poate spune ca masurile de protectie nu au fost adecvate.
organizatorul trebuie sa ia in calcul toate evenimentele posibile si sa asigure siguranta spectatorilor. nu stiu cum primaria si politia dau aprobabarile pt astfel de evenimente. trebuie ca organizatorul sa prezinte un studiu ceva, cu planuri ale zonei, etc, sau se duce frumos depune o suma de bani la bugetul local si e rezolvat. politia&jandarmeria asigura linistea si respectarea prevederilor de desfasurare a evenimentului. numarul si amplasamentul acestora este de datoria organizatorului. din nou ambulantele sunt importante.
in fine, sa speram ca evenimentele neplacute datorate unor organizari superficiale nu vor avea repercusiuni negative asupra potentialelor viitoare evenimente asemanatoare de dragul pastrarii unei imagini pozitive (primaria & politia)
este cea mai pertinenta parere de pana acum
yknot is offline  
Old 11-09-06, 14:21   #37
phanthoms_of_khw

Stage 1
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 20
Default Re: ACCIDENT la curse Moto in GALATI!!!

nasol de tot ce sa intamplat la galati asta ar trebui sa le dea de gandit celor care vor pe viitor sa organizeze curse oriunde in tara e foarte tragic cum s-au desfasurat aceste curse trebuie mai multe masuri de siguranta saraca fata a venit sa vada intrecerile si a sfarsit prin deces vreau pe aceasta cale sa transmit condoleante familiei fetitei si domnilor organizatori luati aminte astai un caz tragic dar daca pe vitor nu se i-au masuri vor fi mai multe incidente de genu asta
phanthoms_of_khw is offline  
Old 11-09-06, 14:49   #38
Geko

Stage 4
 
Geko's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 242
Default Re: ACCIDENT la curse Moto in GALATI!!!

in ziare se zice ca fata a fost lovita de un far al motocicletei .. in fine nashpa accident si condoleante familiei
Geko is offline  
Old 11-09-06, 15:14   #39
F_L_R

No Speed Limit

Stage 5
 
F_L_R's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 2,245
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: ACCIDENT la curse Moto in GALATI!!!

-Am organizat multe curse de masini......direct sau indirect. Una bucata gard adus de Jandarmerie costa cat una bucata Jandarm.
-Nu gardul ar fi scapat aceasta fetita ci amplasarea spectatorilor.
-Puteti vedea mai multe filmari din mai multe unghiuri. Publicul era pe bordura.....cei mai norocosi au facut pasul inapoi dar ea a fost nenorocoasa.
-Este atat de greu sa gasesti un loc propice pt asemenea evenimente??? Eu cred ca in Romania nu am vazut o locatie perfecta , fie drum public , particular sau aeroport. Fiecare dintre acestea i-si au particularitatile si punctele slabe. In atatia ani am riscat de multe ori alaturi de alte persoane in a organiza evenimente.....am avut noroc pana acum...nimic grav....dar cine stie. Sa auzim de bine si Dumnezeu sa odihneasca sufletelul acela de numai 12 Ani.
F_L_R is offline  
Old 11-09-06, 15:46   #40
Mandella
Opel Driver

Stage 5
 
Mandella's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 544
Member of:
[Opel]
Default Re: ACCIDENT la curse Moto in GALATI!!!

eu am inteles ca a fost lovita de un o roata , oricum chiar daca era de doar 12 ani si nu prea avea ce cauta acolo....se putea intampla oricui ( o roata sau o bucata desprinsa dintr-o motocicleta care vine poate cu 100 la ora nu te omoara aproape sigur nu tre sa fii de 12 ani). Eu zic ca adevarul e undeva la mijloc. Organizatorul poarta vina pt ca orice ar fi dc moare cineva se considera ca n-au fost luate masuri de siguranta eficiente. Pilotul dc nu stie sa nu se dea. Persoanele lovite accepta riscuri din astea chiar dc tacit.........cand mergi la o cursa de motoare si stai la 10-20 m de pista tre sa fii inconstient dc nu te gandesti ca e periculos si poti s-o patesti. Ati vazut doar multi ca si la dragstere se mai intampla sa sara peste gardul de 1m-1.5m, atunci ce sa mai zici....sa faca gard de 3 metri????
oricum e tare nasol ce s-a intamplat , Dumnezeu s-o odihneasca
__________________
Mandella is offline  
Old 11-09-06, 15:52   #41
D_M_X

Stage 5
 
D_M_X's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,485
Member of:
[VW]
Default Re: ACCIDENT la curse Moto in GALATI!!!

pai si atunci copilul acela de ce a murit daca nu a fost lovit de motor?In imaginile difuzate la tv se vede o balta mare de sange lanaga corpul copilului.
Pacat de ce s-a intamplat
D_M_X is offline  
Old 11-09-06, 15:53   #42
Mandella
Opel Driver

Stage 5
 
Mandella's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 544
Member of:
[Opel]
Default Re: ACCIDENT la curse Moto in GALATI!!!

copilul a fost lovit de o roata sau de bucati din motocicleta

Last edited by Mandella; 11-09-06 at 15:55.
Mandella is offline  
Old 11-09-06, 16:30   #43
Ema

Stage 5
 
Ema's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 373
Default Re: ACCIDENT la curse Moto in GALATI!!!

Fetita a fost lovita de farul motocicletei. Si am citit ca motociclistul avea permisul ridicat in vederea suspendarii inca din data de 16 august.
Ema is offline  
Old 11-09-06, 16:34   #44
TazzY

Stage 5
 
TazzY's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 914
Member of:
[Moderators]
[2 Roti]
Default Re: ACCIDENT la curse Moto in GALATI!!!

Deci sa nu mai fie confuzie.. VINA ESTE A JANDARMILOR !
Primaria a asigurat garduri de fier dar jandarmii au preferat sa puna banda dinaia... RIP fetitzei si insanatosite grabnica celor ranitzi... Bine ca Paul e ok...
TazzY is offline  
Old 11-09-06, 17:13   #45
florin83
BMW Driver

Stage 5
 
florin83's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 959
Default Re: ACCIDENT la curse Moto in GALATI!!!

Quote:
Originally Posted by Ema View Post
Motociclistul e vinovat 100%. Pe imagini se vede clar ca dupa ce pleaca de la start se ridica pe o roata. Intreb si eu, nu stiu foarte clar, avea oare voie sa faca asta? Rupere in figuri pe care o platesc altii. Parerea mea...
Quote:
Originally Posted by Ema View Post
Din cate stiu eu din greseala nu se ridica atat cat sa cazi dupa ea. Si oricum s-a vazut ca inainte sa se ridice a incetinit, ori la liniute incetinesti? Clar a lasat acceleratia dupa care a dat la loc ca sa se ridice.
aberezi!!
s-a ridicat pe o roata fara sa vrea cand a bagat a 2-a..
fetita a murit in urma impactului cu farul motocicletei..

nu are nici o vina motocilistul.. iar la faza cu carnetul suspendat.. eu stiu ca nu-ti trebuie carnet pe un drum inchis circulatiei, cum era si acela in momentul concursului.
vina e in totalitate a organizatorilor.. cum sa aprobi o cursa pe o sosea unde pe partea dreapta se lucreaza (gropi si mormane de pamant) si pe stanga copaci si oameni care stau la cativa metrii de motociclete care merg cu 100-200km/h???
__________________
E36 325i
florin83 is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -