Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 12-09-06, 08:54   #61
mihaitzaa

Stage 5
 
mihaitzaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,705
Member of:
[BMW]
Default Re: ACCIDENT la curse Moto in GALATI!!!

Cred k nu a vrut sa faca nici o figura...dupa 10-12 000 d ture nu prea se mai poate tine o motocicleta jos...mai ales pe 1 si a 2'a....puterea e prea mare...fiind liniutza...omu' a dus la extrem turele...si....s'a vazut restu'
mihaitzaa is offline  
Old 12-09-06, 09:52   #62
13RvR

Presedinte Street Vision

Stage 5
 
13RvR's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 555
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[Street Vision]
[VW]
[SEAT]
Default Re: ACCIDENT la curse Moto in GALATI!!!

Pacat ca s-a intamplat asa. Dar iar incepeti cu discutii aiurea ... "soferi neexperimentati" .. se poate intampla oricui si s-a vazut asta de multe ori ... riscuri sunt orice s-ar intampla si orice s-ar face de catre organizatori ... spectatorii nu sunt obisnuiti inca cu astfel de evenimente ... vezi cum se inghesuie langa masini... vor sa se urce pe ele daca s-ar putea ... asa ca lasati treaba cu soferii/motociclistii etc ... e un concurs de viteza nu parada asa ca se poate intampla orice.
__________________

Street Vision Racing Team
13RvR is offline  
Old 12-09-06, 10:03   #63
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: ACCIDENT la curse Moto in GALATI!!!

mai tragic o sa fie daca Doamne fereste la o legala auto scapa o masina de sub control la 150 la ora . . .nici nu vreau sa ma gandesc . . . .

d.p.d.v. al sigurantei publicului pe vitan era cela mai bine ca se statea pe deal . . .da puteai sa sari cu masina in garla daca o scapai . . .
__________________
punktsidelacapat.ro
Ford_V6 is offline  
Old 12-09-06, 11:05   #64
bulldog_cox

Stage 5
 
bulldog_cox's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,389
Member of:
[AUDI]
Default Re: ACCIDENT la curse Moto in GALATI!!!

tragic,eu cred ca a fost si vina organizatorilor,nu cunosc legea dar presupun ca trebuia sa se monteze obstacolo care sa protejeze spectatorii...pacat ca sa intamplat asa,poate in viitor organizatorii se vor gandi mai mult la protectia spectatorilor si ii va educa din acet punc de vedere,ca la o astfel de competitie vine cine aude,orice taran care poate face o prostie care il poate costa viata pe el si puscaria pe sofer care are o hergelie de cai care daca de sub control,mai are si emotii......accident....
__________________
S6 C4 avant 2.2 turbo


Vand Xenon-Sibiu -click

bulldog_cox is offline  
Old 12-09-06, 12:34   #65
florin83
BMW Driver

Stage 5
 
florin83's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 959
Default Re: ACCIDENT la curse Moto in GALATI!!!

Quote:
Originally Posted by coman razvan View Post
sper sa il bage la parnaie...sa mai invete sa mearga pe motor
asta ai zice si despre un pilot de raliuri care matura cativa oameni, nu?
sau al unuia de nascar dupa ce se loveste cu un parapet si ii zbara roata in capul unor persoane?

se intampla frecvent accidente la diverse competitii, dar nu e de vina pilotul ca organizatorii nu au luat toate masurile de siguranta..
__________________
E36 325i
florin83 is offline  
Old 12-09-06, 14:42   #66
bulldog_cox

Stage 5
 
bulldog_cox's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,389
Member of:
[AUDI]
Default Re: ACCIDENT la curse Moto in GALATI!!!

In Cazul Asta E Altfel...tre Sa Recunoastem Ca Masurile De Siguranta Nu Au Fost Cine Stie Ce...dar De Ce Sa Il Bage In Inchisoare...nu E Vina Lui..
bulldog_cox is offline  
Old 12-09-06, 16:17   #67
Licu

Stage 2
 
Licu's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 58
Default Re: ACCIDENT la curse Moto in GALATI!!!

Uitatzi o poza cu fata care a murit

Last edited by RoSonic; 12-09-06 at 16:23. Reason: fara asemenea poze !
Licu is offline  
Old 12-09-06, 16:23   #68
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: ACCIDENT la curse Moto in GALATI!!!

Licu... am scos poza... nu e de pus public... fara suparare!
RoSonic is offline  
Old 12-09-06, 16:42   #69
bulldog_cox

Stage 5
 
bulldog_cox's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,389
Member of:
[AUDI]
Default Re: ACCIDENT la curse Moto in GALATI!!!

Bine Ai Facut Rosonic....
bulldog_cox is offline  
Old 12-09-06, 21:06   #70
Cristi T
Renault Driver

Stage 5
 
Cristi T's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 486
Member of:
[RENAULT]
Default Re: ACCIDENT la curse Moto in GALATI!!!

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Alo...Domnu`...avand in vedere ca la cei 16 ani sunteti atotstiutor ar trebui sa-ti revizuiesti limbajul.Si citandu-te "daca te stii prost stai in banca ta "si nu mai deschide gura ca mirosi urat.....pe langa acel festival au fost organizate "liniute" cum stiu ca se cheama toti putoii de varsta ta.

Sunt de acord ca e o tragedie ce sa intamplat dar insist sa cred ca toti au o parte de vina(mai mare sau mai mica) in afara de pilot.
1.Ma multumesc daca mi te adresezi cu pustiu NU Domnu' / Putoi eu nu asa team atacat
2.nu tre sa fi atot stiutor ca sati spui parerea ,cu toate ca parerea mea pare destul de pertinenta,problema ta e ca teai simtit atacat(acolo unde a fost cenzurat a fost scris ce k.kt daca teai simtit jignit imi cer scuze )
3.Daca asta e parerea ta despre ce sa intamplat acolo discutia nu mai are rost ... "Parerea mea e ca vina apartine organizatorilor si politiei carea a permis desfasurarea cursei fara asigurarea spectatorilor.Pilotul nu cred ca are vreo vina......era o cursa unde adversarul te obliga sa impingi limitele motocicletei(masinii) catre maximum.......ori se termina cu aprobarile pentru legale(foarte putin probabil) ori se iau serioase masuri de siguranta a spectatorilor, cea din urma fiind varianta cea mai buna."

toate cele bune nu mai intru in polemici cu tine...
__________________
Renault Clio Symbol 1.4 16v
Opel Astra Bertone 1.8 16v
Cristi T is offline  
Old 13-09-06, 00:53   #71
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: ACCIDENT la curse Moto in GALATI!!!

Quote:
Originally Posted by Cristi T View Post
1.Ma multumesc daca mi te adresezi cu pustiu NU Domnu' / Putoi eu nu asa team atacat
2.nu tre sa fi atot stiutor ca sati spui parerea ,cu toate ca parerea mea pare destul de pertinenta,problema ta e ca teai simtit atacat(acolo unde a fost cenzurat a fost scris ce k.kt daca teai simtit jignit imi cer scuze )
3.Daca asta e parerea ta despre ce sa intamplat acolo discutia nu mai are rost ... "Parerea mea e ca vina apartine organizatorilor si politiei carea a permis desfasurarea cursei fara asigurarea spectatorilor.Pilotul nu cred ca are vreo vina......era o cursa unde adversarul te obliga sa impingi limitele motocicletei(masinii) catre maximum.......ori se termina cu aprobarile pentru legale(foarte putin probabil) ori se iau serioase masuri de siguranta a spectatorilor, cea din urma fiind varianta cea mai buna."

toate cele bune nu mai intru in polemici cu tine...

OK...sa recapitulam.....Acolo au fost organizate curse legale,nu parada,parada a fost prin oras.Cand un organizator solicita eliberarea de autorizatie,de catre primarie,pentru un astfel de eveniment el trebuie sa prezinte o documentatie semnata in care printre altele se regasesc si conditiile de siguranta ale spectatorilor.Daca primaria a eliberat autorizatia iar la siguranta spectatorilor erau trecute garduri metalice(ma indoiesc de faptul ca i-ar fi dat aprobare daca asigura spectatorii cu banda adeziva lipita de copaci) politia avea obligatia sa verifice daca pe teren se regasesc toate cele sti****te in documentatia in baza careia s-au obtinut toate aprobarile.....si in acelasi timp avea dreptul de a intrerupe desfasurarea evenimentului pana la remedierea eventualelor probleme de organizare sau chiar suspendarea definitiva a desfasurarii acestuia in cazul in care problemele erau de nerezolvat.

Alta problema ar fi legata de jandarmii care asigurau perimetrul.Am observat ca in momentul accidentului motocicleta a lovit grupul de persoane in care se afla si fetita decedata,dupa care motorul s-a oprit intr-un copac......asta inseamna ca acel grup de persoane trecuse de linia copacilor catre pista(unde nu aveau voie sa stea).....aici unii tind sa dea vina pe acel grup de persoane...total eronat....cei din grupul respectiv pot spune ca nu au stiut ca e o zona interzisa,ca nu le-a spus nimeni,una peste alta ca spectator nu a semnat nimic.....vina e a jandarmilor care asigurau perimetrul respectiv....ori nu au observat grupul respectiv si asta inseamna neglijenta ori au ignorat acel grup si asta se cheama inconstienta....ori una ori alta trebuiesc sanctionate.


PS.@ coman razvan....esti prea ...interesant ca sa fii luat in seama.
__________________
GTA is offline  
Old 13-09-06, 20:50   #72
einstein1984

Stage 5
 
einstein1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 998
Default Re: ACCIDENT la curse Moto in GALATI!!!

Ca spectator nu ai semnat nimic, dar bunul simt (ca sa nu zic instinct de conservare) unde e? De ce nu te duci sa te uiti la masini pe autostrada, stand pe banda de urgenta?
Pentru ca stii ca poate sa te agate un TIR si ajungi de nerecunoscut........ Doar pentru ca evenimentul e organizat si nu spontan, unii au impresia ca e ok sa stea unde le nazare.
einstein1984 is offline  
Old 13-09-06, 21:22   #73
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: ACCIDENT la curse Moto in GALATI!!!

Quote:
Originally Posted by coman razvan View Post
sper sa il bage la parnaie...sa mai invete sa mearga pe motor
esti idiot daca afirmi asa ceva .. ia pune-te in locul lui .. dintr-o greseala .. sua poate dintr-o defectiune .. care nu depinde de tine ...

ia gandeshte-te in felul urmator mergi cu mashina ... da ... si iti iese unu dintre mashini ... il loveshti si moare .. nu e vina ta .. e vina lui k mai era si beat pe deasupra .. cum e ? ai face puscarie ... EU NU CRED ... asa k mai gandeshte inainte sa deschizi gura
__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand

Psycho is offline  
Old 13-09-06, 23:37   #74
mihaimicron

Stage 4
 
mihaimicron's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 254
Default Re: ACCIDENT la curse Moto in GALATI!!!

Quote:
Originally Posted by Psycho View Post
esti idiot daca afirmi asa ceva .. ia pune-te in locul lui .. dintr-o greseala .. sua poate dintr-o defectiune .. care nu depinde de tine ...

ia gandeshte-te in felul urmator mergi cu mashina ... da ... si iti iese unu dintre mashini ... il loveshti si moare .. nu e vina ta .. e vina lui k mai era si beat pe deasupra .. cum e ? ai face puscarie ... EU NU CRED ... asa k mai gandeshte inainte sa deschizi gura
bine zis.............
mihaimicron is offline  
Old 14-09-06, 01:09   #75
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: ACCIDENT la curse Moto in GALATI!!!

Quote:
Originally Posted by einstein1984 View Post
Ca spectator nu ai semnat nimic, dar bunul simt (ca sa nu zic instinct de conservare) unde e? De ce nu te duci sa te uiti la masini pe autostrada, stand pe banda de urgenta?
Pentru ca stii ca poate sa te agate un TIR si ajungi de nerecunoscut........ Doar pentru ca evenimentul e organizat si nu spontan, unii au impresia ca e ok sa stea unde le nazare.


Bunul simt nu are nici o legatura cu ce s-a intamplat acolo.....tocmai de aceea avem legi si reguli,pentru a diminua daca nu elimina efectele lipsei de bun simt,a unora dintre noi mai teribilisti sau mai inconstienti sau pur si simplu curiosi.Tocmai de aceea avem politie,jandarmi si alte institutii,pentru a asigura aplicarea si respectarea legilor si a regulilor......daca toata lumea ar avea acel bun simt de care vorbesti chiar nu am mai avea nevoie de legi impuse si institutii care sa vegheze la aplicarea lor si sa sanctioneze nerespectarea acestora.


In cazul de fata mie i-mi este destul de clar....o organizare defectuoasa corelata cu incompetenta politiei si a jandarmilor a dus la producerea acestei tragedii.
GTA is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -