Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

Reply
 
Thread Tools
Old 21-04-06, 13:28   #106
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: cursa 400 de metri la Buzau

FILMELE

https://www.4tuning.ro/gal/thumbnails.php?album=429

POZE:

https://www.4tuning.ro/gal/thumbnails.php?album=424


DATE GENERALE

• 29 aprilie 2006, între orele 12.00-18.00, pe Şoseaua Brăilei, cursă de viteză 400 de metri; 3 ore pentru concursul auto pe clase (sau mai putin) si 3 ore (sau mai mult) pentru „libere” auto-moto si baietii cu bmw-uri (in limita timpului); startul si finishul uman.
• Fără taxă de participare sau taxă de acces spectatori, fără premii în bani sau bunuri; cei înscrişi vor primi liber acces în seara respectivă la unul din cele trei cluburi No Limit din Buzău.
• Participanţii se vor putea inscrie la Dragaica, intre orele 08.00 - 10,00 pentru buzoinei, diferenţa de timp până la ora 11,45 fiind rezervată înscrierilor participanţilor veniţi din afara.
• Înscrierea se va face doar de către participant, prin prezentarea acestuia în locul dinainte indicat şi special amenajat, unde se va afla un membru al personalului tehnic (inscrierea este obligatorie si pentru cei care vor concura doar la libere).
• Pentru spectatori va fi amenajata o terasa (No Limit).
• Fiecare participant este obligat să prezinte în momentul înscrierii următoarele: copie act de identitate, copie talon autoturism, copie permis de conducere.

CLASELE DE CONCURS

• CLASA DACIA – doar masini marca Dacia

• Clasa A – între 70 cp şi 100 cp
• Clasa B – între 101 cp şi 130 cp
• Clasa C – între 131 cp şi 160 cp
• Clasa D – între 161 cp şi 200 cp
• Clasa E – între 201 cp şi 250 cp
• Clasa F – între 251 cp şi 300 cp
• Clasa G – între 301 cp şi 350 cp
• Clasa H – peste 350 cp

• Încadrarea în clase se face raportata la puterea motorului înscrisă în talon, putere la care, de la caz la caz, se adaugă următoarele procente, în funcţie de prezenţa suplimentară a următoarelor echipamente (neprevăzute în talon):

• NOS + 100%
• Turbo + 50%
• Compresor + 35%
• 16 valve + 30%
• CIP + 10%
• Admisie plus evacuare (A plus E)+ 5%
Exemplu: stock 100 cp (clasa A) + 16v + CIP + AE = 145 cp, clasa C de concurs (131-160cp). Procentele se adauga individual la puterea stock a motorului.

• În cazul în care se constată că participantul nu a anunţat în fişa de înscriere prezenţa unuia din echipamentele suplimentare, acesta va fi descalificat, sau oprit de la a concura si declarat in mod oficial bulangiu;
• În situaţia în care participantul refuză verificarea de către organizatori a prezenţei unuia din echipamentele suplimentare, acesta va fi descalificat şi/sau oprit de la a concura;
• Verificarea va fi făcută de către membrii personalului tehnic în urma unei contestaţii venite din partea unui participant sau din oficiu, prin auto-sesizare;
• În situaţia în care participantul nu respectă indicaţiile organizatorilor şi efectuează manevre suplimentare sau inutile, punând astfel în pericol integritatea fizică a spectatorilor, celorlalţi participanţi sau a altor autoturisme va fi descalificat şi/sau oprit de la a concura;

Pentru cei din afara Buzaului, va rog sa va anuntati intentia ptr a va putea rezerva un loc (ma refer la clasele inferioare), urmand ca voi sa le validati personal in ziua de 29, pana la ora 11.45.
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 21-04-06, 14:59   #107
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: cursa 400 de metri la Buzau

nu inteleg ce e asa de greu sa adaugi grupa 0-75 .... nu se suprapune cu nici o alta grupa.
pe de alta parte nu glumesc asa ca nu ma lua peste picior.
dacia are 75 de cai pe cand eu am 60 asa ca nu am mari sanse impotriva lor una la mana.
doi la mana crezi ca e mai corect sa faci o clasa special pentru dacie decat sa faci grupa 0-75 ?
mie mi se pare total ... aiurea.
mai bine .... fa dreq grupa A1 ca toata lumea ca nu te musca nimeni si gata , toti vom fi fericiti.
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 21-04-06, 15:16   #108
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: cursa 400 de metri la Buzau

de ce oare cand stai de vb cu omu intelege iar aici fiecare incearca sa-si impuna dorintele? eu am participat, nu mi-a placut ceva, acum am ocazia sa fac cum cred eu ca e bine. daca nu ti-ai fi lasat masina stock, ai fi strecurat-o la 70. asa cum spuneau baietii mai devreme ca se descurajeaza modificatul motoarelor, se pare ca intr-un final il incurazeaza, nu ti se pare? vb unui amic, unuia ii place stela altuia dub, dar nu avem decat ursus. tot bere e. la clasa DACIA vor avea ocazia sa se bage proprietarii de asa ceva si sa participe si la A. cred ca ei sunt incantati, iar tu, un sg nemultumit. nu am cum sa-i impac pe toti decat daca le faceam la liber pe toate, treaba pe care incerc s-o favorizez alocandu-i cat mai mult timp (ptr ca incadrarea in fct de putere se face ca la usa cortului), lucru care nu s-a putut.daca tot nu ai sanse impotriva logan-urilor, cu cine vrei sa te dai la A1? nu te stimuleaza si pe tine sa-i trantesti ceva la motoru ala? daca aveai un mic cip si o A+E, te incapeai cu brio la A si tot nimic sa inteleg ca nu faceai. cu tine nici asa nici asa n-ar fi bine (aici vorbeam de unul sg).pana la urma la tine cursele astea ce sunt? eu le vad ca pe un mod de a trece peste 40 de ani de traditie in america, unde nici acum masinile inmatriculate nu se intrec in ceva organizat.

va fi o clasa de DACII- un fel de la liber doar cu marca asta
vor fi curse pe clase in fct de puterea motorului
vor fi curse la liber

clasa de "special ptr tine" imi pare rau, dar nu avem.
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 21-04-06, 18:35   #109
UniculSGM
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
UniculSGM's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,551
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: cursa 400 de metri la Buzau

Cu motor de 1.4 de dacie, ajutat de turbina, la ce grupa ma incadrez?
UniculSGM is offline   Reply With Quote
Old 21-04-06, 18:37   #110
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: cursa 400 de metri la Buzau

berlina? A, plus clasa regina
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 21-04-06, 18:48   #111
UniculSGM
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
UniculSGM's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,551
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Cool Re: cursa 400 de metri la Buzau

Vin si eu la cursa, ca e aproape, 110 km E berlina, cum aveau batranii cand alergau pe coasta !
UniculSGM is offline   Reply With Quote
Old 21-04-06, 18:50   #112
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: cursa 400 de metri la Buzau

un batran d-asta se va da demonstrativ cu un junghi de VTM
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 21-04-06, 18:56   #113
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: cursa 400 de metri la Buzau

DATE GENERALE

• 29 aprilie 2006, între orele 12.00-18.00, pe Şoseaua Brăilei, cursă de viteză 400 de metri; 3 ore pentru concursul auto pe clase (sau mai putin) si 3 ore pentru „libere” auto-moto; startul si finishul uman.
• Fără taxă de participare sau taxă de acces spectatori, fără premii în bani sau bunuri; cei înscrişi vor primi liber acces în seara respectivă la unul din cele trei cluburi No Limit din Buzău.
• Participanţii se vor putea inscrie la Dragaica, intre orele 08.00 - 10,00 pentru buzoinei, diferenţa de timp până la ora 11,45 fiind rezervată înscrierilor participanţilor veniţi din afara.
• Înscrierea se va face doar de către participant, prin prezentarea acestuia în locul dinainte indicat şi special amenajat, unde se va afla un membru al personalului tehnic (inscrierea este obligatorie si pentru cei care vor concura doar la libere).
• Pentru spectatori va fi amenajata o terasa (No Limit).
• Fiecare participant este obligat să prezinte în momentul înscrierii următoarele: copie act de identitate, copie talon autoturism, copie permis de conducere.

CLASELE DE CONCURS

• CLASA DACIA – doar masini marca Dacia

• Clasa A – între 70 cp şi 100 cp
• Clasa B – între 101 cp şi 130 cp
• Clasa C – între 131 cp şi 160 cp
• Clasa D – între 161 cp şi 200 cp
• Clasa E – între 201 cp şi 250 cp
• Clasa F – între 251 cp şi 300 cp
• Clasa G – între 301 cp şi 350 cp
• Clasa H – peste 350 cp

• Încadrarea în clase se face raportata la puterea motorului înscrisă în talon, putere la care, de la caz la caz, se adaugă următoarele procente, în funcţie de prezenţa suplimentară a următoarelor echipamente (neprevăzute în talon):

• NOS + 100%
• Turbo + 50%
• Compresor + 35%
• 16 valve + 30%
• CIP + 10%
• Admisie plus evacuare (A plus E)+ 5%
Exemplu: stock 100 cp (clasa A) + 16v + CIP + AE = 145 cp, clasa C de concurs (131-160cp). Procentele se adauga individual la puterea stock a motorului.

• În cazul în care se constată că participantul nu a anunţat în fişa de înscriere prezenţa unuia din echipamentele suplimentare, acesta va fi descalificat, sau oprit de la a concura si declarat in mod oficial bulangiu;
• În situaţia în care participantul refuză verificarea de către organizatori a prezenţei unuia din echipamentele suplimentare, acesta va fi descalificat şi/sau oprit de la a concura;
• Verificarea va fi făcută de către membrii personalului tehnic în urma unei contestaţii venite din partea unui participant sau din oficiu, prin auto-sesizare;
• În situaţia în care participantul nu respectă indicaţiile organizatorilor şi efectuează manevre suplimentare sau inutile, punând astfel în pericol integritatea fizică a spectatorilor, celorlalţi participanţi sau a altor autoturisme va fi descalificat şi/sau oprit de la a concura;

Pentru cei din afara Buzaului, va rog sa va anuntati intentia ptr a va putea rezerva un loc (ma refer la clasele inferioare), urmand ca voi sa le validati personal in ziua de 29, pana la ora 11.45.

HARTA DE ACCES ZONA INSCRIERE
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	zona acces inscriere.jpg
Views:	258
Size:	65.1 KB
ID:	92229  

Last edited by DragosT; 21-04-06 at 18:59.
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 22-04-06, 09:31   #114
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,661
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: cursa 400 de metri la Buzau

A fost 200%, dupa care 70%, acum 100% cu NOS... Esti tare serios Saintdick !!! Ne dai un raspuns final ?
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 22-04-06, 10:11   #115
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: cursa 400 de metri la Buzau

Sarbatori fericite!
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 22-04-06, 11:22   #116
alex MG ZR 160

Stage 5
 
alex MG ZR 160's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,218
Default Re: cursa 400 de metri la Buzau

SaintDick auzi la motor de 1,8 160 cp am uitat are 16valve la ce clasa ma incadrez.Am si cip si filtru si o toba finala?? imi faci si mie un calcul ca nu am reusit singur.
alex MG ZR 160 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-06, 11:27   #117
alex MG ZR 160

Stage 5
 
alex MG ZR 160's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,218
Default Re: cursa 400 de metri la Buzau

ca dupa calcul imi dau 229 cp si sincer sa fiu tare as fi vrut sa-i am.
alex MG ZR 160 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-06, 11:28   #118
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: cursa 400 de metri la Buzau

doar daca motorul stock era cu 8 valve se adauga procentul ptr 16v. la 160 cp (clasa C) + 45% (daca e vb de 16 v modificare)= 232 cp(clasa E). fara 16 v, 160 cp +15%= 184 cp (clasa D)
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 22-04-06, 11:33   #119
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: cursa 400 de metri la Buzau

cand ii pui 16v, cip ma gandesc ca ii schimbi si injectoarele si pompa de benzina si fisele, adica nu te rezumi la o sg modificare. in consecinta, mie unu imi cam pare ca ai cat zici. aceleasi modificari le are un amic, cu sg dif ca motoru de 160 de cp stock are compresor, peste care a pus 16v si A+E, fara cip. la 4 sec suta nu mi se pare imposibil sa aibe peste 200 cp.zic si eu....
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 22-04-06, 11:44   #120
DnI

Stage 5
 
DnI's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 1,621
Member of:
[Moderators]
Default Re: cursa 400 de metri la Buzau

Quote:
Originally Posted by SaintDick
DATE GENERALE
Admisie plus evacuare (A plus E)+ 5%
daca ai ajuns sa punctezi un filtru si o teava care nu fac nimic alt`ceva decat sunet la majoritatea masinilor din ro...
pot sa te intreb daca te-ai muradarit vre`odata de "ulei" ??
__________________
ex. Astra Bertone TURBO
ex. Reno 5 GT TURBO
ex. Opel Calibra 2.0 16v
DnI is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -