Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

Reply
 
Thread Tools
Old 18-04-06, 22:15   #31
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: cursa 400 de metri la Buzau

Iti dau un simplu exemplu.. Toyota lui zetemte are 110cp dak nu ma insel +NOS.. deci ar intra la grupa 330cp (asta dak nu punem si evacuarea de il ducem in grupa cu Andrei ) ).. Nu e cam aberant? Avand in vedere ca a participat la o legala LR la grupa D 160-200cp si nu a miscat nimic. Dar cu siguranta la grupa de 330CP va rupe tot . Pazea domnilor cu subaru stock ca vine Toyota si va indoaie
__________________


VW Vento VR6 2800cc - First Love
BMW E46 - Almost ready
B|shOp-VR6 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-06, 22:23   #32
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: cursa 400 de metri la Buzau

cand nu o sa te mai inseli, or sa ia seama la ce ai spus tu.
si cum repetitia, chiar daca se face intr-o mare eroare, este considerata mama invataturii, blamati orice incercare de a face un pas, macar in stanga sau in dreapta daca nu inainte in privinta modului de organizare. m-am cam saturat, sincer, ca dupa 2 luni de pus la punct o chestie, de unul singur in mare parte, de la implicare de trusturi de presa la oficialitati si sponsori, sa vad cum un om imi da indicatii sau incearca mistouri. nu te ia nimeni cu japca frate. vrei sa vii, foarte bine, nu vrei, bravo tie si la cat mai multe curse legale, organizate de tine, pe placul tau! mai mult chiar nu am ce sa mai spun.
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 18-04-06, 22:34   #33
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: cursa 400 de metri la Buzau

Nu m-am inselat.. 110 are + NOS Mai departe fa tu calculul.. la ce grupa o incadrezi.. si ia in considerare si faptul ca a participat la grupa D 160-200cp si nu a facut nimic in fata masinilor stock de la grupa respectiva. Imagineaza-ti daca se da cu una stock de 330cp.. Hai multa bafta.. ca n-am cu cine sa discut..

Dar ca o curiozitate de-a mea.. cum o sa stii dak o masina are sau nu chip?

Si.. o masina care vine cu X cai din fabrica si e 16 valve.. tu ii mai adaugi cai de la tine ca s-o incadrezi in alta grupa? cam aiurea

Eu cu 12 Valve unde ma incadrez? cat la suta imi mai adaug.. sa stiu si eu caii astia reali domne.. ca astia de la VW m-au pacalit in talon se pare..

Last edited by B|shOp-VR6; 18-04-06 at 22:38.
B|shOp-VR6 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-06, 23:21   #34
AR06SVF

Stage 4
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 190
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Unhappy Re: cursa 400 de metri la Buzau

Treaba cu 16 valve cred ca e vorba - motor din fabrica cu 8 valve si pusa chiulasa cu 16 valve. In rest CIP, admisie, evacuare => 84CP fac din ei 120CP. Posibil teoretic, dupa calcule de producator sa am 117CP, dar in realitate nu trec de 110CP nici daca umplu rezervoru' cu octan booster. Filtru sport = +xx%; daca vin fara filtru? Astea-s chestii de facut in garaj. Daca pun volanta usurata, supape, pistoane, mai tai ceva din blocul motor? - acolo se castiga. Astea cum se pot depista? Decat sa bag banii in motoru' meu de 1.3L, mai bine arunc un motor de 2.000cmc la maxim un sfert din cheltuiala, si merg la aceeasi clasa. Asta-i tuning? Poate la americani - motoare cu un hectar de pistoane si o cisterna de cmc si mama ce merge, mersi... De tractiune integrala nimic - ca si acolo castigi ceva pe prima suta de metrii. Daca am pozitii albastre si eleron de Impreza cat urc la clasa?
AR06SVF is offline   Reply With Quote
Old 19-04-06, 00:13   #35
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Thumbs down Re: cursa 400 de metri la Buzau

Bina ca n-am filtru si evacuare ca am trecea in alta grupa, si bine ca nu e vreo regula pt intercooler si bujii.

am si eu o intrebare : s-a desfintzat cumva sectiunea katerinka si au ajuns ceva topicuri si pe aicea

Quote:
Originally Posted by SaintDick
urmatorul lucru care nu va este clar e faptul ca de 1 MAI sunteti cam saraci in curse.
da foarte nasol dupa o cursa pe 16 aprilie si inca una anuntzata pe 30 aprilie, deja incepe sa-mi rasara o lacrima in coltul ochiului ca nu e nici o cursa pe 1 MAI.

scuzati katerinka, dar e in spiritul regulamentului, dar la urma urmei nu e nimeni obligatsa participe si cui nu-i place se da la libere.

PS: scuzati postul da n-am putut sa ma abtin cand am vazut regulamentul
200SX is offline   Reply With Quote
Old 19-04-06, 07:55   #36
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: cursa 400 de metri la Buzau

bine mai baeti. eu unul nu renunt la incadrarile respective, pentru ca mi se par un pas inainte. cum nu va recunosc drept somitati in domeniu, am sa-l rog pe sebastian sa dea el procente, exact doar ptr lucrurile pomenite si alea vor fi folosite. si sa nu vad dupa aia ca mutati discutia de oameni nemultumiti ca ar fi mai bine libere sau eu stiu ce. e bine asa, oamenilor de tuning ce sunteti?
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 19-04-06, 07:59   #37
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: cursa 400 de metri la Buzau

Quote:
Originally Posted by SaintDick
multzumesc tuturor Guru care mi-au acordat atentia de pana acum si ii rog sa considere acest topic inchis ptr ei, la o eventuala initiativa legata de imbunatatirea curselor fiind asteptati cu bratele deschise, tot aici. si o intrebare retorica totodata: de ce oare de la incadrare in clase s-a ajuns iarasi la libere?
cei care sunt interesati, din afara buzaului ma refer, pot sa intrebe despre orice nelamuriri au in continuare cu privire la locatie.
despre incadrare si desfasurare cred ca am fost destul de clar.
Mai esti si nesimtit pe deasupra . Guru auzi ...
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 19-04-06, 08:01   #38
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: cursa 400 de metri la Buzau

Ceva acte ai ? Nu de alta dar as vrea sa nu vin pana acolo pentru o ilegala . Salvarea va fi acolo ? Pompierii ? Asteptam niste acte .
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 19-04-06, 08:09   #39
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: cursa 400 de metri la Buzau

cam usor arunci cu vorbele

ce te intereseaza? de la politie, de la primarie? ambulanta si pompierii vin pe contract. in deschidere se va da viceprimarul. va fi o terasa amplasata acolo cu ce trebuie sa nu moara nimeni de sete sau foame. agenti de circulatie, un echipaj de politie, politisti comunitari si noi. 6 ore in total de dat lumea, printre care si motoare, cati or veni. fara inscriere, fara premii. alte chestii? vrei scanate documentele?
https://forum.4tuning.ro/attachment.p...4&d=1143062410
uite aici gasesti ceva (pdf), ca sa te asiguri ca nu-mi permit sa glumesc. semnatarul sunt eu.

Last edited by DragosT; 19-04-06 at 08:13.
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 19-04-06, 08:19   #40
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: cursa 400 de metri la Buzau

Exemple de mod de calcul :

Pt montare suplimentara de turbo:
(puterea de fabrica) x 1,6 = puterea de clasa

Pt compresor :
(puterea de fabrica) x 1,3 = puterea de clasa

Pentru nitro, nos:
(puterea de fabrica) x 2,0 = puterea de clasa

Pentru schimbat chiulasa:

Motor opel 115cp 8valve-se schimba chiulasa se monteaza de 16v rezulta motor de 136 sau 150cp , la motor de Vw 1,8 8v de 90cp se aplica
16v rezulta clasa pt motorul 1,8 de 16v adica 130cp.
se pare ca singura neantelegere este la NOS (in nici un caz nu este cum ai spus tu, draga ROSonic), iar la CIP si A+E astept parerea lui seby
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 19-04-06, 08:31   #41
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: cursa 400 de metri la Buzau

Am zis ca nu mai postez... dar o fac pt ca ai facut referire la posturile mele...
Ce nu e cum am spus eu? Fi mai explicit, te rog!

Last edited by RoSonic; 19-04-06 at 08:36.
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 19-04-06, 09:03   #42
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: cursa 400 de metri la Buzau

Quote:
Originally Posted by RoSonic
Dupa replica asta nu mai are rost sa postez aici... m-am lamurit de competenta celor care au facut acele reguli...

ps: putere talon*1,4 (cum e la lr) = putere talon + 40% (asta asa pt cultura generala...)
nu vad pe nicaieri 1,4 iar cultura mea generala functioneaza foarte bine drept urmare am transformat in procente. teoretic asa am procedat si la NOS, unde se pare ca am gresit, dup` standardele tale si ale celor de la LR, desi nu ma simt cu nimic vinovat din mom ce am consultat si alte surse. in afara de procentele alea ai ceva de intrebat sau adaugat legat de cursele astea, fara a minimaliza eforturile altora prin simple pareri?
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 19-04-06, 09:09   #43
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: cursa 400 de metri la Buzau

Citat din regulamentul LR:
Quote:
Pt montare suplimentara de turbo
(puterea de fabrica) x 1,6 = puterea de clasa
Pt compresor
(puterea de fabrica) x 1,3 = puterea de clasa
Pentru nitro, nos
(puterea de fabrica) x 1,4 = puterea de clasa

de la (putere fabrica)x1,4 pana la (putere fabrica)x3 ... e totusi o diferenta enorma!
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 19-04-06, 09:11   #44
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: cursa 400 de metri la Buzau

hai mai ce dracu, ca mai sus tot citat din LR am dat si eu si acolo scrie clar X 2.
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 19-04-06, 09:20   #45
maryo

Stage 5
 
maryo's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,480
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Wink Re: cursa 400 de metri la Buzau

Gata acum
A modificat omul- sa nu ii mai cautam atata nod in papura!
Ideea este ca 200% este enorm pentru nOS.Acum e altceva.Cat despre Lucian si destui care au scris in topic-chiar stiu cu ce se mananca ceva tuning la motor.
Da-ne si noua mai multe date- inscriere,ora la care incepe cursa.Buzau nu este asa departe si cred ca venim ceva oameni(vorbesc aici in numele unor prieteni).
Salut si bafta in continuare!
__________________
C 20 Let - Turbo POwer
maryo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -