Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

Reply
 
Thread Tools
Old 18-04-06, 08:01   #1
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default cursa 400 de metri la Buzau

29 aprilie 2006, între orele 12.00-18.00, pe Şoseaua Brăilei, cursă de viteză 400 de metri; 3 ore pentru concursul pe clase, 3 ore pentru „libere”;
Fără taxă de participare sau taxă de acces spectatori, fără premii în bani sau bunuri; cei înscrişi vor primi liber acces în seara respectivă la unul din cele trei cluburi No Limit din Buzău şi o bautură în perioada concursului;

Participanţii din judeţul şi municipiul Buzău se vor putea înscrie până la ora 10,00, diferenţa de timp până la ora 11,45 fiind rezervată înscrierilor participanţilor veniţi din alte judeţe.
Înscrierea se va face doar de către participant, prin prezentarea acestuia în locul dinainte indicat şi special amenajat, unde se va afla un membru al personalului tehnic.
Fiecare participant este obligat să prezinte, în momentul înscrierii, următoarele: copie act de identitate, copie talon autoturism, copie permis de conducere.

• Clasa A – între 75 cp şi 100 cp
• Clasa B – între 101 cp şi 130 cp
• Clasa C – între 131 cp şi 165 cp
• Clasa D – între 166 cp şi 200 cp
• Clasa E – între 201 cp şi 250 cp
• Clasa F – între 251 cp şi 300 cp
• Clasa G – între 301 cp şi 350 cp
• Clasa H – peste 350 cp

Încadrarea în grupe se face raportat la puterea motorului înscrisă în talon, putere la care, de la caz la caz, se adaugă următoarele procente, în funcţie de prezenţa suplimentară a următoarelor echipamente (neprevăzute în talon), această stare de fapt fiind numită în continuare „putere recalculată”:

• NOS + 200%
• Turbo + 50%
• Compresor + 35%
• 16 valve + 30%
• CIP + 25%
• Admisie plus evacuare (A plus E) + 15%

În cazul în care se constată că participantul nu a anunţat în fişa de înscriere prezenţa unuia din echipamentele suplimentare, acesta va fi descalificat, sau oprit de la a concura;
În situaţia în care participantul refuză verificarea de către organizatori a prezenţei unuia din echipamentele suplimentare, acesta va fi descalificat şi/sau oprit de la a concura;
Verificarea va fi făcută de către membrii personalului tehnic în urma unei contestaţii venite din partea unui participant sau din oficiu, prin auto-sesizare;
În situaţia în care participantul nu respectă indicaţiile organizatorilor şi efectuează manevre suplimentare sau inutile, punând astfel în pericol integritatea fizică a spectatorilor, celorlalţi participanţi sau a altor autoturisme

Multumesc! Detalii?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	afishnet.jpg
Views:	290
Size:	518.3 KB
ID:	90655  
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 18-04-06, 14:18   #2
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: cursa 400 de metri la Buzau

Regulamentul e o gluma ? Nu se accepta masini sub 75 cai ? • NOS + 200% - gluma proasta ! • CIP + 25% - visezi ! Nu exista sa dai 25 % unei masini aspirate numai din chip . • Admisie plus evacuare (A plus E) + 15% - Yeah right - in your dreams . Pai ia spune-mi tu la ce grupa intru cu o masina de 65 cai la care am adaugat turbo + nos + cip la electronica (doar acolo ea e carburatie) + admisie + evacuare . Vise umede .
__________________

RENAULT Clio RS 197

SMART ROADSTER

AUDI A3 SPORTBACK
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 18-04-06, 14:30   #3
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: cursa 400 de metri la Buzau

regulamentul nu este gluma. daca ai studiat prin zona este practicat si de LR. cei care nu sunt de acord cu el pot participa lejer la libere, dupa alea organizate. e timp ptr toti. incadrarea in grupe in fct de puterea din talon mi se pare mie o gluma, nu asta, cu procentele adaugate. fa-ti un calcul simplu si vezi cat rezulta, si daca vrei sa crezi bine, daca nu, esti invitatul meu la o cursa la liber, unde din acelasi calcul ar rezulta ca am 92 de cai, de la 80, doar din filtru si evacuare directa. la 9,4 sec suta tind sa ma incred in sifra de mai sus.
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 18-04-06, 14:41   #4
ZerO_CooL

Stage 5
 
ZerO_CooL's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 2,801
Member of:
[BMW]
Default Re: cursa 400 de metri la Buzau

Quote:
Originally Posted by SaintDick
În situaţia în care participantul nu respectă indicaţiile organizatorilor şi efectuează manevre suplimentare sau inutile, punând astfel în pericol integritatea fizică a spectatorilor, celorlalţi participanţi sau a altor autoturisme
Exista si o continuare la asta?
ZerO_CooL is offline   Reply With Quote
Old 18-04-06, 14:47   #5
MaF|OtU
Midnight Racers Member

Stage 4
 
MaF|OtU's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 217
Member of:
[Midnight Racers]
Default Re: cursa 400 de metri la Buzau

Interesant !
Cati km sunt de la Craiova la Buzau ?
MaF|OtU is offline   Reply With Quote
Old 18-04-06, 14:47   #6
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: cursa 400 de metri la Buzau

Quote:
Originally Posted by ZerO_CooL
Exista si o continuare la asta?
Va fi ars in buba de catre politie, ca sa ma exprim asa. raspunderea noastra e sa le spunem cum sa faca , ca sa faca bine. daca cineva e teribilist, va plati, daca face din greseala, mai intelegm si noi. nu ti se pare normal?
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 18-04-06, 14:54   #7
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: cursa 400 de metri la Buzau

325 de km. se merita?
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 18-04-06, 15:00   #8
MaF|OtU
Midnight Racers Member

Stage 4
 
MaF|OtU's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 217
Member of:
[Midnight Racers]
Default Re: cursa 400 de metri la Buzau

Quote:
Originally Posted by SaintDick
325 de km. se merita?
Nu stiu , sa vedem .
MaF|OtU is offline   Reply With Quote
Old 18-04-06, 15:01   #9
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: cursa 400 de metri la Buzau

Craiova-Buzau 325 km
Brasov-Buzau 158 km
Bucuresti-Buzau 110 km
Ploiesti-Buzau 60 km
Braila-Buzau 108 km
Focsani-Buzau 60 km
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 18-04-06, 16:03   #10
ZerO_CooL

Stage 5
 
ZerO_CooL's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 2,801
Member of:
[BMW]
Default Re: cursa 400 de metri la Buzau

Quote:
Originally Posted by SaintDick
Va fi ars in buba de catre politie, ca sa ma exprim asa. raspunderea noastra e sa le spunem cum sa faca , ca sa faca bine. daca cineva e teribilist, va plati, daca face din greseala, mai intelegm si noi. nu ti se pare normal?
Ba mi se pare normal, dar nu mi-ai raspuns la intrebare. Ce am vrut eu sa spun e ca ce ai scris tu in primul post se termina brusc.

" În situaţia în care participantul nu respectă indicaţiile organizatorilor şi efectuează manevre suplimentare sau inutile, punând astfel în pericol integritatea fizică a spectatorilor, celorlalţi participanţi sau a altor autoturisme

Multumesc! Detalii? "
ZerO_CooL is offline   Reply With Quote
Old 18-04-06, 16:38   #11
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: cursa 400 de metri la Buzau

pai asta mai era de adaugat mai Cool. mi-a jucat feste copy paste-ul. in rest, daca e cazul si termina baietii de facut comentarii dintr-o pur si simplu proasta intelegre, si anume ca nu rog pe nimeni in mod special ci, mai mult, invit pe toata lumea sa vina, in conditiile amintite de mine, o sa mai pun la cerere anumite chestii gen cum sa ajungi in zona de inscriere, cum se desfasoara cursele din concurs, chestii d-astea. si poate ajunge si Gratzian pe aici si-si aminteste de promisiune (pe aici prin forum).
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 18-04-06, 19:09   #12
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: cursa 400 de metri la Buzau

Quote:
Originally Posted by SaintDick
regulamentul nu este gluma. daca ai studiat prin zona este practicat si de LR. cei care nu sunt de acord cu el pot participa lejer la libere, dupa alea organizate. e timp ptr toti. incadrarea in grupe in fct de puterea din talon mi se pare mie o gluma, nu asta, cu procentele adaugate. fa-ti un calcul simplu si vezi cat rezulta, si daca vrei sa crezi bine, daca nu, esti invitatul meu la o cursa la liber, unde din acelasi calcul ar rezulta ca am 92 de cai, de la 80, doar din filtru si evacuare directa. la 9,4 sec suta tind sa ma incred in sifra de mai sus.

Nu o sa ai niciodata un plus de 12 cai de la evacuare si filtru plecand de la 80. Iar NOS + 200% ... sunteti departe rau . Nu poti sa spui ca la o masina de 120 cai daca ai pus NOS are 300 . E o gluma proasta .
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 18-04-06, 19:25   #13
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: cursa 400 de metri la Buzau

gluma sau nu, cursele d-aici sunt reale. banuiesc ca vorbesti din proprie experienta despre treaba cu nos. daca ai dorinta si placere, noi te asteptam pe 29 aici, ca sa te distrezi, iar pe viitor o sa tinem cont de propunerile tale legate de procente, ca daca ne luam dupa producatori vad ca nu-i bine. bafta!
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 18-04-06, 19:54   #14
ZerO_CooL

Stage 5
 
ZerO_CooL's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 2,801
Member of:
[BMW]
Default Re: cursa 400 de metri la Buzau

Quote:
Originally Posted by SaintDick
pai asta mai era de adaugat mai Cool. mi-a jucat feste copy paste-ul.
Ok, am inteles, multumesc pentru explicatie.
ZerO_CooL is offline   Reply With Quote
Old 18-04-06, 20:14   #15
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: cursa 400 de metri la Buzau

Daca vine vorba de producatori ... vei afla ca exista anumite jetari ... de 50 .. 100 ... etc cai .
Lucian is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -