Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

View Poll Results: Cum credeti ca ar trebui sa fie la o etapa de acceleratie?
1. toate grupele pe 400m 83 69.75%
2. asa cum a fost pana acum 36 30.25%
Voters: 119. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 07-12-06, 10:47   #76
-ZZ-

Stage 5
 
-ZZ-'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 694
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Toate cursele pe 400m?Asa ar fi normal.Pareri...

ce sa fac ? coerent daca se poate...
-ZZ- is offline   Reply With Quote
Old 07-12-06, 10:50   #77
yknot

Stage 5
 
yknot's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,424
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Toate cursele pe 400m?Asa ar fi normal.Pareri...

la harakiri cred ca se referea
yknot is offline   Reply With Quote
Old 07-12-06, 10:51   #78
-ZZ-

Stage 5
 
-ZZ-'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 694
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Toate cursele pe 400m?Asa ar fi normal.Pareri...

nu stiu domle cu se maninca ala....eu sunt mic si nu stiu nimic....merge fraza asta si pentru gafaitoare....eu sunt mic si nu stiu nimic.....
-ZZ- is offline   Reply With Quote
Old 07-12-06, 10:53   #79
-ZZ-

Stage 5
 
-ZZ-'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 694
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Toate cursele pe 400m?Asa ar fi normal.Pareri...

da si un timp la 100-200 cu un r5....asta daca prinde ....
-ZZ- is offline   Reply With Quote
Old 07-12-06, 10:58   #80
yknot

Stage 5
 
yknot's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,424
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Toate cursele pe 400m?Asa ar fi normal.Pareri...

nu intru in polemici cu tine pentru ca nu are rost, ai deja o parere preconceputa si nu are rost sa ti-o stric
scuze ca am postat mai sus
__________________
samurai 4x4
yknot is offline   Reply With Quote
Old 07-12-06, 10:59   #81
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: Toate cursele pe 400m?Asa ar fi normal.Pareri...

adevarul ca pentru unii poate fi f frustrant sa pleci din orasul tau ca winner si sa ti-o iei rapido la o cursa cu oponenti noi. pe de alta parte, este de inteles faptul ca atunci cand dai un ban, parca te oftici si mai tare, de timpul si lovelele "pierdute".
revenind la topic, mi se pare corect sa se mentina distanta de un sfert de mila, 400-ele de metri romanesc, pentru ca: nu avem infrastructura nici macar ptr distanta asta, ce sa mai zic de 1000 de m; mi se pare f palpitant sa vezi o masina cum face 30 de m intr-o secunda; se pune la incercare in primul rand soferul, care trebuie sa schimbe perfect vitezele (exemplu KWX, care probabil atunci cand a vandut masina a pastrat si jumate din motor, ca r5 rosu nu mai fuge sub nici o forma); ptr ca timpul de reactie si accelerarea se intampla in viteze mici, dupa 400 de m soferul doar sta si tine cat de tare poate piciorul pe pedala de acceleratie.
partea mai proasta la noi, si motivul ptr care cred ca s-a ajuns la astfel de discutii, cu cotinete si masini tunate, este ca nu se respecta un lucru, anume acela ca masinile sa aibe ITP-ul valabil. adica sa fie bune si de mers cu ele pe strada, altfel, cei cu modificari extreme, nesigure, ar trebui sa mearga la ceva de genul VTM. tot viteza este si acolo. Legal Racing organizeaza curse sub egida Campionatul National.... dar regulile nu sunt stricte in privinta asta. este un campionat de amatori? este un sport? le permite legea ca intr-un campionat sa admita masini carora politia le-ar ridica dreptul de a circula, in conditiile in care de ex, tot la VTM, amatorii participa sub anumite reguli, stricte? daca in f1 sunt restrictii impuse la pneuri si motoare, noi nu respectam nici cea mai elementara dintre ele, cu privire la siguranta concurentilor si a publicului si vrem curse pe 1000 de m? cam ciudat. parerea mea ca dupa ce va geme tara asta de masini care fac 400 de m sub 13 sec sa trecem si la alt gen de intreceri, pana atunci, sa fim umili!
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 07-12-06, 18:03   #82
-ZZ-

Stage 5
 
-ZZ-'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 694
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Toate cursele pe 400m?Asa ar fi normal.Pareri...

bvo .....asta cu ITP-ul este tare....ceea ce ziceam eu pe la inceputul discutiilor...masinile de strada intre ele si celelalte intre ele.....dar .....nu mai zic nimic,ca iar zice lumea ca am idei preconcepute..si bla bla bla....va las cu Domnu'
-ZZ- is offline   Reply With Quote
Old 07-12-06, 18:40   #83
yknot

Stage 5
 
yknot's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,424
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Toate cursele pe 400m?Asa ar fi normal.Pareri...

Quote:
Originally Posted by SaintDick View Post
adevarul ca pentru unii poate fi f frustrant sa pleci din orasul tau ca winner si sa ti-o iei rapido la o cursa cu oponenti noi. pe de alta parte, este de inteles faptul ca atunci cand dai un ban, parca te oftici si mai tare, de timpul si lovelele "pierdute".
revenind la topic, mi se pare corect sa se mentina distanta de un sfert de mila, 400-ele de metri romanesc, pentru ca: nu avem infrastructura nici macar ptr distanta asta, ce sa mai zic de 1000 de m; mi se pare f palpitant sa vezi o masina cum face 30 de m intr-o secunda; se pune la incercare in primul rand soferul, care trebuie sa schimbe perfect vitezele (exemplu KWX, care probabil atunci cand a vandut masina a pastrat si jumate din motor, ca r5 rosu nu mai fuge sub nici o forma); ptr ca timpul de reactie si accelerarea se intampla in viteze mici, dupa 400 de m soferul doar sta si tine cat de tare poate piciorul pe pedala de acceleratie.
partea mai proasta la noi, si motivul ptr care cred ca s-a ajuns la astfel de discutii, cu cotinete si masini tunate, este ca nu se respecta un lucru, anume acela ca masinile sa aibe ITP-ul valabil. adica sa fie bune si de mers cu ele pe strada, altfel, cei cu modificari extreme, nesigure, ar trebui sa mearga la ceva de genul VTM. tot viteza este si acolo. Legal Racing organizeaza curse sub egida Campionatul National.... dar regulile nu sunt stricte in privinta asta. este un campionat de amatori? este un sport? le permite legea ca intr-un campionat sa admita masini carora politia le-ar ridica dreptul de a circula, in conditiile in care de ex, tot la VTM, amatorii participa sub anumite reguli, stricte? daca in f1 sunt restrictii impuse la pneuri si motoare, noi nu respectam nici cea mai elementara dintre ele, cu privire la siguranta concurentilor si a publicului si vrem curse pe 1000 de m? cam ciudat. parerea mea ca dupa ce va geme tara asta de masini care fac 400 de m sub 13 sec sa trecem si la alt gen de intreceri, pana atunci, sa fim umili!
Da, insa eu credeam valabilitatea itp-ului este o conditie de baza la acceptarea unei masini la o cursa legala. Nici nu ar trebui sa se discute macar acest aspect.
yknot is offline   Reply With Quote
Old 07-12-06, 18:50   #84
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: Toate cursele pe 400m?Asa ar fi normal.Pareri...

una nerespectata . ca sa ai itp-ul valabil automat ca ai si modificarile trecute in talon, un eventual alt motor etc... se trece intai de rar ca sa se ajunga si la itp. mai este si solutia "imorala" sa modifici ceva la masina cat timp ai itp-ul ok, adica este in derulare. masinile si de strada si de liniute sunt greu astfel de obtinut, adica sa si fie performante si normal ca unii inebunesc cand trece un r5 sau dacie pe langa ei. intr-o masina veche de cativa ani nu prea-ti vine sa bagi piese sh... si asa se ajunge la unde s-a ajuns aici. curse de masini pe 400 de m dar cu masini de care se poate.
asta e. unii au placere sa se uite si la dvd cand dau talpa la masina, altii au placere doar la unele curse, doar legale daca stau bine si ma gandesc. eu unu nu mai vad fenomenul tuning in toata chestia asta.
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 07-12-06, 20:33   #85
EVOLUTION8

Stage 5
 
EVOLUTION8's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,057
Default Re: Toate cursele pe 400m?Asa ar fi normal.Pareri...

Quote:
Originally Posted by -ZZ- View Post
da si un timp la 100-200 cu un r5....asta daca prinde ....

))))))))))))))))))))

Ai mers vreo data cu un Renalt 5 gt turbo ???
EVOLUTION8 is offline   Reply With Quote
Old 09-12-06, 08:17   #86
-ZZ-

Stage 5
 
-ZZ-'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 694
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Toate cursele pe 400m?Asa ar fi normal.Pareri...

pai alta era intrebare omule......un timp 100-200...nu daca am mers eu cu un r5... ...daca nu se poate am inteles....o ceream ca o informatie....
-ZZ- is offline   Reply With Quote
Old 09-12-06, 08:34   #87
M Y U

Stage 5
 
M Y U's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 884
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
Post Re: Toate cursele pe 400m?Asa ar fi normal.Pareri...

Quote:
Originally Posted by -ZZ- View Post
pe 1000m ar fi foarte interesant...sa vad cum gafaie...stiu ele cine...
Pe 1000m iti spun ca erai mult mai trist,nici nu mai postai pe aici.Si daca esti curios sa vezi cum stai, este la Provocari un r5gtt care are topic pt asa ceva ,poate vrea pe 1000m...incearca...
M Y U is offline   Reply With Quote
Old 09-12-06, 08:43   #88
M Y U

Stage 5
 
M Y U's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 884
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
Post Re: Toate cursele pe 400m?Asa ar fi normal.Pareri...

Quote:
Originally Posted by -ZZ- View Post
pai alta era intrebare omule......un timp 100-200...nu daca am mers eu cu un r5... ...daca nu se poate am inteles....o ceream ca o informatie....
Spunea-i undeva prin forum ca vinzi ceva numai stiu ce si iti iei r5gtt...achizitioaneaza-l si posteaza si tu timpii aici...
M Y U is offline   Reply With Quote
Old 10-12-06, 13:17   #89
rew

Stage 4
 
rew's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 216
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Toate cursele pe 400m?Asa ar fi normal.Pareri...

Quote:
Originally Posted by -ZZ- View Post
pai alta era intrebare omule......un timp 100-200...nu daca am mers eu cu un r5... ...daca nu se poate am inteles....o ceream ca o informatie....
Pai te satisfac eu daca vad ca esti asa in calduri.

Cinciul meu engin de 1.7T (trecut in carte si ITP-ul facut recent) a facut 0-100km/h pe G-tech 5.1 secunde (am scris destul de clar?) si 400m in 13.3s cu viteza de iesire (adica final de 400m) 170km/h (tot pe G-tech). Motorul facea un pic peste 220HP si eram eu in masina + un prieten aprox. 80kg. banuiesc ca nu facea pana la 200km/h mai mult de 20 secunde Iar viteza maxima la care ajunge era la 228km/h cu limitarea la 6250 rpm.

Iar 1000m am masurat doar odata cu un GPS si a facut parca 25.6s pe autostrada si aveam 184hp la volanta atunci, viteza de iesire peste 200km/h.

Si inca ceva (poate te-am plictisit) un cinci turbo de serie cu motorul de 1.4T si 120hp, face un km cu plecare de pe loc in 29.4S iar viteza de iesire este de 194km/h.

Satisfacut !!!
rew is offline   Reply With Quote
Old 10-12-06, 13:46   #90
-ZZ-

Stage 5
 
-ZZ-'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 694
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Toate cursele pe 400m?Asa ar fi normal.Pareri...

multumesc de informatzii...so...pe 1000 m ...distractzia este maxima....
-ZZ- is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -