Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

Reply
 
Thread Tools
Old 18-03-09, 08:53   #76
slayersland

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 399
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

Cred ca se dau si niste premii, ar fi culmea sa nu, iar in cazul asta taxa nu ar fi exagerata. Eu cred ca toti ar trebui sa plateasca la fel, cand sunt unele evenimente organizate, indiferent de domeniu localnicii sunt uneori scutiti (nu zic ca e ok sau ca ar fi cazul, dar nici invers) deci terminati cu prostiile, cand va duceti la teatru va intreaba de unde veniti? sau la stadion? si daca ai 400 ron de benzina sa vii mai ai si 100 ron in plus, deci cine are bani de masina, poate si de tuning...de benzina... nu cred ca moare de 100 ron. Poate renunta unu cu un Logan 1.4 sau vreun Matiz, si ce daca? cine vrea sa-i vada? o pot face si pe strada, ca nu sperie pe nimeni...daca bate vantul din fata se opresc sub viteza maxima legala.

Cel care zicea de masinile de WRC, ca is luate dupa cilindree... ce gluma, alea sunt altceva, sunt facute dupa niste standarde, motoarele sunt duse la maxim la toate, greutatea la minim, aproape identica, nu e ca la masinile de serie unde raportul putere/greutate poate varia cu 100%.
slayersland is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 09:15   #77
stef2000

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 507
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

da, kimi
mi se pare normal ca liniutele sa fie ptr. auto sport, cu tenta sport sau de curse....(facem o paralela, nu o sa vezi niciodata la 100 m plat grasi de 100+kile, nu??
masini sub 1300cmc care sunt masini sport sunt citeva - suzuki swift 1.3gti, smart roadster, a112 abarth, si toate hatchback-urile anilor 80. in fine, la vtm si raliuri din cite imi aduc aminte nu este clasa de 1,3 litri...prima treapta este de 1,6....
camaro cred ca este un coupe care nu are nu stiu ce pretentii sport..-cred ca are si cutie automata cu 3 viteze, mai ales ca aici vorbim de o masina americana, si ce are daca se da cu un sti???camaro scoate puterea din cilindree iar sti, evo,hf din supraalimentare.
si inca ceva,tot nu am inteles de unde stiu organizatorii citi cai au masinile sub capota?
si la vtm si raliuri este clasificare dupa capacitate cil. deoarece aici ramine farmecul, priceperea fiecaruia de a-si prepara masina intr-un mod sau altul
stef2000 is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 09:24   #78
Radu_print

Stage 5
 
Radu_print's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,058
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

Intr-adevar de laudat initiativa.... si nu cred ca organizeaza Politia ca sa faca baze de date si sa dea apoi amenzi....daca voi asa credati, treaba voastra

Dar din pacate subscriu si eu la ce au zis si altii:

1. Taxa, mai ales daca vii de departe, se aduna multi bani...

2. Gupele... ar putea fi gandite putin mai bine, dar cine stie... unde sunt vremurile de altadata, cand stateai cu zilele sa faci ceva modificari la motor, sa mai castigi un 5-10 cai sa-l "umilesti" pe unul care are tot atatia cai stock ca si tine?? sau nu asta ar fi ideea de tuning...

Diferenta intre 2 motoare nu numai supraalimentarea o face, is muuult mai multe chestii care ar trebui luate in considerare...

Si mai spunea cineva ca ar trebui facut un regulament la nivel national, eventual organizat un poll pe site cu regulile, si macar stii ca a decis majoritatea; cine stie, asa ar putea iesi chiar un campionat national dragut

Dar asta e doar o parere


Bafta si distractie celor care reusesc sa mearga

Last edited by Radu_print; 18-03-09 at 09:36. Reason: am fost cam dur...
Radu_print is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 09:26   #79
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

Quote:
Originally Posted by kimi View Post
Ok...lasam piramida deoparte..
Dar tie clasele ti se par corecte?..Fii obiectiv..Gandeste-te ca ai un 2.0 TFSI (FR,CUPRA,GTI,etc)
Nu stiu ce sa zic. Si eu am "inventiile" mele. Totul depinde de conceptia organizatorilor. Daca ei considera ca intr-un cadru legal prioritar este rezultatul individual si nu lupta directa dintre doua persoane/masini... Sa ne gandim si altfel. Daca sunt doar 4 clase, diferentele intre masini vor fi foarte mari, DAR, asta nu prea conteaza decat daca se urmareste podiumul. De ce? Pentru ca nu te obliga nimeni sa te pui la start cu monstrii clasei (nu am vazut mentionat cum ca grila de start este impusa). Ai 3 manse, iti alegi adversarii, vezi ce timpi scoti fata de ei si restul cu care nu ai apucat sa te dai si aia e, pleci stiind ca din 85 de masini tu ai avut timpul al 54-lea iar in clasa ta ai fost pe 10, in ideea ca te afli intr-o clasa din primele 2. Cei mai buni la general vor fi tot cei cu masini foarte puternice, unde nu mai are organizatorul nicio treaba. Orium, dupa cursa partea buna e ca nu vor mai fi discutii de genul ca ala a pierdut ca s-a pus cu x la start si ala avea nu stiu cat peste limita grupei. Mai putin 4 persoane, restul vor discuta de timpii obtinuti individual.
Cred ca asta-i logica.
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 09:30   #80
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

Quote:
Originally Posted by Radu_print View Post
2. GRUPELE!!!! total neechitabile.... unde sunt vremurile de altadata, cand stateai cu zilele sa faci ceva modificari la motor, sa mai castigi un 5-10 cai sa-l "umilesti" pe unul care are tot atatia cai stock ca si tine?? sau nu asta ar fi ideea de tuning...
Nu cred ca promovarea tuningului este scopul urmarit de Politia Romana la aceasta cursa si prin urmare s-au gandit sa dea un aer sportiv si nu de ilegala cu public. Fiecare este insa liber sa participe sau nu.
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 09:35   #81
kimi
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
kimi's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,222
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

Pai atunci hai sa punem masinile pe rand la start..2 curse fiecare...cel mai bun timp din 2 si asta e...alergam singuri de nebuni nu se mai fac grupe si atunci ies pe locul 54 din 85 de masini inscrise..

Ma pot cronometra si singur sa vad cat scot pe 400 nu trebuie sa cheltui bani..

In fine eu nu mai comentez ca am observat ca e diferenta de mentalitate si nu are rost sa umplem forumul cu propriile noastre pareri..

Eu mi-am spus parerea acum ramane sa ma hotarasc daca are rost sa bat drumul sau nu...

Poate veti posta si o lista cu masinile inscrise sa vedem fiecare cam ce sanse avem..

Va salut si bafta multa la organizare
kimi is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 09:37   #82
Korne

Stage 5
 
Korne's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,045
Member of:
[VW]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

Pt toti cei care se plang de acea taxa de intrare am un sfat: RAMANETI ACASA, E PE GRATIS. Sunt perfect constient ca sunt ceva bani, nici mie nu imi da mamica si taticul...dar, mai lasati-o naibii ca atat va plangeti pt banii aia de parca ati muri de foame fara ei, cine isi permite vine, cine isi doreste f mult se descurca. si cui i se pare prea mult, pur si simplu ramane acasa, fara sa comenteze pe forum.
P.S. cu grupele intr-adevar e cam sucit (diesel turbo va fi calificat intr-o grupa mult prea puternica)
Korne is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 09:50   #83
Radu_print

Stage 5
 
Radu_print's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,058
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

Quote:
Originally Posted by DragosT View Post
Nu cred ca promovarea tuningului este scopul urmarit de Politia Romana la aceasta cursa si prin urmare s-au gandit sa dea un aer sportiv si nu de ilegala cu public. Fiecare este insa liber sa participe sau nu.
De acord cu tine la ambele capitole....
Dar cred totusi ca puteau gandi putin mai bine organizarea, si macar din prisma atragerii de cat mai multi participanti...
Acum nu cred ca or sa fie probleme cu spectatorii, dar daca spectacol suficient nu va fi, data viitoare or sa se mai gandeasca si spectatorii...
Radu_print is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 09:56   #84
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

Quote:
Originally Posted by Radu_print View Post
De acord cu tine la ambele capitole....
Dar cred totusi ca puteau gandi putin mai bine organizarea, si macar din prisma atragerii de cat mai multi participanti...
Acum nu cred ca or sa fie probleme cu spectatorii, dar daca spectacol suficient nu va fi, data viitoare or sa se mai gandeasca si spectatorii...
Cat timp spectatorii intra pe gratis... Publicul e pietonul de zi cu zi. Soferii sunt scopul. Eu as da si 200 ron numai sa stiu ca ma pot da cu o masina de politie . Ce zici, n-ar mai veni spectatorii a doua oara dupa o chestie ca asta? Initiativa laudabila, aeroport, autoritati, premiera si ca oras. Parca vad ca se face puhoi si acolo. 85 de masini e putin. Sper sa ajung si eu!
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 10:05   #85
Radu_print

Stage 5
 
Radu_print's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,058
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

Quote:
Originally Posted by Korne View Post
Pt toti cei care se plang de acea taxa de intrare am un sfat: RAMANETI ACASA, E PE GRATIS. Sunt perfect constient ca sunt ceva bani, nici mie nu imi da mamica si taticul...dar, mai lasati-o naibii ca atat va plangeti pt banii aia de parca ati muri de foame fara ei, cine isi permite vine, cine isi doreste f mult se descurca. si cui i se pare prea mult, pur si simplu ramane acasa, fara sa comenteze pe forum.
P.S. cu grupele intr-adevar e cam sucit (diesel turbo va fi calificat intr-o grupa mult prea puternica)
Esti foarte dragut tu
Da mai arata-mi tu vreo competitie sportiva unde platesc participantii si nu platesc spectatorii...
da cine stie, poate asta e noua moda de criza ))
Radu_print is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 10:09   #86
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

Quote:
Originally Posted by Radu_print View Post
Esti foarte dragut tu
Da mai arata-mi tu vreo competitie sportiva unde platesc participantii si nu platesc spectatorii...
da cine stie, poate asta e noua moda de criza ))
CNR, VTM
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 10:36   #87
Radu_print

Stage 5
 
Radu_print's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,058
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

pai ar fi chiar culmea sa ingradesti un traseu de VTM si sa pui taxa la intrare pentru spectatori
situatia lor tine mai mult de logistica cred....
da adevarul e ca intr-adevar am primit exemplele
poate o sa reusim sa aducem si noi sponsori, sa ne bage bani in masini si deplasari si alte chestii :P
pana la urma aveti dreptate, ce mai, cine are merge, cine nu, sta acasa ce sa mai zic
Radu_print is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 10:40   #88
e4e | DOOREX

Stage 2
 
e4e | DOOREX's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 55
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

Quote:
Originally Posted by kimi View Post
Adica eu pentru ca sunt TDI o sa mi se aplice coeficientul ?? si o sa urc in grupa ??
Da va fi aplicat si la tine.
e4e | DOOREX is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 10:44   #89
razvanica_21

Stage 2
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 39
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

Taxa de inscriere mi se pare ok, avand in vedere ca inchirierea aeroportului costa...si tot ce tine de organizare se face doar cu bani.
RACERI ROMaNI TREZITI-VA nu v-a organiza nimeni o cursa MOKA!!! O zi de practice pe Nurburing costa ~2000E indiferent ca vi de la Berlin ,Koln sau Moscova!

Si cum se stie foarte bine sportul cu motor este foarte costisitor,poate cel mai costisitor.

Felicit Politia Romana pentru initiativa.

Parerea mea este ca ar trebuii bagata o taxa pentru specatatori de 50 ron, astfel v-or veni la show numai cei cu adevarati pasionati care sunt constienti ca nu trebuie sa stea pe pista la 30 cm de masinile participante si v-or avea un comportament adecvat.Treaba asta ar trebuii aplicata pt toate cursele ce se vor mai organiza in Romania.
OARE CINE ISI DORESTE SAMANTARI LANTOSI PE PISTA???
razvanica_21 is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 10:53   #90
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

Nu cred sa fie aplicat si la masinile supra-alimentate din fabrica. Altfel, un motor supra-a. de 1.300 cmc. clasa 1 ajunge la 2.210 cmc. aspirat, clasa a 4-a de concurs si ar innebuni pe multi concurenti chestia, desi, iarasi, ceea ce conteaza e timpul in final si nu masina cu care il obtii, ca la fel de bine se pot face incadrari si pe berlina, hatch, coupe etc. . Ei ofera ceva mai concret la varianta "daca eu te fac pe tine cu 2 masini iar tu l-ai facut pe x cu 1 inseamna ca eu il fac pe x cu 3, deci, nu ma mai dau cu el" si masoara diferentele in sutimi si secunde nu in unitatea de masura "masina", cu subunitatile "bot de masina", "bara", "sfert de caroserie"... Vedem ce-o iesi.
DragosT is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -