Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

View Poll Results: Cum sa fie incadrarea pe grupe?
Puterea din talon inmultita cu coeficienti in functie de modificari! 117 59.69%
Puterea din talon fara nici un coeficient! 79 40.31%
Voters: 196. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 09-06-06, 23:11   #1
Al3xius

Stage 5
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Incadrarea pe grupe !

Ce parere aveti de o incadrare pe grupe in functie de puterea din talon si atat?
Sa explic mai bine ce vreau sa spun :

Daca o masina are turbo montat , compresor sau nos sa ramana la grupa la care intra in functie de puterea din talon pentru ca e munca lui(mai ales a celor care au pus turbo pe un motor aspirat) si investitia lui !

Eu zic ca in felul asta incurajam tuningul si o sa vedem mai multe masini modificate la linia de start !

Deci :

Dupa puterea din talon x coeficient(2xputerea din talon pt nos , 1.6x puterea din talon pt. turbo si 1.3 x puterea din talon pt. compresor) sau dupa puterea din talon si atat?
__________________
Many Hearts But One Soul - ACS Ghost Racing Team !
Al3xius is offline   Reply With Quote
Old 09-06-06, 23:25   #2
Al3xius

Stage 5
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Incadrarea pe gupe !

Poate in postul de mai sus nu m-am facut inteles

Deci : "Puterea din talon inmultita cu coeficienti" = > o dacie pe care s-a montat turbo merge o grupa mai sus si se bate de la egal la egal cu masinile incadrate la grupa B(daca judecam dupa grupele Legal Racing) , deci practic eu montez turbo pe o dacie, stau cateva luni sa o reglez=> bani si munca investita in acea masina si vine x cu o masina y de 120 cp stock la care i-a facut un chip si imi da de nu am aer...vi se pare corect?
"Puterea din talon si atat" , dupa parerea mea incurajeaza tuningul ! Adica eu daca am investit intr-o instalatie de NOS eu zic ca e meritul meu sa ma bat cu masini de talia mea si sa le dau grav de tot doar pt. ca m-a dus capul si buzunarul sa pun nos . La fel de corect mi se pare si in cazul in care o dacie are montat turbo pe ea, ca tot am adus in discutie daciile cu turbo, sa se bata cu masinile de teapa ei! Cum COX-u, SGM-u , Lucian , BNZ-u de la Timisoara si cine a mai pus turbo pe Dacie , au putut sa scoata dintr-un motor de 1400 o putere aproape egala cu a unui renault 5 de exemplu , asa si ceilalti pot !

Ramane la latitudinea dumneavoastra ce votati dar sper sa fie votul corect si sa nu vedem pe viitor liniute cu masini stock !
Al3xius is offline   Reply With Quote
Old 10-06-06, 00:04   #3
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Incadrarea pe gupe !

S-a ales cu mult tip in urma.
Apa calda e inventata cam de multisor, iezerele de fapt sunt naturale.
In nici un caz nu poate fi echitabil ca fostul meu Cielo cu 75cp in talon, motor de 150cp de opel sa fie langa Tico si ce masini mai misuna prin Craiova.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 10-06-06, 00:07   #4
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Incadrarea pe gupe !

Mentiune , atunci cand se stabilesc grupele se ia in calcul puterea motorului ce echipeaza in acel moment autoturismul, iar in cazul unor interventii majore cu ar fi aplicarea unui turbo , compresor, nitro, nos, sau schimbarea chiulasei de la 2 supape pe cilindru la mai multe rezultand un motor de alt tip se aplica coeficiente respective se reincadreaza noul motor.
Exemple de mod de calcul :
Pt montare suplimentara de turbo
(puterea de fabrica) x 1,6 = puterea de clasa
Pt compresor
(puterea de fabrica) x 1,3 = puterea de clasa

Pentru nitro, nos
(puterea de fabrica) x 1,4 = puterea de clasa
Pentru schimbat chiulasa
Motor opel 115cp 8valve-se schimba chiulasa se monteaza de 16v rezulta motor de 136 sau 150cp , la motor de Vw 1,8 8v de 90cp se aplica 16v rezulta clasa pt motorul 1,8 de 16v adica 130cp.
Organizatorul atunci cand apar cazuri speciale poate intruni o comisie tehnica si indica clasa de participare putand da derogari sau marirea clasei cand se impune.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 10-06-06, 00:07   #5
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Incadrarea pe gupe !

Si uite asa se facu lumina-n sat.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 10-06-06, 00:25   #6
Al3xius

Stage 5
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Incadrarea pe gupe !

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN
In nici un caz nu poate fi echitabil ca fostul meu Cielo cu 75cp in talon, motor de 150cp de opel sa fie langa Tico si ce masini mai misuna prin Craiova.

Daca mai faci remarci dinastea nesimtite o sa te rog politicos sa ocolesti acest thread pt. ca vreau sa se poarte o discutie constructiva!
Nu a zis nimeni ca pui motor de 2000 16v pe cielo si il bagi la aceeasi clasa cu un cielo normal , il bagi la clasa de 150 cp , dupa puterea din talon ! Citeste mai atent ce am scris mai sus !

Ti se pare corect ca o Dacie cu Turbo sa se bata cu un renault 5 ?

Poate ca apa calda s-a inventat demult dar la fel s-a intamplat si cu sifonul, in timp lumea a inceput sa bea apa minerala !
Al3xius is offline   Reply With Quote
Old 10-06-06, 06:30   #7
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: Incadrarea pe gupe !

Nu vorbea nimeni de schimbat motor ci doar de modificat cel original. Eu am motorul din acte pe masina. NU cel de Renault 5 , 9 sau 11 turbo . Am pus turbina si ma dau cu Uzina Renault . Mie chiar imi place o competitie dar ma refeream la o stare de fapt. Lasand in grupa talonului pe cei ce au pus turbo , compresor sau nitro FARA sa schimbe motorul din acte ii va incuraja pe multi . Sa ne gandim ce ar insemna la mine nitro ...
__________________

RENAULT Clio RS 197

SMART ROADSTER

AUDI A3 SPORTBACK
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 10-06-06, 06:57   #8
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Incadrarea pe gupe !

Da mi se pare corect ca o Dacia sa se bata cu un R5 daca au motoare oarecum similare.
Costructiv despre sifon, ai sa te convingi cine si cum varsa, mai ai rabdare putin si nu te lasa indus in eroare de altele.
Nu poti face nimic legat de ce scrie in talon, eu am avut motocicleta care un talon avea 2000cc si in realitate doar 1100, in talon era 115cp si real avea 150cp.
Important e cu ce motor e echipata masina nu ce scrie undeva.
Modificarile majore trebuie sa-i afecteze grupa, iar tuningul simplu sa fie castigul lui.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 10-06-06, 07:00   #9
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: Incadrarea pe gupe !

Tocmai de aceea s-a facut acest poll ... pentru ca exista diferente de opinii .
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 10-06-06, 07:17   #10
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Incadrarea pe gupe !

Intotdeauna va fi asa.
Mereu cineva are ceva, de obiectat.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 10-06-06, 08:33   #11
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: Incadrarea pe gupe !

Cat timp sunt implicat in fenomenul asta prin banii investiti in masina e dreptul meu sa am o parere . Dupa cum spuneam ... nu sunt adeptul unui c20let pe Cielo dar masina sa ramana eventual la A1 ... dar daca la motorul de Cielo pune turbo + compresor + nistro (eventual injectie de apa , autoblocant si ce mai vrea el ) voi fi mandru ca m-a batut o astfel de masina la grupa A1 . Asta e ideea mea .

Last edited by Lucian; 10-06-06 at 08:35.
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 10-06-06, 10:08   #12
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Incadrarea pe gupe !

Normal ca fiecare are dreptul la propia opinie, ba mai mult poate si pune mana sa faca ceva, sa organizeze sa creeze noi grupe.
In mod normal, fiecare organizator, are propia viziune pe care si-o pune in practica, deci in concluzie e foarte important cum vede el incadrarea echitabila.

Eu nu consider ca e echitabil ca o masina sa pastreze grupa daca are in plus
N2O, sau compresor, ori turbo peste echiparea de fabrica.


Nu sunt adeptul masinilor de serie, nu pot fi acuzat ca mi-ar fi frica de vreo masina mai rapida.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 10-06-06, 10:16   #13
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: Incadrarea pe gupe !

Dar este normal ca cel care pune turbo la un motor initial aspirat sa ajunga in grupa cu un tdi sau un turbo benzina de exemplu care daca schimba turbina , admisia , evacuarea , intercoolerul si softul nu urca in grupa dar au o putere considerabil mai mare decat in talon ?
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 10-06-06, 10:48   #14
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Incadrarea pe gupe !

Quote:
Originally Posted by Lucian
Dar este normal ca cel care pune turbo la un motor initial aspirat sa ajunga in grupa cu un tdi sau un turbo benzina de exemplu care daca schimba turbina , admisia , evacuarea , intercoolerul si softul nu urca in grupa dar au o putere considerabil mai mare decat in talon ?
Ai raspunsul mai sus!
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 10-06-06, 12:59   #15
DaBotta

Stage 5
 
DaBotta's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 2,413
Member of:
[Opel]
[FORD]
[VW]
[Hyundai]
Default Re: Incadrarea pe gupe !

IO ii sustin pe cei care au zis sa fie in functie de talon. Pentru ca vorba unuia din alte posturi , daca el a avut bani sa bage in TURBO , INTERCOOLER , NX , si asa mai departe asta este treaba lui , bucuria lui ca o sa bata mai multa lume. Nu ca hopa si-o pus pe VECTRA TURBO si acuma o sa il bage sa se bata cu cine stie ce masini din cine stie ce grupa. Ii mult mai bine sa se ia dupa ce scrie in talon , iar la cine scrie alceva in talon si sub capota alceva , atunci aia deja ii problema lor , sau in alte cazuri bucuria lor !
DaBotta is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -