Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 30-10-09, 12:17   #136
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Supercharger electric - pareri

Si eu doream si doresc sa imi achizitionez o prostie din asta doar pentru o testa...dar mias cumpara daca as gasio la cineva...care o vinde,second. Nu as da 100E pe ea...Si eu as face altfel, mam gandit la o treaba foarte ingenioasa...un traseu in forma de Y. 1 gaura in bara, de unde isi ia aer baban la viteze mari si nu numai (si atunci superchargerul nu va mai avea nici un rol si practic e by'passed) iar a 2a gaura tot din bara, dar pe traseul respectiv e montat si electric superchargerul asta. Astfel superchargeul baga la relanti si...viteze mici...iar la viteze mari aerul nu e restrictionat de palele acestuia pentru ca vine aer de pe cealalta admisie... In interior, butonas sub pedala de acceleratie (cand dai talpa intra morisca) si inca 1 butonas in bord pus undeva care inchide/deschide morisca (si anuleaza butonul de sub acceleratie)

Mi se pare foarte ingenioasa aceast traseu, lam vazut si pe unele siteuri din afara...dar sincer nu cred ca ai un castig foarte mare, nu stiu ce sa zic...oricum pe un motor din plaja 0.9-1.6 probabil ca se simte ceva (de la morisca) dar mai sus de 1.4 chiar mi se pare mai mult ca sigur total inutila dracovenia.

Ce se scrie pe siteurile care comercializeaza asa ceva e gargara pura, fisele dyno atasate sunt mai mult ca sigur facaturi, sincer nu am incredere deloc in acest produs, am mai ziso iar toti cei care aveau asa ceva montat miau spus ca se simte putin in 1a/2a...dar nu mai atinge masina top speedul care il avea inainte...si se simte cumva gatuita masina la viteze mari...(de la faza cu aerul restrictionat de elice...)

Daca am sa fac asta pe buburuza mea, motor 1.1 am sa va tin la curent si am sa impartasesc o impresie obiectiva.

Pana atunci daca are cineva o dracie de asta la un pret decent...1 mil/2...care o vinde... contact me

Va salut cu respect!
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 30-10-09, 12:26   #137
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Supercharger electric - pareri

spor la timp pierdut...aaaa pardon,la treaba am vrut sa spun
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 30-10-09, 12:28   #138
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Supercharger electric - pareri

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
spor la timp pierdut...aaaa pardon,la treaba am vrut sa spun
Mda...mai dat gata...
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 30-10-09, 13:53   #139
catalliin

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 180
Wink Re: Supercharger electric - pareri

Stai linistit Iulika ca nu te consider arogant sau totstiutor ,tentatia electricelor este mare datorita simplitatii montari ei comparativ cu celelalte sisteme cu totii stim cit de greu este sa montezi la masina o turbosuflanta maiales la cele din generatile noi care sunt aspirate si care n-are loc linga motor nici un bat de chibrit ,dupa aceea mai pui si faptul ca la fiecare 2 ani trebuie data dracia jos ca sa faci ITP-ul altfel cu omologarea legala te rupe aia ...nu spun ca nu sunt mai bune sistemle ca alea pe care-l ai si tu doar ca sunt ff complicate in special in situatile mentionate mai sus ...si eu acum ma pregatesc sa montez turbosuflanta pe care am achizitionato de curind desii nu e noua ci remediata personal(bucse facuta la ministrungul din atelierul personal ,ax rectificat precum si alte maruntisuri,...insa ceea ce ma macina pe mine este ca sunt constient ca nu voi mai putea face ceea ce fac acum la motor spre exp in conditile in care intentionez sa plec definitiv din tara ocolo n-o sa mai am timp si nici posibilitati de asemenea lucruri complexe de aceea ideea unor electrice oricit de deficitare ar fii ele dar care sa faca totusi ceva este mult mai tentanta pt ca este mai practica (usor de montat/usor de demontat) ,chestie care stiu ca nu face nici pe jumate cit cele adevarate DAR decit deloc mai bine ceva..asta era ideea!...cit despre virsta de care ma intrebai si studii ,am 34 si o facultate de stiinte biologice .....insa printre 'fiare' si unelte mi-am facut eu veacul nu prin ceea ce am studiat

Last edited by catalliin; 30-10-09 at 14:06.
catalliin is offline   Reply With Quote
Old 30-10-09, 14:30   #140
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Supercharger electric - pareri

nu diploma ma intereseaza,ci doar ce ai studiat,ce ai citit(in afara de basme de petre ispirescu )
sincer,acum ca am pus turbina,pot spune ca nu e greu,ba chiar merita sa pui turbina si sa nu te mai complici cu jucarii
e munca de doua zile pentru itp,intr-o zi dai jos evacuarea,carburatorul o parte din maţe,si montezi carburatorul de oltcit,evacuarea stock,si inca o zi cand trebuie sa le pui cap la cap,si zic eu ca merita sa faci asta o data la 2 ani
nu vreau sa stric entuziasmul nimanui,dar din ce am vazut,toate moristile astea lowcost(sub 200 euro) nu fac nici cat o ceapa degerata din pacate...
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 30-10-09, 17:58   #141
BV83bax

Stage 3
 
BV83bax's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 127
Default Re: Supercharger electric - pareri

Quote:
Originally Posted by morpheusmaster View Post
Si eu doream si doresc sa imi achizitionez o prostie din asta doar pentru o testa...dar mias cumpara daca as gasio la cineva...care o vinde,second. Nu as da 100E pe ea...Si eu as face altfel, mam gandit la o treaba foarte ingenioasa...un traseu in forma de Y. 1 gaura in bara, de unde isi ia aer baban la viteze mari si nu numai (si atunci superchargerul nu va mai avea nici un rol si practic e by'passed) iar a 2a gaura tot din bara, dar pe traseul respectiv e montat si electric superchargerul asta. Astfel superchargeul baga la relanti si...viteze mici...iar la viteze mari aerul nu e restrictionat de palele acestuia pentru ca vine aer de pe cealalta admisie... In interior, butonas sub pedala de acceleratie (cand dai talpa intra morisca) si inca 1 butonas in bord pus undeva care inchide/deschide morisca (si anuleaza butonul de sub acceleratie)

Mi se pare foarte ingenioasa aceast traseu, lam vazut si pe unele siteuri din afara...dar sincer nu cred ca ai un castig foarte mare, nu stiu ce sa zic...oricum pe un motor din plaja 0.9-1.6 probabil ca se simte ceva (de la morisca) dar mai sus de 1.4 chiar mi se pare mai mult ca sigur total inutila dracovenia.

Ce se scrie pe siteurile care comercializeaza asa ceva e gargara pura, fisele dyno atasate sunt mai mult ca sigur facaturi, sincer nu am incredere deloc in acest produs, am mai ziso iar toti cei care aveau asa ceva montat miau spus ca se simte putin in 1a/2a...dar nu mai atinge masina top speedul care il avea inainte...si se simte cumva gatuita masina la viteze mari...(de la faza cu aerul restrictionat de elice...)

Daca am sa fac asta pe buburuza mea, motor 1.1 am sa va tin la curent si am sa impartasesc o impresie obiectiva.

Pana atunci daca are cineva o dracie de asta la un pret decent...1 mil/2...care o vinde... contact me

Va salut cu respect!
iti vand eu un turbocharger electric cu 30 de e nou nout daca vrei sa probezi
BV83bax is offline   Reply With Quote
Old 30-10-09, 21:54   #142
catalliin

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 180
Default Re: Supercharger electric - pareri

Iulika nu fii magarus ca nu ma mai 'joc' cu tine!...lasa-l pe Inspirescu in pace ca el nu le are cu turbinele ,aicea fiecare asi sustine parerea si ideea in functie de posibilitatile si conjunctura specifica fiecaruia...in viitor daca totul va fii bine s-ar putea sa-ti demonstrez ca o turbina dinaceea de care am vazut eu (dar nu ca ceea pe care o stii tu) poate da mai multa presiune si debit decit valorile pe care t-i le da turbosuflanta ta acum ....repet nu spun ca ceea ce ai tu nu este superior electricelor astea ci doar ca in anumite imprejurari pot fii si astea bune de ceva decit deloc

Last edited by catalliin; 30-10-09 at 21:56.
catalliin is offline   Reply With Quote
Old 30-10-09, 22:16   #143
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Supercharger electric - pareri

bine,te astept sa-mi demonstrezi contrariul
pana una alta te astept cu poze despre proiectul tau turbo
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 31-10-09, 00:40   #144
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Supercharger electric - pareri

Quote:
Originally Posted by BV83bax View Post
iti vand eu un turbocharger electric cu 30 de e nou nout daca vrei sa probezi
Dami add la id care il gasesti in semnatura, mai jos de poza cu seicentoul si vorbim...
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -