Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 15-04-05, 03:35   #1
Gratzian
Administrator

Stage 5
 
Gratzian's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 4,465
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default NITROUS EXPRESS- la indemana in Romania! umpleti buteliille!

PREMIERA ABSOLUTA IN ROMANIA ! LA 4tuning !

In cercurile interesate de domeniul tuning auto, aceasta premiera este de o importanta mai mare decat intrarea Romaniei in UE.

PRIMUL STAND DE INSTALARE SI INCARCARE NITROUS EXPRESS !

https://www.4tuning.ro/autotuning/nx_...us_express.htm

Avem, in sfarsit, in Romania, coborata parca direct din filme, posibilitatea de a ne face masina rapida si furioasa...

Incepem prin a oferi cateva detalii pentru cei care nu sunt familiarizati cu NITROUS EXPRESS, nos, etc.

Instalarea unui sistem NITROUS EXPRESS presupune, din punct de vedere practic sansa de a avea posibilittea unui surplus INSTANT de CEL PUTIN 35% DIN PUTEREA MOTORULUI!
Inseamna ca in orice moment in care apesi pe butonul \"magic\", masinile care te depaseau sa devina simple imagini departate in oglinda retrovizoare.....

Avem pe 4tuning articole si discutii de mult timp pe subiect, dar hai sa recapitulam pentru cei care nu au avut rabdare sa urmareasca pana acum...

In cateva cuvinte, este vorba de un sistem care injecteaza in admisia de aer un amestec de N2O si benzina intr-o proportie si cantitate strict controlate.
Urmariti in pagina tehnica https://www.4tuning.ro/autotuning/nx_...ess_tehnic.htm modul de functionare si argumentele instalarii unui sistem NITROUS EXPRESS...

Pentru cei care nu au rabdare sa urmareasca detalii tehnice si explicatii, putem spune doar ca NITROUS EXPRESS este la indemana, aduce o crestere de putere spectaculoasa cel putin, este fara riscuri pentru motor daca e folosit conform indicatiilor,si poate fi instalat pe ORICE MASINA, de la dacie la... orice.
Si mai ales, cum spuneam, este la indemana, aici, in Romania-Bucuresti!!!

In plus de asta, inainte de a face instalarea standului, deja au inceput sa se inscrie doritorii...
Asa ca instalarea standului a coincis cu prima instalare pe o masina a unui sistem NITROUS EXPRESS.
Fiind la fata locului, va oferim un foto-reportaj al montajului, cu toate detaliile.... https://www.4tuning.ro/gal/index.php?cat=10585

Dupa ce ati vazut si acolo o multime de detalii tahnice, injectoare, butoane, ceasuri si butelii, sa vedem dupa instalare parerea primului utilizator:

\"\"Sunt putin emotionat... am fost sa ii fac o proba, impreuna cu una din masinile cu care ma mai dadeam, si ma depasea cu o lungime. Am castigat la prima foloire a butonului cu cel putin 2-3 lungimi, in conditiile in care mi-am dat seama ca nu sunt obisnuit cu schimbatul vitezelor... trebuie sa invat, caci turatiile cresc mai repede decat sunt eu obisnuit sa schimb viteza...
imi dau abia acum seama ce o sa pot sa obtin dupa ce ma obisnuiesc... nu imi vine sa cred...
Am vrut sa filmez, dar desi merg asa repede, nu vreau sa filmez pana nu ma obisnuiesc sa scot ceea ce poate masina cu sistemul asta... este extraordinar
!\"\"

o sa ve oferim in curand pe langa filmele, si fotografiile cu prima masina care si-a instalat sistemul, si cu urmatoarele 2 care urmeaza.

Sa incheiem de moment... Sa nu uitam ce este cel mai important, faptul ca avem, in Romania, unul din cele mai performante standuri de tuning NITROUS EXPRESS.
Este o veste care nu trebuie decat sa ne bucure, chiar daca nu ne montam sistemul maine.

Important este ca sunt oameni care cred in dezvoltarea segmentului de tuning auto, este important ca visul este mai aproape de noi.

Este o bucurie pentru noi ca 4tuning a fost acolo, pentru voi, si vedem impreuna un vis care se materializeaza.
Departe de noi ideea de reclama. Important este ca aceste lucruri se intampla, si nu numai... inca avem rezervate cateva surprize...

sa nu uitam sa pomenim protagonistii principali ai acestui eveniment, firma MASTERTUNER, care importa, instaleaza si reincarca, unic in Romania, aceste sisteme NITROUS EXPRESS

Puteti vedea si alte detalii pe situl lor, www.mastertuner.ro
Gratzian is offline   Reply With Quote
Old 15-04-05, 05:31   #2
sil4tuning

Purtator cuvant SUN RACERS

Stage 5
 
sil4tuning's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,847
Member of:
[Sun Racers]
[Opel]
Default

''In cercurile interesate de domeniul tuning auto, aceasta premiera este de o importanta mai mare decat intrarea Romaniei in UE''. Iti dau perfecta dreptate si in sfarsit avem si noi asa ceva deja am vazut ca lumea sa grabit sasi puna deja TTE si un focus pe care nul stiu
__________________

CDTI
sil4tuning is offline   Reply With Quote
Old 15-04-05, 09:41   #3
polifem

Vicepresedinte Insomnia Racing

Stage 5
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 543
Member of:
[Moderators]
[Insomnia]
Default

sweet!

Quote:
Originally Posted by \"sil4tuning\"
...am vazut ca lumea sa grabit sasi puna deja TTE si un focus pe care nul stiu
ce inseamna?
polifem is offline   Reply With Quote
Old 15-04-05, 10:55   #4
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default

Judecand dupa culoarea masinii, care se poate observa in unele poze, cred ca cineva s-a tinut de cuvant

Felicitari !
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 15-04-05, 12:40   #5
MC Mate

Stage 5
 
MC Mate's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 3,358
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Nissan]
Default

Mam uitat si pe site-ul Master tuner si nu am gasit nimic legat de pretul unei instalatii de acest gen.Poate stie cineva mai multe.
Oricum este un pas mare inainte si speram sa vedem din ce in ce mai multe noutati in lumea TUNINGULUI ROMANESC.
__________________
SABLARE SI POWDERCOATING

EX BMW E30 325i 175 CP || EX posesor BMW E36 COUPE 2.5 24v 193 cp
MC Mate is offline   Reply With Quote
Old 15-04-05, 13:29   #6
NOS

Stage 5
 
NOS's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 381
Default

Nu am gasit sau nu am fost indeajuns de atent, poate cineva sa imi spuna si mie ca idee niste preturi? (Lasand la o parte varianta sa contactez mastertuning-ul)
__________________
Norocul este mult in lumea asta mare... s-a impartit egal, dar nu la fiecare
NOS is offline   Reply With Quote
Old 15-04-05, 19:27   #7
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default

bine bine ...
pe langa bucuria asta enorma ca a aparut Nitrous Expres in romania ...
am si eu o mica intrebare: Nos-ul nu distruge motorul ? si rau de tot inca ... ?
Spark is offline   Reply With Quote
Old 15-04-05, 19:28   #8
tekno

Stage 5
 
tekno's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 4,482
Member of:
[Old School Cars]
Default


mashina lu zemete a?
tekno is offline   Reply With Quote
Old 15-04-05, 20:33   #9
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Spark\"
bine bine ...
pe langa bucuria asta enorma ca a aparut Nitrous Expres in romania ...
am si eu o mica intrebare: Nos-ul nu distruge motorul ? si rau de tot inca ... ?
si cu nitica presiune intr-o turbina poti crapa rau de tot un motor, daca nu faci treaba cum trebuie, atata timp cat motorul este pregatit coresponzator pt NOS si ai un sitem eventual cu control electronic in functie de turatie treapta de viteza nu cred ca se uzeaza cine stie stie ce. mai ales ca dai cel mult de cateva ori pe luna (<10)

interesant ar fi sa aflam si noi un pret pt o reumplere
cantitatea si pretul ?
200SX is offline   Reply With Quote
Old 15-04-05, 20:40   #10
DnI

Stage 5
 
DnI's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 1,622
Member of:
[Moderators]
Default

tekno, da a lui pare sa fie

stim cu totii ca zetemte si-a comandat asa ceva...
asteptam sa vedem pe viitor care sunt impresiile si din partea lui...
__________________
ex. Astra Bertone TURBO
ex. Reno 5 GT TURBO
ex. Opel Calibra 2.0 16v
DnI is offline   Reply With Quote
Old 16-04-05, 00:21   #11
Piry
TIME SQUAD Member

Stage 5
 
Piry's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 3,105
Member of:
[TIME SQUAD]
Default

alui este sigur intro poza se vede si numaru



poza asta ii la articolu cu montarea de NOS ... pacat ca nu am fost acolo cu zemtete in masina cand io dat TESTU pe sosea !!! booowie :P
Piry is offline   Reply With Quote
Old 16-04-05, 15:25   #12
Xdriver

Stage 5
 
Xdriver's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 930
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[CSR]
[Opel]
[Old School Cars]
[FORD]
Default salut

Cine este in masura sa ne spune si niste preturi?
Xdriver is offline   Reply With Quote
Old 16-04-05, 17:36   #13
polifem

Vicepresedinte Insomnia Racing

Stage 5
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 543
Member of:
[Moderators]
[Insomnia]
Default

.....a fost o mica problema cu butelia de NX ... dar inspre bucuria lui zetemte s-a rezolvat !!! ...

Am fost in mashina la mai multe teste. Pentru motorul lui ... cei 35 de cai cat shi-a pus la diuza ... se simte destul de interesant (nu ca in filme) ... ci se ridica in ture shi accelereaza mult mai rapid. ... e interesant sa zic asha.
__________________
polifem is offline   Reply With Quote
Old 17-04-05, 15:22   #14
DnI

Stage 5
 
DnI's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 1,622
Member of:
[Moderators]
Default

bagati si voi un filmulet cu zetemte... cu bordu ma refer
DnI is offline   Reply With Quote
Old 17-04-05, 16:56   #15
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default

trebuia sa se aduca asa ceva in romania sincer...dar nu cred ca potzi folosi prea mult NOS-ul decat pe autostrada saorelui sau al curse drq...da master tuningu se ocupa si de omologarea NOI MASHINI in adevaratu sens...si sunt curios,asa sunt eu mai curios potzi sa spui la master tuning NOS stage 3 sau numai 1...zetemte de stage are pe ea...?incarcatu buteliei cat ar costa...?sunt tare curios sper sa nu se supere nimeni...
orlando is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -