Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 24-02-08, 00:19   #46
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: turbo de pe dizel pe benzinar

Quote:
Originally Posted by Xdriver View Post
Este deja un topic deschis pe sectiunea Cluburi- Cluj Street Racing, la "Rebirth of a car".
Acolo este prezentata masina de cand m-am apucat de lucru la ea acum 3 ani si pana in prezent.
Momentan este la vopsit si dc totul merge bine o sa o vedeti la 4Tuning Days.
Din pacate nu o sa am timp sa montez pana atunci turbinele si sa ii fac si interiorul, dar....o sa mai fie si alte show-uri
Am o problema majora la demaror si coroana, dar azi scot motorul si sper sa reusesc sa rezolv problema. Am cumparat un demaror si o volanta (care acum este usurata) care au fost pe acelasi motor, deci....sper sa fie totul ok.......dc nu....inseamna ca trebuie sa bag flexul in carcasa ambreiajului
Am usurat volanta pt ca sa urce mai repede in ture pana dispare lag-ul, dar aceasta nu cred ca o sa fiie prea mare pt ca turbinele sunt mici si pe langa asta, ma ajuta si cutia de diesel.

Nu m-am uitat la proiectul tau dar cu siguranta nu o sa mearga acele turbine de diesel cu geometrie variabila daca le pui pe un motor pe benzina.....pune si tu un link aici cu topicul unde se afla proiectul tau.
__________________
GTA is offline   Reply With Quote
Old 25-02-08, 08:08   #47
Xdriver

Stage 5
 
Xdriver's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 930
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[CSR]
[Opel]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: turbo de pe dizel pe benzinar

Nu vad de ce nu ar merge, orice este posibil de facut.....
Aici e si link-ul: https://forum.4tuning.ro/176-cluj-street-racing/7005-rebirth-of-car.html
Xdriver is offline   Reply With Quote
Old 25-02-08, 10:38   #48
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: turbo de pe dizel pe benzinar

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Nu m-am uitat la proiectul tau dar cu siguranta nu o sa mearga acele turbine de diesel cu geometrie variabila daca le pui pe un motor pe benzina.....pune si tu un link aici cu topicul unde se afla proiectul tau.
Partea de geometrie variabila probabil o sa sufere, in rest este un motor mic ( 1.9 V6 ) si nu cred ca o sa incalzeasca asa mult turbinele, mai ales ca o sa aiba o presiune mica (sub 0.6 bar) incat sa nu mai functioneza. Am vazut multe masini cu turbo de la un diesel, au mers, tine considerabil mai putin decat una de benzina dar de functionat e ok, daca nu vrei presiune mare.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 25-02-08, 20:19   #49
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: turbo de pe dizel pe benzinar

Quote:
Originally Posted by Hexer View Post
Partea de geometrie variabila probabil o sa sufere, in rest este un motor mic ( 1.9 V6 ) si nu cred ca o sa incalzeasca asa mult turbinele, mai ales ca o sa aiba o presiune mica (sub 0.6 bar) incat sa nu mai functioneza. Am vazut multe masini cu turbo de la un diesel, au mers, tine considerabil mai putin decat una de benzina dar de functionat e ok, daca nu vrei presiune mare.
Pai tocmai partea de geometrie este foarte importanta.....daca una dintre ele se blocheaza(ceea ce de altfel se va si intampla) turbina respectiva va lucra in alti parametrii decat cealalta.....si va avea 3 pistoane cu o cantitate de aer si celelalte 3 pistoane cu o alta cantitate de aer....rezultatul cred ca-l stii si tu.
GTA is offline   Reply With Quote
Old 25-02-08, 21:15   #50
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: turbo de pe dizel pe benzinar

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Pai tocmai partea de geometrie este foarte importanta.....daca una dintre ele se blocheaza(ceea ce de altfel se va si intampla) turbina respectiva va lucra in alti parametrii decat cealalta.....si va avea 3 pistoane cu o cantitate de aer si celelalte 3 pistoane cu o alta cantitate de aer....rezultatul cred ca-l stii si tu.
Cred ca dai seama ca dodata e alimentat toate 6 si nu separat...uite la motoarele in V cum e asezat carburatorul.
In rest...nu sunt tocmai sigur ca nu o sa mearga, daca pune la vreo 20-30 cm de la chiulasa, lasa sa fie ventilat bine, o racire corespunzatoare, la 0.5 bari rezistenta e ralativ mica, deci temperatura nu urca pana in cer...cred ca un plus de 100-150 grade inca suporta o turbina de asta.
Dar cu siguranta com vedea.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 29-02-08, 23:33   #51
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: turbo de pe dizel pe benzinar

Quote:
Originally Posted by Xdriver View Post
Nu vad de ce nu ar merge, orice este posibil de facut.....
Aici e si link-ul: https://forum.4tuning.ro/showthread.php?t=7005
Pana la urma ce ai de gand cu motorul.....turbo...biturbo...compresor...NX....da-ne cateva detalii.......in special vreau sa stiu daca faci biturbo cum montezi turbinele....ce carburator folosesti...ce turbine folosesti...??????????
GTA is offline   Reply With Quote
Old 03-03-08, 09:23   #52
Xdriver

Stage 5
 
Xdriver's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 930
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[CSR]
[Opel]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: turbo de pe dizel pe benzinar

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Pana la urma ce ai de gand cu motorul.....turbo...biturbo...compresor...NX....da-ne cateva detalii.......in special vreau sa stiu daca faci biturbo cum montezi turbinele....ce carburator folosesti...ce turbine folosesti...??????????
Eu as cumpara un kit turbo de la May, dar nu am gasit pe nimeni sa imi aduca.
Asa ca.....vreau sa montez eu 2 turbine, am scris si mai sus pe undeva ca sunt cu geometrie variabila, de Fiat 1.3 jtd.
O sa folosesc carbu sincron original, pe care sau o sa pun doar o cutie ermetica in locul filtrului de aer, ca in pozele de mai sus, sau o sa inchid tot carbu intr-o cutie si atunci nu o sa mai am nici o problema cu alimentarea la presiuni mai mare.
Oricum............nu vreau sa duc motorul pana la limita, asa ca nu o sa ii dau presiune mare.
Ca sa montez turbinele, o sa mondific sistemul de evacuare la un atelier specializat, care a zis ca ma ajuta.
Xdriver is offline   Reply With Quote
Old 03-03-08, 21:03   #53
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: turbo de pe dizel pe benzinar

Quote:
Originally Posted by Xdriver View Post
Eu as cumpara un kit turbo de la May, dar nu am gasit pe nimeni sa imi aduca.
Asa ca.....vreau sa montez eu 2 turbine, am scris si mai sus pe undeva ca sunt cu geometrie variabila, de Fiat 1.3 jtd.
O sa folosesc carbu sincron original, pe care sau o sa pun doar o cutie ermetica in locul filtrului de aer, ca in pozele de mai sus, sau o sa inchid tot carbu intr-o cutie si atunci nu o sa mai am nici o problema cu alimentarea la presiuni mai mare.
Oricum............nu vreau sa duc motorul pana la limita, asa ca nu o sa ii dau presiune mare.
Ca sa montez turbinele, o sa mondific sistemul de evacuare la un atelier specializat, care a zis ca ma ajuta.
Ce crezi ca se va intampla la primul rateu in carburator?????Daca nu stii intreaba-i pe cei care-ti monteaza turbina(le) cu carburatorul original si daca nici ei nu stiu .....mai vino pe la noi.
GTA is offline   Reply With Quote
Old 03-03-08, 22:32   #54
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: turbo de pe dizel pe benzinar

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Ce crezi ca se va intampla la primul rateu in carburator?????Daca nu stii intreaba-i pe cei care-ti monteaza turbina(le) cu carburatorul original si daca nici ei nu stiu .....mai vino pe la noi.
Exact cum spunea Xdriver, daca pune intr-o cutie carburatorul, poate sa da presiune mai mare, numai juglerele trebue schimbate si eventual o pompa de benzina electrica, de presiune mica ca sa nu fie sarac amestecul, asta dupa mai multe incercari si cu o sonda lambda calibrezi.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 09-03-08, 00:45   #55
andrei lenghel

Stage 1
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 18
Default Re: turbo de pe dizel pe benzinar

pot sati dau o turbina de 300zx daca te intereseaza?
andrei lenghel is offline   Reply With Quote
Old 27-11-09, 23:55   #56
catalliin

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 180
Default Re: turbo de pe dizel pe benzinar

Quote:
Originally Posted by Xdriver View Post
Eu am 2 turbine cu geometrie variabila de fiat 1.3 jtd si vreau sa le pun pe un motor V6 de 2L.
Dupa ce le pun o sa va spun si cat rezista.
....nu vinzi si tu una dintre ele?
catalliin is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 20:07   #57
DJ_69_FPP

Stage 2
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 26
Default Re: turbo de pe dizel pe benzinar

bai nene putere calorica este mai mare la motoarele "pe benzina fata de cele diesel" mai documenteazate
DJ_69_FPP is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 21:01   #58
catalliin

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 180
Default Re: turbo de pe dizel pe benzinar

ba ar merge la o benzinara si una de diesel doar ca trebuie sa fie cu racire pe apa sa-i faca un upgrade ,adica sa-i schimbe melcul de aluminiu si eliciea cu una mai mare altfel nu fac fata cerintelor ,(motorul de diesel are jetul de gaze pe evacuare mai puternice ca la benzinara chiar daca este mai putin fierbinte si uite asa daca nu faci treaba asta benzinara va mearga mai slab decit inainte)...eu am incercat treaba asta de citeva ori si stiu cum este astfel ca m.am lecuit cu turbosuflantele de pe diesel puse pe benzinare ,asa ca acum prefer superchargerele pe fulie ...alea-s belea daca reusesti sa faci rost de asa ceva
catalliin is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -