Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 05-04-07, 14:38   #16
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: Ce tre' sa faci la motor innainte de a pune Turbo?

Quote:
Originally Posted by catalanu View Post
Din cate stiu eu detonatiile is puscaturile alea ce iasa pe toba impreuna cu flacari.
Aia e total altceva!!!
"detonatiile" aceea au origin altundeva!
Adica, din cauza gazelor de evacuare pline cu benzina si foarte calde cand ating putin oxigen si ard (explodeaza)
Amestecul este peste 16:1....si evacuarea cap coada nu prea are obstacole pentru a raci gazele. (ex daca dai jos teava de evacuare dupa galerie si dai 2-3 pedale apare dintr-una...

Despre detonati ce vorbeam eu este aceea ce apar in camera de ardere...si are multe cauze...
Eagleee is offline   Reply With Quote
Old 24-12-08, 20:49   #17
wolverine

Stage 5
 
wolverine's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,204
Member of:
[BMW]
Default Re: Ce tre' sa faci la motor innainte de a pune Turbo?

cum se simt...ai impresia ca se rupe arborele...ceva de genu...isi da peste cap rotatia...sa`mi spuneti daca gresesc..
wolverine is offline   Reply With Quote
Old 25-12-08, 23:22   #18
madicioco


Stage 5
 
madicioco's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 900
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
[Fiat]
[Nissan]
[Mitsubishi]
Default Re: Ce tre' sa faci la motor innainte de a pune Turbo?

Quote:
Originally Posted by Eagleee View Post
Daca careva pune itrebari de gen, cum se face un motor turbo e pa o cale gresita!!!
Pe forum nimenu nu va scrie pagini intregi de date si lucreri care trebue efectate...cititi cartea, si inca vreo 2-3 si dupa acea puteti sa ganditi la un motor turbo home made...
eu am tot stat si am citit cartea asta nu cap coada dar in mare am inteles dar mi ar fi de mare ajutor daca m ai ajuta cu alte documentati de genu sa mai vad eu chiar vreau sa fac un turbo home made
madicioco is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 19:39   #19
BOOST-PRO

Stage 2
 
BOOST-PRO's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 45
Member of:
[AUDI]
Default Re: Ce tre' sa faci la motor innainte de a pune Turbo?

IN PRIMUL RAND DOCUMENTAREA EST UN NECESAR , IN AL DOILEA; DETONATIA SE FORMEAZA ATUNCI CAND GAZELE EXPLODEAZA INAINTE CA PISTONUL SA AJUNGA LA SFARSITUL CURSEI CEEA CE PUNE UN STRES ENORM PE PISTONUL (SI BIELA )CARE INCA MERGE IN SUS CEEA CE FACE CA MOTORUL SA FACA UN SUNET CA UN TACANIT FOARTE PRONUNTAT (GEN CUM FACEAU DACIILE CAND MERGEAU PE GAS) , SUNT MAI MULTE CAUZE ALE DETONATIEI , TIMINGUL FOARTE AVANSAT , CALITATE PROASTA DE COMBUSTIBIL ,EROARE DE PARAMETRI TUNING CAND S-A FACUT REMAPAREA, ETC , IN MARE CAM ASTA , SPER CA S-A RASPUNS ,BAFTA
BOOST-PRO is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 22:15   #20
tonino22

Stage 3
 
tonino22's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 111
Default Re: Ce tre' sa faci la motor innainte de a pune Turbo?

sfatuiti-ma si pe mine...am o honda del sol...de 125 cai...si tot vad pe ebay.com kit turbo(intercooler si radiator incluse) pe la 700 $...merita..?si cam ce caluti mai imi da...
tonino22 is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 16:00   #21
nazca

Stage 5
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,089
Member of:
[DACIA]
Default Re: Ce tre' sa faci la motor innainte de a pune Turbo?

cei care au dacii sau care au avut si au mers cu gazolina trebuie sa stie ce este detonatia,cand iei contactul si el face autoaprindere.daca am spus o prostie chinuiti-ma
nazca is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 18:10   #22
BOOST-PRO

Stage 2
 
BOOST-PRO's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 45
Member of:
[AUDI]
Default Re: Ce tre' sa faci la motor innainte de a pune Turbo?

Quote:
Originally Posted by tonino22 View Post
sfatuiti-ma si pe mine...am o honda del sol...de 125 cai...si tot vad pe ebay.com kit turbo(intercooler si radiator incluse) pe la 700 $...merita..?si cam ce caluti mai imi da...
poate ca ai putea folosi tubulatura si restul de hardware dar cu singuranta nu sunt de cea mai buna calitate ,mai ales tinand cont ca un turbo bun costa intre 800-3500 ( 250hp-1500 hp ) asta depinzand de preferintele si buzunarul fiecaruia ,poate ca i-l vei instala si va merge pt o vreme mai ales daca mergi pe low boost dar de obicei ceea ce e asa de ieftin nu e si calitate , asta eparerea mea, succes
BOOST-PRO is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 21:14   #23
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Ce trebuie facut la motor inainte de a pune turbo?

Poate vrei sa spui ca un turbo prost costa 800 USD, sau unul care a fost bun dar e reconditionat era o firma de tuning din Bucuresti care vindea pentru 1.8T turbine fara racire cu apa impreuna cu un dop de inchidere a conductei de apa - si asta cand se stie cat de fierbinte ruleaza un 1.8T fie el si stock. Un turbo de calitate de la o firma pe care se poate pune baza ar trebui sa fie cam ~1000 EUR, cu wastegate intern si gata de a fi montat imediat

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 21:55   #24
BOOST-PRO

Stage 2
 
BOOST-PRO's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 45
Member of:
[AUDI]
Default Re: Ce trebuie facut la motor inainte de a pune turbo?

in Romania da asa e un turbo folosit sau prost costa atat ,dar ma refeream la un turbo de capacitate mai redusa 250 hp ( un k04 sau un garret mic) in Usa ai sansa sa-l gasesti in jur de 800-1000 usd ,acum aducerea aici si taxe si restul bineinteles ca duce mult mai mult ,
BOOST-PRO is offline   Reply With Quote
Old 29-01-09, 01:59   #25
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Ce trebuie facut la motor inainte de a pune turbo?

Au la Boost Factory turbine ieftine. Eu am luat un intercooler de la ei cu cateva luni in urma, se pare ca sunt seriosi. Montajul insa te duce mai mult decat piesa, nu am vazut nici un fel de accesorii si carcasele sunt de T25, T3, T4... altceva decat se stie pe la noi

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 30-01-09, 19:32   #26
Road_Warrior

Stage 2
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 28
Default Re: Ce trebuie facut la motor inainte de a pune turbo?

uitati-va pe site-ul acesta orice fel de piese de la renault 12 g la renault 5 gtt au si turbine garrett noi de la 700 de euro www.mecaparts.com
Road_Warrior is offline   Reply With Quote
Old 16-02-09, 11:45   #27
pskint25

Stage 1
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 15
Default Re: Ce trebuie facut la motor inainte de a pune turbo?

stiti careva cum se poate face o garnitura pentru inaltat chiulasa?
din ce materiale, unde..informatii de genul.
Pentru un motor de 1.4 (solenza e7j) ca sa ii bagi pe admisie 0.5 bar/7-8 psi trebuie decomprimat, adica inaltat cu 7-9 mm...

Multumesc
pskint25 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-09, 13:01   #28
wolverine

Stage 5
 
wolverine's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,204
Member of:
[BMW]
Default Re: Ce trebuie facut la motor inainte de a pune turbo?

depinde de ce copresie are...posibil sa trebuiasca decomprimat...posibil sa nu(pt 0.5 bari)...vezi ca e pe forum un tip elspa care se ocupa cu piese pt tuning (motor) si probabil poate sa`ti aduca ceva de la renault...sa nu te astepti sa fie ieftine... www.srz.ro asta e pagina de la firma
wolverine is offline   Reply With Quote
Old 16-02-09, 17:05   #29
GTXR

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,803
Member of:
[Opel]
[FORD]
Default Re: Ce trebuie facut la motor inainte de a pune turbo?

Quote:
Originally Posted by pskint25 View Post
stiti careva cum se poate face o garnitura pentru inaltat chiulasa?
din ce materiale, unde..informatii de genul.
Pentru un motor de 1.4 (solenza e7j) ca sa ii bagi pe admisie 0.5 bar/7-8 psi trebuie decomprimat, adica inaltat cu 7-9 mm...

Multumesc
7-9 mm ? prietene mai documeteazate
GTXR is offline   Reply With Quote
Old 16-02-09, 17:07   #30
strik3ru

Stage 5
 
strik3ru's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 594
Default Re: Ce tre' sa faci la motor innainte de a pune Turbo?

Quote:
Originally Posted by adiv View Post
Aoleu ! Sa citesc 250 pag ?? N-am mai citit atat de cand am dat BAC-ul

Am copiat pdf-ul si am cautat "detonation" si nu a rezultat niciun cuvant, probabil termenul din engleza e altul.

Cum poti sa iti dai seama ca apar detonatii ? Scoate vre-un zgomot motorul ? Vibreaza ? Pot aparea detonatii si la relanti ?
Pdf-ul este facut din pagini scanate, deci nu vei gasi nimic cu search, pentru ca el interpreteaza o pagina ca o poza.
strik3ru is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -