Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 02-10-06, 09:48   #1
fanete

Stage 5
 
fanete's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,920
Member of:
[Honda]
Default Ce trebuie facut la motor inainte de a pune turbo?

salutare, am si eu cateva intrebari pentru voi. Poate vreodata am sa reusesc sa imi pun un sistem turbo pe masina si as vrea sa stiu ce ar trebui sa ii fac inainte de a monta KIT-ul. din cate stiu eu ar trebui decomprimat motorul...???? daca da , cum se face chestia asta. daca nu , atunci ce se face , ca se face sigur ceva

Mersi.
__________________

\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_
I'd Rather Push A Honda Than Drive A Volkswagon
_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
fanete is offline   Reply With Quote
Old 02-10-06, 10:26   #2
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Ce tre' sa faci la motor innainte de a pune Turbo?

Depinde ce presiune turbo vrei sa folosesti si ce raport de compresie are motorul acum. Daca ai peste 10:1 e necesara decomprimarea, care se face prin montarea unei garnituri de chiulasa speciala, mai groasa. La unele motoare, in special boxere racite cu aer (VW Broscuta, Porsche 356/911/911-930, Oltcit etc)se folosesc garnituri subtiri de cupru montate sub cilindri, la imbinarea lor cu blocul.

Te asiguri ca motorul e in buna stare de functionare.

Schimbarea pistoanelor cu unele forjate la o masina care va rula pe strada nu e necesara decat daca folosesti presiune turbo mare, peste 1 bar (dar fara pistoane forjate se recomanda sa nu tii motorul peste o jumatate de minut continuu la turatia de putere maxima).

Odata montat turbo folosesti numai ulei de cea mai buna calitate, sintetic cu interval de viscozitate cat mai mare, si il schimbi cu regularitate la 5000-10000 km (indiferent daca fabricantul recomanda la 30000 sau nu )

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 02-10-06, 15:19   #3
fanete

Stage 5
 
fanete's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,920
Member of:
[Honda]
Default Re: Ce tre' sa faci la motor innainte de a pune Turbo?

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Schimbarea pistoanelor cu unele forjate la o masina care va rula pe strada nu e necesara decat daca folosesti presiune turbo mare, peste 1 bar (dar fara pistoane forjate se recomanda sa nu tii motorul peste o jumatate de minut continuu la turatia de putere maxima).
am intels , mai putin din citatul de mai sus , dece nu est erecomandat la o masina de strada cu pistoane forjate. aaaa... daca stau sa ma gandesc putin imi dau seama ca nu stiu sigur ce sunt pistoanele forjate, sau cel putin nu sunt sigur.

dece merge mai bine masina de strada (ca mai mult acolo ma voi folosi de ea) cu pistoane forjate daca am presiune mai mare in turbo?

si intrebarea cea mai importanta. fara pistoane forjate, daca o tin mai mult in ture mari , ce se intampla?

mersi, pina acum am gasit raspunsul la cateva intrebari

Last edited by fanete; 02-10-06 at 15:22.
fanete is offline   Reply With Quote
Old 03-10-06, 00:16   #4
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Ce tre' sa faci la motor innainte de a pune Turbo?

Exista 2 metode de a fabrica un piston: prin turnare sau forjare.

Pistoanele forjate sunt mai rezistente, dar si mult mai scumpe si greu de fabricat.

Majoritatea motoarelor aspirate folosesc pistoane turnate. Exceptii: Dodge Viper de pana in 1994, toate modelele Porsche 911 cu racire cu aer (1965-1996) si alte motoare concepute pentru condus sportiv, care au pistoane forjate.

Majoritatea motoarelor proiectate sa aiba turbo din fabricatie folosesc pistoane forjate.

Cel mai probabil masina ta are pistoane turnate, concepute pentru o forta a exploziei mai redusa. Daca montezi turbo ar trebui sa limitezi presiunea si sa nu stai la turatia de putere maxima peste o jumatate de minut continuu.

Daca vrei sa folosesti masina mai mult pentru strada, unde rar folosesti puterea maxima, nu se merita costul cumpararii unui set de pistoane forjate, care e urias.

Ce se va intampla daca incalci recomandarile... daca ai noroc, nimic. Dar daca n-ai s-ar putea sa te trezesti ca detonatiile iti topesc o gaura intr-un piston, sau o biela se rupe, sau chiulasa se deformeaza etc etc...

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 03-10-06, 09:24   #5
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Ce tre' sa faci la motor innainte de a pune Turbo?

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Ce se va intampla daca incalci recomandarile... daca ai noroc, nimic. Dar daca n-ai s-ar putea sa te trezesti ca detonatiile iti topesc o gaura intr-un piston, sau o biela se rupe, sau chiulasa se deformeaza etc etc...
o mica completare, detonatiile sunt rezultatul unor setari incorecte ale motorului, ele pot aparea fie ca ai pistoane forjate sau nu,
ideea e ca daca nu ai pistoane forjate, oricat de corect ar functiona motorul (fara detonatii) si oricat de bogat ar fi amestecul, temperaturile din motor tot o sa fie mari si e posibil sa incepa sa se topesca pistoanele (cele neforjate), cel putin asta e parerea mea.

din ce m-am tot documentat eu , nu conteaza ca ai pistone forjate, biele de titan sau mai stiu eu ce nebunii ceramice, detonatiile duc in final la distrugerea oricarui motor. deci un reglaj corect al amestecului si al avansului este absolut obligatoriu. pt consum , fiabilitate si performantza.
200SX is offline   Reply With Quote
Old 03-10-06, 10:53   #6
fanete

Stage 5
 
fanete's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,920
Member of:
[Honda]
Default Re: Ce tre' sa faci la motor innainte de a pune Turbo?

ahaaaa, am inteles. baieti, va multumesc pentru toate raspunsurile date.
acum ma duc sa imi iau turbo si pistoane. sa vad daca a deschis la mall , poate au la diverta

he he, pina o sa imi pun eu turbo .... o sa mai treaba ceva vreme, dar macar stiu ce trebuie sa fac atunci
fanete is offline   Reply With Quote
Old 06-01-07, 01:20   #7
Red91StangCT

Stage 1
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 20
Default Re: Ce tre' sa faci la motor innainte de a pune Turbo?

Quote:
Originally Posted by fanete View Post
ahaaaa, am inteles. baieti, va multumesc pentru toate raspunsurile date.
acum ma duc sa imi iau turbo si pistoane. sa vad daca a deschis la mall , poate au la diverta

he he, pina o sa imi pun eu turbo .... o sa mai treaba ceva vreme, dar macar stiu ce trebuie sa fac atunci
Pina nu te duci sa celtui banii, spune-mi ce fel de masina ai, cu ce motor.
Red91StangCT is offline   Reply With Quote
Old 29-03-07, 20:00   #8
liwiu_evo

Stage 4
 
liwiu_evo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 291
Default Re: Ce tre' sa faci la motor innainte de a pune Turbo?

ash vrea sa stiu shi io la ce presiune tree sa functioneze o turbina/compresor pt a obtine echilibrul dintre performanta shi fiabilitate. adik sa dea shi nishte cai in plus da nici sati sara pistoanele prin capota
liwiu_evo is offline   Reply With Quote
Old 30-03-07, 01:57   #9
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: Ce tre' sa faci la motor innainte de a pune Turbo?

daca citesi cartea ce este aici vei da seama!!!
http://www.tud.ttu.ee/~t041509/Maximum_boost.pdf

Daca ai terminat anuntama si ajut.
Eagleee is offline   Reply With Quote
Old 30-03-07, 03:29   #10
adiv

Stage 5
 
adiv's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 406
Default Re: Ce tre' sa faci la motor innainte de a pune Turbo?

Ce sunt detonatiile ?
adiv is offline   Reply With Quote
Old 30-03-07, 03:32   #11
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: Ce tre' sa faci la motor innainte de a pune Turbo?

Quote:
Originally Posted by adiv View Post
Ce sunt detonatiile ?
Save--> citeste--> vei sti!!!

Hai ca vei fi lenes...stiu eu, detonatiile apar cant benzina nu arde cant trebue.
Eagleee is offline   Reply With Quote
Old 30-03-07, 05:44   #12
adiv

Stage 5
 
adiv's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 406
Default Re: Ce tre' sa faci la motor innainte de a pune Turbo?

Aoleu ! Sa citesc 250 pag ?? N-am mai citit atat de cand am dat BAC-ul

Am copiat pdf-ul si am cautat "detonation" si nu a rezultat niciun cuvant, probabil termenul din engleza e altul.

Cum poti sa iti dai seama ca apar detonatii ? Scoate vre-un zgomot motorul ? Vibreaza ? Pot aparea detonatii si la relanti ?
adiv is offline   Reply With Quote
Old 30-03-07, 10:52   #13
_DPG_
Ford Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 371
Member of:
[FORD]
Default Re: Ce tre' sa faci la motor innainte de a pune Turbo?

"Cum poti sa iti dai seama ca apar detonatii" - LE AUZI
_DPG_ is offline   Reply With Quote
Old 31-03-07, 14:13   #14
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: Ce tre' sa faci la motor innainte de a pune Turbo?

Daca careva pune itrebari de gen, cum se face un motor turbo e pa o cale gresita!!!
Pe forum nimenu nu va scrie pagini intregi de date si lucreri care trebue efectate...cititi cartea, si inca vreo 2-3 si dupa acea puteti sa ganditi la un motor turbo home made...
Eagleee is offline   Reply With Quote
Old 05-04-07, 13:09   #15
catalanu
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 597
Member of:
[4Rally]
Default Re: Ce tre' sa faci la motor innainte de a pune Turbo?

Din cate stiu eu detonatiile is puscaturile alea ce iasa pe toba impreuna cu flacari.
catalanu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -