Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 07-11-09, 08:14   #1381
Rob3rt_espero

Stage 5
 
Rob3rt_espero's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 932
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club ESPERO

Nici eu nu stiu chiar asa multe detalii, dar din cate stiu nu este bine sa pui albastru la cele dupa 2000 adica G11 deoarece iti ataca radiatorul are un continut ridicat de siliciu si asta recomanda producatorul.Noi putem pune fara nici o grija albastru ca nu are nimic.
Si nu este cel mai ieftin cel albastru, acum depinde de producator (wynn's, Ardina,etc...)
Rob3rt_espero is offline   Reply With Quote
Old 07-11-09, 08:17   #1382
draky90

Stage 5
 
draky90's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 533
Cool Re: Club ESPERO

stiu stiu...la faza cu radiatoru` si eu am patit...asta iarna i`am cump radiator.......unii spuneau de la termostat,altii de la antigel..naiba sa`l ia...
acu` joc preventiv...) am bagat de la prista...rosu`..ma cam doare inima dar asta e`)
__________________
Merge SUZY` ca nu`i sanatoasa....
draky90 is offline   Reply With Quote
Old 07-11-09, 08:43   #1383
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Club ESPERO

Ca veni vorba de antigel, eu am avut inainte albastru si am masina din 2003 (de fapt mov inchis se facuse si plin de jeg). Cat am stat sa curat tot din instalatie... Si acum am roz > Si se pierde pe la balariile alea de furtune, pe la T-urile de la gaz... Ce o fi apucat-o nene asa?

Foarte bune informatiile despre antigel Robert! E bine de stiut!
banzay is offline   Reply With Quote
Old 07-11-09, 11:31   #1384
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Club ESPERO

Si mie mi-a curs pe la plamanu de la gaz. Le-am desfacut, am dat cu neste silicon si problema s-a rezolvat....
App, banzay, te-ai dat pe dacii??? ma uitam la avatarul tau si deaia ziceam
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 07-11-09, 12:14   #1385
draky90

Stage 5
 
draky90's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 533
Cool Re: Club ESPERO

eu la plaman i`am pus poxipol....))
draky90 is offline   Reply With Quote
Old 07-11-09, 13:41   #1386
Dany_1987

Stage 5
 
Dany_1987's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 516
Default Re: Club ESPERO

Am si eu mici probleme cu masina, daca poate sa ma ajute cineva, am postat si la mine pe topicul meu dar mi-au raspuns doar cativa, asa ca intreb si aici, si daca stie cineva sa-mi dea sfaturi, pareri, sugestii, orice nu conteaza, poate remediez si eu problemele.
1: Motorul nu mai sta bine la relanti, de la un timp oscileaza turatia motorului ba creste, ba scade brusc, si din nou creste peste 1000 de turatii, si nu stiu de la ce ar putea fi, daca cineva a mai intampinat problema asta e rugat sa ma ajute daca poate...
2: Becurile care indica ca sa terminat benzina, cand e pe rosu si cel care indica ca sa terminat apa la parbriz, nu se aprind deloc am facut proba la ambele, am golit si rezervorul de benzina si bidonul de apa de parbriz si nimic, nu se aprind, m-am uitat la sigurante sunt bune toate, becurile le-am schimbat si tot la fel nu se aprind, la fel ca si in cazul de mai sus, daca e cineva in cunostinta de cauza e rugat sa ma ajute ... Multumesc

https://forum.4tuning.ro/111-masina-m...ctruction.html
Dany_1987 is offline   Reply With Quote
Old 07-11-09, 14:52   #1387
draky90

Stage 5
 
draky90's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 533
Cool Re: Club ESPERO

man...uitate la bord la folie..eu am prajito` de N ori)
cat despre relanti...poate sa fie din pompa de benzina...presiune,sau injectoare..unu`ti merge aiurea..."picura"..asa am patit eu...dupa ce le`am schimbat rupe
daca ai instalatie pe gaz..vezi daca iti face la fel,daca da...nush...ma depaseste..
aa si daca pui frana brusc brusc...da sa`ti moara motoru`?
draky90 is offline   Reply With Quote
Old 07-11-09, 15:40   #1388
Dany_1987

Stage 5
 
Dany_1987's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 516
Default Re: Club ESPERO

Quote:
Originally Posted by draky90 View Post
man...uitate la bord la folie..eu am prajito` de N ori)
cat despre relanti...poate sa fie din pompa de benzina...presiune,sau injectoare..unu`ti merge aiurea..."picura"..asa am patit eu...dupa ce le`am schimbat rupe
daca ai instalatie pe gaz..vezi daca iti face la fel,daca da...nush...ma depaseste..
aa si daca pui frana brusc brusc...da sa`ti moara motoru`?

Nu draky cand pun frana nu se intampla nimic, am observat acum vre-o o saptamana si ceva, dimineata cand ma duc la servici o las 5 minute sa se incalzeasca, si motorul si inauntru, si am observat ca nu mai sta bine la relanti, nu am gaz pe ea si nu stiu ce sa zic nu cred ca e de la injectoare, cat despre folia aia m-am uitat la ea, ca si eu tot la fel am zis ca e arsa dar nu se vede nimic pe ea, m-am uitat foarte atent nu trebuia sa se vada urma de prajeala ceva ???

PS: relanti'u face urat doar cand sta pe loc si cand stau la semafor, in mers nu am treaba, nu-mi da in nas nu se ineaca nu face nimic, decat pe loc are probleme...
Dany_1987 is offline   Reply With Quote
Old 07-11-09, 15:54   #1389
draky90

Stage 5
 
draky90's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 533
Cool Re: Club ESPERO

dap trebuia sa se vada...daca s`a ars...
pusca mea..n`am idee...

Last edited by draky90; 07-11-09 at 16:02.
draky90 is offline   Reply With Quote
Old 07-11-09, 16:49   #1390
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Club ESPERO

@mike: curge pe la ***urile alea de furtune tembele. Le-am rezolvat azi... Si da, exact furtunele de la plaman si de la un T deala.

Si daciile astea mi-au placut intotdeauna. Sunt cateva frumusele prin C-ta Le admir de fiecare daca cand trec pe langa ele
banzay is offline   Reply With Quote
Old 07-11-09, 18:08   #1391
sex99

Stage 5
 
sex99's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 911
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club ESPERO

care imi zici si mie va rog un pret aproximativ daca stiti

1 segmenti espero 1.8
2 tacheti
3 garnitura chiuloasa


mi sa .... garnitura beleaua masi va rog
sex99 is offline   Reply With Quote
Old 07-11-09, 18:41   #1392
draky90

Stage 5
 
draky90's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 533
Cool Re: Club ESPERO

stiu ca garnitura se invarte pe la 35 lei..segmentii pe la 2`3 mil....cam atat stiu...

Last edited by draky90; 07-11-09 at 18:45.
draky90 is offline   Reply With Quote
Old 07-11-09, 22:09   #1393
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Club ESPERO

Quote:
Originally Posted by sex99 View Post
care imi zici si mie va rog un pret aproximativ daca stiti

mi sa .... garnitura beleaua masi va rog

wow, foarte rar se arde garnitura la motoru' de 1,8. Vezi sa nu fie chiuloasa ovalizata... Preturi nu stiu exact sa iti spun, pot sa spun doar ca garnitura aia de 35 lei e facatura. Una buna se invarte pe la 60-80 lei... Daca vrei sa ii schimbi segmentii trebuie sa cumperi si cuzinetii de la bilela. Si daca n-ai schimbat distributia de mult trebuie si aia schimbata, chiar daca nu e un pericol daca se rupe pentru ca la 1,8 nu da in supape... se ridica un pic pretul cand tragi linie.... Numai manopera la segmentare e 300-350 lei.
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 07-11-09, 23:00   #1394
gogufifa

Stage 3
 
gogufifa's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 152
Default Re: Club ESPERO

sex garnitura de chiuloasa miam luat eu de la autokarma e 25 ron si e super bun materialu .
gogufifa is offline   Reply With Quote
Old 08-11-09, 00:21   #1395
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default Re: Club ESPERO

Suntem mai mult ca siguri ca e super bun materialul, de aia costa 25 ron ... Parerea mea: mai bine dai 40-50 ron in plus pt o piesa la care manopera costa in jur de 200-250 ron, decat sa ai probleme mai mare pe urma. Auzisem ceva de o marca, Victor Reinz parca...Unii ziceau ca e buna, mai ales pe Cielo.
Eu cand am luat garnitura chiulasa era 45 ron parca , insa imi pare rau ca nu am dat mai mult... Desi nu aveam bani atunci. Sfat: alegeti ce e mai bun pt masina voastra, in situatii de genul asta, mai ales ca manopera costa f mult si nu cred ca va convine sa desfaceti motorul de mai multe ori!
ing3r is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -