Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 03-05-10, 21:02   #4876
huge

Stage 5
 
huge's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 636
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by tiolik View Post
salut baieti;
am si eu 3 probleme zic eu destul de grave insa nu stiu exact ce se intampla:
1 dupa 60-70 km/h pe partea dreapta fata incepe sa fluiere/huruie roata, sa fie plachetii, nu sh ce este, de infranat nu-mi infraneaza roata dar nu sh ce are de face asa
2 pe dreapta spate daca apas cu piciorul pe roata in partea de sus face de parca ar avea prezoanele desfacute dar sunt bine stranse, iar in mers imi fuleaza sa fie rulmentul ?
3 frana de mana tine la al 3lea dinte dar daca o las in panta merge la vale fara probleme, de strans nu cred ca mai are rost sa o strang cred ca trebuie sa schimb sabotii ?
daca cineva a mai avut problemele astea sa imi dea si mie ceva sfaturi ce am de facut?

eu am luat carnetul acum 3 zile si am mers putin cu masina dar deja mam speriat desi tata merge cu ea asa de multa vreme pt ca nu prea are grija de ea


mie mi s a int la fel cu frana de mana si i am schimbat sabotii care erau in stare super buna(nu a fost d ela saboti),asa ca a trebuit sa i schimb cablul de la frana de mana.mentionez ca pe cel vechi l am strans de l am inebunit inainte de a fi schimbat.dar cel mai bine ar fi sa o duci la un service si sa verifici!Felicitari pt carnet!
huge is offline   Reply With Quote
Old 03-05-10, 23:09   #4877
B62ZIW

Stock
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5
Default Re: Club CIELO

Salut baieti... as avea nevoie de un sfat de la oameni mai priceputi k mine... am un Cielo 96 si din cauza ca mi s-a blocat frana pe o roata din cauza etrierului ruginit (foarte vechi - cred ca era cel original), am decis sa schimb cam tot sistemul de franare...
Ma poate ajuta cineva cu nishte sfaturi... din discutii am inteles ca pot pune etrier de EXECUTIV, chiar daca sunt mai mari se potrivesc si tine si mai bine (fiind si placutele mai late) - este adevarat sau este doar o aberatie...
Orice alt sfat este binevenit referitor la sistemul de franare... marci, produse chiar si magazinul de unde as putea achizitiona ceva de calitate...
Multumesc
B62ZIW is offline   Reply With Quote
Old 04-05-10, 00:53   #4878
ALEX_BZN

Stage 5
 
ALEX_BZN's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,456
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Club CIELO

mai la executive e altceva, fiecare placuta e facuta pentru un anume disc, tu o sa lasi discu de frana mic cu placute mai mari( ca asa sunt cele de executive)....eu nu cred ca e treaba buna decat daca schimbi si discurile de la un executive, nu decat etrieru si placutele.
ALEX_BZN is offline   Reply With Quote
Old 04-05-10, 07:17   #4879
run4fun

Stage 5
 
run4fun's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 311
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Se poate modifica dar trebuie sa iti pui roti pe 14' ca nu incape etrierul, trebuie sa pui discuri ca la executive ventilate, placute si nu sunt sigur daca nu mai trebuie si alte modificari acolo ca sa se potriveasca discul. Mai bine cureti etierul tau, schimbi placutele daca e cazul si ai sa rami uimit de ce frane o sa ai.
run4fun is offline   Reply With Quote
Old 04-05-10, 07:54   #4880
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by B62ZIW View Post
Salut baieti... as avea nevoie de un sfat de la oameni mai priceputi k mine... am un Cielo 96 si din cauza ca mi s-a blocat frana pe o roata din cauza etrierului ruginit (foarte vechi - cred ca era cel original), am decis sa schimb cam tot sistemul de franare...
Ma poate ajuta cineva cu nishte sfaturi... din discutii am inteles ca pot pune etrier de EXECUTIV, chiar daca sunt mai mari se potrivesc si tine si mai bine (fiind si placutele mai late) - este adevarat sau este doar o aberatie...
Orice alt sfat este binevenit referitor la sistemul de franare... marci, produse chiar si magazinul de unde as putea achizitiona ceva de calitate...
Multumesc
Frane de Espero (discuri + etrieri) + roti pe 14''. Si pe spate pui punte cu discuri si ai terminat problema!
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 04-05-10, 08:18   #4881
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Club CIELO

750 de ron vazusem fuzete cu totul, 5 prezoane, discuri de 280 parca, punte spate cu discuri, etc de opel vectra c20let parca. Adica doar sa le pui pe masina

E o investitie dar se cam merita cauta la anunturi opel.
banzay is offline   Reply With Quote
Old 04-05-10, 09:07   #4882
B62ZIW

Stock
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5
Default Re: Club CIELO

Multumesc pentru raspunsuri...
Etrierul cel vechi nu am cum sa-l curat... ca am fost la un mester cand mi-a ramas blocata roata pentru ai face ceva sa mai pot merge cu masina... si mi-a pus un etrier SH cat pt 100Km, iar de pe etrierul meu nu a putut sa-mi scoata nici placutele de ruginit ce era...
Din ce mi-ati explicat voi am 2 variante:
1. In caz ca si discurile sunt uzate schimb cu totu'... etriere, placute, discuri, jenti... pun de Executiv sau Espero (a mai zis cineva)... ce-mi recomandati?
2. Daca discurile sunt OK caut sa pun acelasi tip de etrier... ce modele se potrivesc si sunt mai bune?
Care este treaba cu puntea spate cu discuri? Se pot pune pentru a avea frane si pe rotile din spate? (sigur masina nu are asa ceva)
Ar suna interesant... Cat m-ar costa afacerea asta?
B62ZIW is offline   Reply With Quote
Old 04-05-10, 09:17   #4883
fashionboy01

Stage 5
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 685
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by ALEX_BZN View Post
man cred ca glumesti cu unele preturi, eu oricum nu cumpar ca sunt adeptul pieselor noi, de ex un amortizor nou e 120 lei si tu vrei 70 pe el, o pompa de benzina e 150 lei si tot asa.....nu ma bag aiurea dar sfatul meu ca sa le dai mai repede mai rectifica preturile.
:-j deja te-ai bagat...puteai sa o rezolvi cu un PM
__________________________________________________ ________________
Cand lumea-i de la tzara...tot continua
fashionboy01 is offline   Reply With Quote
Old 04-05-10, 10:24   #4884
ALEX_BZN

Stage 5
 
ALEX_BZN's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,456
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Club CIELO

Nu am zis-o cu rautate, dar alea nu ai cum sa le vinzi la preturile cerute de tine, ia-o ca un sfat prietenesc.
ALEX_BZN is offline   Reply With Quote
Old 04-05-10, 11:31   #4885
fashionboy01

Stage 5
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 685
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by ALEX_BZN View Post
Nu am zis-o cu rautate, dar alea nu ai cum sa le vinzi la preturile cerute de tine, ia-o ca un sfat prietenesc.
in fine nu ma int parerea ta.eu am zis un pret si cumparatorul vine cu alt pret.daca imi convine ok daca nu asta e
oricum nu cred ca pt asta este topicul asta deskis.ciao
fashionboy01 is offline   Reply With Quote
Old 04-05-10, 11:59   #4886
ALEX_BZN

Stage 5
 
ALEX_BZN's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,456
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Club CIELO

Pai normal ca nu e topic de vanzare, mai bine le pui la bazar, eu oricum nu iau piese Sh la masina mea, deci nici pe mine nu ma intereseaza oferta ta....ti-am mai zis era o remarca...asta e ultimul meu post in legatura cu ce vinzi tu. bafta la vanzare
ALEX_BZN is offline   Reply With Quote
Old 04-05-10, 15:08   #4887
87-bob

Stage 3
 
87-bob's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 166
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by B62ZIW View Post
Multumesc pentru raspunsuri...
Etrierul cel vechi nu am cum sa-l curat... ca am fost la un mester cand mi-a ramas blocata roata pentru ai face ceva sa mai pot merge cu masina... si mi-a pus un etrier SH cat pt 100Km, iar de pe etrierul meu nu a putut sa-mi scoata nici placutele de ruginit ce era...
Din ce mi-ati explicat voi am 2 variante:
1. In caz ca si discurile sunt uzate schimb cu totu'... etriere, placute, discuri, jenti... pun de Executiv sau Espero (a mai zis cineva)... ce-mi recomandati?
2. Daca discurile sunt OK caut sa pun acelasi tip de etrier... ce modele se potrivesc si sunt mai bune?
Care este treaba cu puntea spate cu discuri? Se pot pune pentru a avea frane si pe rotile din spate? (sigur masina nu are asa ceva)
Ar suna interesant... Cat m-ar costa afacerea asta?
ZIW daca ai bani pune i etrieri de executive ca e cel mai bine si a pus un coleg de serviciu cu jantele stock,pe 13 dar trebuie discuri ventilate si atat si oricum masina are frane si pe spate,asa cum e ea acum
87-bob is offline   Reply With Quote
Old 04-05-10, 16:35   #4888
B62ZIW

Stock
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5
Smile Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by 87-bob View Post
ZIW daca ai bani pune i etrieri de executive ca e cel mai bine si a pus un coleg de serviciu cu jantele stock,pe 13 dar trebuie discuri ventilate si atat si oricum masina are frane si pe spate,asa cum e ea acum
OK, merci de sfat... O sa trec pe la magazinele de pe Lizeanu si sa intreb de discuri ventilate si etriere de Executiv.
...dar cu puntea spate cu discuri tot nu sunt lamurit, asa ca va trebui sa te cred pe cuvant
B62ZIW is offline   Reply With Quote
Old 05-05-10, 16:45   #4889
87-bob

Stage 3
 
87-bob's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 166
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by B62ZIW View Post
OK, merci de sfat... O sa trec pe la magazinele de pe Lizeanu si sa intreb de discuri ventilate si etriere de Executiv.
...dar cu puntea spate cu discuri tot nu sunt lamurit, asa ca va trebui sa te cred pe cuvant
ZIW chiar daca nu se vad masina are niste saboti pe spate ca d aia tragi frana de mana si tineasa ca si in mers ei tin nu sunt ca placutele dar tot treaba aia o fac sabotii aia,la o anumita forta la franare tin si pe spate
87-bob is offline   Reply With Quote
Old 05-05-10, 23:12   #4890
tiolik

Stage 4
 
tiolik's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 234
Default Re: Club CIELO

multumesc pt raspunsuri;
pe dreapta spate am rezolvat era rulmentul pe stanga spate insa nu am rezolvat e fuzeta dusa;
pe fata nu am desfacut inca si nici nu stiu ce fluiera;
sabotii sunt buni asa mia zis tata dar frana de mana tot nu tine
am mai rezolvat inca o problema cea cu portbagajul care mi se deschidea de la bas;
insa am alta acu la aeru conditionat daca nu turez masina imi scartaie cred ca cureaua si imi ia din puterea motorului destul de rau; si inca una este discul de ambreaiaj daca nu apas pedala cu putere imi caraie cutia mai ales la marsariere;
PS: masina are aproape 318000
__________________
YM! tiolik_the_only_1
Tel: 0747 031 566
tiolik is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -