Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 27-01-10, 22:10   #4576
bogdan4u

Stage 1
 
bogdan4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 24
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by Crysty MLV View Post
un service bun e in poligon la stadionul astra sau langa ACR...sau mai este unul bun p gageni...nu are rost sa te bagi tu acolo pentru o mica suma de bani pe care o sa le dai lor

sunt in italia
bogdan4u is offline   Reply With Quote
Old 27-01-10, 22:14   #4577
ALEX_BZN

Stage 5
 
ALEX_BZN's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,456
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Club CIELO

boss daca nu ma insel instalatia ta e daia secventiala....e mai complicata...pt ceva bani pe care ii economisesti daca o faci tu e posibil sa iti consume masina mai mult sau sa o strici mai rau...asa te duci la servis si esti sigur de ce problema ai si ca o sa o rezolve..nu o sa mergi la ghici.
ALEX_BZN is offline   Reply With Quote
Old 27-01-10, 22:19   #4578
bogdan4u

Stage 1
 
bogdan4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 24
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by ALEX_BZN View Post
boss daca nu ma insel instalatia ta e daia secventiala....e mai complicata...pt ceva bani pe care ii economisesti daca o faci tu e posibil sa iti consume masina mai mult sau sa o strici mai rau...asa te duci la servis si esti sigur de ce problema ai si ca o sa o rezolve..nu o sa mergi la ghici.
asa am crezut si eu ca este secventiala instalatia dar i-am aratat la cineva si a zis ca e cu "plaman". mi-a arat piesa si din minimul meu de cunostinte asa este. dar care este legatura cu releul de la benzina? de ce era topit plasticul in care intra (un papuc oxidat poate)?
bogdan4u is offline   Reply With Quote
Old 28-01-10, 00:38   #4579
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Club CIELO

Daca se opreste, sa nu fie membrana aia de la evaporator (sau cum ii zice). Mie mi se intampla si de la IAC, sa se opreasca asa, numai la drum lung, cand motorul era cald, dupa ce l-am curatat + reset ECM si reinitializare IAC nu mi-a mai facut asa... Dar daca zici ca se ineaca, probabil sa fie membrana aia...
banzay is offline   Reply With Quote
Old 28-01-10, 07:36   #4580
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by bogdan4u View Post
asa am crezut si eu ca este secventiala instalatia dar i-am aratat la cineva si a zis ca e cu "plaman". mi-a arat piesa si din minimul meu de cunostinte asa este. dar care este legatura cu releul de la benzina? de ce era topit plasticul in care intra (un papuc oxidat poate)?
Aia secventiala nu are plaman????
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 28-01-10, 07:43   #4581
huge

Stage 5
 
huge's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 636
Talking Re: Club CIELO

si eu am pati acelasi lucru si nu i dadeam de cap am fost la service am reglat o de au luat o toti dracii-si ca sa vezi era de la fise(erau coapte)!
huge is offline   Reply With Quote
Old 28-01-10, 10:08   #4582
ALEX_BZN

Stage 5
 
ALEX_BZN's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,456
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Club CIELO

pai daia zic sa se duca la cineva specializat.....ca ii da de cap sigur.
ALEX_BZN is offline   Reply With Quote
Old 28-01-10, 20:19   #4583
bogdan4u

Stage 1
 
bogdan4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 24
Default Re: Club CIELO

Aveti dreptate o sa ma duc la un service pt ca nu se merita sa umblu eu mai ales ca instalatia e italieneasca si sunt in italia .E plin de service-uri si cred ca mai bine ca ei care le produc nu cred ca gasesc sa mi-o si faca..va intreb pt ca nu sunt in tema cate tipuri de instalatii gaz sunt? si de care credeti ca e a mea... eu din cate stiu...sunt cele cu plaman la care se merge pe aspirarea gazului si cele pe"injectie" unde gazul ajunge direct la injectoare(scuze daca spun aberatii).
bogdan4u is offline   Reply With Quote
Old 28-01-10, 20:21   #4584
bogdan4u

Stage 1
 
bogdan4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 24
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by huge View Post
si eu am pati acelasi lucru si nu i dadeam de cap am fost la service am reglat o de au luat o toti dracii-si ca sa vezi era de la fise(erau coapte)!
unde sunt acele fise mai exact??
bogdan4u is offline   Reply With Quote
Old 28-01-10, 21:44   #4585
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Club CIELO

Daca nu stii nici care sunt fisele nu te mai baga la masina! e sfatul meu!

Ele duc curentul de la bobina/ delco la bujie... ca sa zic asa!
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 28-01-10, 21:52   #4586
bogdan4u

Stage 1
 
bogdan4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 24
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by mike-fullspeed View Post
Daca nu stii nici care sunt fisele nu te mai baga la masina! e sfatul meu!

Ele duc curentul de la bobina/ delco la bujie... ca sa zic asa!
salut . iti apreciez sinceritatea .. dar ca sa inveti ceva trebuie sa.ti spuna altii mai invatati ,nu? eu sunt bun in fibra de carbon , fibra de sticla si orice se pot face din ele pt masini , motociclete, barci, avioane si explic cu cea mai mare placere la oriccine, dar mecanica nu mi
.a placut.. asta este masina de servici .. deci asi aprecia un sfat obiectiv cu privire la ce pot verifica fara sa "stric".daca nimic din ce spuneti voi nu merge o duc in service (nu am timp pt ca-mi trebuie zi de zi)
bogdan4u is offline   Reply With Quote
Old 28-01-10, 23:27   #4587
ALEX_BZN

Stage 5
 
ALEX_BZN's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,456
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Club CIELO

fisele nu erau greu de detectat...dar cu reglaju la gaz iti zic sincer ca e destul de complicat......si e posibil sa nu fie numai din reglaj..sa aiba si alte defectiuni..deci mai bine o faci cum trebuie si unde trebuie.
ALEX_BZN is offline   Reply With Quote
Old 29-01-10, 18:10   #4588
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: Club CIELO

Fisele care dau scanteie la bujii. Si e bine sa schimbi si bujiile.
nt98adu is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 00:03   #4589
ALEX_BZN

Stage 5
 
ALEX_BZN's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,456
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Club CIELO

am si eu o intrebare...dar as vrea sa dea un raspuns cine stie cu exactitate sau a facut asa ceva.Poti sa iei din chiuloasa la cielo???daca da cat si cam cati cai castigi.
ALEX_BZN is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 21:09   #4590
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by ALEX_BZN View Post
am si eu o intrebare...dar as vrea sa dea un raspuns cine stie cu exactitate sau a facut asa ceva.Poti sa iei din chiuloasa la cielo???daca da cat si cam cati cai castigi.
Da, se poate. Nu mai tin minte cat... dar parca cam 0,8-1-1,3 mm. Cati cai castigi? Fara numar La intrebarea asta nu cred sa-ti poata da cineva un raspuns exact.
Planatul chiulasei, impreuna cu diversele "reparatii" de genul rectificat scaune supape... plus manopera, era cam in jur de 1000 ron. Se da jos distributia, se schimba garnitura de chiulasa... si ce o mai gasi mecanicul pe acolo.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -