Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 02-01-09, 12:51   #3076
tiolik

Stage 4
 
tiolik's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 234
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by nt98adu View Post
Ca sa nu dai gauri suplimentare, poti scoate firul pe la cablul km. Nu vei mai putea monta mansonul de cauciuc dupa aceea, dar poti pune niste silicon acolo. E doar o parere.


este o idee foarte buna eu cand am schimbat cablul de kilometreaj nu am mai pus mansonul pt ca nu am avut acces la el trebuie mai multe chestii demontate pt a ajea acces la acel manson ;iar ideea cu siliconul este foarte buna cred ca o sa pun si eu pt ca si mie mi-a ramas gaura
tiolik is offline   Reply With Quote
Old 02-01-09, 12:52   #3077
BOLnavu

Stage 3
 
BOLnavu's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 135
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
La multi ani! Am si eu nevoie de o idee... am luat un termometru auto si nu gasesc o gaura pe sub bord, in panoul ignifug, ca sa scot firul cu senzorul de exterior, sa-l duc in bara fata. Toate gaurile pe care le-am gasit sunt astupate f bine...coloana de directie, pedalier etc. Stie cineva pe unde ar fi mai simplu sa scot firul ala?
La multi ani tuturor si din partea mea,bafta in realizari!
@Geo putin in stanga volanului undeva mai sus este o gaura care duce exact langa vasul de antigel stiu sigur pt ca eu am scos pe acolo cablu` de alimentare de la statie!(s ar putea sa aiba o bucata de burete dar poti impinge cu o surubelnita iese imediat!)bafta
BOLnavu is offline   Reply With Quote
Old 02-01-09, 16:00   #3078
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Club CIELO

am si io o problema....la munte mi`a inghetat apa de la stropgen...si de atunci...s`a incalzit tot,s`a dezghetat...dar nu mai merge...dau drumu si nu bazaie nu face nimic..
__________________
All the way up..
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 02-01-09, 16:46   #3079
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Am rezolvat mai devreme cu termometrul... am scos firul prin aripa stanga, fara silicon si alte improvizatii. Chiar sub maneta de deschidere a capotei, in spatele plasticelor, e un manunchi de fire, cu cateva mufe si o gaura care corespunde cu aripa dreapta. Am tras firul pe acolo, l-am scos pe langa balamaua de la capota... si senzorul prins de lonjeron...nici direct "in vant", nici la caldura motorului.
@Donn: sa nu-ti fi inghetat in motoras si sa-l fi ars.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 02-01-09, 16:57   #3080
tiolik

Stage 4
 
tiolik's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 234
Default Re: Club CIELO

acest termometru are cumva 2 senzori unul pt afara si unul pt inauntru? asa ar fi misto cum e pe la masinile astea mai noi

fa si u cateva poze sa vedem si noi
tiolik is offline   Reply With Quote
Old 02-01-09, 17:02   #3081
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Da, are doi senzori... cel de exterior are un fir mai lung, la asta m-am chinuit eu... iar cel de interior e integrat in termometru. Are pe display temperatura interioara, cea exterioara si ceasul. Si o memorie pe care poti sa vezi minima si maxima inregistrata vreodata. Nu e foarte exact... dar e ceva. O sa fac si poze, maine poate, acum e cam intuneric.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 02-01-09, 20:16   #3082
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by tiolik View Post
la multi ani tuturor(cam tarziu dar merge)
am si eu o idee pe care vreau sa o pun in practica, am impresia ca plafoniera situata in fata nu are putere sa lumineze si spatele asa ca m-am gandit sa mai montez una la mijloc cum este la nubira 2 leganza ;are cineva asa ceva facut sa-mi dea si mie informatii sau o sa fiu primul care incerca?
multumesc

cea de-a 2a plafoniera ar veni in locul neonului din poza:
Eu zic ca ar fi mai bine sa montezi cate una pe fiecare stalp in spate, putin mai sus de unde vin prinse centurile. Mi-am montat asa ceva prin 2006 si vad ca rezista si acum!
nt98adu is offline   Reply With Quote
Old 02-01-09, 20:20   #3083
tiolik

Stage 4
 
tiolik's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 234
Default Re: Club CIELO

deci dupa cum se vede in poza aia eu am avut un neon fapt pt care cand l-am dat jos a ramas o gaura si 2 pete de lipici de la acel neon ;ca sa dau jos lipiciul nu mai pot si nici sa mai astup gaura asa ca m-am gandit sa dau o gaura mare si sa montez o plafoniera
cea de cielo intre mult inauntru dar cea de mariz e aproape aplicata si ar fi perfecta dar nu prea imi comvine sa fie de alt fel am sa incerc sa montez de cielo daca nu reusesc pun una de matiz iar daca se distruge plafonu iau altul
tiolik is offline   Reply With Quote
Old 02-01-09, 21:46   #3084
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Club CIELO

geo...si nu am cum sa probez daca mai are vreun pic de viata motorasul?adica na eu am dat cu apa pe parbriz....si deoadta s`a oprit si adio..am zis ca a inghetat dar nici acum nu mai merge...deloc...nu bazaie nu nimic...pe unde e?cum se da jos?
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 02-01-09, 22:05   #3085
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: Club CIELO

E relativ simplu: Da-i roata stanga jos dupa care protectia plasticsintre aripa si contra aripa. Vei vedea motorasul, pe care-l extragi usor de pe vas nu inainte de a scoate papucii de pe motoras.
nt98adu is offline   Reply With Quote
Old 02-01-09, 22:54   #3086
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Club CIELO

ms...o sa ma ocup peste 2 sapt...k o sa o bag in garaj..pt ceva vreme ca imi expira itp...plus ca o sa ii rezolv toate probleme care le mai are...cat sta in garaj..
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 03-01-09, 02:36   #3087
tiolik

Stage 4
 
tiolik's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 234
Default Re: Club CIELO

daca imi aduc eu bine aminte mai demult era vorba de incalzirea oglinzilor de cielo ;a reusit pana al urma cineva sa faca acest lucru;am 2 oglinzi de espero si as vrea sa scot din ele rezistenta si sa o pun pe cele de cielo e pozibil sau nu ca nu le-am desfacut inca???
tiolik is offline   Reply With Quote
Old 03-01-09, 11:21   #3088
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by tiolik View Post
daca imi aduc eu bine aminte mai demult era vorba de incalzirea oglinzilor de cielo ;a reusit pana al urma cineva sa faca acest lucru;am 2 oglinzi de espero si as vrea sa scot din ele rezistenta si sa o pun pe cele de cielo e pozibil sau nu ca nu le-am desfacut inca???
Posibil este, fiindca se fac prin diverse service-uri. Si functioneaza...
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 03-01-09, 14:54   #3089
laurentiu NT

Stage 4
 
laurentiu NT's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

salutare la toata lumea si LA MULTI ANI!Zilele trecute mi s-a dezlipit nu stiu cum ,( cred ca a fost atins cu ceva),,piciorusul" de pe dezghetarea de pe luneta.Stie cineva cum se lipeste sau ce trebuie facut ca sa functioneze dezaburirea din nou?
laurentiu NT is offline   Reply With Quote
Old 03-01-09, 15:13   #3090
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: Club CIELO

Piciorusul de pe luneta se lipeste cu un ciocan de lipit intr-un garaj la un prieten. Daca nu detii asa ceva, da-mi de stire si te rezolv pe 05.01.2009 sau in cursul saptamanii.
nt98adu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -