Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 13-12-10, 19:48   #3676
nsmoga

Stage 4
 
nsmoga's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 235
Default Re: Club TICO

ale naibii motorasele alea de la faruri, eu nu reusesc sa vad pe unde ajung firele de la comutator la ele, din comutator imi iese tensiune, la ele nu vrea sa ajunga
__________________
nsmoga is offline   Reply With Quote
Old 13-12-10, 20:34   #3677
games_bond

Stage 5
 
games_bond's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 441
Member of:
[Opel]
Default Re: Club TICO

@mar1an2005: eu am dat 20ron pe 2 rulmenti si nu am avut probleme cu ei pana acum. Cred ca gasesti pe la magazinele cu piese de utilaje agricole
games_bond is offline   Reply With Quote
Old 13-12-10, 21:57   #3678
Tank

Stage 5
 
Tank's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 695
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
O mica dilema.... Masina mea pe dreapta a fost lovita (de fostul proprietar) si cand s-a reparat nu s-a mai pus reglajul electric pentru far, si am doar pe stanga. In seara asta am descoperit ca blocul ala care regleaza farul, s-a desprins de unde era, si atarna doar in fire pe langa roata prin capatul aparatorii de noroi. Fiind intuneric nu am apucat sa ii fac nimic, dar maine vreau sa il scot de tot (aveam de mai demult asta in plan), si nu imi dau seama cum... pur si simplu tai firele?? Nu mi-e lene sa ma uit cand e lumina, dar avand in vedere ce e afara.... imi ingheata ideile pana apuc sa il desfac. Deci, ce fac cu firele care ies si intra in blocul de reglaj?
firele alea au o mufa care intra in motoras, si mufa aia, pe lungime, are cate o clema pe fiecare fata. apesi pe clemele alea si tragi de mufa si iese usor. mie nu-mi faceau contact lamelele de la motoras si a trebuit sa le indoi putin si am rezolvat problema... spor la treaba
__________________


My Tank >>> https://forum.4tuning.ro/111-masina-m...tico-95-a.html
Tank Custom Audio >>> https://m.facebook.com/TankCustomAudio
Stickere si Cadouri personalizate >>> https://m.facebook.com/runlexdesign

Vand Kituri Xenon/BiXenon Philips, LED-uri pt pozitii, plafoniere, stopuri etc; angel eyes, LAMBO DOORS, pleoape, faruri, stopuri... raport PRET/CALITATE excelent... pt detalii add idu_lui_alex

Vand PLEOAPE TICO la comanda. Pt detalii PM
Tank is offline   Reply With Quote
Old 14-12-10, 14:57   #3679
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

@tank: mersi, o sa il scot de acolo azi.

@topic: vand 2 boxe ovale Juice JS694 dimensiune 15x23 cm, tweeter inclus!!! in magazin le gasiti la 170-200 lei, eu le dau la 120! Poza mai jos!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	product3920.jpg
Views:	53
Size:	21.0 KB
ID:	1780475  
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 15-12-10, 12:40   #3680
yneedlove

Stage 5
 
yneedlove's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 770
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by Tank View Post
legat de stickere... faceti o lista cu cine vrea si cate stickere. v-am povestit la intrunire ca autocolant am eu... doar sa stiu de cate stickere e nevoie ca sa vad la ce pret le scot cu autocolantu meu. cu autocolantu baiatului pretul e de 5 lei/sticker... in fine, faceti lista cat mai rpd ca sa vorbesc cu baiatu ala. bafta
Eu am zis si o mai zic... vreau 2...hai 4 stikere....



Quote:
Originally Posted by RapidMafia View Post
sall,cine imi poate spune ceva concret despre produsul asta ECO TUNING,stie cineva ceva?Chiar este bun sau dau bani degeaba?

Frate aia au scoruri nu gluma , eu am gasit jentile alea de acolo la 1000 lei si am zis ca sunt scumpe....

asta este linkul produsul de jos,eco tuning http://tuningtico.blogspot.com/p/pro...re-masina.html

Frate aia au scoruri nu gluma , eu am gasit jentile alea de acolo la 1000 lei si am zis ca sunt scumpe....



Quote:
Originally Posted by Tank View Post
cum sa se anuleze? k poate e zapada si facem inca un gratar cu masinile
Sa inteleg ca ne trebuiesc 2 gratare....1 pt noi...si 1 pt tico'uri ??? ) )


Quote:
Originally Posted by mar1an2005 View Post
stie cineva cam cat e pretul real la rulmenti de pe fata de la roata eu am gasit preturi de la 40 lei pana la 180 lei /set pentru o roata
Man eu am dat pe ale mele pe fata stanga si dreapta undeva la 70 lei... sunt made in korea , acum sa vad si ce sunt de capu lor, insa as prefera niste rulmenti romanesti...daia de se faceau cand eram eu copil... cine stie intelege...

Quote:
Originally Posted by mar1an2005 View Post
am intele de la cineva ca trebuie sa aive ceva stante pe ei cei originali iar cei romanesti sant simpli si mai prosti (calitativ)
stantze sau nu, nu in shtantza sta baza ci in rezistenta si calitatea lor , ca daca au stantza si te tin 2 luni ce faci?



Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
@tank: mersi, o sa il scot de acolo azi.

@topic: vand 2 boxe ovale Juice JS694 dimensiune 15x23 cm, tweeter inclus!!! in magazin le gasiti la 170-200 lei, eu le dau la 120! Poza mai jos!

da si mie niste detalii te rog in special RMSul... PM me
__________________
Desteptul cedeaza primul , are ceva mai bun de facut....

Nu te pune cu mintea prostului pt ca te va rapune , el are mintea odihnita !!!
yneedlove is offline   Reply With Quote
Old 15-12-10, 12:53   #3681
georulz

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 472
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Club TICO

S-au uitat cineva pe link-ul asta ?
http://www.suzukituning.com/SuzukiTu...AltoTuning.htm
Blocul motorul cred ca este asemanator F8B si F8C.
Avem pe cineva pasionat sau cunoscator sa ne spuna daca puntem face ceva asemanator si la ticozauri...
georulz is offline   Reply With Quote
Old 15-12-10, 13:15   #3682
mar1an2005

Stage 3
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 89
Default Re: Club TICO

eu zic ca mai simplu ar fi sa punem un motor de suzuchi pe ticozaur in principiu e la fel de montat mai ramane omologarile asta daca nu vrei sa mergi asa pana la inspectie apoi faci o rocada cu motoru original
mar1an2005 is offline   Reply With Quote
Old 15-12-10, 14:12   #3683
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

F8C are deja modificarile astea ,F8B este generatie mai veche scotea 26 de cai ,se mai gaseste pe Marruti !
topser is offline   Reply With Quote
Old 15-12-10, 14:19   #3684
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by RapidMafia View Post
sall,cine imi poate spune ceva concret despre produsul asta ECO TUNING,stie cineva ceva?Chiar este bun sau dau bani degeaba?

asta este linkul produsul de jos,eco tuning http://tuningtico.blogspot.com/p/pro...re-masina.html
E un aditiv de ulei ,un produs fermecat (o mare cacealma )care promite multe si nu face nimic ! Vanzatorul ar trebui sa-ti raspunda ,cred ca nici nu-l are pe stoc avand in vedere ce poza a pus acolo !
__________________
Dacia Logan 1.4 - B 21 YNE
Fiat Grande Punto 1.2 - CT 25 SSS
Daewoo Tico SL - CT 40 SSM
BMW E30 Coupe 1989 320i - CT 88 SRH

BMW E30 Sedan 1991 320i - CT 50 AID

Peugeot 306 1994 1.8i - CC 6992 CB
topser is offline   Reply With Quote
Old 15-12-10, 14:23   #3685
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by mar1an2005 View Post
stie cineva cam cat e pretul real la rulmenti de pe fata de la roata eu am gasit preturi de la 40 lei pana la 180 lei /set pentru o roata
Rulmentii Daewoo sunt foarte buni ,in jur de 8o RON ,daca ai bani ia-ti FAG sau LUK !
Secretul sta in montaj este foarte important ca la montaj sa nu se bata cu ciocanul ci sa se foloseasca presa ! Asa ca mergeti la adevaratii meseriasi !
topser is offline   Reply With Quote
Old 15-12-10, 21:58   #3686
nsmoga

Stage 4
 
nsmoga's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 235
Default Re: Club TICO

m-a busit o idee! am vazut o chestie in trafic...arata cam ca cea din poza...
intrebare de 1000 de puncte: ce distanta intre prezoane o avea jucaria?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	aixam-SL-1735617.jpg
Views:	99
Size:	55.5 KB
ID:	1782237  
nsmoga is offline   Reply With Quote
Old 15-12-10, 23:49   #3687
mar1an2005

Stage 3
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 89
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by nsmoga View Post
m-a busit o idee! am vazut o chestie in trafic...arata cam ca cea din poza...
intrebare de 1000 de puncte: ce distanta intre prezoane o avea jucaria?
masina asta seamana cu un axiam
iar probabilitatea e mica sa se potriveasca jentile la tico in schimb masina asta poti sa o conduci de la 16 ani
mar1an2005 is offline   Reply With Quote
Old 15-12-10, 23:59   #3688
georulz

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 472
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by nsmoga View Post
m-a busit o idee! am vazut o chestie in trafic...arata cam ca cea din poza...
intrebare de 1000 de puncte: ce distanta intre prezoane o avea jucaria?
Probabilitate e chiar 100% Se potrivesc jantele de la masinutele alea care se conduc de la 16 ani, pe tico si sunt si pe 13. Nu am testat eu, dar mi-a zis cineva care are avea asa ceva

Last edited by georulz; 16-12-10 at 00:03.
georulz is offline   Reply With Quote
Old 16-12-10, 03:11   #3689
alex pustiu

Stage 3
 
alex pustiu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 102
Exclamation TICO

salutare...am si eu o mare problema...am un tico..si nu imi merge aeroterma...se incalzeste foarte greu(cred ca e normal pt motoru asa mic)dar si cand e cald..baga doar pe la picioare si este calai.....si nu imi mai comuta pe geam sau pe sus...doar pe jos baga....am fost la 2-3 service-uri da mi-au cerut 5 mil sa imi schimbe aeroterma..cu aeroterma mea care o am acasa...nu stiti un electrician bun...sau intre voi un baiat sa se priceapa sa schimbe aeroterma?contra cost evident...nu prea pot sa merg cu ea asa...acu am venit de la aeroport kamikaze.... ..in fine...va rog ajutati-ma....scuze daca nu am postat unde trebuie .PACE
alex pustiu is offline   Reply With Quote
Old 16-12-10, 06:20   #3690
georulz

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 472
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: TICO

Quote:
Originally Posted by alex pustiu View Post
salutare...am si eu o mare problema...am un tico..si nu imi merge aeroterma...se incalzeste foarte greu(cred ca e normal pt motoru asa mic)dar si cand e cald..baga doar pe la picioare si este calai.....si nu imi mai comuta pe geam sau pe sus...doar pe jos baga....am fost la 2-3 service-uri da mi-au cerut 5 mil sa imi schimbe aeroterma..cu aeroterma mea care o am acasa...nu stiti un electrician bun...sau intre voi un baiat sa se priceapa sa schimbe aeroterma?contra cost evident...nu prea pot sa merg cu ea asa...acu am venit de la aeroport kamikaze.... ..in fine...va rog ajutati-ma....scuze daca nu am postat unde trebuie .PACE
Salut! Verifica termostatul, radiatorul nu ar trebui sa se incalzeasca odata cu motorul, daca da inseamna ca este blocat pe deschis. Iar legat de comutator verifica poate e sarit cablu de pe maneta sau a sarit camasa care este prinsa cu niste cleme acolo. Atat timp cat aeroterma baga aer si toate treptele functioneaza, nu vad de ce ai schimba-o. Iar daca de acolo este prob, o aeroterma sh probabil nu trece de 1 mil.
georulz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -