Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 29-09-09, 02:48   #1576
nesscar

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 725
Member of:
[VW]
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
@TM32CIP: partial ai dreptate. sunt multe chestii la "club tico" care nu apartin de threadul asta, multe off topicuri, multe copilarii, multe replici de messenger. dar, asta nu inseamna ca trebuie sa pleci din club. intr-adevar, exista zona tehnica daewoo care ar tb s-o folosim, iar legat de cei care posteaza poze cu masinile lor sau cu unele imbunatatiri aduse, poate ar trebui sa se posteze in alta parte. dar gandeste-te ca sunt unii care aduc "o chestie noua" masinii rar, din lipsa da bani sau timp sau mai stiu eu ce, si decat sa-si faca thread si sa n-aibe ce sa prezinte, posteaza cateva poze odata la 2 luni. si la urma urmei, intr-un club ar trebui impartasite parerile, critici, laude, etc... eu zic ca ar trebui sa ramai.
a, era sa uit... legat de "sa-ti facem statuie".... faptul ca tu ai banii disponibili sa investesti atat intr-o masina nu inseamna ca asa trebuie sa facem toti. unii aduc modificari vizual, audio, altii isi pun alt motor cu turbo.... asa ca, sunt de parere ca trebuie apreciat si cel care INGRIJESTE masina si are grija de ea, atat si cel care pe deasupra ingrijirii aduce si imbunatatiri.

@Geo_ZGA: e foarte kitch eleronu, adica nu-i vad rostu. bine, acu depinde cine conducea... poate atat a vrut omu sa puna in plus: eleronu+abtibildurile (asta apropo de ce-i ziceam lui CIP).


Se poate sa imi pun tico de vanzare aicia? il dau foarte ieftin:P pt piese ieftinnnn
nesscar is offline   Reply With Quote
Old 29-09-09, 06:33   #1577
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by nesscar View Post
Se poate sa imi pun tico de vanzare aicia? il dau foarte ieftin:P pt piese ieftinnnn
Ai sectiune pt asa ceva...
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 29-09-09, 22:55   #1578
STREET
Daewoo Driver

Stage 5
 
STREET's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 3,062
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

4TuningFESTIVAL 2009 - 3-4 octombrie - Baneasa Shopping City vine cineva?
STREET is offline   Reply With Quote
Old 30-09-09, 11:35   #1579
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by STREET View Post
4TuningFESTIVAL 2009 - 3-4 octombrie - Baneasa Shopping City vine cineva?
EU clar vin...si cu bodyspeed
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 30-09-09, 15:39   #1580
STREET
Daewoo Driver

Stage 5
 
STREET's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 3,062
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by morpheusmaster View Post
EU clar vin...si cu bodyspeed
deci in cel mai fericit caz se prezinta 2 tico si un fiat TICO Club
STREET is offline   Reply With Quote
Old 30-09-09, 16:40   #1581
DonT

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 23
Default Re: Club TICO

Daca am timp (nu promit ) vin si eu (Tico) de curiozitate Ticolino al meu nu are nici un fel de modificari dar as vrea sa vad ce asi putea sa ii fac si eu :P
DonT is offline   Reply With Quote
Old 30-09-09, 19:01   #1582
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

poate vin si eu... nu sa fac spectacol, ci sa ma uit
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 30-09-09, 20:17   #1583
STREET
Daewoo Driver

Stage 5
 
STREET's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 3,062
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

daca toti dont si SAA POATE vin, POATE vin si eu si POATE vin toti si asa POATE o sa ne intalnim toti...candva.... POATE....
STREET is offline   Reply With Quote
Old 01-10-09, 07:01   #1584
DonT

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 23
Default Re: Club TICO

Scuze pentru acel "poate" dar acolo unde lucrez eu nu imi poate tine locul nimeni iar programul meu de lucru este 8-18 deci am spus "poate" pentru ca sper sa am timp liber si sa dau totusi o fuga pana in baneasa cu toate ca eu lucrez in partea opusa a bucurestului adica pe undeva prin Popesti zona de sud la iesirea din buc prin berceni Iti dai seama ca am nevoie de ceva timp sa ajung acolo sa stau ceva si sa ma si intorc
ori cum stabiliti o ora si anuntati-ma si pe mine. Ma gasiti la nr.0761 283 263
Cu toate ca pentru mine ar fi un mare avantaj sa ne intalnim undeva pe la ora 19:00 sau 19:30
DonT is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 09:19   #1585
aXXo

Stage 5
 
aXXo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,154
Member of:
[DAEWOO]
[FORD]
Default Re: Club TICO

Salutare baieti,

Am si eu o rugaminte la voi si anume: mi-am schimbat recent carburatorul la tico (deoarece celui vechi nu ii mergea socul) si de atunci, pot sa spun ca am un consum imens fata de cum il aveam inainte. Stiti pe cineva, undeva, unde sa pot sa ma duc sa-l regleze consum/viteza? A, si ca viteza, abia atinge 130 si nici nu trece de 130, abia trage. Aveti idee?

Multumesc.
Alexandru.
__________________
Ofer Diagnoză MultiMarcă pentru automobile cu dată fabricație pānă īn 2014 !
Ofer Diagnoză Profesională pentru Ford cu dată fabricație pānă īn 2013 prin IDS !
New => Me Ford Focus MK3 Black Mist!
Ex => Familie Ford Fiesta MK6 Blue Devil !
Ex => Familie Daewoo Tico SL Sleepy Beauty!
aXXo is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 11:57   #1586
STREET
Daewoo Driver

Stage 5
 
STREET's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 3,062
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by aXXo View Post
Salutare baieti,

Am si eu o rugaminte la voi si anume: mi-am schimbat recent carburatorul la tico (deoarece celui vechi nu ii mergea socul) si de atunci, pot sa spun ca am un consum imens fata de cum il aveam inainte. Stiti pe cineva, undeva, unde sa pot sa ma duc sa-l regleze consum/viteza? A, si ca viteza, abia atinge 130 si nici nu trece de 130, abia trage. Aveti idee?

Multumesc.
Alexandru.
la tine ii problema de amestec si cred ca orice mecanic care a lucrat pe carburatoare te poate ajuta
STREET is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 12:23   #1587
aXXo

Stage 5
 
aXXo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,154
Member of:
[DAEWOO]
[FORD]
Default Re: Club TICO

Pānă să schimb carburatorul aveam un consum de maxim 6 in oraş si de 3.5-4 īn afară iar ca viteze, normal, atingeam si cei 160Km/h de pe bord... Menţionez că nu trag de maşină, sunt blānd cu ea. Motorul e facut de mine, am facut totul mai puţin această migăleală , a mai rămas să o vopsesc, eventual o să pun cāteva poze diseară. Dar vreun mecanic modest, prin bucureşti, care ar rezolva acest lucru, ştiţi? Momentan am vorbit cu cei de la kingautoservice, care m-ar taxa cu 130ron, acest reglaj. Dar poate sunt soluţii mult mai ieftine...
Mulţumesc.

Last edited by aXXo; 08-10-09 at 12:50.
aXXo is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 12:50   #1588
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

nu cred ca ai solutii mai ieftine, decat daca ai vreun tovarash care se pricepe. ideea e sa-ti faci reglajul, eventual si un spray de carburator sa curete un pic. si sa pui poze dupaia spor la treaba
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 13:39   #1589
aXXo

Stage 5
 
aXXo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,154
Member of:
[DAEWOO]
[FORD]
Default Re: Club TICO

Carburatorul e curaţat ca lumea, un spray am consumat pe el, l-am şi desfăcut şi curăţat īnăuntru. Şi nu am nici un tovarăş mai meseriaş care ar putea să mă rezolve. Treaba e că trebuie reglat. Am făcut plinul aseara şi dupa 20km de oraş deja s-a cam deplasat acul cam cu 0.8 mm :-s ceea ce cred că-s 2-2.5l. Dac-ar fi atāta, ar īnsemna un consum de 10l-12l pe oraş (şi nici măcar nu e bucureşti)... enorm...
Rămāne să mă duc zilele astea la King Auto (dealer daewoo cică), să mă rezolv cumva. Dacă nici ei nu o duc pānă la capăt, cică prin Ialomniţa este un nene, care are foarte mulţi ani experienţă in Daewoo, īn Tico īn special şi care se zice că ar fi fost chiar pānă īn Koreea, pentru un atestat īn domeniu... Nu ştiu cāt de adevărat este, dar poate ar merita... Şi poze, o să pun diseară deşi e murdară; nu e nici vopsită... :">
Mulţumesc.
aXXo is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 15:52   #1590
aikman

Stage 5
 
aikman's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 995
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
Default Re: Club TICO

eu cand am luat tico imi consuma in jur de 8 ... dar la consumul asta , fugea nu se juca ... era marfa , dar si un consum exagerat pentru un tico ... am fost am reglat carburatorul si acum imi consuma in jur de 5 , in functie de cum merg ... dar nici nu mai fuge cum fugea
__________________
aikman is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -