Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Masina mea Honda - Acura

Reply
 
Thread Tools
Old 12-04-07, 18:39   #46
Achim
Dream Squad Member

Stage 5
 
Achim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,338
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[Honda]
Default Re: EP3 Civic TypeR

asta puteai sa intrebi la topicu ala cu Civic TypeR 2007 si ce ai intrebat acolo aici... deci invers

eh nu e nimic... am facut un test drive in UK cu cel nou si sunt mari diferente dpdv al interiorului si al felului in care se conduce... cel nou trage spre Golf GTi pe cand al meu e mult mai "race" motorul e acelasi dar softul e rescris, astfel in ture joase ai mai mult cuplu, iar VTEC'ul intra mai dvrm, undeva pe la 5000 rpm ceea ce il face sa fie mai "lung", insa intre aceste doua praguri masina e mai lenta, parerea mea. pe foaie sunt aceleasi cifre, dar in practica nu am cronometrat directia de asemenea la cea noua pare mai precisa, dar eu raman la parerea mea ca dak vrei o masina care sa aibe "spiritul TypeR" si sa fie racing, EP3 e mai bun
Achim is offline   Reply With Quote
Old 12-04-07, 21:59   #47
cls21b_EVO

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,266
Default Re: EP3 Civic TypeR

Parerea mea: EP3 este mai bun, arata mai bine, interiorul nu este "urat" cum zic unii, ci este exact cum trebuie sa fie un interior gen "racing", se preteaza mult mai bine la tuning, arata muuult mai agresiv, are colectie de jante stock mai frumoase, nu stiu sigur dar probabil ca se aude si mai bine motorul...ce sa mai, per total parerea despre cel nou este ca designul exterior este mult prea ***urist...
cls21b_EVO is offline   Reply With Quote
Old 13-04-07, 01:09   #48
Nicknamed_13


Stage 5
 
Nicknamed_13's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 921
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: EP3 Civic TypeR

Scuze Achim de off-topic dar as vrea sa aduc un mic comentariu in legatura cu "cel mai reusit" CTR. Nu l-am vazut pe cel nou pt ca aici apare mai tarziu si doar ca "2nd hand import" dar va avea 220-225cai. Dar dupa parerea mea este ca din cele 3 generatii de ctr (ek,ep si asta nou.....nu stiu seria...care este?) am parerea ca EK este mai "race" decat celelalte doua. Motorul este chiar ISTERIC, suspensia tare....si este FOARTE PUTIN mai lent decat EP3. Dar manevrabilitatea cred ca e mai buna. Chiar daca EK nu prea iti spune multe din design. Aceiasi parere o am si cu ITR DC2 vs DC5. As opta pt DC2 la orice ora. Dar trebuie precizat ca nu sunt masini de condus in fiecare zi in trafic pana la servici....sunt mai aspre.
Scuze inca odata de offtopic.
__________________
"WARNING!!!! Objects seen in the mirror appear to be losing!"

"Let's try it again from a roll"

Honda Prelude H22A JDM Spec
https://forum.4tuning.ro/127-masina-mea-honda-acura/56205-93-prelude-type-jdm-2-2i-vtec-h22a.html
Nicknamed_13 is offline   Reply With Quote
Old 13-04-07, 12:19   #49
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: EP3 Civic TypeR

posibil sa gresec eu modelul, dar ce nu-mi place la Civic este schimbatorul de viteze infipt in bord
200SX is offline   Reply With Quote
Old 13-04-07, 13:48   #50
Achim
Dream Squad Member

Stage 5
 
Achim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,338
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[Honda]
Default Re: EP3 Civic TypeR

Quote:
Originally Posted by Nicknamed_13 View Post
Scuze Achim de off-topic dar as vrea sa aduc un mic comentariu in legatura cu "cel mai reusit" CTR. Nu l-am vazut pe cel nou pt ca aici apare mai tarziu si doar ca "2nd hand import" dar va avea 220-225cai. Dar dupa parerea mea este ca din cele 3 generatii de ctr (ek,ep si asta nou.....nu stiu seria...care este?) am parerea ca EK este mai "race" decat celelalte doua. Motorul este chiar ISTERIC, suspensia tare....si este FOARTE PUTIN mai lent decat EP3. Dar manevrabilitatea cred ca e mai buna. Chiar daca EK nu prea iti spune multe din design. Aceiasi parere o am si cu ITR DC2 vs DC5. As opta pt DC2 la orice ora. Dar trebuie precizat ca nu sunt masini de condus in fiecare zi in trafic pana la servici....sunt mai aspre.
Scuze inca odata de offtopic.

da... stiu despre ce vbesti si s-ar putea sa ai dreptate... doar ca EK nu se prea gasesc in Europa si pe langa EK , EP3 a fost singura race...

cel nou se cheama FN2 si din cate stiu eu are tot 200 cp (ma rog, 202 parca) dar nu se simt la fel ca in celelalte...

EP3 poti sa il conduci linistit si pe drumurile noastre
Achim is offline   Reply With Quote
Old 13-04-07, 13:49   #51
Achim
Dream Squad Member

Stage 5
 
Achim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,338
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[Honda]
Default Re: EP3 Civic TypeR

Quote:
Originally Posted by 200SX View Post
posibil sa gresec eu modelul, dar ce nu-mi place la Civic este schimbatorul de viteze infipt in bord
la al meu acolo e da' mie imi place si daca o conduci o sa vezi ca e extrem de comoda pozitia aia... stiu pe multi care si-au schimbate parerea dupa ce au vazut cat castigi cu schimbatoru acolo (gen touring cars )
Achim is offline   Reply With Quote
Old 17-04-07, 17:29   #52
Fast8

Stage 2
 
Fast8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 42
Default Re: EP3 Civic TypeR

Quote:
Originally Posted by Nicknamed_13 View Post
As opta pt DC2 la orice ora. Dar trebuie precizat ca nu sunt masini de condus in fiecare zi in trafic pana la servici....sunt mai aspre.
Scuze inca odata de offtopic.
Pai sa stii ca eu o folosesc fara probleme ca masina de zi cu zi(DC2),singura chestie e ca imi tot vine sa fac ocolisuri de traseu(se tot lungeste adesea).Masina asta te atrage la plimbari.
Fast8 is offline   Reply With Quote
Old 17-04-07, 19:51   #53
Achim
Dream Squad Member

Stage 5
 
Achim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,338
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[Honda]
Default Re: EP3 Civic TypeR

si eu as fi optat pt Integra dak dealerii din RO o aduceau aici... si dak nu ar fi fost acest EP3 pe stock oricum... momentan nu regret
Achim is offline   Reply With Quote
Old 19-04-07, 00:30   #54
Nicknamed_13


Stage 5
 
Nicknamed_13's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 921
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: EP3 Civic TypeR

Quote:
Originally Posted by Fast8 View Post
Pai sa stii ca eu o folosesc fara probleme ca masina de zi cu zi(DC2),singura chestie e ca imi tot vine sa fac ocolisuri de traseu(se tot lungeste adesea).Masina asta te atrage la plimbari.
Da stiu ca poti sa o folosesti in fiecare zi, sa iti spui aptipildul cu McDonalds in geam cand treci prin drivethru....dar DC2 si EK sunt mai aspre la condusul de zi cu zi. Cat despre ocolisuri....LOL....Oare cum poate un drum de 15 minute sa dureze o ora?
Nicknamed_13 is offline   Reply With Quote
Old 23-07-07, 03:03   #55
Achim
Dream Squad Member

Stage 5
 
Achim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,338
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[Honda]
Default Re: EP3 Civic TypeR

Poze ceva mai noi cu Hondele mele

http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Achim/
Achim is offline   Reply With Quote
Old 28-08-07, 20:53   #56
cipriano

Stage 3
 
cipriano's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 72
Default Re: EP3 Civic TypeR

foarte tare Honda ta Achim...S-o stapanesti sanatos ! si eu sunt inebunit dupa Honda Civic... doar ca eu vreau neaparat 4 sau 5 usi imi spui te rog frumos...care a fost pretul final ? deci cu taxe cu tot....:P ms ! bafta multa !
cipriano is offline   Reply With Quote
Old 01-09-07, 23:54   #57
Achim
Dream Squad Member

Stage 5
 
Achim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,338
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[Honda]
Default Re: EP3 Civic TypeR

merci mult doar ca vezi ca TypeR in 4 usi nu prea se face decat in Japan acum mai nou...

am luat-o fix acum 2 ani si a fost 21.500 CIP (cu discount 2000 de euro), DDP ar fi fost 26.800, dar in leasing ajunge pe la 31.000 cu tot cu asigurare si etc
Achim is offline   Reply With Quote
Old 01-11-07, 20:34   #58
Achim
Dream Squad Member

Stage 5
 
Achim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,338
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[Honda]
Default Re: EP3 Civic TypeR

mai nou masina are o noua toba finala, "japan style", insertii in suportii de motor, un nou traseu de admisie izolat si mai urmeaza si altele
Achim is offline   Reply With Quote
Old 05-11-07, 19:10   #59
pb_andoo19

Stock
 
pb_andoo19's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2
Default Re: EP3 Civic TypeR

e bestiala:X ai grija de ea
pb_andoo19 is offline   Reply With Quote
Old 07-11-07, 01:23   #60
Achim
Dream Squad Member

Stage 5
 
Achim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,338
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[Honda]
Default Re: EP3 Civic TypeR

merci frumos
Achim is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -