Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Masina mea Honda - Acura

Reply
 
Thread Tools
Old 16-10-06, 10:55   #31
fanete

Stage 5
 
fanete's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,920
Member of:
[Honda]
Default Re: Civicul Prietenului Meu (1995 EG Coupe)

"De la moderatorul forumului Hondafan.ro

Salutare la toata lumea.
Desi nu mai am cont pe acest forum, as vrea sa intervin in aceasta discutie cu niste precizari, din cauza gravelor confuzii care vad ca s-au facut aici.
In primul rand, am vazut, pentru a nu stiu cata oara, ca se confunda VANOS cu VTEC si VVT-i, desi cele 3 sisteme sunt total diferite. Vreau sa cred ca aceaste confuzii se datoreaza nestiintei, si nu rautatii.
VTEC (si nu v-tech, cum s-a mai scris), inseamna, desfasurat, Variable Valve Timing and Lift Electronic Control, ceea ce inseamna o distributie variabila atat in 'timing', adica interpunerea timpurilor de deschidere a supapelor, cat si, cel mai important, al LIFT-ului, adica jocul supapelor (cat de mult se deschid ele la un anumit interval). Acel 'lift' variabil face din VTEC o distributie variabila unica, fara corespondent in lumea auto, cu radacini adanci in motorsport-ul de traditie.
Bineinteles, ca exista mai multe tipuri de VTEC, unele concentrate pe consumul scazut la turatii mai mici, altele pe performante mai bune. In ultimul timp, s-a incercat combinarea celor doua elemente, rezultand in 3-stage VTEC, care, pana in 2500rpm, decupleaza 2 din cele 4 supape ale cilindrului, pana la 4600-6000rpm(in functie de motor) motorul merge la capacitate normala, iar dupa aceasta turatie se activeaza un al doilea set de ax cu came, care imprima supapelor un joc cu deschidere mai mare, pentru a sustine necesarul de carburant specific turatiilor inalte.
Atat VANOS, cat si VVT-i, reprezinta distributii variabile des intalnite in lumea auto, si nu actioneaza decat asupra timing-ului supapelor, adica asupra intervalului de interpunere ale deschiderii supapelor.
Acestea fiind zise, va astept la o documentarte mai amanuntita pe forumul nostru.
Toate cele bune
Bogdan"
__________________

\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_
I'd Rather Push A Honda Than Drive A Volkswagon
_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
fanete is offline   Reply With Quote
Old 16-10-06, 12:45   #32
Nicknamed_13


Stage 5
 
Nicknamed_13's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 921
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: Civicul Prietenului Meu (1995 EG Coupe)

Hai va rog nu va mai certati k ii stricati pagina omului!
Pt moderatorul HondaFan...perfecta explicatia...dar eu am mentionat VANOS,MIVEC si VVT-i numai pt ca sunt cele mai apropiate sisteme de VTEC pt ca lascar a mentionat ca la ce ajuta timingul.
Poate mai incurajati si altii sa arunce o privire pe aceasta pagina pt ca este probabil una din putinele masini care chiar merita atentie reprezentant tunning la nivel inalt.

O intrebare despre masina.........avand un turbo mare si acel intercooler imens cu boost extrem de ridicat.....cum stati cu turbo lag-ul? A-ti reusit sa il eliminati?
__________________
"WARNING!!!! Objects seen in the mirror appear to be losing!"

"Let's try it again from a roll"

Honda Prelude H22A JDM Spec
https://forum.4tuning.ro/127-masina-mea-honda-acura/56205-93-prelude-type-jdm-2-2i-vtec-h22a.html
Nicknamed_13 is offline   Reply With Quote
Old 17-10-06, 07:17   #33
vwguy

 
vwguy's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 33
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Civicul Prietenului Meu (1995 EG Coupe)

Quote:
Originally Posted by Nicknamed_13 View Post
O intrebare despre masina.........avand un turbo mare si acel intercooler imens cu boost extrem de ridicat.....cum stati cu turbo lag-ul? A-ti reusit sa il eliminati?
Sault, da, masina are installat un sistem Anti-lag, pentru a prduce "boost" chiar de pe linie. Cind esit oprit si ti ambreajul jos, poti sa apeci aceleratia la podea, masina tureaza pana la 6000 rpm, si sta acolo adunci reducem "timing" ca multa din benzina sa iasa explodeze chiar la sfarsitul evacuari, si aceasta explozie tarzie cauzeza turbochargerul sa se invarte chiar daca masina nu se misca. Cand dai drumul la ambreaj limitatorul de 6000rpm este ridicat si "timing" este pus inapoi, dar pleci de pe loc cu cel putin 15-16psi stand pe loc.

Bineinteles ca mergand normal pe strada masina are mult lag.

Si u nmic update. Sambata pritenul meu a concurat in Norwalk, Ohaio, cu noi driveshafts Stage III a putut sa o incerce mai tare. Cel mai bun a reusit sa scoate 11.0 @ 138mph. Din pacate a fost eliminiat in optimi de finala.
vwguy is offline   Reply With Quote
Old 17-10-06, 09:51   #34
fanete

Stage 5
 
fanete's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,920
Member of:
[Honda]
Default Re: Civicul Prietenului Meu (1995 EG Coupe)

dece a fost eliminat , sau mai bine zis , de cine?
ceva filme, poze.... un mic update

PS. oricum iti urmaresc site-ul mereu

Last edited by fanete; 17-10-06 at 09:55.
fanete is offline   Reply With Quote
Old 17-10-06, 10:34   #35
fanete

Stage 5
 
fanete's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,920
Member of:
[Honda]
Default Re: Civicul Prietenului Meu (1995 EG Coupe)

fanete is offline   Reply With Quote
Old 18-10-06, 04:20   #36
Nicknamed_13


Stage 5
 
Nicknamed_13's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 921
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: Civicul Prietenului Meu (1995 EG Coupe)

Hmm. Sincer ma steptam sa scoata sub 11. A menajat masina?
Nicknamed_13 is offline   Reply With Quote
Old 18-10-06, 06:39   #37
vwguy

 
vwguy's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 33
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Civicul Prietenului Meu (1995 EG Coupe)

Ceva Poze de la eveniment !!

http://forums.vitalmotion.net/showthread.php?t=31615

Nu a menajato, chiar a incercat, dar a avut ceva probleme cu ambrejau, si a fost foarte greu sa schibe vitezele.

A fost elimiat de unu Eagle Talon
vwguy is offline   Reply With Quote
Old 18-10-06, 16:31   #38
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Civicul Prietenului Meu (1995 EG Coupe)

Absolut criminal ce au dragsterele alea sub capota( de fapt...peste ce-i pusa capota.. )Turbinele alea(am vazut un cu diametru al housing-ului compresor de ~12"-14" !!!) sunt in stare sa-ti soarba si cafeaua din pahar la 1m distantza . Oare sunt nebuni care sa iasa cu alea pe strada? cat ar fi amenda la voi pentru o asa ...."fapta"?
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 19-10-06, 05:34   #39
vwguy

 
vwguy's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 33
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Civicul Prietenului Meu (1995 EG Coupe)

Amenda pentru asa ceva nu este monetara...doar iti iau masina.

Si la cateva curse am vazut cativa nebuni care au scos masinile pe sosea seara. Foarte foarte rar.
vwguy is offline   Reply With Quote
Old 19-10-06, 10:38   #40
fanete

Stage 5
 
fanete's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,920
Member of:
[Honda]
Default Re: Civicul Prietenului Meu (1995 EG Coupe)

OAAAAUUU ce bine s-a gandit politaii de pe acolo "iti iau masina" e cea mai a dracu pedeapsa pe care ti-o pot da sa iti ia masina la care ai muncit o gramada.

am vazut printre pozele astea si o poza cu civicul lui eric (daca nu ma insel) , si-a taiat bara sa ii incapa intercoolerul sau o avea taiata? oricum, arata foarte bine
fanete is offline   Reply With Quote
Old 20-10-06, 05:35   #41
Nicknamed_13


Stage 5
 
Nicknamed_13's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 921
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: Civicul Prietenului Meu (1995 EG Coupe)

Periculoasa treaba cu taiatul barelor. Un prieten mergea cu un amic de-al lui cu EVO GSR pe autostrada. Si-a pus un intercooler imens si nu i-a incaput bara la loc asa ca a taiat-o. Si la 120 i-a cazut bara si a trecut cu masina peste ea...el si inca 20 de masini din spate....si a ramas fara bara.
Nicknamed_13 is offline   Reply With Quote
Old 20-10-06, 11:26   #42
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Civicul Prietenului Meu (1995 EG Coupe)

Super misto discutia pana acum. Sper sa o continuati pe aceeasi linie benefica si constructiva.

Fanete, te rog nu mai da copy paste la ce zice moderatorul de la Honda fan.

Deoarece in cateva zile voi reveni la prima si unica mea dragoste Honda, inclusiv cu motor V-Tec, voi monitoriza mai des aceasta sectiune ca sa pastram unitatea si respectul reciproc intre posesorii de Honda.

ps: vwguy, in caz ca te intereseaza si doresti, poate ne trimiti niste poze bune si informatii detaliate pentru a redacta un articol pt revista 4TuningRO.

Last edited by Hondarul; 20-10-06 at 11:50.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 20-10-06, 12:04   #43
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Civicul Prietenului Meu (1995 EG Coupe)

Quote:
Originally Posted by fanete View Post
"De la moderatorul forumului Hondafan.ro

(in functie de motor) motorul merge la capacitate normala, iar dupa aceasta turatie se activeaza un al doilea set de ax cu came, care imprima supapelor un joc cu deschidere mai mare

Bogdan"
adica honda are pe aceeasi axa, came de evacuare si de admisie?? eu nu prea cred.

p.s. fanete mai bine cumperi un motor complet probabil iesi mai ieftin.
beck is offline   Reply With Quote
Old 20-10-06, 16:53   #44
cioli17

Stage 5
 
cioli17's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,482
Member of:
[Moderators]
[RR]
Default Re: Civicul Prietenului Meu (1995 EG Coupe)

Bogdan nu se exprima bine , nu este mai un set de ax cu came - check out za video - http://www.preludepage.de/Vtec_Video/vtec.htm

in alta ordine de idei :

d series
16v
1 axa


Last edited by cioli17; 20-10-06 at 16:56.
cioli17 is offline   Reply With Quote
Old 20-10-06, 17:10   #45
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Civicul Prietenului Meu (1995 EG Coupe)

foarte interesant...

nu m-as baga sa desfac o chiulasa dasta
beck is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -