Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HYUNDAI > Masina mea Hyundai

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 28-12-06, 14:26   #76
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: Hyundai Tucson!

Eu raman la parerea mea ca ar trebui intai sa iei plasticul acela fermecat pe care noi cei care il detinem il numim generic "Permis de Conducere". nu mai postez ca e absolut degeaba facut acest topic.. mai bine ma duc cu colindu' have fun
__________________
Te-ai nascut original , Nu muri o copie ..

sponsoru is offline  
Old 28-12-06, 17:44   #77
fishbone

Stage 5
 
fishbone's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 643
Member of:
[Moderators]
Default Re: Hyundai Tucson!

Initial vroiam sa-ti sar in cap sponsorule pentru tendinta de flamewar, dar citind inca odata tot topicul, am vazut ca as fi gresit rau de tot.
Imi cer scuze fata de pimp_lex pentru ca am inteles total pe langa ce-a scris el. Respecte, ai scris bine ce-ai scris si nu am uitat ca mi-ai fost "coleg" in discutii contradictorii.

dolb, esti total pe langa. Indata ce se rezolva o mica problema temporara cu forumul, acest topic va incasa lock. Daca erai cumpatat in argumente si nu scriai enormitati era OK. Citeste ce-am scris apropos de motoare si greutatea acestora pe pagina anterioara, ce i-am adresat lui pimp_lex trebuia sa-ti adresez tie de fapt.

50 de cai obtinuti din admisie si evacuare. Dragul meu, un Pontiac GTO care are un motor LS2 V8 de 6 litri obtine 50 de cai doar cu un filtru de aer conic. Un prost paralelist cu subiectul va spune uite, daca la masina aia ii pui filtru de-ala si scoate 50 de cai in plus pe banc, pesemne ca TDI-ul meu de 1.4 litri va scoate si el cel putin 15 cai.

Suta la Tucson in 11-12 secunde. Frumos asa. Mai pune 2 secunde si eu am parcurse deja 400 de metri. Deci vezi, repet, Tucson este o masina facuta cu anumite scopuri si nu pentru drag sau performante notabile. 140 de cai putere la greutatea lui, conform standardelor de ... cum sa zic, cat de cat un bun simtz, o face o masina puturoasa in virtutea economiei la benzina. Se implanta ca X5. Eventual in pom la o suta la ora, sunt de acord cu asta. Pana nu vii sa-mi areti clar timeslips care iti sustin cuvintele, continui sa fii un habarnist. La dracu' ca eu daca ma pun cu un X5 e o lupta grea si eu am 250 cai sub capota. Pe tine te mananc cu fulgi cu tot daca e sa fie. Lucru testat de altfel pe Tucson-ul din America, versus benzinarului de 173 de cai.
Puneti toti novice mana pe o masina si aveti impresia ca conduceti niste mini-Ferrari-uri la pret de Dacie.
__________________
Subaru Legacy GT Stage 2
fishbone is offline  
Old 28-12-06, 17:54   #78
fishbone

Stage 5
 
fishbone's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 643
Member of:
[Moderators]
Default Re: Hyundai Tucson!

Apropos, cat cantareste acest Tucson? Ca cel mai usor comerciat in SUA cantareste 1550 de kg. Inainte sa-mi vii cu replici de greutate, dolb, afla ca jucaria mea cantareste ~1480kg. Nu cred ca mai necesita calcule de matematica de clasa a 2-a ca sa aflam power/weight ratios.
Repet, nu mai sustine enormitati.
fishbone is offline  
Old 29-12-06, 08:08   #79
peter

Stage 5
 
peter's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,588
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
[Hyundai]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Hyundai Tucson!

ce rost mai are topicu asta ? nu puteti sa il lamuriti pe pm ?
peter is offline  
Old 31-12-06, 05:42   #80
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Hyundai Tucson!

are rost... mai descretim fruntile(asta dupa ce ne creste tensiunea )
oricum, topicul trebuie lasat ca exemplu de "asa nu"
aleks is offline  
Old 03-01-07, 19:03   #81
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Hyundai Tucson!

Quote:
Originally Posted by fishbone View Post
Initial vroiam sa-ti sar in cap sponsorule pentru tendinta de flamewar, dar citind inca odata tot topicul, am vazut ca as fi gresit rau de tot.
Imi cer scuze fata de pimp_lex pentru ca am inteles total pe langa ce-a scris el. Respecte, ai scris bine ce-ai scris si nu am uitat ca mi-ai fost "coleg" in discutii contradictorii.

dolb, esti total pe langa. Indata ce se rezolva o mica problema temporara cu forumul, acest topic va incasa lock. Daca erai cumpatat in argumente si nu scriai enormitati era OK. Citeste ce-am scris apropos de motoare si greutatea acestora pe pagina anterioara, ce i-am adresat lui pimp_lex trebuia sa-ti adresez tie de fapt.

50 de cai obtinuti din admisie si evacuare. Dragul meu, un Pontiac GTO care are un motor LS2 V8 de 6 litri obtine 50 de cai doar cu un filtru de aer conic. Un prost paralelist cu subiectul va spune uite, daca la masina aia ii pui filtru de-ala si scoate 50 de cai in plus pe banc, pesemne ca TDI-ul meu de 1.4 litri va scoate si el cel putin 15 cai.

Suta la Tucson in 11-12 secunde. Frumos asa. Mai pune 2 secunde si eu am parcurse deja 400 de metri. Deci vezi, repet, Tucson este o masina facuta cu anumite scopuri si nu pentru drag sau performante notabile. 140 de cai putere la greutatea lui, conform standardelor de ... cum sa zic, cat de cat un bun simtz, o face o masina puturoasa in virtutea economiei la benzina. Se implanta ca X5. Eventual in pom la o suta la ora, sunt de acord cu asta. Pana nu vii sa-mi areti clar timeslips care iti sustin cuvintele, continui sa fii un habarnist. La dracu' ca eu daca ma pun cu un X5 e o lupta grea si eu am 250 cai sub capota. Pe tine te mananc cu fulgi cu tot daca e sa fie. Lucru testat de altfel pe Tucson-ul din America, versus benzinarului de 173 de cai.
Puneti toti novice mana pe o masina si aveti impresia ca conduceti niste mini-Ferrari-uri la pret de Dacie.
nu-ti face griji, e ok

am crezut ca am scris prea plausibil si de aia chiar credeai ce debitam eu pe acolo, eram dezamagit ca speram sa fie clar ca ce scriu sunt aberatii extreme comparabile numai cu cele ale lui Dolb
pimp_lex is offline  
Old 12-02-07, 14:16   #82
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Hyundai Tucson!

si hai sa va dau in cap ( ca tot imi ziceti ca e imposibil sa am 120 cp la astra ) : tocmai am primit un mail de la www.tcmturbo.ro in care ma anunta ca se poate face chip normal ( de consum ) de la 75 cp la 100 cp dar daca vreau neaparat mi se face si un chip mai agresiv care poate ajunge la 115 cp ; bun sa zicem ca nu am chip agresiv si am cel de 100 cp; ce sa fac sa scot inca 10 cai? ati auzit de PowerBox ? se poate monta unul , se poate modifica evacuarea, filtru sport , turbina sunt atatea si atatea ! si da daca vreau cu adevarat sa o fac puternica ( de la 0 ) o pot creste la 150 cp ; si ca sa va raspund cum am eu cei 120 cp , nimic mai simplu : chip si alta turbina ! deci daca omu greseste crezand pe altcineva cum ca BMW-ul nu ar avea turbo nu trebuie sa ii sariti in cap si sa il descurajati! cel mai bine luati exemplu de la cel care mi-a dat link-ul ( www.carfolio.com ) ca sa ma convinga k intradevar BMW-ul are turbo! ok .. el a facut ceva , mi-a aratat care e treaba ! voi ?!?!
__________________

dolb is offline  
Old 12-02-07, 15:17   #83
fishbone

Stage 5
 
fishbone's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 643
Member of:
[Moderators]
Default Re: Hyundai Tucson!

Ideea, dragul meu, daca bine-mi aduc aminte, era faptul ca ai sustinut ca cu un simplu tuning sare puterea de la 70 direct in jur de 120. Noi te-am contrazis intrucat la un asa motoras un astfel de lucru nu prea este posibil. Modificare de admisie si evacuare nu e chip tuning. Pricepi? Noi nu am spus niciodata ca nu poti avea 120cp, ci ti-am spus ca nu doar din chip. Iar acei tcmturbo te pot ei anunta la nesfarsit cutare si cutare, pana nu o pui pe stand sa faci o comparatie nu poti sti 100% cat ai sau cat nu ai.

Coboara tonul, te rog, ca altfel se incing din nou spiritele si voi fi nevoit sa inchid topicul si nu vreau asta.
fishbone is offline  
Old 14-02-07, 21:34   #84
Bmw_Rulllzzz

Stage 5
 
Bmw_Rulllzzz's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 7,772
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[MERCEDES]
Default Re: Hyundai Tucson!

dolb, pun pariu ca te face un logan de 90 de cai
Bmw_Rulllzzz is offline  
Old 15-02-07, 01:14   #85
dan_m3

Stage 5
 
dan_m3's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 744
Cool Re: Hyundai Tucson!

sincer, ce mie 70, 100 sau 120 CP,...poate mai depasesti o dacie in plus,...
in rest nu merita munca si banii

dan_m3 is offline  
Old 15-02-07, 11:14   #86
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Hyundai Tucson!

asa e ! dar este un exercitiu tehnic! iar cu banii nu e problema ) am din belsug! oricum acum vand masina! am un plan mare de tot
dolb is offline  
Old 15-02-07, 11:16   #87
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Hyundai Tucson!

fishbone te rog inchide topicul ) si te rog eu uita-te la posturi sa vezi ce au tot scris: ca nu pot sa cresc puterea la 120 nici cu admisie .. etc
dolb is offline  
Old 15-02-07, 11:20   #88
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Hyundai Tucson!

btw pentru "sponsoru" ai un post unde imi zici ca daca masina mea scoate suta sub 10 secunde mi-o cumperi ! ok .. imi dai 10.000 pe ea ? ) arata super bine, angel-eyes, chestii
dolb is offline  
Old 15-02-07, 14:35   #89
Bmw_Rulllzzz

Stage 5
 
Bmw_Rulllzzz's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 7,772
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[MERCEDES]
Default Re: Hyundai Tucson!

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
asa e ! dar este un exercitiu tehnic! iar cu banii nu e problema ) am din belsug! oricum acum vand masina! am un plan mare de tot
pai da-mi si mie daca ai chiar asa de multi, si sunt curios cu marele tau plan, un matiz de 250 de cai ?????? ziceai ca tu cu opelul faci un bmw 320. atunci de ce ai trecut bmw-ul la tine in semnatura ???
__________________
ex car - e46
Parbrize - Lunete - Geamuri laterale
0751.08.34.33/0769.18.26.99 pymautoglass@yahoo.com sau office@parbrizeonline.ro
www.parbrizeonline.ro
Vanzari/Montaj/Garantie 24 de luni.
Bmw_Rulllzzz is offline  
Old 15-02-07, 15:06   #90
car_addict

Stage 5
 
car_addict's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 379
Member of:
[MERCEDES]
Talking Re: Hyundai Tucson!

Am citit tot acest articol si sincer tin sa va multumesc tuturor pentru portia extrem-extrem de buna ras, in special vioarei I (dolb), dar si maestrilor in arta atzatzarii, care au fost la un nivel inalt.


Multumesc mult prieteni pasionati.Drive Safely.Numai bine.
car_addict is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -